Parafianie bronią ks. Lemańskiego. "Nie widzimy szkód. Widzimy owoce jego pracy"

18.06.2013 07:37
Ks. Wojciech Lemański

Ks. Wojciech Lemański (Fot. Grzegorz Dabrowski/AG)

Wierni z jasienickiej parafii stoją murem za księdzem Lemańskim. "Nie dostrzegamy w działalności i posłudze księdza Wojciecha Lemańskiego działań przynoszących szkodę naszej społeczności. Dostrzegamy natomiast liczne owoce dotychczasowej pracy" - czytamy w liście wraz z 1312 podpisami parafian.
"Znając mieszkańców Jasienicy, obawiamy się gwałtownej reakcji z ich strony na próbę odwołania proboszcza" - napisali w liście parafianie. Ksiądz Lemański jest w sporze z arcybiskupem Henrykiem Hoserem.

Czym się naraził ks. Lemański?

Hoser (główny autor dokumentu Episkopatu o in vitro) twierdzi, że ks. Lemański narusza naukę Episkopatu w kwestiach bioetyki. Ks. Lemański nigdy nie powiedział nic sprzecznego z nauczaniem Kościoła. Znany jest natomiast z krytyki ostrego języka biskupów w sprawach bioetycznych. Naraził się też biskupowi listem do Agnieszki Ziółkowskiej, pierwszego w Polsce dziecka z in vitro, która ogłosiła, że występuje z Kościoła. Ks. Lemański przekonywał ją, żeby nie przejmowała się opiniami hierarchów, bo "abp Hoser nigdy nie będzie premierem".

Wczoraj ks. Lemański zawiózł do kurii swoją pisemną to odpowiedź na wezwanie abp. Hosera, w którym hierarcha "udziela ojcowskiej rady, by sam zrezygnował z urzędu proboszcza". Proboszcz jasienickiej parafii twierdzi, że jest traktowany niesprawiedliwie i od jego decyzji złoży odwołanie do Stolicy Apostolskiej. I że na pewno się decyzji Watykanu podporządkuje.

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".

Zobacz także
Komentarze (173)
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 696 razy 642

  Mam nadzieję że papież wysadzi z siodła biskupa a księdza na probostwie zostawi

 • swawolny_dyzio

  Oceniono 362 razy 332

  Wygląda na to, że ks. Lemańskiego również obowiązuje dyscyplina partyjna, której się nie podporządkował...

 • 6bea

  Oceniono 316 razy 298

  ...no bo kto powiedział, że kościół jest dla wiernych ? Czy ONI mają pasać owieczki ? wszak lepszy układ to upaść się na baranach !
  Tym większe pokłony dla księdza Lemańskiego, że postawił się tej machinie. Mamy okazję zobaczyć z bliska jak to działa .

 • stan-1

  Oceniono 273 razy 255

  "Ksiądz Lemański jest w sporze z arcybiskupem Henrykiem Hoserem."

  Jak znam życie bez szans, biskup pokaże kto tu rządzi i jak liczy się ze zdaniem innych. Bo przecież biskup jest nieomylny, a księża maja być ich tubą i głosić co każą.
  Walka może być ciekawa, powodzenia życzę księdzu i parafianom. Kościół to nie budynek i biskup, to grupa zrzeszających się ludzi. Fakt,przez wieki nikt się ze zdaniem parafian nie liczył. To biskupi wyprowadzą wiernych z kościoła swoimi niereformowalnymi postawami.

 • felucjan

  Oceniono 233 razy 217

  Nie są ważni parafianie i ich proboszcz. W kuriach ważna jest władza, wielkie ego i kasa. Ksiądz biskup parafian Jasienicy ma najzwyczajniej w du..pie, bo pojedzie 10 km dalej i inny proboszcz będzie mu ją lizał.

 • niezyczliwypisiorom

  Oceniono 191 razy 157

  zabrakło czwartego departamentu i stonce się w głowach całkowicie poprzewracało
  a tych co piętnują zło, tępia jak robactwo

 • papaleone

  Oceniono 115 razy 69

  Skoro nie zgadza się z polityką PiS-u, to odwołać.
  Niech idzie do Solidarnej Polski :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje