Sondaż: Najgorsze oceny pracy rządu od 2007 r.

19.06.2013 12:50
Donald Tusk

Donald Tusk (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

79 proc. badanych źle ocenia pracę rządu, dobrze - 15 proc. Nieco lepsze oceny ma premier Donald Tusk - 71 proc. przeciwników i 23 proc. zwolenników - wynika z sondażu TNS Polska. Pracownia zauważa, że tak złych wyników rząd Donalda Tuska nie miał od 2007 r.
W czerwcu złe zdanie o działalności obecnego rządu ma 79 proc., w tym 30 proc. zdecydowanie negatywnie wyraża się o pracy Rady Ministrów. Dobrze działalność rządu ocenia 15 proc. ankietowanych, przy czym zdecydowanie pozytywnie o pracy obecnego gabinetu wypowiada się tylko co setny ankietowany (1 proc.). 6 proc. respondentów nie wypowiedziało się na ten temat. W porównaniu z poprzednim miesiącem ocena rządu pogorszyła się: o 6 punktów procentowych spadł odsetek zadowolonych, a odsetek niezadowolonych wzrósł o 7 punktów procentowych.

TNS Polska zauważa, że wyniki uzyskane w czerwcu są gorsze od tych z początku 2013 r., kiedy to tylko 17 proc. badanych było przychylnych rządowi, a przeciwnicy stanowili 75 proc. Ponadto - dodaje TNS Polska - od grudnia 2007 r. rząd Donalda Tuska nie był oceniany tak źle jak obecnie.

Większość badanych (71 proc.) źle wypowiada się także o pracy premiera Donalda Tuska, przy czym 31 proc. ankietowanych jest zdecydowanych w swych negatywnych opiniach, a 40 proc. o pracy premiera wypowiada się umiarkowanie źle. Zadowolonych z pracy premiera jest 23 proc. Polaków, w tym 21 proc. uważa, że Donald Tusk raczej dobrze wypełnia obowiązki premiera, a 2 proc. jest o tym zdecydowanie przekonanych. 6 proc. uczestników badania nie wyraziło zdania na ten temat.

TNS Polska zaznacza, że w porównaniu z wynikami z poprzedniego miesiąca ocena premiera nie zmieniła się aż tak znacząco jak ocena rządu. O 3 punkty procentowe spadł odsetek zwolenników Donalda Tuska, a odsetek przeciwników wzrósł o 4 punkty procentowe.

Ocena pracy prezydenta

45 proc. respondentów uważa, że Bronisław Komorowski dobrze wypełnia obowiązki prezydenta, przy czym 8 proc. uważa, że robi to zdecydowanie dobrze. Również 45 proc. ankietowanych wystawia prezydentowi negatywną ocenę - 14 proc. jest zdania, że prezydent wypełnia swoje obowiązki zdecydowanie źle. 10 proc. nie wyraziło zdania na temat pracy głowy państwa.

W porównaniu z majem 2013 r. o 9 punktów procentowych spadł udział tych, którzy są zadowoleni z pracy prezydenta, a odsetek niezadowolonych wzrósł o 7 punktów procentowych. TNS Polska zauważa, że w trakcie swojej prezydentury Bronisław Komorowski nigdy nie był oceniany tak źle; do tej pory odsetek zwolenników przewyższał odsetek przeciwników.

TNS Polska przeprowadził sondaż w dniach 7-12 czerwca 2013 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.

Zobacz także
Komentarze (120)
Zaloguj się
 • swan_ganz

  Oceniono 132 razy 104

  "45 proc. respondentów uważa, że Bronisław Komorowski dobrze wypełnia obowiązki prezydenta"

  tylko 45% ? Dziwne... Bylem przekonany, że Bronisławowi to tylko już leśne zwierzęta w Polsce nie ufają...

 • zdziwiony1980

  Oceniono 106 razy 100

  Jeśli kierujecie się patriotyzmem (…), to nie możecie nie widzieć
  tego, że ten parlament z waszą większością,
  która dyktuje tu warunki, nie daje nowej szansy Polsce, że ten parlament
  poświęca całą swoją koncentrację,
  całą uwagę skupia na tym, żeby trwać, żeby realizować własne
  interesy - koterii, ludzi, posłów, partii politycznych.

  Nie możecie udawać, że nie widzicie tego, co widzi cała Polska".

  Donald Tusk, maj 2005 r.

 • morgenroth

  Oceniono 142 razy 92

  "Pracy"?
  Jakiej q..a pracy? O tych nierobach można powiedzieć wszystko, ale na pewno nie to, że pracują

 • zozo00

  Oceniono 75 razy 43

  czas zmienic niewdzieczne spoleczenstwo, ktore nie rozumie swiatlych idei i intencji ryzego donka

 • makak84

  Oceniono 60 razy 42

  Dlaczego przez 23 lata nie dorobilismy się w Polsce normalnej liberalnej, świeckiej i patriotycznej partii politycznej? PO to drobne cwaniaki i karierowicze o świńskich oczkach i o dziwnych niemieckich inklinacjach. PSL i SLD to postkomuna dbająca tylko o samą siebie, ekspolatująca ten kraj i nic wiecej. Pis to agentura Watykanu i Amerykanów dbająca by w tym kraju nigdy nic się nie zmieniło, bo to mogło by naruszyć pozycje czarnych polipów. Palikot to błazen świadomie osmieszający idee za którymi niby to się opowiada. W przedpokoju czekają popierani przez PO (vide Kudryccy w Białymstoku czy wczesniej Farfał w TVP) faszyści, wpatrzeni w putinowską Rosję albo Białoruś gotowi zamienić Polskę w nowy Uzbekistan. To wszystko poprzerastane jest obcą, wrogą nam agenturą wpływu (BND, CIA, Ruscy) która baczy by NIGDY NIC TU SIĘ NIE ZMIENIŁO. Polska ma być wyeksploatowana ze wszystkiego co wartościowe, odseparowana od zachodu, biedna, katolicka, na wsze czasy zacofana...jednym słowem NIEGROŹNA.

 • cspostrzegawczy

  Oceniono 80 razy 38

  Najgorszy rząd w historii - najszybciej zadłuża kraj, a % wzrostu PKB już spadł do zera.

 • panibiedroniowa

  Oceniono 70 razy 32

  Dodam do tego wczorajszy sondaż ewybory.eu- PiS 37 PO 24.To już nie potrwa długo.

 • fajnychristoph

  Oceniono 103 razy 29

  Problem jest brak alternatywy dla Tuska i Kaczyńskiego, to jest problem.

 • fjan

  Oceniono 16 razy 14

  No skoro garnitury, majtki, buty kupuje się za dotacje z budżetu państwa to trudno się dziwić. Ciekawe czy burdele czyli bunga bunga też opłacają z dotacji. Zaraz Tusk uzasadni że to konieczne dla integracji środowiska.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje