PO przyśpieszy prace nad likwidacją finansowania partii z budżetu

18.06.2013 19:19
Rafał Grupiński

Rafał Grupiński (Fot. Tomasz Kamiński / Agencja Gazeta)

PO przyśpieszy prace nad projektem ustawy likwidującej finansowanie partii z budżetu - poinformował szef klubu PO Rafał Grupiński. Pomysł wstępnie popierają Ruch Palikota (chce finansowania partii z odpisu podatkowego) i Solidarna Polska. Przeciwne są PSL, PiS i SLD.
Szef klubu PO Rafał Grupiński poinformował, że przyśpieszeniu ulegną prace, które już toczą się w klubie nad projektem dotyczącym likwidacji finansowania partii z budżetu. - Rozpoczęliśmy w klubie dyskusję nad tym projektem. Przyjmujemy wskazówkę pana premiera jako istotny element przyśpieszenia tych prac - powiedział Grupiński.

Premier Donald Tusk zapowiedział dziś, że zwróci się do klubu PO o ponowne przygotowanie projektu zakładającego likwidację finansowania partii politycznych z budżetu państwa. Jak powiedział, jest mu przykro, że dochodzi czasem do nierozsądnych wydatków.

RP i SP na tak

Pomysł likwidacji finansowania partii z budżetu popierają zarówno Ruch Palikota, jak i Solidarna Polska, choć - jak przyznają politycy tych ugrupowań - póki nie zobaczą projektu i konkretnych zapisów, to o poparciu na sali sejmowej mowy być nie może.

- Niech Platforma najpierw złoży projekt na serio i całościowo likwidujący finansowanie partii z budżetu, bo na razie od siedmiu lat tylko mówi, że to zrobi - powiedział szef klubu SP Arkadiusz Mularczyk. Jak podkreślił, Solidarna Polska już kilka miesięcy temu złożyła projekt zawieszający do końca kadencji subwencje partyjne, ale "utknął" on w sejmowej komisji.

PSL, PiS i SLD na nie

Na likwidację dotacji z budżetu państwa nie zgadzają się PSL, PiS i SLD. Zdaniem wiceprezes PiS Beaty Szydło partie powinny być - tak jak obecnie - finansowane z budżetu. Według niej obecne przepisy umożliwiają kontrolę wydatków partyjnych przez instytucje państwa i media. - Trzeba się zastanowić, czy doprecyzować to prawo i zaostrzyć tę kontrolę - powiedziała Szydło.

Także w ocenie Maciej Łopińskiego (PiS) likwidacja finansowania z budżetu to złe rozwiązanie. - Finansowanie nie z pieniędzy budżetowych, ja zdaję sobie sprawę z tego, że dla Platformy być może te pieniądze są niewygodne, ale uważam, że inny sposób finansowania sprzyja patologiom - powiedział dziennikarzom poseł PiS.

Zobacz także
Komentarze (103)
Zaloguj się
 • jerjar

  Oceniono 70 razy 48

  To było do przewidzenia, że są przeciw:

  - ci, którzy w życiu nie wykonywali zwyczajnej pracy i całkiem nieźle żyją z opozycyjności, podobnie jak ich gniewny elektorat, żyjący z podatków płaconych przez pogardzanych lemingów (PiS)
  - ci, dla których nieprzerwany udział we władzy jest źródłem utrzymania całych rzesz znajomków i pociotków (PSL)
  - ci, którzy kiedyś byli grupą trzymającą władzę, a dziś są garstką rytualnych tylko lewicowców (SLD)

 • yazon1

  Oceniono 89 razy 41

  Starają się odwrócić od siebie uwagę. Wiadomo, że PIS twierdzi, że partie powinny być finansowane z budżetu a nie od lobby chcące zmieniać ustawy pod własne interesy.
  Partie powinny być finansowane TYLKO ze składek własnych członków a dodatkowo skrupulatnie rozliczane z wydatków. Wtedy wszystko będzie jasne.

  Cygara, garnitury, winko i body sushi pokazały jak naprawdę działa PO. Ciekawe, czy Sikorski wykazał garnitur w korzyściach majątkowych. Cynicy pier....

 • qlka-qlka

  Oceniono 46 razy 34

  Najwyzszy czas! Koniec tego warcholstw na koszt podatnikow

 • 104i9

  Oceniono 52 razy 32

  My wyborcy powinniśmy składać do sądów pozwy o przeproszenie nas za nie spełnienie obietnic wyborczych.

 • anthrax_2

  Oceniono 41 razy 25

  A może PO przyspieszy likwidację dotacji do nikomu nie potrzebnej Telewizji Publicznej ?

 • 2-julita

  Oceniono 25 razy 23

  powiedzieli prawdę w ślepia to teraz będą innych kąsać
  chlają , stare dziady bawią się w dyskotekach to odebrać im dofinansowanie, szczaw mogą sobie zebrać na łące darmo

 • bog43

  Oceniono 29 razy 21

  Najwyższy czas to zrobić a jeśli będą przeciwnicy ( a na pewno będą ) to porządnie , wykorzystać to propagandowo . P. Tusk wkurza mnie ten rzecznik - niedołęga Graś , jego po prostu nie ma . Wynajmij pan Urbana , on wie co to jest propaganda , zna jej silę , wie jak z lwa zrobić kota i odwrotnie.

 • jankbh

  Oceniono 18 razy 16

  Zapewne nie będzie w parlamencie większości dla zlikwidowania finansowania partii politycznych z budżetu państwa. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by sprawę załatwił Trybunał Konstytucyjny, który powinien uznać ustawowy zapis o takim finansowaniu niektórych partii za niezgodny z ust.1. art.11. Konstytucji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje