Putin nie zgadza się z Zachodem. Szczyt G8 bez porozumienia ws. Syrii

18.06.2013 17:37
Przywódcy G8

Przywódcy G8 (Fot. Ian Langsdon AP)

Przywódcy G8 zadeklarowali wolę współpracy w celu powstrzymania rozlewu krwi w Syrii i wolę osiągnięcia politycznego rozwiązania syryjskiego kryzysu. Rosja zajęła jednak inne stanowisko niż pozostałe kraje ws. Asada, ostrzegając przed wspieraniem syryjskich rebeliantów i nie wykluczając nowych kontraktów na broń dostarczaną do Syrii. Rozmowy w tej sprawie wyglądały jak "Rosja kontra reszta świata" - podały anonimowe źródła.
W komunikacie końcowym szczytu G8 w Irlandii Płn. podkreślono, że konferencja w Genewie poświęcona Syrii powinna się odbyć tak szybko, jak to możliwe. Wezwano też syryjskie władze i opozycję do zobowiązania się, że usuną z Syrii wszystkie organizacje powiązane z Al-Kaidą.

Uczestnicy szczytu G8 opowiedzieli się za wynegocjowanym, pokojowym zakończeniem syryjskiej wojny domowej i powstaniem tam rządu cieszącego się zaufaniem opinii publicznej. Barack Obama zwrócił uwagę, że w Syrii powinna powstać silna opozycja, która będzie mogła funkcjonować po tym, jak prezydent Syrii Baszar el-Asad utraci władzę. W samym komunikacie pominięto kwestię przyszłości Asada.

"Rosja kontra reszta świata"

Zapisowi dotyczącemu losu el-Asada w kontekście syryjskich rozmów pokojowych przeciwna była Rosja. Władimir Putin na szczycie G8 znalazł się w roli outsidera krytykowanego przez pozostałych 7 uczestników spotkania. Rozmowy w tej sprawie wyglądały jak "Rosja kontra reszta świata" - podały anonimowe źródła. Symbolem niezgody stały się zdjęcia, na których widać wrogie postawy prezydentów USA i Rosji.

Po spotkaniu Putin powiedział, że Rosja nie wyklucza nowych kontraktów na broń z Asadem. Ostrzegł również pozostałych przywódców przed wspieraniem syryjskich rebeliantów, zaznaczając, że pewnego dnia mogą oni stać się zagrożeniem dla Europy.

W komunikacie końcowym szczytu G8 poinformowano o przeznaczeniu kolejnych środków - 1,5 mld USD - na pomoc dla uchodźców syryjskich. Jednocześnie potępiono łamanie praw człowieka zarówno przez siły reżimu syryjskiego, jak i przez rebeliantów.

Reuters: Zapowiedzieli walkę, ale obiecali niewiele konkretów

Uczestnicy szczytu G8 zapowiedzieli także nasilenie walki z praniem pieniędzy i uchylaniem się od podatków, ale - jak pisze Reuters - obiecali niewiele, jeśli chodzi o konkretne nowe działania.

Przyjęta w Enniskillen lista celów obejmuje nasilenie wymiany informacji między władzami podatkowymi, dążenie do tego, by firmy przekazywały władzom podatkowym więcej informacji o swoich zyskach, a także do większej przejrzystości, jeśli chodzi o prawdziwych właścicieli podstawionych spółek (ang. shell companies). W komunikacie ze szczytu wzywa się też kraje do walki z "plagą uchylania się od podatków".

Reuters odnotowuje, że w komunikacie ze szczytu nie ma zobowiązania do stworzenia rejestrów prawdziwych właścicieli takich spółek. Przywódcy G8 zapowiedzieli, że ich rządy przygotują plany działania mające doprowadzić do postępu, jeśli chodzi o zbieranie informacji o takich spółkach i dzielenie się tymi informacjami "stosownie do zróżnicowanych warunków konstytucyjnych".

Podkreślono, że kraje powinny zmienić przepisy umożliwiające obecnie firmom przerzucanie zysków za granicę w celu unikania podatków. Jak pisze agencja DPA, uzgodniono niewiele konkretów, jeśli chodzi o eliminowanie luk z przepisów podatkowych. Odpowiedzialność przerzucono na Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), G20 i plany działania poszczególnych krajów.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje