Ogromny spadek liczby kradzieży telefonów komórkowych

19.06.2013 06:46

Fot. Piotr Skórnicki / Agencja Gazeta

Choć wraz z rosnącą popularnością smartfonów telefony komórkowe są coraz droższe, to spowszedniały one złodziejom. Padają ich łupem o połowę rzadziej niż w 2005 r. - informuje "Rzeczpospolita".
Na przestrzeni lat 2005-12 liczba kradzieży, rozbojów czy oszustw, w których komórka był głównym przedmiotem przestępstwa, spadła o połowę, do poziomu 46 tys. przestępstw w 2012 r. - wylicza Grażyna Puchalska z Komendy Głównej Policji. Według funkcjonariuszy to efekt tego, że telefony są dzisiaj powszechne, a przez to ukradziony towar trudno jest potem sprzedać za dobrą cenę.

Telefon komórkowy nie jest już dobrem, dla którego sprawca będzie chciał dokonywać rozbojów, zwłaszcza że grozi za nie surowa kara - zauważa Puchalska. Wytłumaczeniem może być też ogólna tendencja dotycząca przestępczości i spadek liczby kradzieży: dekadę temu było ich 340 tys., w 2012 r. - 285 tys. - wylicza "Rz".

Czytaj więcej w dzisiejszej "Rzeczpospolitej" >>

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (30)
Zaloguj się
 • jamj

  Oceniono 246 razy 210

  Nie spadła ilość kradzieży, spadła ilość zgłoszeń, bo psy tak skutecznie zniechęcają do składania zgłoszeń o kradzieży. To chyba jedyne co tym darmozjadom wychodzi...

 • remo29

  Oceniono 95 razy 95

  To przez to, że smartfony są coraz większe. Trudno w dresie schować kilka samsungów note.
  --
  parada karzełków

 • iha-iha-iha

  Oceniono 139 razy 87

  to sukces POlicji
  - dlatedo, że nie rejestruja zgłoszeń o kradzieży - tłumacząc, że i tak sprawcy nie wykryje - i to jest prawda - bo POlicja nic nie wykrywa

 • wiceherszt

  Oceniono 63 razy 61

  Teraz to pikuś. Po wprowadzeniu zapisu definiującym kradzież jako zabór przedmiotu o wartości minimum 1000 złotych ilość kradzieży tych urządzeń spadnie niemal do zera! Generałowie bohaterskiej policji już w tej chwili zacierają ręce i ostrzą sobie zęby na bogate premie, jakie otrzymają w związku z tak zdecydowanym spadkiem przestępczości:)

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 69 razy 59

  Za to wzrosła liczba kradzieży tabletów, srajpadów i podobnego ustrojstwa. Natura nie znosi próżni :)

 • ugrydul

  Oceniono 37 razy 29

  Mundry redachtór nie napisał, co jest rzeczywistą przyczyną tego trendu- a mianowicie jeśli ktoś mi podpie... tela to idę na policję, zgłaszam to a policja przekazuje info operatorom. I co? tel przestaje działać w jakiejkolwiek polskiej sieci i złodziej może go sprzedać np na Białorusi.

 • grenlandzki-opos

  Oceniono 37 razy 29

  Przynajmniej milicja jest w tym kraju szczera i realistycznie ocenia swoje wysiłki.

  "Według funkcjonariuszy to efekt tego, że telefony są dzisiaj powszechne, a przez to ukradziony towar trudno jest potem sprzedać za dobrą cenę."

 • marsyas

  Oceniono 23 razy 23

  Rynek nasycony...

 • jamj

  Oceniono 6 razy 4

  "Na przestrzeni lat 2005-12 liczba kradzieży, rozbojów czy oszustw, w których komórka był głównym przedmiotem przestępstwa, spadła o połowę, do poziomu 46 tys. przestępstw w 2012 r."
  =========================================================================
  To by się zgadzało. W połowie "komórka był przedmiotem przestępstwa", a w drugiej połowie komórka BYŁA przedmiotem przestępstwa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje