Węgry: każdy uczeń musi raz w życiu odwiedzić miejsce pamięci ofiar

18.06.2013 09:32
Brama byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz

Brama byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz (fot. Adam Golec / Agencja Gazeta)

Węgierscy deputowani przyjęli uchwałę głoszącą, że każdy uczeń szkoły państwowej w kraju ma obowiązek co najmniej raz w życiu odwiedzić miejsca pamięci ofiar reżimów totalitarnych. W uchwale mowa jest przede wszystkim o dwóch miejscach: byłym niemieckim hitlerowskim obozie zagłady Auschwitz i Centrum Pamięci Ofiar Holokaustu w Budapeszcie.
Projekt wspomnianej uchwały, dotyczącej krajowego programu nauczania, zgłosili opozycyjni socjaldemokraci. Dzięki poparciu deputowanych rządzącej centroprawicowej partii Fidesz uchwała przeszła większością głosów.

Uczestnicy debaty w parlamencie argumentowali, że uczniowie powinni poznać "ciemne karty węgierskiej historii". Wyjazdy zagraniczne mają być częściowo dotowane z kasy państwowej, a częściowo przez szkoły. Podczas drugiej wojny światowej w Auschwitz zginęło ponad 400 tys. węgierskich Żydów. Masowe deportacje rozpoczęto po wkroczeniu na Węgry wojsk hitlerowskich 19 marca 1944 roku i przejęciu władzy przez Dome Sztojaya. Deportacje nadzorował osobiście Adolf Eichmann, kierownik wydziału gestapo w Głównym Urzędzie Bezpieczeństwa Rzeszy. Pamięci pomordowanych poświęcone jest Centrum Pamięci Ofiar Holokaustu w Budapeszcie.

"Szkoły nie powinny trwonić pieniędzy na zagraniczne wycieczki"

Przeciwne przyjęciu uchwały było prawicowe ugrupowanie Jobbik, znane z antyżydowskiej i ksenofobicznej retoryki. Podczas debaty parlamentarnej doszło do skandalu. Jeden z deputowanych tego ugrupowania Tamas Gaudi-Nagy zakwestionował świadectwa zagłady w Auschwitz, twierdząc, że "oficjalne informacje o liczbie Żydów zamordowanych w Auschwitz są mocno przesadzone, dlatego szkoły nie powinny trwonić pieniędzy na zagraniczne wycieczki". Jobbik zaproponował, by uczniowie odwiedzali nie tylko miejsca zagłady ofiar nazizmu, ale także miejsca upamiętniające ofiary represji reżimu komunistycznego. Jako przykład podano obóz pracy przymusowej dla więźniów politycznych w miejscowości Recsk na północy Węgier. W latach 1950-1953 w obozie w straszliwych warunkach i bez wyroku sądowego przetrzymywano setki Węgrów.

23 sierpnia - nowe święto Węgrów

Węgierski parlament przyjął tę propozycję. Krajowe media przypominają, że uchwała nawiązuje do wspólnej inicjatywy Polski i Węgier, na podstawie której decyzją Rady Ministrów Sprawiedliwości UE z czerwca 2011 roku ustanowiono 23 dzień sierpnia (podpisanie paktu Ribbentrop-Mołotow w 1939 roku) Europejskim Dniem Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. "Świadomość pielęgnowania wartości europejskich jest konieczna, by uniknąć odrodzenia się ekstremizmów prowadzących do podobnych tragedii" - podkreślili sygnatariusze dokumentu.

Komentarze (104)
Węgry: każdy uczeń musi raz w życiu odwiedzić miejsce pamięci ofiar
Zaloguj się
 • schwab2

  0

  Nie rozumiem: "... że każdy uczeń szkoły państwowej w kraju ma obowiązek co najmniej raz w życiu...". To węgrzy uczą się w szkole państwowej przez całe życie? A może żyją tylko wtedy gdy są w szkole państwowej?

 • 1-mark-adams

  0

  U nas dostaną nakaz, jak Prezes, nasz ukochany wódz przejmie władzę. I już jej nie odda.

 • ae-ode

  Oceniono 1 raz 1

  Bez sensu ta uchwała. W Budapeszcie jest wiele wspaniałych miejsc, które przypominają o bohaterstwie i pięknej historii tego narodu i takie miejsca powinna odwiedzać węgierska młodzież. Z przeszłości warto brać to, co daje siłę na przyszłość.

 • pascvale

  0

  To co robimy z tym pierścionkiem? Hmm.

 • onefoks

  Oceniono 1 raz -1

  teraz rozumiem dlaczego w Iranie zaprowadzając rzady islamskie już tyle lat temu krzyczeli 'A ja to lach".

 • niezyczliwypisiorom

  Oceniono 5 razy -1

  i jeszcze powinien na tej liście być Stalingrad gdzie ruscy złapali do niewoli dywizję wegierską będacą w składzie armii Paulusa.Na Węgry wrócili dopiero po smierci Stalina .Dla prawicowych oszołomów to klasyczne miejsce pamięci

 • jan_sobczak1

  Oceniono 2 razy 0

  I bardzo dobrze. W Polsce robi się wszystko aby wmówić młodzieży że żydów w czasie II WW wymordowali Polacy wespół z Marsjanami a Niemcy to nasi przyjaciele.

 • od-or

  0

  to nas czeka w kaczogrodzie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje