Sondaż: Najgorsze oceny pracy rządu od 2007 r.

19.06.2013 12:50
Donald Tusk

Donald Tusk (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

79 proc. badanych źle ocenia pracę rządu, dobrze - 15 proc. Nieco lepsze oceny ma premier Donald Tusk - 71 proc. przeciwników i 23 proc. zwolenników - wynika z sondażu TNS Polska. Pracownia zauważa, że tak złych wyników rząd Donalda Tuska nie miał od 2007 r.
W czerwcu złe zdanie o działalności obecnego rządu ma 79 proc., w tym 30 proc. zdecydowanie negatywnie wyraża się o pracy Rady Ministrów. Dobrze działalność rządu ocenia 15 proc. ankietowanych, przy czym zdecydowanie pozytywnie o pracy obecnego gabinetu wypowiada się tylko co setny ankietowany (1 proc.). 6 proc. respondentów nie wypowiedziało się na ten temat. W porównaniu z poprzednim miesiącem ocena rządu pogorszyła się: o 6 punktów procentowych spadł odsetek zadowolonych, a odsetek niezadowolonych wzrósł o 7 punktów procentowych.

TNS Polska zauważa, że wyniki uzyskane w czerwcu są gorsze od tych z początku 2013 r., kiedy to tylko 17 proc. badanych było przychylnych rządowi, a przeciwnicy stanowili 75 proc. Ponadto - dodaje TNS Polska - od grudnia 2007 r. rząd Donalda Tuska nie był oceniany tak źle jak obecnie.

Większość badanych (71 proc.) źle wypowiada się także o pracy premiera Donalda Tuska, przy czym 31 proc. ankietowanych jest zdecydowanych w swych negatywnych opiniach, a 40 proc. o pracy premiera wypowiada się umiarkowanie źle. Zadowolonych z pracy premiera jest 23 proc. Polaków, w tym 21 proc. uważa, że Donald Tusk raczej dobrze wypełnia obowiązki premiera, a 2 proc. jest o tym zdecydowanie przekonanych. 6 proc. uczestników badania nie wyraziło zdania na ten temat.

TNS Polska zaznacza, że w porównaniu z wynikami z poprzedniego miesiąca ocena premiera nie zmieniła się aż tak znacząco jak ocena rządu. O 3 punkty procentowe spadł odsetek zwolenników Donalda Tuska, a odsetek przeciwników wzrósł o 4 punkty procentowe.

Ocena pracy prezydenta

45 proc. respondentów uważa, że Bronisław Komorowski dobrze wypełnia obowiązki prezydenta, przy czym 8 proc. uważa, że robi to zdecydowanie dobrze. Również 45 proc. ankietowanych wystawia prezydentowi negatywną ocenę - 14 proc. jest zdania, że prezydent wypełnia swoje obowiązki zdecydowanie źle. 10 proc. nie wyraziło zdania na temat pracy głowy państwa.

W porównaniu z majem 2013 r. o 9 punktów procentowych spadł udział tych, którzy są zadowoleni z pracy prezydenta, a odsetek niezadowolonych wzrósł o 7 punktów procentowych. TNS Polska zauważa, że w trakcie swojej prezydentury Bronisław Komorowski nigdy nie był oceniany tak źle; do tej pory odsetek zwolenników przewyższał odsetek przeciwników.

TNS Polska przeprowadził sondaż w dniach 7-12 czerwca 2013 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.

Zobacz także
Komentarze (120)
Sondaż: Najgorsze oceny pracy rządu od 2007 r.
Zaloguj się
 • czarny-doktor

  0

  "79 proc. badanych źle ocenia pracę rządu, dobrze - 15 proc. " czyli 15 proc to urzedasy i kolesie PO

 • peloxxx

  Oceniono 1 raz 1

  I bardzo dobrze ze ten syf idzie nieuchronnie na dno.Nareszcie zaswital rozsadek w glowach narodu.

 • adamk017

  Oceniono 6 razy 0

  Jakikolwiek rząd czy to lwica , czy prawica itp.zawsze będzie krytykowany i nienawidzony , wystarczy kilka wymyślonych niesprawdzonych danych w prasie i już szum i słupki lecą w duł , cały ten wzrost popularności zależy wyłącznie od dziennikarzy i ich wypocin bo to właśnie oni wymyślają afery , błahe wydarzenia które wyrastają do rangi pierwszej .
  Napisze tylko krótko twa opinia o władzy zależna jest od tego małego redaktorka piszącego co mu ślina na język przyniesie .
  / ta władza wcale mi nie zawadza - jest przynajmiej spoko

 • kornblum

  Oceniono 3 razy 1

  Ten sondaż jest zbyt łaskawy dla bandy Tuska - sondaż w onet.pl (aktualnie ponad 17 tys głosujących, a nie 1 tys. jak w sondażu TNS Polska, godz. 15.39) Źle i bardzo źle pracę nie-rządu Tuska ocenia 83 %, b. dobrze i dobrze 16 %. Miejsce bandy Tuska i całej bandy oszustów, hochsztaplery i złodziei z PO jest na drodze na Kamczatkę - pieszo !!!
  link do sondażu: wiadomosci.onet.pl/kraj/tns-polska-najgorsze-oceny-pracy-rzadu-od-2007-r,1,5544367,wiadomosc.html

 • kotwkaloszach

  Oceniono 6 razy -2

  Opozycji i mediom udalo sie zlymi wiadomosciami calkowicie przyslonic dokonania rzadu, ktorych - biorac pod uwage poprzednie ekipy i trwajacy kryzys - jest calkiem duzo. Zegarki Nowaka sprzedaja sie przeciez o wiele lepiej niz rzeczowa analiza inwestycji w infrastrukture. Na dodatek nie trzeba sie narobic, a gazety sie sprzedaja i klikalnosc rosnie. Narod to kupil i w nastepnych wyborach postawi na jakiegos cudoka, co nas rozslawi na caly swiat. Jesli wolimy cyrk od jakiej takiej normalnosci, to bedziemy mieli cyrk!

 • sacco

  Oceniono 6 razy 4

  No co wy Lemusie? Przecież to wasz ukochany Pan Premier król Wyspy Zielonej, krainy Starbunia, kredycików we frankach, europejczyk uajfonowiony, modernizator najwspółcześniejszy, król dróg i autostrad, pan na podatku liniowym... No co wy niewdzięczne misie-patysie, korpo-pieszczochy? Znowu stadem tyle że na "nie"? Zabrał tata zabawki? Nie będzie wakacji na Kanarach? Ładnie to tak się obrażać na taki przystojny rząd? Takich usportowionych fit-ministrów. Takich cool i trendy pozytywnych i uśmiechniętych politysiów? Ach jo... Nieładnie.

 • atta78

  Oceniono 6 razy 4

  Oto „sukcesy PO:
  - próba wprowadzenia ACTA
  - wyzdluzenie wieku emerytalnego dla kobiet o 7 lat, mężczyzn o 2 lata
  - strach przed likwidacja przywilejów dla pewnych grup zawodowych, np. służb mundurowych
  - niemożność uregulowania ustawowego In vitro
  - niemożność wprowadzenia związków partnerskich (jestem hetero)
  - wprowadzenie zmian w kodeksie pracy umożliwiających wyzysk pracownika - chodzi o limity nadgodzin i płatności za nie.
  - gigantyczne zadłużenie kraju , można porównać do Gierka
  - dopuszczenie GMO
  - postawa „na kolanach” wobec biskupow
  - zmuszanie 6 latkow do wcześniejszego pojscia do szkoly, wbrew rodzicom
  - napisanie ustawy dot. ogródków dzialkowych, która umozliwia latwe pozbycie się dzilakowcow z ich ogródków
  - wprowadzeniu programu mieszkanie dla młodych, które pomaga developerom i bankom, a nie mlodym.

  Macie wiecej?

 • dyskootantka

  Oceniono 7 razy -5

  Tusk miał pełną świadomość, że robiąc konieczne w kryzysie reformy naraża się na taki spadek w notowaniach. Myślę, że nie jest tym ani zdziwiony, ani przestraszony. Natomiast to, co zostało zbudowane za jego rządów, zostanie na lata. Tyle dróg i autostrad nie zbudował i nie wyremontował żaden z wcześniejszych rządów.

 • aktyntasza

  Oceniono 5 razy 3

  Gdzie te obiecane reformy w naszym kraju ?
  Tusk tyle nam naobiecywał i dlaczego teraz PO nic nie robi tylko likwiduje nam miejsca pracy.?
  Tyle pieniędzy płynie od Unii Europejskiej i gdzie one są ?
  Czy ktoś kontroluje prawidłowość wydawania unijnych pieniędzy ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje