"Rzeczpospolita": W Łodzi pierwszy zjazd pogan

19.06.2013 07:10

Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta

W sierpniu w Łodzi ma się odbyć I Ogólnopolski Zjazd Rodzimowierczy. Z punktu widzenia tego środowiska to przełom - mówi w dzisiejszym wydaniu "Rzeczpospolitej" religioznawca z UJ Scott Simpson. Szacuje, że w Polsce jest ok. 2 tys. zaangażowanych rodzimowierców.
Wierzenia przedchrześcijańskie zaczęły się odradzać w latach 80. Obecnie zarejestrowane są 4 rodzimowiercze związki wyznaniowe: Polski Kościół Słowiański, "Rodzima Wiara", "Słowiańska Wiara" i Rodzimy Kościół Polski. Zasady wiary przodków poganie starali się odtworzyć na podstawie źródeł historycznych. Wierzą w bogów, których utożsamiają z siłami natury. Matką Ziemi jest Mokosz, nieba - Światowid, słońca - Swaróg, a błyskawicy - Perun. Obchodzą w ciągu roku 6 głównych świąt (większość jest związana z datami wyznaczającymi zmiany w długości dnia), a najważniejszą rolę odgrywa Święto Kupały.

Poganie twierdzą, że wyznawców przybywa. A ostatnio robią dużo, by zintegrować środowisko - donosi "Rzeczpospolita", wskazując, że oprócz organizacji zjazdu, udało im się reaktywować pismo "Gniazdo" poświęcone ich religii. Simpson szacuje, że w Polsce zaangażowanych rodzimowierców jest ok. 2 tys., ale istnieje też dużo szersza grupa sympatyków. Myślę, że liczba ta rośnie, choć nie tak szybko jak w latach 90. - ocenia religioznawca.

Czytaj więcej w Rzeczpospolitej

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (194)
Zaloguj się
 • jasiek054

  Oceniono 576 razy 528

  Stara wiara naszych przodków. Nie trzeba w to wierzyć, ale wypadałby aby to znać. Poza tym o tym naszym duchową dziedzictwie powinno być sporo w szkołach. Dlaczego my się wstydzimy i tak bardzo wypieramy kulturę naszych pra-pra dziadów. O Rzymie i Grecji uczymy się wszyscy, a o Słowianach prawie wcale, Być może kościół obawia się aby sie nie okazało wszystkim wiadomo, że większość naszych tak zwanych świąt kościelnych to tylko zawłaszczone przez chrześcijaństwo stare Słowiańskie święta. Boże Narodzenie, Wielkanoc, Zielone Świątki, Swięty Jan, Boże Ciało, Święto Zmarłych wypadają dziwnie w tych samym czasie co stare zapomniane święta naszych przodków ..i o to pewnie kościołowi chodzi, aby nikt nie skojarzył i się nie wydało,

 • antykkk

  Oceniono 230 razy 206

  Święto Kupały powinien być dzień wolny
  A co. Jak inni mogą to dlaczego nie

 • papaleone

  Oceniono 167 razy 143

  Nie wiem co lepsze
  Kiedyś byliśmy poganami.
  A teraz jesteśmy poganiani.

 • papaleone

  Oceniono 131 razy 109

  O Matko Boska z bele jakiego bądź kościoła!
  Czyżby powrót d normalności?

 • polaczek0

  Oceniono 128 razy 108

  Jak można zostać "sympatykiem" religii naszych dziadów? Gdzie można sie czegoś więcej na ten temat dowiedzieć?

 • tygrysiewicz

  Oceniono 108 razy 90

  I bardzo słusznie!
  Popieram.
  Z wiarą tą się nie utożsamiam, ale każda próba rekonstrukcji dawnych systemów wierzeń jest cenna.
  Mam też nadzieję, że zwolennicy rodzimych wierzeń rzetelnie opierają się na wszystkich dostępnych źródłach i prowadzą historyczne badania.
  Niech katolicki kościółek dostanie w kochę i z tej strony!
  Im więcej możliwości i konkurencji, tym dla nas wszystkich lepiej.
  Szczególnie, że kiedyś krzewiciele chrześcijaństwa potraktowali dawną słowiańską Polskę mocno z buta.

 • seamusfilipowicz

  Oceniono 131 razy 85

  Tam ojciec dyrektor ze swoimi bojowkami w moherach wparuje, to bedziecie miec Swiatowida. Na stosach was spala.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje