NSA: Nasze programy zapobiegły 50 atakom terrorystycznym od 2001 roku

18.06.2013 18:02
Szef NSA gen. Keith Alexander przed komisją ds. wywiadu Izby Reprezentantów.

Szef NSA gen. Keith Alexander przed komisją ds. wywiadu Izby Reprezentantów. (Fot. JONATHAN ERNST REUTERS)

Dzięki polegającym na zbieraniu danych programom amerykańskiej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa (NSA) i innym danym wywiadowczym udało się zapobiec ponad 50 atakom terrorystycznym od 11 września 2001 roku - oświadczył dzisiaj szef NSA gen. Keith Alexander.
- W ostatnich latach te programy, wraz z innymi danymi wywiadowczymi, ochroniły USA i naszych sojuszników przed atakami terrorystycznymi na całym świecie, w tym pomogły zapobiec potencjalnym zdarzeniom terrorystycznym ponad 50 razy od 11 września 2011 roku - powiedział Alexander, zeznając przed komisją ds. wywiadu Izby Reprezentantów.

Zapowiedział, że agencje wywiadowcze przekażą komisji dokumenty o tych przypadkach podczas zamkniętego posiedzenia, które odbędzie się jutro. Dodał, że będzie mówił w swoich zeznaniach o dwóch udaremnionych planach ataków.

Przed komisją Izby Reprezentantów wystąpił dzisiaj również wicedyrektor FBI Sean Joyce. Oświadczył, że prowadzona przez NSA inwigilacja połączeń telefonicznych i internetu zapobiegła planom zamachu bombowego na nowojorską giełdę papierów wartościowych (NYSE).

Inwigilacja konieczna w wojnie z terroryzmem

Praktyki NSA, w tym program inwigilacji elektronicznej PRISM, ujawnił ostatnio były pracownik CIA Edward Snowden. Przekazał on "Guardianowi" i "Washington Post" informacje o szeroko zakrojonej inwigilacji elektronicznej prowadzonej przez NSA, polegającej na zbieraniu tajnych danych z serwerów dziewięciu firm internetowych, m.in. Google, Facebook, Yahoo, YouTube, AOL.

Przedstawiciele administracji USA uważają, że inwigilacja jest zgodna z amerykańskim prawem i konieczna w wojnie z terroryzmem.

Zobacz także
Komentarze (43)
Zaloguj się
 • hopsiupbec

  Oceniono 64 razy 46

  "Dzięki polegającym na zbieraniu danych programom amerykańskiej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa (NSA) i innym danym wywiadowczym udało się zapobiec ponad 50 atakom terrorystycznym od 11 września 2001 roku - oświadczył dzisiaj szef NSA gen. Keith Alexander."

  Bez kozery, powiem 500... 1000... 1 mln...
  Co za bzdury wciskają Jankesi, podobnie jak z bronią masowego rażenia w Iraku.

 • arnoldbuzdygan

  Oceniono 66 razy 36

  Terefere KUKU! Kto jeszcze w to wierzy? "z innymi danymi wywiadowczymi" "potencjalnymi atakami terrorystycznymi". Buacha cha cha!!!
  Żenujące usprawiedliwienia totalnej inwigilacji przeznaczone dla głupich baranów. :(
  Mogę postawić diamenty przeciwko kamieniom, że nie zapobiegły ANI JEDNEMU zamachowi, za to mocno przysłużyły się szpiegostwu gospodarczemu itd.

  Wycięknięty z Polkomtela raport ze szpiegowania klienta

 • jezierskiadam

  Oceniono 51 razy 23

  PRISM stanowi większe zagrożenie niż Al Kaida.

  >>> www.eioba.pl/a/4avv/gala-wreczenia-zlotych-pingwinow-nagroda-za-prism-polka-wsrod-laureatow

 • wmc-33

  Oceniono 23 razy 21

  Dzięki za szczegóły, panie Alexander. Przynajmniej w jedno wierzę: podsłuchujecie nas co najmniej od 12 lat.

 • draziw

  Oceniono 29 razy 17

  PRISM takze zapobiegl wygranej Romneya, kontroluje tez czy Niemcy nie probuja zbudowac jakiejs kolejnej wunderwaffe i czy obywatele swiata nie popelnia jakiejs myslozbrodni o kompleksie militarno-przemyslowym.

  Pomyslec ze jeszcze 5 lat temu napisac cos takiego a by sie bylo krolem paranoikow, dzisiaj to juz (powoli) rzeczywistosc.

 • pumpernik

  Oceniono 18 razy 14

  Na następne lata zaplanowaliśmy zapobieganie 100 atakom rocznie, a może nawet 200.
  I dlatego należy mi się kolejne100 medali za odwagę.

 • kniazwitold

  Oceniono 13 razy 13

  Kłamią tak samo jak nasze "służby" - złapali 50 terrorystów - dzieciaki z liceum z kawałkiem lontu, czarnym prochem i saletrą do peklowania mięsa.

 • jiddu

  Oceniono 16 razy 12

  A kiedy każdy będzie miał czipa w mózgu już załadowanego, to nawet nie pierdniesz w miejscu publicznym bez akcji antyterrorystów przeciw broni biologicznej :)

 • nostradamuspl

  Oceniono 15 razy 11

  niezly PR, ale chyba dla tych co w swietego mikolaja wierza...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje