Fiński raport: Z hałdy pod Gdańskiem wycieka do Bałtyku fosfor. Polskie władze zaprzeczają

18.06.2013 11:10
Hałda fosfogipsu w Wiślince

Hałda fosfogipsu w Wiślince (fot. Artur Andrzej/Wikimedia Commons/public domain)

Raport zlecony przez fińską fundację Johna Nurminena stwierdza, że z hałdy fosfogipsu pod Gdańskiem w dużej ilości wycieka do Morza Bałtyckiego fosfor. Polski Główny Inspektor Ochrony Środowiska zaprzecza, jakoby dochodziło do tak poważnego zanieczyszczenia.
Fińscy eksperci pobrali z wody w okolicy hałdy w miejscowości Wiślinka pod Gdańskiem próbki, które przebadali w laboratorium w Helsinkach. Według ich wyliczeń z tego miejsca do wód Morza Bałtyckiego przedostaje się do 540 ton fosforu rocznie.

- To jest ogromna ilość. To jakby odprowadzać do morza nieoczyszczone ścieki od pół miliona mieszkańców - twierdzi Marjukka Porvari z fundacji Johna Nurminena. Wyjaśnia, że fosfor przyczynia się do eutrofizacji Morza Bałtyckiego, a proces ten jest zauważalny w postaci zakwitu sinic czy glonów.

Finowie: Polacy nie dają rady zabezpieczyć wysypiska

Niepokojące informacje o wycieku fosforu do Morza Bałtyckiego od soboty podawane są przez główną fińską gazetę "Helsingin Sanomat". W komentarzach podkreśla się, że polskie władze w niedostateczny sposób radzą sobie z problemem zamkniętego w 2009 roku wysypiska odpadów po produkcji nawozów w Wiślince.

Fiński minister środowiska Ville Niinistoe zapowiedział w rozmowie z telewizją YLE, że sprawę poruszy w tym tygodniu ze swoim polskim odpowiednikiem.

GIOŚ: Hałda jest zabezpieczona

Główny inspektor ochrony środowiska Andrzej Jagusiewicz, który od poniedziałku w Helsinkach uczestniczy w dwudniowym spotkaniu HELCOM (Komisja Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku), odrzuca zarzuty fińskich ekspertów. Zapewnia, że hałda jest zabezpieczona, sytuacja monitorowana, a do wyników mają dostęp zagraniczni partnerzy.

- Według naszych badań w okolicy Wiślinki jest nieco podwyższony poziom fosforanów i kadmu, jednak tamtejsze wody nie przedostają się do Bałtyku - mówi. - Być może dochodzi do wycieków, ale tylko w okresie intensywnych opadów deszczu.

Według Jagusiewicza sytuacja w Wiślince była przedmiotem rozmów w Helsinkach. - Postanowiliśmy, że teren będą badać polscy i fińscy eksperci. Nie może być żadnych wątpliwości - powiedział główny inspektor ochrony środowiska.

Fińska fundacja Johna Nurminena, na której zlecenie zbadano hałdę w Wiślince, zajmuje się ochroną wód Morza Bałtyckiego, jej program "Czysty Bałtyk" finansuje m.in. obecny w Polsce fiński koncern Fortum. - Fundacja Nurminena wspiera fińskie technologie. Chce, abyśmy je stosowali - podkreśla Jagusiewicz.

Hałda fosfogipsu jest bardzo blisko morza

Hałda fosfogipsu w Wiślince funkcjonowała w latach 1972-2009, należy do Gdańskich Zakładów Nawozów Fosforowych "Fosfory" sp. z. o.o. Znajduje się w odległości 50 m od rzeki Martwa Wisła oraz 3 km od Zatoki Gdańskiej.

Oprócz hałdy w Wiślince fińscy eksperci badali również inne podobne składowisko, w Policach nieopodal Odry. Tam jednak nie uznano sytuacji za alarmującą.

Komentarze (125)
Fiński raport: Z hałdy pod Gdańskiem wycieka do Bałtyku fosfor. Polskie władze zaprzeczają
Zaloguj się
 • macharras2

  0

  BYDŁO...

 • baltickris1978

  Oceniono 2 razy 0

  może warto byłoby zapytać przedstawiciela Fosforów o stan zabezpieczenia hałdy? Wtedy dziennikarze i internauci by wiedzieli, że hałda jest nieczynna! że od kilku lat jest zrekultywowana i zabezpieczona. a wycieki o których piszą finowie są zwykłą próbą zaszkodzenia polsce i polskiemu przemysłowi

 • drbob20

  Oceniono 2 razy 2

  brudne polactwo zanieczyszcza przyrode, i do tego swiniojady jeszcze ida w zaparte ze to nie oni, smierdziele.

 • 2zetta

  Oceniono 4 razy 4

  jakby nie Fińczycy to byśmy nawet nie usłyszeli o tym że takie g nam zafundowali nasi ministrowie - a Ochrona Środowiska zamiast zrobić coś żeby ratować bałtyk i okoliczną ludność to struga wariata jak u Putina czy w Korei

 • ziutekliv21

  Oceniono 4 razy 0

  Jak pan inspektor mowi, ze nie ma problemu to znaczy, ze nie ma.
  Finlandy moze mialy brudne rece jak robily te badania i to wyszlo tylko to zanieczyszczenie.
  Albo, co nie daj Bosze, same wrzucily ten fosfor do Baltyku, zeby zniszczyc Polske.
  Tak jak w latach 80 zrzucali stonke na spadochronach na polskie pola, zeby zalamac polska gospodarke.

 • fagusp

  Oceniono 5 razy 1

  Ta hałda na pewno jest trującą. Skąd wiem? Stąd, że gdyby nie była, to GrinPic już by się na nią wdrapał tak jak na chłodnię kominową Elektrowni Turów. W Gdańsku trzeba jednak zaryzykować własnym zdrowiem i życiem - i w dodatku Gazprom za taki protest nie zapłaci.

 • lewyprawydlazabawy

  Oceniono 3 razy 3

  No i co z tego. Gdańsk truł Bałtyk i truł będzie. A gdzie są zamykane plaże w okresie letnim? W okolicach Gdańska i Gdyni jakby ktoś nie wiedział. Zawsze. Oni mają swoją "kolebkę", mają swojego Wałęsę, mają księdza Jankowskiego itd. Im wszystko wolno. Nawet truć. Śmiertelnie.

 • kibic_rudego

  Oceniono 3 razy 3

  GIOŚ łże jak bura suka, co jest norma w III RP

 • jano53

  Oceniono 6 razy 6

  Moja babcia zawsze mawiała.............. jedźcie ryby bo mają dużo fosforu i teraz wiem że się nie myliła.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje