Nienarodzone dziecko Williama i Kate będzie żyłą złota. Kubki, figurki, DVD, książki. Biznes liczy na krociowe zyski

18.06.2013 12:51
Maski z podobizną księżnej Kate.

Maski z podobizną księżnej Kate. (Fot. Martin Cleaver AP)

Narodziny prawnuka lub prawnuczki Elżbiety II przyniosą brytyjskiej gospodarce zastrzyk gotówki sięgający prawie ćwierć miliarda funtów. Przemysł pamiątkarski pracuje pełną parą, zarzucając rynek akcesoriami związanymi z przyjściem na świat królewskiego potomka.
Według prognoz Brytyjczycy uczczą narodziny pierwszego dziecka księżnej Kate i księcia Williama, przewidywane na 13 lipca, zakupami szampana, organizowaniem towarzyskich przyjęć i wydatkami na rozmaite pamiątki. Zastrzyk dla gospodarki ocenia się na ok. 243 mln funtów - twierdzą tabloidy, powołując się na oceny stowarzyszenia handlowców.

Przemysł pamiątkarski, który tym razem nie chce dać się wyprzedzić Chińczykom jak w przypadku igrzysk olimpijskich w 2012 r., pracuje pełną parą, produkując książki, płyty DVD, zabawki i rozmaite inne akcesoria - od kubków i figurek z porcelany po kuchenne ścierki i rękawice.

Brytyjscy przedsiębiorcy liczą na krociowe zyski

Pozytywny efekt na wzrost sprzedaży detalicznej miały inne niedawne wydarzenia firmowane przez monarchię: obchody 60-lecia panowania Elżbiety II w ub.r. i ślub Williama i Kate w 2011 r. Oba ku uciesze hotelarzy ściągnęły do Londynu wielu turystów.

Na poprawie samopoczucia wyrażającej się w większej skłonności do wydawania pieniędzy skorzysta nie tylko gospodarka, ale także sama rodzina królewska. Royal Collection Trust, zajmujący się finansową stroną utrzymania królewskich zbiorów, już teraz sprzedaje w swoich sklepach internetowych dziecięce piżamki ustylizowane na mundurek gwardzisty, podkoszulki i poduszki z ozdobnym napisem "Princess". Do nabycia są także lalki księżniczki.

Zarabia też pałac Buckingham...

Własną serię dziecięcej mody, obejmującą ręcznie szyte buciki i czapeczki, wypuścił na rynek Prince's Trust - najważniejsza z organizacji następcy tronu księcia Karola, który w trakcie rekordowo długiego oczekiwania na odziedziczenie tronu zostanie dziadkiem.

Pałac Buckingham w swoim sklepie z pamiątkami zapowiada wprowadzenie do sprzedaży własnych dziecięcych akcesoriów, które nazywa "oficjalną serią". Nastąpi to jednak dopiero po urodzinach prawnuka lub prawnuczki Elżbiety II.

Przychód ma być przeznaczony na utrzymanie królewskich pałaców i zbiorów sztuki, a w przypadku księcia Karola na wsparcie inicjatyw charytatywnych, którym patronuje jego Prince's Trust.

...i rodzina księżnej Kate

W tyle nie pozostaje rodzina księżnej Kate. Przyszli dziadkowie, Carol i Michael Middletone'owie, do katalogu swej firmy sprzedaży wysyłkowej Party Pieces, oferującej głównie akcesoria na przyjęcia dla dzieci, włączyli okolicznościowe artykuły niemowlęce.

Nowy rynkowy trend zwietrzyły też sieci sklepów prowadzące sprzedaż produktów dla matki i dziecka, w tym największa z nich Mothercare. Obok śpioszków z motywami monarchistycznymi w sprzedaży ma pojawić się także wózek dziecięcy z wyglądu przypominający królewską karocę konną.

Księżna Cambridge Kate ma duży wpływ na modę. Cieszy się wielką popularnością u projektantów, ponieważ stroje, w których pokazuje się publicznie, sprzedają się w okamgnieniu. Faworyzuje przy tym rodzimych designerów, wynajdując kreacje eleganckie, ale wycenione umiarkowanie.

Zobacz także
Komentarze (18)
Zaloguj się
 • zaanawetza

  Oceniono 22 razy 16

  Jakim trzeba być kretynem (a raczej kretynką) żeby paradować w masce księżnej Kate?

 • koichiro2020

  Oceniono 14 razy 8

  Dlaczego luzie aż tak podniecają się cudzymi dziećmi jakby to były ich własne? Nie rozumiem tego.

 • laksmana

  Oceniono 9 razy 7

  Hmm, może pałac powinien otworzyć jakąś większą hodowlę królewskich larw, skoro to taki dochodowy interes?

 • usz_misiatek

  Oceniono 10 razy 6

  Obelix by to skomentowal krotko: "Ale glupi ci Rzymianie"...

 • degust

  Oceniono 5 razy 3

  Już od dłuższego czasu zastanawiam się jaki udział w światowym PKB ma głupota ludzka. Mogło by się okazać że nie mały, a nawet przeważający. Gdyby po Ziemi chodzili sami mądrzy ludzie to gospodarka cienko by przędła, oj cienko...

 • sensei_live

  Oceniono 1 raz 1

  A wiec co brytyjskie pasożyty ? h..j mnie obchodzi ta kate i tym bardziej jej bachor który będzie rozpuszczony i cioto waty jak jego ojciec na ktorego tez beda musieli utrzymywac podatnicy

 • duzyjarek

  Oceniono 1 raz 1

  Brytyjski? Chyba c
  hiński ;)

 • rom48

  0

  tak jak u nas,;) Medaliki obrazki. wycieczki (pielgrzymki),figurki itp itd :D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje