Fiński raport: Z hałdy pod Gdańskiem wycieka do Bałtyku fosfor. Polskie władze zaprzeczają

18.06.2013 11:10
Hałda fosfogipsu w Wiślince

Hałda fosfogipsu w Wiślince (fot. Artur Andrzej/Wikimedia Commons/public domain)

Raport zlecony przez fińską fundację Johna Nurminena stwierdza, że z hałdy fosfogipsu pod Gdańskiem w dużej ilości wycieka do Morza Bałtyckiego fosfor. Polski Główny Inspektor Ochrony Środowiska zaprzecza, jakoby dochodziło do tak poważnego zanieczyszczenia.
Fińscy eksperci pobrali z wody w okolicy hałdy w miejscowości Wiślinka pod Gdańskiem próbki, które przebadali w laboratorium w Helsinkach. Według ich wyliczeń z tego miejsca do wód Morza Bałtyckiego przedostaje się do 540 ton fosforu rocznie.

- To jest ogromna ilość. To jakby odprowadzać do morza nieoczyszczone ścieki od pół miliona mieszkańców - twierdzi Marjukka Porvari z fundacji Johna Nurminena. Wyjaśnia, że fosfor przyczynia się do eutrofizacji Morza Bałtyckiego, a proces ten jest zauważalny w postaci zakwitu sinic czy glonów.

Finowie: Polacy nie dają rady zabezpieczyć wysypiska

Niepokojące informacje o wycieku fosforu do Morza Bałtyckiego od soboty podawane są przez główną fińską gazetę "Helsingin Sanomat". W komentarzach podkreśla się, że polskie władze w niedostateczny sposób radzą sobie z problemem zamkniętego w 2009 roku wysypiska odpadów po produkcji nawozów w Wiślince.

Fiński minister środowiska Ville Niinistoe zapowiedział w rozmowie z telewizją YLE, że sprawę poruszy w tym tygodniu ze swoim polskim odpowiednikiem.

GIOŚ: Hałda jest zabezpieczona

Główny inspektor ochrony środowiska Andrzej Jagusiewicz, który od poniedziałku w Helsinkach uczestniczy w dwudniowym spotkaniu HELCOM (Komisja Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku), odrzuca zarzuty fińskich ekspertów. Zapewnia, że hałda jest zabezpieczona, sytuacja monitorowana, a do wyników mają dostęp zagraniczni partnerzy.

- Według naszych badań w okolicy Wiślinki jest nieco podwyższony poziom fosforanów i kadmu, jednak tamtejsze wody nie przedostają się do Bałtyku - mówi. - Być może dochodzi do wycieków, ale tylko w okresie intensywnych opadów deszczu.

Według Jagusiewicza sytuacja w Wiślince była przedmiotem rozmów w Helsinkach. - Postanowiliśmy, że teren będą badać polscy i fińscy eksperci. Nie może być żadnych wątpliwości - powiedział główny inspektor ochrony środowiska.

Fińska fundacja Johna Nurminena, na której zlecenie zbadano hałdę w Wiślince, zajmuje się ochroną wód Morza Bałtyckiego, jej program "Czysty Bałtyk" finansuje m.in. obecny w Polsce fiński koncern Fortum. - Fundacja Nurminena wspiera fińskie technologie. Chce, abyśmy je stosowali - podkreśla Jagusiewicz.

Hałda fosfogipsu jest bardzo blisko morza

Hałda fosfogipsu w Wiślince funkcjonowała w latach 1972-2009, należy do Gdańskich Zakładów Nawozów Fosforowych "Fosfory" sp. z. o.o. Znajduje się w odległości 50 m od rzeki Martwa Wisła oraz 3 km od Zatoki Gdańskiej.

Oprócz hałdy w Wiślince fińscy eksperci badali również inne podobne składowisko, w Policach nieopodal Odry. Tam jednak nie uznano sytuacji za alarmującą.

Komentarze (125)
Zaloguj się
 • tacx

  Oceniono 415 razy 399

  Tak się zastanawiam komu wierzyć. Polskim urzednikom czy sinicom które nic nie robią sobie z urzedniczego gadania i w lecie czynią z tych okolic zielone bajoro. Więc kto ma racje i kto wie czy jest tam fosforu dużo czy mało? Sinica ktora ten fosfor konsumuje czy urzędas wpatrzony w kajety i własny odcinek z wypłatą?

 • artur74

  Oceniono 238 razy 214

  Swego czasu minister rolnictwa też zapewniał, że w polskiej wołowinie nie ma koniny...

  Rozumiem, że główny inspektor ochrony środowiska Andrzej Jagusiewicz dokonał uprzednio bardzo wnikliwej kontroli owej hałdy i stąd jego pewność, bo jeśli nie ...i jednak jest coś na rzeczy, to powinniśmy być wdzięczni fińskim ekspertom!

 • long_in_warzone

  Oceniono 178 razy 174

  Z wyjaśnień Inspektora wynika że nie przecieka gdy jest sucho (nie pada deszcz). To by dopiero był ewenement na skalę światową gdyby hałda suchego metariału przeciekała gdy jest sucho.

 • frelek1

  Oceniono 155 razy 151

  To jet tak jast na budowach polskich autostrad, Inspektor: Tu jest za cienko asfaltu połozone! Wykonawca: Panie inspektorze jest dobrze, tylko mierzyć trzeba nie w tym miejscu.

 • komix1

  Oceniono 144 razy 142

  "Być może dochodzi do wycieków, ale tylko w okresie intensywnych opadów deszczu."

  Uff, to całe szczęście. Wiadomo, że ostatnio w PL deszczu jak na lekarstwo a i śnieg na tych terenach pamiętają jedynie najstarsi mieszkańcy Pomorza...

 • aiwaplatz

  Oceniono 126 razy 118

  ten Inspektor, to idiota czy ze mnie idiotę robi? Być może-w czasie deszczu... A co to obchodzi ludzi co z dziećmi nad Zatokę Gdańską przyjadą?

 • dziadzioniunio

  Oceniono 113 razy 113

  Jest wyciek, nie ma wycieku to można ustalić. Ja w sprawie ochrony środowiska wierzyłbym raczej Finom, nawet jeśli trochę lobbują, niż naszym urzędasom. Natomiast Nobel należy się geniuszom, którzy zdecydowali o lokalizacji niebezpiecznego składowiska 50m!!! od starorzecza!

 • net_friend

  Oceniono 90 razy 88

  "Fińscy eksperci pobrali z wody w okolicy hałdy próbki, które przebadali w laboratorium w Helsinkach. Według ich wyliczeń z tego miejsca do wód Morza Bałtyckiego przedostaje się do 540 ton fosforu rocznie."

  "Główny inspektor ochrony środowiska odrzuca zarzuty fińskich ekspertów.
  Zapewnia, że hałda jest zabezpieczona."

  Może jest zabezpieczona przed kradzieżą.

 • dry242

  Oceniono 41 razy 39

  A nie da się tych sinic po ugotowaniu (nie solić wody!) zjeść z małymi ziemniaczkami?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje