Brazylia: Płonące śmietniki i tysiące ludzi na ulicach. Starcia po podwyżce cen biletów

18.06.2013 06:20
Manifestanci w Sao Paulo

Manifestanci w Sao Paulo (Fot. Nelson Antoine AP)

Kilkaset tysięcy ludzi manifestowało w poniedziałek w całej Brazylii przeciwko podwyżce cen biletów komunikacji miejskiej. Do starć z policją doszło w Rio de Janeiro. Protestowano także w Sao Paulo, stolicy Brasilii, Fortalezie, Salvadorze i Belo Horizonte.
W Rio de Janeiro grupa manifestantów wystrzeliwała w stronę sił porządkowych sztuczne ognie i podpalała kosze na śmieci. Policja odpowiedziała gazem łzawiącym i strzelała do demonstrantów gumowymi kulami; z ostrej broni strzelała w powietrze.

Nawet 100 tys. protestujących

Według sił bezpieczeństwa w manifestacji wzięło udział ok. 40 tys. osób; media podają nawet, że protestowało 100 tys. ludzi. W nocy w Rio dochodziło do podpaleń samochodów.30 tys. ludzi manifestowało w Sao Paulo, w pobliżu głównej arterii tej 20-milionowej metropolii - Avenida Paulista.

Mniej licznie demonstrowano w stolicy kraju Brasilii. Według policji manifestacja zgromadziła 5 tys. osób. Kilkuset protestujących wspięło się na dach parlamentu. - Brazylia przepadła, pojawił się lud! - wykrzykiwali.

Tydzień protestów po podwyżce

Masowe protesty z licznym udziałem młodzieży studenckiej rozpoczęły się w ub. tygodniu po podniesieniu o 7 proc. opłat za przejazd metrem, cen biletów kolejowych i opłat za przejazdy autobusami komunikacji miejskiej.

W stolicy finansowej Brazylii, liczącym ponad 11 milionów mieszkańców Sao Paulo, protesty miały najgwałtowniejszy przebieg. Płonęły tam autobusy, a szkody materialne oblicza się na setki tysięcy dolarów. W środkowej Brazylii, w mieście Goiania, pod presją demonstrantów przedsiębiorstwo komunikacji publicznej odwołało podwyżki cen biletów.

Jako oficjalny powód podniesienia cen biletów podano zbliżającą się inaugurację rozgrywek o Puchar Brazylii w piłce nożnej, traktowanych jako wstęp do piłkarskiego mundialu, który odbędzie się w Brazylii w przyszłym roku.

Zobacz także
Komentarze (54)
Zaloguj się
 • rav1932

  Oceniono 88 razy 72

  Polak nie wyjdzie na ulice, nie liczcie na ponowny zryw na wzór Solidarności... czasy się zmieniły i jest jedna zasadnicza różnica - Wtedy człowiek był zmuszony klepać tą Naszą polską biedą, teraz jak komuś źle to "głosuje nogami" i spieprza gdzie pieprz rośnie... a w kraju tylko ci którym jeszcze jakoś idzie lub ci którzy już nie mają nadziei...

 • delivered

  Oceniono 55 razy 51

  Tutaj nie chodzi o podwyżkę cen biletów, ale tak media będą to relacjonować. Chodzi o skorumpowany establishment, biedę i samowole policji. Bilety to temat poboczny.

 • rav1932

  Oceniono 49 razy 35

  appsso.eurostat.ec.europa.eu/nui/show.do?dataset=earn_nt_net&lang=en
  "bogaty jak Polak"

  zwróćcie uwagą na drobną różnicę - nasz GUS podaje zarobek ok 3700zł średnio dla kraju a Eurastat wylicza średnią ważoną dla Polski na 5500euro rocznie czyli koło 1900zł mieś....

 • kocur75

  Oceniono 69 razy 33

  i to się nazywa świadomość społeczna, W Wawie podwyższono o 30% i nic, a za 1/2 roku kolejna podwyżka. Przypominam, ze na premie dla urzędników w tym roku za 2012 poszlo 45/46 mln , a za 2011 ponad 2x tyle.

 • mille666

  Oceniono 53 razy 27

  Długo trwało robienie z mózgów kotleta, by Polacy siedzieli grzecznie w domciu...

 • acidhead

  Oceniono 32 razy 24

  gigantyczne protesty w Turcji.przyczyna? próba wycięcia parku i postawienia tam hipermarketu,a później meczetu.kilkaset tysięcy ludzi na ulicach,walki trwają trzeci tydzień.
  gigantyczne protesty w Brazylii.powód? podwyżka cen biletów. zamieszki trwają tydzień,media dopiero o tym mówią.
  a w Warszawie można i bezkarnie wycinać parki,mając w du**e mieszkańców oraz podnosić ceny biletów o 30%!
  i kto tu jest społeczeństwem obywatelskim?
  podcieramy sobie tyłki echem Sierpnia'80,Solidarnością,tym że to my obaliliśmy Komune a nie jakieś enerdowskie Niemiaszki z ich murem berlińskim,ale dziś protestować nie ma nikomu! społeczeństwo zmanipulowanych trybików w rękach korporacji ,z dożywotnim kredytem i ze strachem o jutro.
  kapitalizm doskonały,...

 • agharto0

  Oceniono 44 razy 20

  No to juz widzicie jak to sie sprawy maja w Brazylii a jak w Polsce.
  Trzeba wychodzic na ulice, a z im blahszego powodu - tym lepiej dla was a gorzej dla tych ktorzy was strzyga...

 • lechujarek_wolski

  Oceniono 19 razy 13

  "w Sao Paulo, w pobliżu głównej arterii tej 20-milionowej metropolii" ... "w stolicy finansowej Brazylii, liczącym ponad 11 milionów mieszkańców Sao Paulo"

  Rany boskie, co za głąby tam stukają te bzdety!

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 7 razy 7

  Bida w kraju aż piszczy, a oni trzy duże imprezy sobie urządzili w ciągu 3 lat. Nie ma się co dziwić, że ludzie protestują.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje