Dziesiątki aresztowań w Turcji. "Na razie tylko przesłuchania"

18.06.2013 12:23
Władze tureckie dokonują pierwszych aresztowań

Władze tureckie dokonują pierwszych aresztowań (Fot. AP)

Turecka policja rano zatrzymała dziesiątki ludzi w związku z antyrządowymi demonstracjami przetaczającymi się przez kraj od końca maja. W Stambule 90 członków małej socjalistycznej partii uczestniczącej w protestach aresztowano w ich domach.
Przeszukano także biura dziennika i agencji prasowej bliskich tej formacji. Celem operacji w Stambule i Ankarze są środowiska lewicowe - podały informacyjne telewizje NTV i CNN Turk. NTV poinformowała również o zatrzymaniu 30 innych osób w Ankarze i w mieście Eskisehir na północnym zachodzie. Policyjne operacje przeprowadzono jeszcze w 18 innych prowincjach.

Policyjne źródło potwierdziło, że jest prowadzona operacja. Jak powiedział ten informator: - Na razie tylko prowokatorzy zostaną poddani przesłuchaniom. W niedzielę turecka policja już aresztowała ok. 600 uczestników demonstracji w Stambule i Ankarze.

Ograniczyć rolę mediów społecznościowych

Tureckie ministerstwo sprawiedliwości rozpoczęło ponadto prace nad projektem mającym ograniczyć rolę mediów społecznościowych w akcjach propagowania protestów przeciwko premierowi Recepowi Tayyipowi Erdoganowi - poinformował dziennik "Hurriyet". W Izmirze zatrzymano, a następnie wypuszczono ok. 25 osób, które w serwisie Twitter rozpowszechniały "fałszywe lub oszczercze informacje" związane z demonstracjami.

"Cichy protest"

Tymczasem na Facebooku powstała inicjatywa "cichego protestu" przeciw działaniom rządu tureckiego. Organizatorzy akcji proszą, by dziś przez pięć minut o określonej godzinie w różnych częściach świata osoby chcące wesprzeć turecki ruch prodemokaryczny, nie komunikowały się przy pomocy telefonu, Skype'a, Facebooka i Twittera. Inicjatywę poparło niemal 40 tys. osób.

Zobacz także
Komentarze (45)
Zaloguj się
 • mamara

  Oceniono 210 razy 74

  Uczcie się, bo tak będie jak Kłamczyński dojdzie do władzy. Budowa kościołów, zakaz picia alkoholu, a potem korzystania z Internetu. Rozruchy i aresztowania.

 • adammichnikoff

  Oceniono 76 razy 48

  Swołocz faszystowska bezkarnie maltretuje ludzi, bo wie, że wielki brat na to pozwoli. To nie Irak, Libia czy Syria - tu bandyty Eerdogana i ścierw z jego rodziny i otoczenia żadne drony ścigać nie będą. Oby Turcy sie nie poddali i poszli na całość. Skoro ofiary już są to trzeba dorżnąć faszystowską junte. Mam nadzieję, że wojsko nie pozwoli na cofnięcie Turcji z drogi sekularyzacji. No chyba, ze zostało już opanowane przez siepaczy z pentagonu.

 • j_p_salomonczyk

  Oceniono 50 razy 46

  I tak Turcja stacza się na pozycje dyktatury z trzeciego świata. Społeczność międzynarodowa nie powinna na to pozwalać zwłaszcza w kontekście ewentualnego włączenia tego kraju do Unii. Poza tym świat powinien podziękować Erdoganowi za to, iż udowodnił, iż żadna partia szukająca swej tożsamości w religii nie chce, nie może i nie jest w stanie szanować demokracji i poglądów inaczej myślących. Celem każdej takiej partii jest dyktatura. Dla Polaków to też lekcja w kontekście zbliżających się wyborów.

 • majca1971

  Oceniono 31 razy 23

  No i pozamiatane. Erdogan, prędzej czy później wprowadzi prawo szariatu i turecka demokracja się skończy. Dlatego jestem przeciwna wpuszczania ich do UE

 • anarheo50

  Oceniono 24 razy 20

  A Unia Europejska i USA milczą w sprawach tak oczywistych jak łamanie praw człowieka, wolności i demokracji oraz prawa do sprzeciwu. Kolejny strzał w stopę i kolejna klapa ideałów zachodniej demokracji. I takie państwo ma zostać przyjęte do Unii? - zgroza. Szkoda mi młodego pokolenia Turków, ale wojujący islam i to ortodoksyjny już puka do ich drzwi, i przez islamistów zostanie wprowadzony z otwartymi ramionami. Cała nadzieja w Armii Tureckiej. Nie jestem zwolennikiem junt, ale tam zawsze wojsko trzymało za twarz nawiedzonych i gwarantowała laickość kraju. Czy Europa i USA poprą teraz tą Armię w razie co?

 • bardzouparty

  Oceniono 47 razy 13

  W Starożytnej Grecji nie było ani centralnego systemu prawnego, ani policjantów, ani prokuratorów, ani sędziów.
  Dlaczego?
  Ponieważ w Grecji nie było "lichwy"- czyli perfidnego systemu grabieży całego społeczeństwa.
  "Lichwa"- gorsza od wojny.

 • 1group

  Oceniono 7 razy 7

  Ciekawe,czy amerykański murzynek wesprze opozycję? W Libii,Syrii,Iraku wspierał,a teraz?

 • polaczek0

  Oceniono 23 razy 7

  "Gdyby nie ochrona, Jarosław Kaczyński by nie żył".A Polakom żyło by się lepiej, dostatnio i bez stresowo !

 • abw12300

  Oceniono 7 razy 5

  premier Recep Tayyipow Erdoganow - to WIELKI demokrata. Kolega Tusk. i nasz sojusznik. Tak jak naszym sojusznikiem są także siły demokratyczne w Syrii na czele których stoi AL Kaida. Tak, tak.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje