Putin nie zgadza się z Zachodem. Szczyt G8 bez porozumienia ws. Syrii

18.06.2013 17:37
Przywódcy G8

Przywódcy G8 (Fot. Ian Langsdon AP)

Przywódcy G8 zadeklarowali wolę współpracy w celu powstrzymania rozlewu krwi w Syrii i wolę osiągnięcia politycznego rozwiązania syryjskiego kryzysu. Rosja zajęła jednak inne stanowisko niż pozostałe kraje ws. Asada, ostrzegając przed wspieraniem syryjskich rebeliantów i nie wykluczając nowych kontraktów na broń dostarczaną do Syrii. Rozmowy w tej sprawie wyglądały jak "Rosja kontra reszta świata" - podały anonimowe źródła.
W komunikacie końcowym szczytu G8 w Irlandii Płn. podkreślono, że konferencja w Genewie poświęcona Syrii powinna się odbyć tak szybko, jak to możliwe. Wezwano też syryjskie władze i opozycję do zobowiązania się, że usuną z Syrii wszystkie organizacje powiązane z Al-Kaidą.

Uczestnicy szczytu G8 opowiedzieli się za wynegocjowanym, pokojowym zakończeniem syryjskiej wojny domowej i powstaniem tam rządu cieszącego się zaufaniem opinii publicznej. Barack Obama zwrócił uwagę, że w Syrii powinna powstać silna opozycja, która będzie mogła funkcjonować po tym, jak prezydent Syrii Baszar el-Asad utraci władzę. W samym komunikacie pominięto kwestię przyszłości Asada.

"Rosja kontra reszta świata"

Zapisowi dotyczącemu losu el-Asada w kontekście syryjskich rozmów pokojowych przeciwna była Rosja. Władimir Putin na szczycie G8 znalazł się w roli outsidera krytykowanego przez pozostałych 7 uczestników spotkania. Rozmowy w tej sprawie wyglądały jak "Rosja kontra reszta świata" - podały anonimowe źródła. Symbolem niezgody stały się zdjęcia, na których widać wrogie postawy prezydentów USA i Rosji.

Po spotkaniu Putin powiedział, że Rosja nie wyklucza nowych kontraktów na broń z Asadem. Ostrzegł również pozostałych przywódców przed wspieraniem syryjskich rebeliantów, zaznaczając, że pewnego dnia mogą oni stać się zagrożeniem dla Europy.

W komunikacie końcowym szczytu G8 poinformowano o przeznaczeniu kolejnych środków - 1,5 mld USD - na pomoc dla uchodźców syryjskich. Jednocześnie potępiono łamanie praw człowieka zarówno przez siły reżimu syryjskiego, jak i przez rebeliantów.

Reuters: Zapowiedzieli walkę, ale obiecali niewiele konkretów

Uczestnicy szczytu G8 zapowiedzieli także nasilenie walki z praniem pieniędzy i uchylaniem się od podatków, ale - jak pisze Reuters - obiecali niewiele, jeśli chodzi o konkretne nowe działania.

Przyjęta w Enniskillen lista celów obejmuje nasilenie wymiany informacji między władzami podatkowymi, dążenie do tego, by firmy przekazywały władzom podatkowym więcej informacji o swoich zyskach, a także do większej przejrzystości, jeśli chodzi o prawdziwych właścicieli podstawionych spółek (ang. shell companies). W komunikacie ze szczytu wzywa się też kraje do walki z "plagą uchylania się od podatków".

Reuters odnotowuje, że w komunikacie ze szczytu nie ma zobowiązania do stworzenia rejestrów prawdziwych właścicieli takich spółek. Przywódcy G8 zapowiedzieli, że ich rządy przygotują plany działania mające doprowadzić do postępu, jeśli chodzi o zbieranie informacji o takich spółkach i dzielenie się tymi informacjami "stosownie do zróżnicowanych warunków konstytucyjnych".

Podkreślono, że kraje powinny zmienić przepisy umożliwiające obecnie firmom przerzucanie zysków za granicę w celu unikania podatków. Jak pisze agencja DPA, uzgodniono niewiele konkretów, jeśli chodzi o eliminowanie luk z przepisów podatkowych. Odpowiedzialność przerzucono na Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), G20 i plany działania poszczególnych krajów.

Zobacz także
Komentarze (93)
Putin nie zgadza się z Zachodem. Szczyt G8 bez porozumienia ws. Syrii
Zaloguj się
 • vikaromaniuta

  Oceniono 1 raz 1

  Jeden z austriackich oficerów, który uczestniczył w kontyngencie sił ONZ zajmującego stanowiska na Wzgórzach Golan, potwierdził że Izrael dostarczał wielkie wsparcie dla grup terrorystycznych, działających z baz w kilku wioskach okupowanego rejonu Golan. Było to wsparcie wojskowe, medyczne i logistyczne.
  Austriacki oficer, który nie chciał się ujawnić, udzielił wywiadu dla Palestyńskiej gazety „Al-Manar", jaka wychodzi w Jerozolimie, gdy wracał do domu przez terytoria okupowane.
  Potwierdził istnienie wspólnych sztabów działań operacyjnych grup terrorystycznych i izraelskich wojskowych, decydujących w sprawach dowodzenia. Mają one ścisłe kontakty z syjonistycznymi specsłużbami i koordynują dostawy broni dla bojowników, a także zajmują się kwestiami opieki medycznej dla rannych terrorystów.
  Według jego relacji, wielu rannych bojowników znajduje się w wojskowych szpitalach polowych na terytoriach okupowanych oraz w izraelskich osadach położonych w pobliżu linii demarkacyjnej. W szczególności terroryści leczeni są w szpitalu, "Ziv" w mieście Safad (jakie syjoniści nazwali Safed)

 • feminus

  0

  Mata i czytajta!

  www.presseurop.eu/pl/content/press-review/3892811-dobry-interes-dla-camerona-i-obamy

 • perora_agresji

  Oceniono 3 razy 3

  Putin powiedział że kanibali nie będzie sponsorował. I ma w tym pełną rację.

  Uwaga drastyczne -----------> youtu.be/uWtHLNuz6t4

  Takich ludzi chce sponsorować i wpierać Ameryka.

 • zenon444

  Oceniono 1 raz 1

  Musimy pogodzić się ze wzrostem potęgi i znaczenia Rosji obserwatorpolityczny.pl/?p=12237

 • dwa_grosze

  Oceniono 14 razy 0

  Co tam jeszcze w G8 robi Rosja? Juz dawno powinna zostac zastapiona przez Chiny.

 • franek-janek

  Oceniono 11 razy 11

  Mozna sobie zadac pytanie, co by bylo gdyby nie bylo Putina. Nastepna wiosna mogla byc juz nie arabska ale jak Putin powiedzial kolejna moze byc europejska.

 • supertlumacz

  Oceniono 11 razy 1

  1. ciotka ma rację że podstawowym celem szczytu było zniesienie barier przepływu towarów, siły roboczej i kapitału między UE a USA i cel ten został zrealizowany.
  Polska jest wrzodem który przeszkadza we współpracy niemiecko-rosyjskiej która mogłaby być przeciwwagą dla tego sukcesu dyplomacji USA i Wielkiej Brytanii.
  2. Na Rosje nie można wywrzeć presji gospodarczej, a więc zabezpieczenie Asada przez Rosje ma charakter trwały. Niemiej kwestia Syrii sama w sobie ma znaczenie marginalne. Ważniejsza jest próba budowy koalicji sojuszniczych państw muzułmańskich na Środkowym Wschodzie - Iran, Syria, Irak, Turcja czyli CAŁEGO ŚRODKOWEGO WSCHODU - bo reszta kuwejt, jordania ZEA Katar Arabia Saudyjska itd. to sztuczne twory o granicach rysowanych przez kreślarza JKM.
  www.debka.com/article/23056/Lavrov-Iran-agrees-to-halt-20-percent-uranium-enrichment-West-must-lift-sanctions
  3. To wszystko nieważne, bo najpóźniej za 50 lat caly świat będzie administrowany przez Chiny. Już obecnie w Chinach
  - buduje się więcej niż w reszcie świata - zużycie cementu i stali konstrukcyjnej.
  -wytwarza się 50% produkcji światowej
  - mają miejsce grupowe loty kosmiczne
  - nie ma ucieczki kapitału za granicę bo zagraniczne lokaty miliarderów chińskich są zatwierdzane przez KC KPCH pod groźbą fizycznej likwidacji wszelkich krewnych i znajomych...
  - szpiegostwo naukowe jest jednokierunkowe a stan rozwoju nauki chińskiej jest NIEZNANY

 • ciotka_ltd

  Oceniono 5 razy 1

  I na zakonczemnie, bo rzygac mi sie chce zarowno na lgarstwa i manipulacje pismakow Agory, jak i bezdenna glupote lemingow, co tancza jak im Agora kaze i - poszczuci - kasaja Putina, czy kazdego, kogo im byle pismak wskaze.
  Otoz owe 'anonimowe zrodla', na ktore tu sie Agora powoluje, sa powszechnie znane (media byly obecne, ale Agorty na akredytacje najwyrazniej stac nie bylo, by miec zrodla wlasne): w waszym przypadku, klamczuchy Agorowe, owo "anonimowe zrodlo" to albo brudny paluch red. Michnika, albo...Mossad.:)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje