Chat ze Snowdenem: Nie mam szans na sprawiedliwy proces w USA

17.06.2013 18:14
Najsłynniejsze zdjęcie Edwarda Snowdena - screen z wywiadu dla brytyjskiego Guardiana.

Najsłynniejsze zdjęcie Edwarda Snowdena - screen z wywiadu dla brytyjskiego Guardiana. (Fot. JASON LEE REUTERS)

Edward Snowden powiedział, że nie ma szans na sprawiedliwy proces w USA. Snowden, który ujawnił ogromny zasięg elektronicznej inwigilacji prowadzonej przez amerykański wywiad, oznajmił, że rząd USA nie zamknie mu ust, zamykając go w więzieniu ani mordując. Na stronie "Guardiana" miał miejsce chat ze Snowdenem.
Przeczytaj chat z Edwardem Snowdenem >>

- Rząd USA natychmiast i zgodnie z przewidywaniami zniszczył każdą możliwość na przeprowadzenie sprawiedliwego procesu na terenie kraju - powiedział Snowden, którego miejsce pobytu nie jest znane.

- Rząd uznał mnie winnym zdrady i ujawnienia tajemnic, dokonania kryminalnych, a także niekonstytucyjnych działań. To nie jest sprawiedliwość - dodał podczas rozmowy publikowanej na internetowej stronie brytyjskiego dziennika.

Zdaniem Snowdena nie ujawnił on żadnych operacji amerykańskich przeciw celom militarnym. - Pokazałem jedynie, że NSA inwigilowało instytucje cywilne, takie jak uniwersytety, szpitale i biznes prywatny, ponieważ wydało mi się to niebezpieczne - powiedział. Dodał również, że administracja Obamy pogłębiła i rozwinęła wiele groźnych programów, zamykając jednocześnie możliwość społecznej kontroli tych działań.

Na pytanie, czy takie firmy jak Google, czy Facebook naprawdę nie wiedziały o istnieniu PRISM, czy były zmuszone do kłamstw, Snowden odpowiedział: - Facebook, Google, Microsoft i Apple zostały zmuszone do podporządkowania się i zachowania ciszy w związku ze specyfiką programu. Nie zwalnia ich to jednak od etycznych zobowiązań. Jeżeli te firmy odmówiły by współpracy z wywiadem, co twoim zdaniem rząd mógłby zrobić? Zamknąć je?

Snowden zaprzeczył również, jakoby miałby się kontaktować się z chińskimi służbami wywiadowczymi. - Jeżeliby tak było, dlaczego nie miałbym udać się od razu do Pekinu? - odpowiedział. Powiedział, że współpracuje tylko z dziennikarzami "Guardiana" "Washington Post".

O możliwość rozmowy ze Snowdenem ubiegały się od tygodnia wszystkie znaczące redakcje światowych pism. Redakcja "Guardiana" zaznacza, że to właśnie temu brytyjskiemu dziennikowi udało się namówić go do rozmowy.

Zobacz także
Komentarze (88)
Zaloguj się
 • jamj

  Oceniono 159 razy 117

  "Snowden: Nie mam szans na sprawiedliwy proces w USA."
  ==============================================
  USA już dawno zrezygnowało z "trudnych " procesów. Teraz stosuje "prawo drona", a w większych sprawach "zaprowadza demokrację".

 • arnoldbuzdygan

  Oceniono 108 razy 74

  A co to jest ten "sprawiedliwy proces"?
  Proces powinni mieć Ci co inwigilują, a nie Ci, którzy ujawniają takie zbrodnie.

  Wycięknięty z Polkomtela raport ze szpiegowania klienta

 • takisobiestatystyk

  Oceniono 112 razy 60

  Wielkie mi mecyje - osadzeni w Guantanamo też nie mają szans na sprawiedliwy proces. Ba! - wielu z nich nie ma szans na ŻADEN proces. A siedzą i siedzieć będą.

  "Bo to jest Ameryka
  to nasz cudowny kraj
  to słynne USA
  na Ziemi raj"

 • yarrrr

  Oceniono 66 razy 42

  Kilka faktów na temat USA.
  - 1% Amerykanów posiada 40% bogactwa narodowego. 80% Amerykanów posiada łącznie 7% .
  - dolar nie jest własnością narodu amerykańskiego, a FED - czyli kartelu prywatnych banków: JPMorgan Chase, Citibank, Bank of America, Wells Fargo, które posiadają 4 największe korporacje naftowe: Exxon, Chevron, Shell i BP. Emitując pieniądz odsetkowy pogrążają gospodarkę państwa.
  - Kennedy został zabity zaraz po tym, jak w wystąpieniu powiedział o spisku oraz zaczął wprowadzać dolar prawdziwie amerykański, konstytucyjny, niezależny od FED
  - obecnie dług USA wynosi oficjalnie 16 bilionów (tysięcy miliardów) i rośnie w tempie 3,87 miliarda dolarów dziennie.
  - tymczasem, w 1999r. Pentagon nie mógł doliczyć się 2,3 bilionów dolarów, które poszły na czarne projekty.
  - prezydent jest marionetką, a rządzą owe banki i kompleks militarno-przemysłowy (specjalne oddziały wojska, tajne wydziały firm zbrojeniowych i wspierający ich kongresmeni), nad którym nie ma kontroli dziś nawet prezydent ani szef CIA, a przed którym ostrzegał już Eisenhower na mowie pożegnalnej. W bazach, np. S4 (tzw. Area 51) czy Dulce, dokonywane są eksperymenty wyprzedzające oficjalną naukę o dobre kilkadziesiąt lat. Ale oczywiście nie ujawnią swoich wynalazków, bo padłby handel ropą. Niezależni naukowcy są zabijani.
  - wszyscy płacimy na nich haracz (ceny paliwa we wszystkich produktach).

  Tak olbrzymniego długu, wciąż rosnącego, nie da się spłacić. Jedynym rozwiązaniem dla nich jest wprowadzenie nowego porządku świata, systemu totalitarnego, z nowym pieniądzem bezgotówkowym, ochipowaniem populacji itd.

 • tutkarz

  Oceniono 66 razy 42

  Zaprawde powiadam wam, za pare lat jak ktoś nie powstrzyma tego co się dzieje, nie tylko nie będzie można napisać obraźliwego słowa na rząd ale nawet skrytykować pracy urzędnika na jakimkolwiek forum bez otrzymania na drugi dzień pisma z e-sądu z numerem konta na który trzeba wpłacić kolegium. Jeśli na tym tylko się skończy. A latające drony skanujące podwórka tylko dopełnią obrazu przyszłych krajów "demokratycznych".

 • knox_dc

  Oceniono 55 razy 37

  Kto rządzi w USA?

  Zorganizowane organizacje kryminalne. Kraj ten jest potwornie skorumpowany i przeniknięty elementem przestępczym. Publiczne pieniądze są wydawane na prywatne fanaberie, intratne kontrakty rozdawane pod stołem. Na każdym szczeblu panuje okropna korupcja. Najlepsze prace rozdaje się kolegom z fraternity, siostrzeńcom, wujkom, ciotkom itd.
  Do tej pory emigranci utrzymywali ten burdel pracując po 16 godzin dziennie. Instytucje szpiegowkie podkradały patenty i kontrakty na świecie, wojsko mordowało i przywoziło surowce naturalne. Jakoś się ten bajzel kręcił.
  Ale FED przesadził z drukowaniem fałszywych środków płatniczych które nazywają dolarami. Zobacznie jak Chińczycy pozbywają się tego parzącego w ręce przezielonego góvna.
  Dlatego tacy ludzie jak Snowden nie są na ręke kryminalistom. Szukają na niego haka, czy to jest pornografia, gwałt lub narkotyki. Jak się nic nie znajdzie to go zamordują.
  Ale taka jest właśnie "demokracja" ala USA.

 • szymek_50

  Oceniono 19 razy 17

  Służby nie lubią jak im się robi koło pióra.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje