"Rzeczpospolita": W Łodzi pierwszy zjazd pogan

19.06.2013 07:10

Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta

W sierpniu w Łodzi ma się odbyć I Ogólnopolski Zjazd Rodzimowierczy. Z punktu widzenia tego środowiska to przełom - mówi w dzisiejszym wydaniu "Rzeczpospolitej" religioznawca z UJ Scott Simpson. Szacuje, że w Polsce jest ok. 2 tys. zaangażowanych rodzimowierców.
Wierzenia przedchrześcijańskie zaczęły się odradzać w latach 80. Obecnie zarejestrowane są 4 rodzimowiercze związki wyznaniowe: Polski Kościół Słowiański, "Rodzima Wiara", "Słowiańska Wiara" i Rodzimy Kościół Polski. Zasady wiary przodków poganie starali się odtworzyć na podstawie źródeł historycznych. Wierzą w bogów, których utożsamiają z siłami natury. Matką Ziemi jest Mokosz, nieba - Światowid, słońca - Swaróg, a błyskawicy - Perun. Obchodzą w ciągu roku 6 głównych świąt (większość jest związana z datami wyznaczającymi zmiany w długości dnia), a najważniejszą rolę odgrywa Święto Kupały.

Poganie twierdzą, że wyznawców przybywa. A ostatnio robią dużo, by zintegrować środowisko - donosi "Rzeczpospolita", wskazując, że oprócz organizacji zjazdu, udało im się reaktywować pismo "Gniazdo" poświęcone ich religii. Simpson szacuje, że w Polsce zaangażowanych rodzimowierców jest ok. 2 tys., ale istnieje też dużo szersza grupa sympatyków. Myślę, że liczba ta rośnie, choć nie tak szybko jak w latach 90. - ocenia religioznawca.

Czytaj więcej w Rzeczpospolitej

Zobacz także
Komentarze (194)
"Rzeczpospolita": W Łodzi pierwszy zjazd pogan
Zaloguj się
 • inkwizytorstarszy

  Oceniono 2 razy 2

  Nie żebym straszył, ale przypominam co w Średniowieczu Kościół Katolicki robił z wyznawcami innych religii.
  Wesoło nie było...

 • korcia2000

  Oceniono 7 razy 7

  Przynajmniej nie mają kleru dojącego wiernych....

 • wieprzowinapozydowsku

  Oceniono 4 razy 4

  "W sierpniu w Łodzi ma się odbyć I Ogólnopolski Zjazd Rodzimowierczy. Z punktu widzenia tego środowiska to przełom - mówi w dzisiejszym wydaniu "Rzeczpospolitej" religioznawca z UJ Scott Simpson. Szacuje, że w Polsce jest ok. 2 tys. zaangażowanych rodzimowierców."

  Okupanci watykanscy oskarza ich pewnie o... praktyki satanistyczne.
  Ktorego to szatana obok swojego boga, niolkow i belkow sami wymyslili ;)
  (pewnie ubaw bedzie po pachy jak jakis natanek czy inny "inteligentny inaczej" zaryczy na ten temat)

 • para-lela

  Oceniono 8 razy -4

  Indie zachowały religie podobną do slowiańskiej, fajna jest, palenie zwłok na stosach, podział na kasty, kobiety o wiele gorszy status, itd sam miodzik, do tego te wszystkie ruchy skrajnie nacjonalistyczne lubują się w poganskich wierzeniach, krzewcie krzewcie pogaństwo, czuje że wraca stare z przerobioną swastyka, haha Najlepsze ze Żydzi tak się zapędzili w walke z kościołem, że krzewią pogaństwo nazistów, hahaha DOBRE!

 • leszekzgd

  Oceniono 3 razy 3

  Ciekawe.

 • roy-cohn

  Oceniono 12 razy -10

  Znów ta Łódź - miasto patologii ...

 • miidryg5

  Oceniono 11 razy 7

  na podbudowie takich wierzeń został zbudowany kościół katolicki. Apostołowie nigdy nie modlili się do rzeźb, posągów, obrazów itd.
  KOŚCIÓŁ KATOLICKI USUNĄŁ 2 PRZYKAZANIE O NIECZYNIENIU WIZERUNKÓW NA 2 SOBORZE NICEJSKI.
  OTO DWA PIERWSZE PRZYKAZANIE Z DEKALOGU "BIBLIJNE". 20 ROZDZIAŁ KSIĘGI WYJŚCIA, WERSETY 3-6

  3 Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie!
  4 Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! 5 Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą. 6 Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają moich przykazań.

 • piotr19730

  Oceniono 10 razy 8

  Poganin to określenie, które ma zawsze charakter deprecjonujący.
  Należy używać poprawnego i niewykluczającego rodzimowierca.
  Chyba że chcecie katolicy, żeby nazywać was żydowskimi pomiotami, itp.

 • maniakon

  Oceniono 7 razy -3

  przyjedzie policja I poleje kwasem - zaklad?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje