NSA: Nasze programy zapobiegły 50 atakom terrorystycznym od 2001 roku

18.06.2013 18:02
Szef NSA gen. Keith Alexander przed komisją ds. wywiadu Izby Reprezentantów.

Szef NSA gen. Keith Alexander przed komisją ds. wywiadu Izby Reprezentantów. (Fot. JONATHAN ERNST REUTERS)

Dzięki polegającym na zbieraniu danych programom amerykańskiej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa (NSA) i innym danym wywiadowczym udało się zapobiec ponad 50 atakom terrorystycznym od 11 września 2001 roku - oświadczył dzisiaj szef NSA gen. Keith Alexander.
- W ostatnich latach te programy, wraz z innymi danymi wywiadowczymi, ochroniły USA i naszych sojuszników przed atakami terrorystycznymi na całym świecie, w tym pomogły zapobiec potencjalnym zdarzeniom terrorystycznym ponad 50 razy od 11 września 2011 roku - powiedział Alexander, zeznając przed komisją ds. wywiadu Izby Reprezentantów.

Zapowiedział, że agencje wywiadowcze przekażą komisji dokumenty o tych przypadkach podczas zamkniętego posiedzenia, które odbędzie się jutro. Dodał, że będzie mówił w swoich zeznaniach o dwóch udaremnionych planach ataków.

Przed komisją Izby Reprezentantów wystąpił dzisiaj również wicedyrektor FBI Sean Joyce. Oświadczył, że prowadzona przez NSA inwigilacja połączeń telefonicznych i internetu zapobiegła planom zamachu bombowego na nowojorską giełdę papierów wartościowych (NYSE).

Inwigilacja konieczna w wojnie z terroryzmem

Praktyki NSA, w tym program inwigilacji elektronicznej PRISM, ujawnił ostatnio były pracownik CIA Edward Snowden. Przekazał on "Guardianowi" i "Washington Post" informacje o szeroko zakrojonej inwigilacji elektronicznej prowadzonej przez NSA, polegającej na zbieraniu tajnych danych z serwerów dziewięciu firm internetowych, m.in. Google, Facebook, Yahoo, YouTube, AOL.

Przedstawiciele administracji USA uważają, że inwigilacja jest zgodna z amerykańskim prawem i konieczna w wojnie z terroryzmem.

Zobacz także
Komentarze (43)
NSA: Nasze programy zapobiegły 50 atakom terrorystycznym od 2001 roku
Zaloguj się
 • dk7000

  0

  Pewno zapobiegł takim zamachom jak 2 lata temo co zatrzymali chłopaka polskiego pochodzenia, co go najpierw agent po pijaku nagabywał do stwierdzenia, że mógłby przeprowadzić jakis zamach, jak ten w końcu stwierdził że by mógł to zoastał aresztowany, a mieszkaniu znaleziono takie dowody jak puste butelki i benzyna. On chyba do dziś siedzi w więzieniu.

 • rimpopi

  0

  Czyli zapobiegano czterem atakom rocznie, a więc statystycznie jednemu co trzy miesiące. Zatem teraz co trzy miesiące powinien być jakiś atak terrorystyczny. Nie chciałbym być złym prorokiem, ale niedługo być może się doczekamy czegoś spektakularnego.

  --
  Wstydliwa przeszłość znanego polityka

 • henryabor

  0

  Jankesowi i psu nie mozna wierzyc!

 • henryabor

  0

  Jankesowi i psu nie nalezy wierzyc!!!

 • blski

  Oceniono 1 raz 1

  Tajny program wylapuje tajnych terrorystow ktorzy sa sadzeni przez tajne sady i po tajnych wyrokach osadzani sa w tajnych wiezieniach.
  Najtajniejsi z tych tajnych terrorystow byli tak zakonspirowani, ze sami nie wiedzieli, ze sa terrorystami

 • zygosz

  0

  Kpiny pod publike !

 • iremus

  Oceniono 1 raz 1

  O, widzę że wpisy pod tym watkiem cenzurowane są przez NSA. Bravoooooo !

 • iremus

  0

  .....NSA: Nasze programy zapobiegły 50 atakom terrorystycznym od 2001 roku.....
  W zamian usa złamały 139.327.748.572 razy prawa obywatelskie. No cóż demokracja amerykańska kosztuje. Szkoda że nie podali ile razy dzięki inwigilacji zapobieżono aktom terroru w demokratycznym (dzięki dabliu buszowi) Iraku.
  P.s. Armia hitlerowska polską partyzantkę nazywała działalnością terrorystyczną. Za każdego zlikwidowanego żołnierza okupanta likwidowano 10 cywilów, czasem znacznie więcej.

 • plorg

  0

  "Nasze programy zapobiegły 50 atakom terrorystycznym"

  Z tym, że wszystkie te tzw. "ataki" były zorganizowane przez agentów trzyliterowych instytucji typu FBI.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje