PO przyśpieszy prace nad likwidacją finansowania partii z budżetu

18.06.2013 19:19
Rafał Grupiński

Rafał Grupiński (Fot. Tomasz Kamiński / Agencja Gazeta)

PO przyśpieszy prace nad projektem ustawy likwidującej finansowanie partii z budżetu - poinformował szef klubu PO Rafał Grupiński. Pomysł wstępnie popierają Ruch Palikota (chce finansowania partii z odpisu podatkowego) i Solidarna Polska. Przeciwne są PSL, PiS i SLD.
Szef klubu PO Rafał Grupiński poinformował, że przyśpieszeniu ulegną prace, które już toczą się w klubie nad projektem dotyczącym likwidacji finansowania partii z budżetu. - Rozpoczęliśmy w klubie dyskusję nad tym projektem. Przyjmujemy wskazówkę pana premiera jako istotny element przyśpieszenia tych prac - powiedział Grupiński.

Premier Donald Tusk zapowiedział dziś, że zwróci się do klubu PO o ponowne przygotowanie projektu zakładającego likwidację finansowania partii politycznych z budżetu państwa. Jak powiedział, jest mu przykro, że dochodzi czasem do nierozsądnych wydatków.

RP i SP na tak

Pomysł likwidacji finansowania partii z budżetu popierają zarówno Ruch Palikota, jak i Solidarna Polska, choć - jak przyznają politycy tych ugrupowań - póki nie zobaczą projektu i konkretnych zapisów, to o poparciu na sali sejmowej mowy być nie może.

- Niech Platforma najpierw złoży projekt na serio i całościowo likwidujący finansowanie partii z budżetu, bo na razie od siedmiu lat tylko mówi, że to zrobi - powiedział szef klubu SP Arkadiusz Mularczyk. Jak podkreślił, Solidarna Polska już kilka miesięcy temu złożyła projekt zawieszający do końca kadencji subwencje partyjne, ale "utknął" on w sejmowej komisji.

PSL, PiS i SLD na nie

Na likwidację dotacji z budżetu państwa nie zgadzają się PSL, PiS i SLD. Zdaniem wiceprezes PiS Beaty Szydło partie powinny być - tak jak obecnie - finansowane z budżetu. Według niej obecne przepisy umożliwiają kontrolę wydatków partyjnych przez instytucje państwa i media. - Trzeba się zastanowić, czy doprecyzować to prawo i zaostrzyć tę kontrolę - powiedziała Szydło.

Także w ocenie Maciej Łopińskiego (PiS) likwidacja finansowania z budżetu to złe rozwiązanie. - Finansowanie nie z pieniędzy budżetowych, ja zdaję sobie sprawę z tego, że dla Platformy być może te pieniądze są niewygodne, ale uważam, że inny sposób finansowania sprzyja patologiom - powiedział dziennikarzom poseł PiS.

Zobacz także
Komentarze (103)
PO przyśpieszy prace nad likwidacją finansowania partii z budżetu
Zaloguj się
 • 2-julita

  0

  co ten chłop ma z oczami ????????????????????????

 • zeldox

  0

  obiecanki cacanki a głupiemu radość. nie uwierzę już platformie, kłamią jak zwykle

 • goove

  0

  Odpis podatkowy na partię? To lepsze jak wybory w Rosji. Każdy informacje o swoich sympatiach politycznych przekaże rządzącej partii i jeszcze sam się pod nimi podpisze :)

  Wielki biznes już zaciera ręce. Miliony złotych na propagandę i żadnej kontroli...

 • tableslaw007

  0

  Od polityków zawsze w zdaniach słyszę czas przyszły.Jak się dupa pali w służbie zdrowia to sikawkowy biegnie przed kamerę i pitoli, że już właśnie zaczynają prace nad ustawą, która ten stan rzeczy zmieni.I tak w każdym przypadku.

  Słowa piosenki Kazika Staszewskiego: "Każdy polityk to świnia czarna..."

 • kiokuszinka

  0

  Mam jedno zasadnicze pytanie do wszyskich tych co sa za adopcja przez pary homosexualne.......... I prosze o sumienna, szczera odpowiec................ Pytanie. W wyniku tragicznych okolicznosci twoj roczny synek/coreczka (twoje rodzone dziecko) ma zostac oddane do adopci..... Czy dalej Ci nieprzeszkadza za bedzie mialo dwoch tatusiow albo dwie mamusie albo czy bys wolal zeby mialo ojca I matke jak Bog przkazal............

  Nierob blizniemu swemu tego zlego co tobie niemile.

 • do100jnik

  Oceniono 1 raz 1

  i tak już od 6 lat, wytrwali

 • kostuchaforreds

  Oceniono 3 razy 3

  te smiecie platformerskie nie potrafily nawet zalatwic takiej sprawy jak sztandarowe podnoszone w ich manifescie na wybory :zlikwidowanie obowiazku meldunkowego!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! to bylo 1 z glownych nosnikow ich kampanii wyborczej..i co głucha cisza qrwa tuscza mac !!!! na poczatku objecia wladzy przez rudego smiecia pinokia polacy usłyszeli kuriozalna wiadomosc ze to za duzo pracy i w 2010 sie nie da...,mamy 2013 i cisza jak makiem zasial !!! PINOKIO łgarzu!!!! co ze zniesieniem obowiazku meldunkowego ???? Pamietasz jeszcze o tym królu kłamców?????????????????????????

 • 99makabra1977

  0

  Tusk podejmując temat zawsze zwiększa przywileje. Jestem przekonany, że chodzi o zwiększenie dotacji dla partii i inny darmozjadów

 • cborsowski

  0

  Przypominam o sytuacji powstania tego zabezpieczenia partii przed wpływaniem na treści ustaw i kupowaniem
  ustaw. Ta motywacja pokazała, że posłowie są przekupni. A to pokazuje, że moralnie i patriotycznie jest
  z nimi LICHO ! Kto więc musi brać z kasy państwa by... nie brać łapówek ? A co jeśli ciągnie stąd i stąd ?
  Utrącenie dotacji... to sprawdzian na skromność. Lepiej będzie za te dotacje zbudować jakąś fabrykę,
  porobić odwierty, dokończyć cementownię "PRZYJAŹŃ" i zbudować elektrownie wiatrakowe, atomowe, itp.
  Bo tego nam będzie brakować przy pełnej likwidacji bezrobocia. Chyba któraś partia ma taki zamiar ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje