Parafianie bronią ks. Lemańskiego. "Nie widzimy szkód. Widzimy owoce jego pracy"

Ks. Wojciech Lemański

Ks. Wojciech Lemański (Fot. Grzegorz Dabrowski/AG)

Wierni z jasienickiej parafii stoją murem za księdzem Lemańskim. "Nie dostrzegamy w działalności i posłudze księdza Wojciecha Lemańskiego działań przynoszących szkodę naszej społeczności. Dostrzegamy natomiast liczne owoce dotychczasowej pracy" - czytamy w liście wraz z 1312 podpisami parafian.
"Znając mieszkańców Jasienicy, obawiamy się gwałtownej reakcji z ich strony na próbę odwołania proboszcza" - napisali w liście parafianie. Ksiądz Lemański jest w sporze z arcybiskupem Henrykiem Hoserem.

Czym się naraził ks. Lemański?

Hoser (główny autor dokumentu Episkopatu o in vitro) twierdzi, że ks. Lemański narusza naukę Episkopatu w kwestiach bioetyki. Ks. Lemański nigdy nie powiedział nic sprzecznego z nauczaniem Kościoła. Znany jest natomiast z krytyki ostrego języka biskupów w sprawach bioetycznych. Naraził się też biskupowi listem do Agnieszki Ziółkowskiej, pierwszego w Polsce dziecka z in vitro, która ogłosiła, że występuje z Kościoła. Ks. Lemański przekonywał ją, żeby nie przejmowała się opiniami hierarchów, bo "abp Hoser nigdy nie będzie premierem".

Wczoraj ks. Lemański zawiózł do kurii swoją pisemną to odpowiedź na wezwanie abp. Hosera, w którym hierarcha "udziela ojcowskiej rady, by sam zrezygnował z urzędu proboszcza". Proboszcz jasienickiej parafii twierdzi, że jest traktowany niesprawiedliwie i od jego decyzji złoży odwołanie do Stolicy Apostolskiej. I że na pewno się decyzji Watykanu podporządkuje.

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".

Zobacz także
Komentarze (173)
Parafianie bronią ks. Lemańskiego. "Nie widzimy szkód. Widzimy owoce jego pracy"
Zaloguj się
 • jedyny_twardziel

  0

  Może chce ksiądz biskup,
  By za życia swego,
  Mógł jeszcze gdzie indziej
  Zrobić coś dobrego ?

 • inkwizytorstarszy

  0

  Cynicznie przypominam garstce myślących katolików że według Kościoła Katolickiego w Polsce, kapłanie mają dbać o najważniejszą dla Kościoła działalność czyli zdobywanie pieniędzy i tresurę owieczek.
  A kapłan pozwalający wiernym nie tylko wierzyć ale i myśleć, jest dla KK gorszy od diabła...
  Kościół nie zna litości dla niepokornych.

 • wikal

  Oceniono 1 raz 1

  Z mojej parafii też odwołali fajnego proboszcza, który był 22 lata. Podobno za wolno budował kościół na Retkini w Łodzi. Przyszedł nowy, nikt go nie lubi, budowa zarosła chwastami, a w fundamentach stoi woda. NIC się nie ruszyło. I po licho była ta zmiana? Biskupów wierni najmniej obchodzą. Mnie tam rybka, bo w kościele już dawno nie bywam, ale matka się martwi.

 • tepicpo

  0

  zawsze się znajdzie paru dyżurnych debili, którzy robią za "parafian"

 • bezczel666

  Oceniono 1 raz 1

  Ci parafianie to chyba są z Czerskiej..........

 • mypetroniusz-ak-25

  Oceniono 3 razy 3

  Znalazł jeden odważny to go trzeba usunąć żeby im nie przeszkadzał,purpurat powinien sam zrezygnować.

 • hopsiupbec

  Oceniono 3 razy 3

  "Wczoraj ks. Lemański zawiózł do kurii swoją pisemną to odpowiedź na wezwanie abp. Hosera, w którym hierarcha "udziela ojcowskiej rady, by sam zrezygnował z urzędu proboszcza". "

  Hoser, lepiej sam zrezygnuj - kombinatorze w sutannę szarpany.

 • sniezka55

  Oceniono 2 razy 2

  Proste rozumowanie. Jeżeli w jakimś domu dzieci się biją , to znaczy , że nie ma w nim ojca . Podobnie z religią . Jeśli w danej religii współwyznawcy się biją tam nie ma Boga . To chyba logiczne.

 • o.prawo.glosu12

  Oceniono 2 razy 2

  Dla zainteresowanych: na FB działa grupa solidaryzująca się z ks. Lemańskim. Oto link : www.facebook.com/pages/O-prawo-do-g%C5%82osu-ks-Lema%C5%84skiego/470329296380288?ref=stream&hc_location=stream

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje