Czechy. Premier złożył dymisję w związku z aferą korupcyjną. Całkowicie wycofuje się z polityki

17.06.2013 18:56
Petr Neczas złożył dzisiaj rezygnację z urzędu na ręce prezydenta Milosza Zemana

Petr Neczas złożył dzisiaj rezygnację z urzędu na ręce prezydenta Milosza Zemana (Fot. DAVID W CERNY REUTERS)

Czeski premier Petr Neczas złożył dzisiaj na Praskim Zamku rezygnację z urzędu na ręce prezydenta Milosza Zemana. Ustąpienie szefa rządu jest konsekwencją ujawnionej w ubiegłym tygodniu rozległej afery korupcyjnej na najwyższych szczeblach władzy.
Prezydent zlecił Neczasowi misję tymczasowego kierowania gabinetem do czasu mianowania nowego rządu. Zdaniem prezydenta "ustępujący rząd powinien kontynuować swoją codzienną pracę", ale zarazem "nie powinien podejmować decyzji o charakterze strategicznym". Prezydent powiedział, że mimo wielu politycznych zatargów ceni Neczasa, i życzył mu "trochę ludzkiego szczęścia i dużo osobistej pogody".

Zeman zapowiedział, że w piątek, w sobotę i niedzielę przyjmie w swojej rezydencji w zamku w Lanach przedstawicieli ugrupowań parlamentarnych, aby zapoznać się z sytuacją polityczną. Dodał, że liczy, iż do tego czasu politycy przeprowadzą wewnętrzne i międzypartyjne konsultacje.

Wystąpienie prezydenta zaskoczyło czeskich komentatorów. Powszechnie sądzono, że Zeman opowie się już dzisiaj za jednym z wariantów rozwiązania kryzysu politycznego.

Neczas całkowicie wycofa się z polityki, ale zachowa mandat poselski

Neczas zapowiedział ustąpienie ze stanowiska premiera jeszcze w niedzielę wieczorem, informując równocześnie, że rezygnuje z dalszego kierowania Obywatelską Partią Demokratyczną (ODS) - głównym ugrupowaniem dotychczasowej centroprawicowej koalicji. Neczas stał na czele rządu od 13 lipca 2010 roku, niecały miesiąc wcześniej wybrano go na przewodniczącego ODS.

Wbrew oczekiwaniom rada wykonawcza rząd ODS nie zarekomendowała dzisiaj żadnego polityka na stanowisko nowego szefa rządu. - Mamy wielu kandydatów, ale wcześniej chcemy poznać stanowisko naszych koalicjantów i pana prezydenta - oświadczył na konferencji prasowej pierwszy wiceprzewodniczący ODS, minister przemysłu i handlu Martin Kuba.

Wcześniej Neczas odbył rozmowę z Zemanem w jego rezydencji w zamku w Lanach niedaleko Pragi. Po spotkaniu premier oświadczył, że całkowicie wycofa się z polityki, ale swój mandat poselski zachowa do końca kadencji. Nie wiadomo, czy w przypadku podjęcia się misji utworzenia nowego rządu ODS zdołałaby zmontować większościową koalicję, obejmującą co najmniej 101 deputowanych do 200-osobowej Izby Poselskiej.

"Nie przedłużajmy agonii tego gabinetu"

Partnerami ODS w obecnej koalicji są centroprawicowe ugrupowanie TOP 09 ministra spraw zagranicznych Karla Schwarzenberga i liberalna partia LIDEM, którą kieruje wicepremier Karolina Peake.

Będąca najważniejszym ugrupowaniem opozycyjnym Czeska Partia Socjaldemokratyczna (CSSD) opowiada się za rozpisaniem przedterminowych wyborów, twierdząc, że wymiana na stanowisku premiera nie jest rozwiązaniem kryzysu rządowego. - Nie przedłużajmy agonii tego gabinetu. Nie chodzi o premiera, ale o kryzys całego systemu demokratycznego - powiedział dzisiaj lider socjaldemokratów Bohuslav Sobotka.

Prezydent Zeman: Zarzuty wobec Neczasa są bardzo poważne

Dymisja Neczasa jest efektem afery korupcyjnej na najwyższych szczeblach aparatu władzy. W sobotę, na wniosek prokuratury, sąd w Ostrawie wydał nakaz tymczasowego aresztowania pięciu osób, którym zarzuca się łapownictwo i nadużycie uprawnień służbowych. Są to: szefowa gabinetu premiera Jana Nagyova, były szef wywiadu wojskowego Ondrej Palenik, były przewodniczący klubu poselskiego ODS Petr Tluchorz, były minister rolnictwa Ivan Fuksa oraz były wiceminister tego resortu Roman Boczek.

Wszyscy oni zostali zatrzymani w ramach podjętej w nocy ze środy na czwartek akcji policyjnej Jednostki Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej.

Prezydent Zeman utrzymuje, że zarzuty dotyczące nadużycia władzy i korupcji wysuwane wobec współpracowników Neczasa oraz innych urzędników "są bardzo poważne" i znajdują potwierdzenie w faktach.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (59)
Zaloguj się
 • observanto

  Oceniono 122 razy 102

  Czechy to dziwny kraj. Rządowa Policja wykrywa aferę korupcyjną kręgach rządowych.
  Na szczęście w Polsce normalnie, możemy spać spokojnie!

 • forex.test

  Oceniono 78 razy 58

  Kto jest zdania ze w Polsce powinno stac sie podobnie? Czy u nas jest w polityce korupcja?

 • aibo

  Oceniono 92 razy 46

  a kiedy minister Tick Tack weźmie dobry przykład z sąsiadów z południa? Tusku, patrzysz i co?

 • anthrax_2

  Oceniono 56 razy 40

  A u nas afery w rządzie skutkują jedynie kolejnymi briefingami premiera Tuska
  I błędnymi przekładami tłumaczy rządowych

 • smok61

  Oceniono 36 razy 24

  Szefowa kancelarii premiera była jednocześnie jego kochanką.
  No i ta para nakazała wojskowym służbom specjalnym śledzić i zbierać dowody na żonę szefa rządu.
  Dowody te miały być użyte w rozprawie rozwodowej premiera.
  A to przecież tylko wierzchołek góry lodowej.
  Ludzie nie opowiadajcie mi , że takie rzeczy są możliwe w Polsce po aferze Rywina.

  Pracowałem w Czechach i wiem jak daleko korupcja jest tam posunięta.
  Tam nie ma Kaczyńskiego i Tuska...
  Tam nie ma ludzi , którzy gotowi są dla przejęcia władzy udusić przeciwnika .
  W Czechach władza władzą , a każdy kręci swoje lody.
  Jest zasada - ty nie wydasz mnie , ja nie wydam ciebie. Na co nam kłopoty?
  Oni teraz przeżywają aferę Rywina...i odtąd Czechy nie będą już takie miłe dla władzy .
  Nie będzie można już kraść oficjalnie...

 • bunio34

  Oceniono 24 razy 22

  Przyłapać polityka na korupcji to mniej więcej tak jakby przyłapać prostytutkę na dawaniu d.py.

 • plockier

  Oceniono 36 razy 16

  A Donek? Już conajmiej dwa razy miał szansę i nie wykorzystał. A głupi naród płacze
  I tyle ...

 • 50riko55

  Oceniono 31 razy 15

  Nic nowego. To samo jest u nas w Polsce. Kradli od 1989 roku wszyscy i kradną dalej ich następcy i kolejni w klejce następcy. Wyjdzie i to szybko tylko niech się odpowiednie służby wezmą za prawdziwą robotę a nie pozorują jej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje