Brazylia: Płonące śmietniki i tysiące ludzi na ulicach. Starcia po podwyżce cen biletów

18.06.2013 06:20
Manifestanci w Sao Paulo

Manifestanci w Sao Paulo (Fot. Nelson Antoine AP)

Kilkaset tysięcy ludzi manifestowało w poniedziałek w całej Brazylii przeciwko podwyżce cen biletów komunikacji miejskiej. Do starć z policją doszło w Rio de Janeiro. Protestowano także w Sao Paulo, stolicy Brasilii, Fortalezie, Salvadorze i Belo Horizonte.
W Rio de Janeiro grupa manifestantów wystrzeliwała w stronę sił porządkowych sztuczne ognie i podpalała kosze na śmieci. Policja odpowiedziała gazem łzawiącym i strzelała do demonstrantów gumowymi kulami; z ostrej broni strzelała w powietrze.

Nawet 100 tys. protestujących

Według sił bezpieczeństwa w manifestacji wzięło udział ok. 40 tys. osób; media podają nawet, że protestowało 100 tys. ludzi. W nocy w Rio dochodziło do podpaleń samochodów.30 tys. ludzi manifestowało w Sao Paulo, w pobliżu głównej arterii tej 20-milionowej metropolii - Avenida Paulista.

Mniej licznie demonstrowano w stolicy kraju Brasilii. Według policji manifestacja zgromadziła 5 tys. osób. Kilkuset protestujących wspięło się na dach parlamentu. - Brazylia przepadła, pojawił się lud! - wykrzykiwali.

Tydzień protestów po podwyżce

Masowe protesty z licznym udziałem młodzieży studenckiej rozpoczęły się w ub. tygodniu po podniesieniu o 7 proc. opłat za przejazd metrem, cen biletów kolejowych i opłat za przejazdy autobusami komunikacji miejskiej.

W stolicy finansowej Brazylii, liczącym ponad 11 milionów mieszkańców Sao Paulo, protesty miały najgwałtowniejszy przebieg. Płonęły tam autobusy, a szkody materialne oblicza się na setki tysięcy dolarów. W środkowej Brazylii, w mieście Goiania, pod presją demonstrantów przedsiębiorstwo komunikacji publicznej odwołało podwyżki cen biletów.

Jako oficjalny powód podniesienia cen biletów podano zbliżającą się inaugurację rozgrywek o Puchar Brazylii w piłce nożnej, traktowanych jako wstęp do piłkarskiego mundialu, który odbędzie się w Brazylii w przyszłym roku.

Zobacz także
Komentarze (54)
Brazylia: Płonące śmietniki i tysiące ludzi na ulicach. Starcia po podwyżce cen biletów
Zaloguj się
 • 2560a

  0

  a miliarderow przybywa na swiecie...........

 • olkafas-olka13

  Oceniono 2 razy 0

  Turcja się ruszyła; Brazylia się ruszyła. kiedy Polska sie ruszy. U nas nawet posiadanie sedesu jest opodatkowane !!!!
  blogi.newsweek.pl/Tekst/swiat/672602,mit-zielonej-wyspy-czy-polska-mlodziez-pojdzie-w-slady-turkow.html
  Za zieloną wyspę, finansowaną z funduszy unijnych, mieszkańcy wielu polskich miast płacą lub będą płacili w formie podatku od prawa do robienia kupy. Dla wielu rodzin wydatek roczny ponad 2000 złotych na opłacenie „zasranego podatku” z pewnością spowoduje to, że w co najmniej jednym miesiącu będą one jadły szczaw i robiły kupę na zielono. Komuniści długo doili społeczeństwo polskie. W końcu dłużej nie dało się ciągnąć tego procederu. Obecnie partie władzy (PO, PiS, SLD i PSL) powtarzają tę samą praktykę. W każdej chwili może wybuchnąć „Powstanie Młodych”. Jak długo bowiem można dawać się wykluczać społecznie? W końcu prawo do „wysrania i wysikania się” jest także prawem człowieka. Póki co – kibicujmy Turkom !!!

  Dodam - kibicujmy Brazylijczykom. Inaczej do wadzy dojda faszyści;
  blogi.newsweek.pl/Tekst/polityka-polska/673449,pis-i-faszyzm.html
  Szwadrony Kaczyńskiego, powołane do antyliberalnej konkwisty, będą przygotowywały listy proskrypcyjne z nazwiskami liberalnych intelektualistów do odstrzału. Tworzenie „misyjnych komórek organizacyjnych” w ramach PiS przypomina w sposób ewidentny praktyki NSDAP. Instytut ds. Przeciwdziałania Ateizacji będzie pełnił analogiczną rolę, jak hitlerowskie SS. Katolicki faszyzm jest doktryną polityczną, która określa sens życia ludzkiego indywiduum jako zapośredniczony przez służbę narodowemu państwu utożsamianemu z katolickim dziedzictwem. Nad realizacją tej idei będą czuwały pisowskie szwadrony ideologiczne działające w ramach Instytutu ds. Przeciwdziałania Ateizacji. Paranoja obrony jest właśnie istotą myślenia faszystowskiego.

  a nam potrzeba wolności.
  blogi.newsweek.pl/Tekst/polityka-polska/642329,polska-potrzebuje-aksamitnej-liberalnej-anty-klerykalnej-rewolucji.html
  Bunt intelektualistów przeciwko standardom lumpeninteligenta, korzystającego z „gotowców i bryków” dostarczanych rynkowi idei przez instytucje podtrzymujące chrześcijaństwo w obiegu kulturowym, może przeobrazić się, w tak potrzebną Polsce, aksamitną i liberalną rewolucję. Pierwszym „zwiastowaniem liberalnego buntu” jest uczestnictwo liberałów w polskim parlamencie.

  W walce ze zlumpieniem wokół wszystkiego i prawie wszystkich; jesli polska młodziez wystąpi przeciwko estbliszmentowi w obronie swojej własnej kondycji psychicznej (brak pracy, bezsens, brak perspektyw), to może polityczne lumpy odejdą. Czytajcie madrych ludzi !!!!

 • piehemoth

  Oceniono 1 raz 1

  Chaos AD

 • blue911

  0

  Lenistwo sprzyja akceptacji niewoli. Dlatego Polacy najczesciej wybierraja zycie pod jarzmem. Niepodleglosc I dobrobyt wymaga cholernego wysilku,a czasami walki ,a to maci rodzinny spokoj, Hahahah!

 • blue911

  Oceniono 1 raz 1

  Polak jest przywyczajony I kocha niewole wiec sie nie buntuje. Polakom daje sie wmawiac,ze to przyjaciele I zbawcy przybyli drogimi awionetkami z Zachodu zeby ograbic kraj. A Polak,jak to naiwny Sowianin, uwerzyl I tu jest problem,.To nie wladza jest problemem tylko niska swiadomosc narodu nim jest. Narod,ktorych reprezentuja poslowie typu Macierewicz czy Kaczynski nie moze liczyc na sukces. Problem jest w Waszych glowach,a nie gdzie indziej.

 • supertlumacz

  Oceniono 2 razy 2

  Największa w historii liczba ofiar śmiertelnych . Tylko w okresie popełniania przez PAP części tego artykułu ludność San Paulo zmniejszyła się o 9 milionów; z 20 do 11.

 • podobny_do_nikogo

  Oceniono 1 raz 1

  Jak to się u nas w Polsce dzieje, że pozwalamy rządzącym na wszystko?

 • cucurucu

  Oceniono 1 raz 1

  Wcale bym sie nie zdziwil gdyby Brazylia odwolala i zrezygnowala z organizacji mistrzostw swiata w pilce noznej i budowy nowych stadionow. Chyba dobrze sie przyjrzeli Stadionowi Narodowemu w Warszawie.

 • jurakuz

  Oceniono 5 razy 1

  co się stało z Polakami że pozwalają bandyckiemu rządowi tuska na wszystko?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje