Prokuratura postawiła Csatary'emu zarzut popełnienia zbrodni wojennych

18.06.2013 11:26
Laszlo Csatary

Laszlo Csatary (Fot. LASZLO BALOGH REUTERS)

Węgierska prokuratura postawiła 98-letniemu Laszlo Csatary'emu zarzut popełnienia zbrodni wojennych. Csatary jako komendant policji w Koszycach uczestniczył w organizowaniu deportacji 12 tys. tamtejszych Żydów do Auschwitz. Od 18 lipca 2012 r. przebywa w areszcie domowym.
"Postawiono mu zarzuty bezprawnego zabijania oraz torturowania ludzi i tym samym popełnienia zbrodni wojennych częściowo w charakterze sprawcy i częściowo w charakterze wspólnika" - oświadczyła rzeczniczka prokuratury generalnej Bettina Bagoly. Dodała, iż Csatary stanie przed sądem w ciągu trzech miesięcy. "Swymi działaniami Laszlo Csatary świadomie udzielił pomocy w bezprawnym zabijaniu i torturowaniu Żydów deportowanych do obozów koncentracyjnych z Koszyc" - głosi komunikat prokuratury.

Według zgromadzonych materiałów śledczych w 1944 roku Csatary jako komendant policji w należących wówczas do Węgier słowackich Koszycach uczestniczył w organizowaniu deportacji 12 tys. tamtejszych Żydów do Auschwitz. W 1948 roku został w Czechosłowacji skazany zaocznie na karę śmierci.

Wytropili go dzienikarze

Chroniąc się przed wymiarem sprawiedliwości, zbiegł w 1949 roku z jugosłowiańskim paszportem do Kanady, której obywatelem został sześć lat później. Mieszkał w Montrealu, zajmując się handlem dziełami sztuki. W 1997 roku rząd Kanady odebrał mu obywatelstwo, argumentując, że uzyskał je dzięki złożeniu nieprawdziwych zeznań.

W następstwie tej decyzji Csatary powrócił na Węgry, osiedlając się w Budapeszcie, gdzie w lipcu ubiegłego roku dzięki informacjom Centrum Szymona Wiesenthala wytropili go reporterzy brytyjskiego dziennika "The Sun". Csatary został zatrzymany w Budapeszcie 18 lipca 2012 roku i od tego czasu przebywa w areszcie domowym w swym mieszkaniu.

Zobacz także
Komentarze (37)
Zaloguj się
 • wuetend

  Oceniono 86 razy 40

  Firma "Kiszczak, Jaruzelski and Co. - Advisory Services Sp. z o.o." zaprasza na szkolenia. W tym tygodniu:
  - Jak skutecznie chorować?
  - Inwestycja w Honor;

 • radix10

  Oceniono 42 razy 22

  Zbrodniarze komunistyczni, nie tylko w Polsce, pozostają bezkarni, bo ich postawienie przed sądem byłoby antysemityzmem.

 • kieliszki

  Oceniono 28 razy 22

  Zwróciliście uwagę jaki ostatnio jest wysyp oskarżanych dziadków? I to sami nieniemcy.
  Co wcześniej nie mogli ich znaleźć?

  Sprawia wrażenie, jakby specjalnie czekano na tyle długo aż się pamięć zatrze, ale na tyle też krótko, żeby sprawcy nie poumierali. Najnowsze rzeczy najlepiej się pamięta. W efekcie w pamięci pozostanie, że sprawcami byli ludzie różnych narodowości a nie tylko Niemcy.

 • critto

  Oceniono 46 razy 22

  zbrodniarz i tyle - powinni go potraktować tak, jak on traktował bezbronnych ludzi - od dzieci, poprzez kobiety i mężczyzn w sile wieku, po starych, schorowanych ludzi, których wysłał na śmierć. Np. pogonić go nagiego batogiem po śniegu w Auschwitz-Birkenau i poszczuć psami... A potem do gazu.
  Inna sprawa - ciekawe, dlaczego polscy "intelektualiści" nie nazywają tych rzeźników tak, jak polskich UB-ków, ZOMO-wców i SB-ków oraz niektórych przywódców PZPR-u - "starymi, schorowanymi dziadkami", którym należy "dać spokój"...

 • maksiu110

  Oceniono 53 razy 21

  Zostanie szybko i przykładnie skazany. Nie to co schorowani ludzie honoru - Kiszczak i Jaruzel...

 • jkredman

  Oceniono 42 razy 18

  a Czesław K i Wojtek J ludzie honoru, przyjaciele Adasia nie mogą odpowiadać, choć młodsi

 • dziadzioniunio

  Oceniono 33 razy 9

  Tym się różni państwo prawa od PRL-Bis. Tutaj Jaruzel I Kiszczak robią za ludzi honoru i są zbyt schorowani, żeby stanąć przed sądem.

 • ch3heg

  Oceniono 14 razy 8

  A u nas komuszki maja sie swietnie. Czy ktos jeszcze nie wierzy w "uklad" okraglostolowy?

 • tadec

  Oceniono 10 razy 8

  "Pozytywka"......

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje