Prokuratura postawiła Csatary'emu zarzut popełnienia zbrodni wojennych

18.06.2013 11:26
Laszlo Csatary

Laszlo Csatary (Fot. LASZLO BALOGH REUTERS)

Węgierska prokuratura postawiła 98-letniemu Laszlo Csatary'emu zarzut popełnienia zbrodni wojennych. Csatary jako komendant policji w Koszycach uczestniczył w organizowaniu deportacji 12 tys. tamtejszych Żydów do Auschwitz. Od 18 lipca 2012 r. przebywa w areszcie domowym.
"Postawiono mu zarzuty bezprawnego zabijania oraz torturowania ludzi i tym samym popełnienia zbrodni wojennych częściowo w charakterze sprawcy i częściowo w charakterze wspólnika" - oświadczyła rzeczniczka prokuratury generalnej Bettina Bagoly. Dodała, iż Csatary stanie przed sądem w ciągu trzech miesięcy. "Swymi działaniami Laszlo Csatary świadomie udzielił pomocy w bezprawnym zabijaniu i torturowaniu Żydów deportowanych do obozów koncentracyjnych z Koszyc" - głosi komunikat prokuratury.

Według zgromadzonych materiałów śledczych w 1944 roku Csatary jako komendant policji w należących wówczas do Węgier słowackich Koszycach uczestniczył w organizowaniu deportacji 12 tys. tamtejszych Żydów do Auschwitz. W 1948 roku został w Czechosłowacji skazany zaocznie na karę śmierci.

Wytropili go dzienikarze

Chroniąc się przed wymiarem sprawiedliwości, zbiegł w 1949 roku z jugosłowiańskim paszportem do Kanady, której obywatelem został sześć lat później. Mieszkał w Montrealu, zajmując się handlem dziełami sztuki. W 1997 roku rząd Kanady odebrał mu obywatelstwo, argumentując, że uzyskał je dzięki złożeniu nieprawdziwych zeznań.

W następstwie tej decyzji Csatary powrócił na Węgry, osiedlając się w Budapeszcie, gdzie w lipcu ubiegłego roku dzięki informacjom Centrum Szymona Wiesenthala wytropili go reporterzy brytyjskiego dziennika "The Sun". Csatary został zatrzymany w Budapeszcie 18 lipca 2012 roku i od tego czasu przebywa w areszcie domowym w swym mieszkaniu.

Zobacz także
Komentarze (37)
Prokuratura postawiła Csatary'emu zarzut popełnienia zbrodni wojennych
Zaloguj się
 • minipolak

  Oceniono 3 razy 3

  "udzielił pomocy w bezprawnym zabijaniu i torturowaniu Żydów"
  ciekawe gdzie bylo prawne zabijanie i torturowanie Zydow.

 • radovan.schwarz

  Oceniono 2 razy 2

  To niehumanitarne, żeby "ciągać po sądach" starszego schorowanego człowieka za jakieś stare sprawy związane z dawnym systemem. Poza tym gdyby nie tacy jak on, Niemcy weszliby do Węgier, zbombardowali Budapeszt, polałaby się węgierska krew. Można powiedzieć, że ocalił Węgry. Powinna go osądzić historia. Tak jak Jaruzelskiego i Kiszczaka - ludzi honoru. Wczoraj przecież TVN pokazywał jaki ten Kiszczak biedulek męczy się w swoje willi na Mazurach. Jego żona wręcz miała łzy w oczach.

 • 0roman0

  Oceniono 1 raz -1

  Może ktoś wytłumaczy ten fenomen. Od pewnego czasu co miesiąc lub nawet częściej słyszymy o wytropieniu kolejnych zbrodniarzy. Jednak jakimś cudem nie ma wśród nich Niemców. Rozumiem że zbrodniarzami byli obywatele innych krajów lub jacyś niezidentyfikowani naziści.

 • plpolak

  Oceniono 3 razy 1

  Niedługo trzeba będzie zrobić z muzułmanami to co kiedyś zrobiono z żydami. Europa znowu zagrożona.

 • jurek42

  Oceniono 2 razy 0

  w Polsce stawia się pomniki kolaborantom z NSZ, a kiedy IPN oskarży członków tych band o zbrodnie ????

 • kriso13

  0

  Węgry, czy to ten kraj, gdzie rządzi ten straszny faszysta i antysemita. Orban?

 • krzysztof_rej

  Oceniono 4 razy 4

  odpie..odpie...odpieprzcie się od komendanta, piję za taki rząd gdzie Orban będzie premierem , a pan komendant ministrem spraw wewnętrznych, bo to człowiek honoru jest.....Adaś rządzi!!!!

 • trombozuh

  Oceniono 3 razy 3

  A tymczasem w Polsce Kiszczak dostaje generalską emeryturę, a UB-eka Baumana zaprasza się na wykłady na uniwersytety....

 • lol76

  Oceniono 13 razy 1

  Smutne ze wiekszosc tych nazistowskich sku.rwysynow wyjechala po wojnie do obu Ameryk i wiodla sobie normalne, czesto dostanie, zycie.
  Zabic tego dziada, mimo jego wieku. Ta ku.rwa nigdy sie nie przyzna i nie wyrazi skruchy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje