Putin nie zgadza się z Zachodem. Szczyt G8 bez porozumienia ws. Syrii

18.06.2013 17:37
Przywódcy G8

Przywódcy G8 (Fot. Ian Langsdon AP)

Przywódcy G8 zadeklarowali wolę współpracy w celu powstrzymania rozlewu krwi w Syrii i wolę osiągnięcia politycznego rozwiązania syryjskiego kryzysu. Rosja zajęła jednak inne stanowisko niż pozostałe kraje ws. Asada, ostrzegając przed wspieraniem syryjskich rebeliantów i nie wykluczając nowych kontraktów na broń dostarczaną do Syrii. Rozmowy w tej sprawie wyglądały jak "Rosja kontra reszta świata" - podały anonimowe źródła.
W komunikacie końcowym szczytu G8 w Irlandii Płn. podkreślono, że konferencja w Genewie poświęcona Syrii powinna się odbyć tak szybko, jak to możliwe. Wezwano też syryjskie władze i opozycję do zobowiązania się, że usuną z Syrii wszystkie organizacje powiązane z Al-Kaidą.

Uczestnicy szczytu G8 opowiedzieli się za wynegocjowanym, pokojowym zakończeniem syryjskiej wojny domowej i powstaniem tam rządu cieszącego się zaufaniem opinii publicznej. Barack Obama zwrócił uwagę, że w Syrii powinna powstać silna opozycja, która będzie mogła funkcjonować po tym, jak prezydent Syrii Baszar el-Asad utraci władzę. W samym komunikacie pominięto kwestię przyszłości Asada.

"Rosja kontra reszta świata"

Zapisowi dotyczącemu losu el-Asada w kontekście syryjskich rozmów pokojowych przeciwna była Rosja. Władimir Putin na szczycie G8 znalazł się w roli outsidera krytykowanego przez pozostałych 7 uczestników spotkania. Rozmowy w tej sprawie wyglądały jak "Rosja kontra reszta świata" - podały anonimowe źródła. Symbolem niezgody stały się zdjęcia, na których widać wrogie postawy prezydentów USA i Rosji.

Po spotkaniu Putin powiedział, że Rosja nie wyklucza nowych kontraktów na broń z Asadem. Ostrzegł również pozostałych przywódców przed wspieraniem syryjskich rebeliantów, zaznaczając, że pewnego dnia mogą oni stać się zagrożeniem dla Europy.

W komunikacie końcowym szczytu G8 poinformowano o przeznaczeniu kolejnych środków - 1,5 mld USD - na pomoc dla uchodźców syryjskich. Jednocześnie potępiono łamanie praw człowieka zarówno przez siły reżimu syryjskiego, jak i przez rebeliantów.

Reuters: Zapowiedzieli walkę, ale obiecali niewiele konkretów

Uczestnicy szczytu G8 zapowiedzieli także nasilenie walki z praniem pieniędzy i uchylaniem się od podatków, ale - jak pisze Reuters - obiecali niewiele, jeśli chodzi o konkretne nowe działania.

Przyjęta w Enniskillen lista celów obejmuje nasilenie wymiany informacji między władzami podatkowymi, dążenie do tego, by firmy przekazywały władzom podatkowym więcej informacji o swoich zyskach, a także do większej przejrzystości, jeśli chodzi o prawdziwych właścicieli podstawionych spółek (ang. shell companies). W komunikacie ze szczytu wzywa się też kraje do walki z "plagą uchylania się od podatków".

Reuters odnotowuje, że w komunikacie ze szczytu nie ma zobowiązania do stworzenia rejestrów prawdziwych właścicieli takich spółek. Przywódcy G8 zapowiedzieli, że ich rządy przygotują plany działania mające doprowadzić do postępu, jeśli chodzi o zbieranie informacji o takich spółkach i dzielenie się tymi informacjami "stosownie do zróżnicowanych warunków konstytucyjnych".

Podkreślono, że kraje powinny zmienić przepisy umożliwiające obecnie firmom przerzucanie zysków za granicę w celu unikania podatków. Jak pisze agencja DPA, uzgodniono niewiele konkretów, jeśli chodzi o eliminowanie luk z przepisów podatkowych. Odpowiedzialność przerzucono na Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), G20 i plany działania poszczególnych krajów.

Zobacz także
Komentarze (93)
Zaloguj się
 • 54bodek

  Oceniono 181 razy 151

  Cytat: "Wezwano też syryjskie władze i opozycję do zobowiązania się, że usuną z Syrii wszystkie organizacje powiązane z Al-Kaidą."
  A co innego rząd Syrii robi? I to z coraz większym powodzeniem?
  A do kogo apelował Prezydent Assad o odcięcie się od ekstremy, zawieszenie broni i przystąpienie do rozmów?
  A dlaczego opozycja półtora roku temu zbojkotowała wybory parlamentarne w Syrii?
  Bo co? liczyła że Zachód pstryknie palcami i podaruje im władzę w Syrii?
  i co wyszło? Zachód nabrał wody w usta i udaje ślepego i głuchego, bo przecież wstyd przyznać się głośno że finansuje się Al-Kaidę i resztę Wahabickiej hołoty w imię swoich pokręconych interesów.
  Nigdy nie lubiłem Putina, ale muszę przyznać mu rację w sprawie Syrii w całej rozciągłości.
  ------------------------------------------------------------
  bigosogroch.blogspot.com/
  bigosogroch.blogspot.com/2013/05/wywiad-prezydenta-syrii-dla-mediow.html

 • zwid

  Oceniono 154 razy 118

  Niestety w sprawie Syrii, to Putin ma rację.
  Wprowadzanie w krajach muzułmańskich zachodniej demokracji zaowocuje tylko zwiększoną imigracją muzułmanów w Europie, a oni się nigdy nie zasymilują w naszej rzeczywistośi i w imię Allaha będą urządzać krwawe łaźnie.

 • benek_z_watykanu

  Oceniono 101 razy 83

  "Przywódcy G8 zadeklarowali dzisiaj wolę współpracy w celu powstrzymania rozlewu krwi w Syrii i wolę osiągnięcia politycznego rozwiązania syryjskiego kryzysu...."

  Dobre dobre...przeciez oni wszyscy na tym konflikcie zarabiaja. Roznica jest taka,ze Putin oficjalnie nazywa rzeczy po imieniu,a reszta owija w bawelne jak to sie pochylaja nad losem uchodzcow syryjskich...

 • rozterka47

  Oceniono 105 razy 81

  "Ostrzegł również pozostałych przywódców przed wspieraniem syryjskich rebeliantów, zaznaczając że pewnego dnia mogą oni stać się zagrożeniem dla Europy. "

  Słusznie ostrzegał , ale Amerykanów nie musi to ruszyc, oni patrzą swojego nosa .

 • coalesce

  Oceniono 111 razy 71

  Brawo Putin.
  Widać nie wszyscy dali się zmanipulować rzewnym artykulikom Pani Urzędowskiej.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 58 razy 46

  Jaka reszta świata? W tej siódemce tylko USA może mieć swoje zdanie. Reszta to przydupasy. W sumie nic nagannego. Każdy dba o swój tyłek, a narazić się pryncypałowi to idiotyzm. (A Chiny i India to pies? To jest reszta, a może większość?)

 • brusiek11

  Oceniono 66 razy 42

  Szanowna superobiektywna i niezależna Redakcjo - czeku zablokowane są komentarze pod newsem o pijanym księdzu który jadąc po pijanemu zamordował trzeźwego innego kierowce?

 • pumpernik

  Oceniono 78 razy 34

  Po raz kolejny nie udało się US-manom okraść Syrii.

 • nie-tak

  Oceniono 55 razy 25

  Tylko gazeta wymysla taki tytul i tak profiluje artykul by macic w glowach Polakom jak i ich zaostrzac do nienawisci, inne media poza Polska pisza co innego i w innym tonie. Co mozna spodziewac sie po mediach w Polsce? NIC!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje