Czechy. Premier złożył dymisję w związku z aferą korupcyjną. Całkowicie wycofuje się z polityki

17.06.2013 18:56
Petr Neczas złożył dzisiaj rezygnację z urzędu na ręce prezydenta Milosza Zemana

Petr Neczas złożył dzisiaj rezygnację z urzędu na ręce prezydenta Milosza Zemana (Fot. DAVID W CERNY REUTERS)

Czeski premier Petr Neczas złożył dzisiaj na Praskim Zamku rezygnację z urzędu na ręce prezydenta Milosza Zemana. Ustąpienie szefa rządu jest konsekwencją ujawnionej w ubiegłym tygodniu rozległej afery korupcyjnej na najwyższych szczeblach władzy.
Prezydent zlecił Neczasowi misję tymczasowego kierowania gabinetem do czasu mianowania nowego rządu. Zdaniem prezydenta "ustępujący rząd powinien kontynuować swoją codzienną pracę", ale zarazem "nie powinien podejmować decyzji o charakterze strategicznym". Prezydent powiedział, że mimo wielu politycznych zatargów ceni Neczasa, i życzył mu "trochę ludzkiego szczęścia i dużo osobistej pogody".

Zeman zapowiedział, że w piątek, w sobotę i niedzielę przyjmie w swojej rezydencji w zamku w Lanach przedstawicieli ugrupowań parlamentarnych, aby zapoznać się z sytuacją polityczną. Dodał, że liczy, iż do tego czasu politycy przeprowadzą wewnętrzne i międzypartyjne konsultacje.

Wystąpienie prezydenta zaskoczyło czeskich komentatorów. Powszechnie sądzono, że Zeman opowie się już dzisiaj za jednym z wariantów rozwiązania kryzysu politycznego.

Neczas całkowicie wycofa się z polityki, ale zachowa mandat poselski

Neczas zapowiedział ustąpienie ze stanowiska premiera jeszcze w niedzielę wieczorem, informując równocześnie, że rezygnuje z dalszego kierowania Obywatelską Partią Demokratyczną (ODS) - głównym ugrupowaniem dotychczasowej centroprawicowej koalicji. Neczas stał na czele rządu od 13 lipca 2010 roku, niecały miesiąc wcześniej wybrano go na przewodniczącego ODS.

Wbrew oczekiwaniom rada wykonawcza rząd ODS nie zarekomendowała dzisiaj żadnego polityka na stanowisko nowego szefa rządu. - Mamy wielu kandydatów, ale wcześniej chcemy poznać stanowisko naszych koalicjantów i pana prezydenta - oświadczył na konferencji prasowej pierwszy wiceprzewodniczący ODS, minister przemysłu i handlu Martin Kuba.

Wcześniej Neczas odbył rozmowę z Zemanem w jego rezydencji w zamku w Lanach niedaleko Pragi. Po spotkaniu premier oświadczył, że całkowicie wycofa się z polityki, ale swój mandat poselski zachowa do końca kadencji. Nie wiadomo, czy w przypadku podjęcia się misji utworzenia nowego rządu ODS zdołałaby zmontować większościową koalicję, obejmującą co najmniej 101 deputowanych do 200-osobowej Izby Poselskiej.

"Nie przedłużajmy agonii tego gabinetu"

Partnerami ODS w obecnej koalicji są centroprawicowe ugrupowanie TOP 09 ministra spraw zagranicznych Karla Schwarzenberga i liberalna partia LIDEM, którą kieruje wicepremier Karolina Peake.

Będąca najważniejszym ugrupowaniem opozycyjnym Czeska Partia Socjaldemokratyczna (CSSD) opowiada się za rozpisaniem przedterminowych wyborów, twierdząc, że wymiana na stanowisku premiera nie jest rozwiązaniem kryzysu rządowego. - Nie przedłużajmy agonii tego gabinetu. Nie chodzi o premiera, ale o kryzys całego systemu demokratycznego - powiedział dzisiaj lider socjaldemokratów Bohuslav Sobotka.

Prezydent Zeman: Zarzuty wobec Neczasa są bardzo poważne

Dymisja Neczasa jest efektem afery korupcyjnej na najwyższych szczeblach aparatu władzy. W sobotę, na wniosek prokuratury, sąd w Ostrawie wydał nakaz tymczasowego aresztowania pięciu osób, którym zarzuca się łapownictwo i nadużycie uprawnień służbowych. Są to: szefowa gabinetu premiera Jana Nagyova, były szef wywiadu wojskowego Ondrej Palenik, były przewodniczący klubu poselskiego ODS Petr Tluchorz, były minister rolnictwa Ivan Fuksa oraz były wiceminister tego resortu Roman Boczek.

Wszyscy oni zostali zatrzymani w ramach podjętej w nocy ze środy na czwartek akcji policyjnej Jednostki Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej.

Prezydent Zeman utrzymuje, że zarzuty dotyczące nadużycia władzy i korupcji wysuwane wobec współpracowników Neczasa oraz innych urzędników "są bardzo poważne" i znajdują potwierdzenie w faktach.

Zobacz także
Komentarze (59)
Czechy. Premier złożył dymisję w związku z aferą korupcyjną. Całkowicie wycofuje się z polityki
Zaloguj się
 • josif47

  0

  Do pierdla z nim...

 • dziwny22

  Oceniono 2 razy 0

  A kiedy u nas ten sam scenariusz? Przecież skala tego typu zjawisk jest o wiele obszerniejasza /np. amber gold/ i powszechniejsza. Litwa potrafila odwolać swojego prezydenta, Ł otwa potrafila wprowadzić prawdziwie oszczędnościowy program. Czeski premier potrafił się przyznac do błedów, Węgierski premier potrafi wprowadzać prawdziwie korzystne dla Węgrów reformy. A u nas constans. I teraz jeszcze się dowiadujemy, że Donald ma mieć spółkę z Leszkiem (Milerem) To jakaś jedna wielka zbiorowa polska paranoja. Nie dajmy sie dalej tak robić w przysłowiowego konia.

 • kibic_rudego

  Oceniono 3 razy 1

  18 marca, 2013, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców złożył doniesienie
  do CBA , szczegółowe opracowanie zawierające ogromna liczbę przykładów,
  o mafijnych przestępstwach popełnionych przez urzędników Ministerstwa Finansów od 1989 r.

  Politycy, media, spec służby udają ze nic nie wiedza a towarzycho z MF pracowicie tworzy milionerów w III RP

  Kiedy premier Tusk poda się do dymisji ?

 • grregu

  Oceniono 5 razy 3

  Czesi - wiadomo - husyci. U nas - w arcykatolickim kraju - uczciwość jest tańsza niż paliwo do bryki Dziwsza.

 • felicjan.dulski

  0

  Nie czas żałować róż...

 • jvelzkeyek

  Oceniono 1 raz 1

  Zgnilizna

  Zgnilizna także u sąsiada

  Korupcja wszystkie demoludy dopada.

  W kapitalizmie z dłuższą historią i tradycjami.

  Handluje się prowizjami i gratyfikacjami

  Zawsze od władzy zależy obywatela los.

  Niezależnie od systemu trzeba mieć przy sobie trzos.

  Na korupcję , płatny seks i układy.

  Nikt nie znalazł skutecznej rady.
  komentarzedowydarzen.blox.pl

 • lava71

  Oceniono 6 razy 4

  Całe szczęście, że w Polsce nie ma takich afer. Poza tym Policja nie śmiała by zaglądać politykom pod pierzynę. Wystarczy przypomnieć sobie jak puściła jednego cepa z PiS, który pokazał jakiś kawałem papieru udając, że jest Eurodeputowanym.

 • putin2000

  Oceniono 4 razy -2

  "A u nas, a u nas...." - zakompleksione polaczki. Komentujcie na temat. Artykuł jest akurat o korupcji w Czechach. A u nas jest CBA.

 • ropuch1pincet

  Oceniono 4 razy 4

  tego nigdy u nas nie bedzie,dekomunizacja,
  esbecja dobrze rozegrala Magdalenke.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje