Chat ze Snowdenem: Nie mam szans na sprawiedliwy proces w USA

Najsłynniejsze zdjęcie Edwarda Snowdena - screen z wywiadu dla brytyjskiego Guardiana.

Najsłynniejsze zdjęcie Edwarda Snowdena - screen z wywiadu dla brytyjskiego Guardiana. (Fot. JASON LEE REUTERS)

Edward Snowden powiedział, że nie ma szans na sprawiedliwy proces w USA. Snowden, który ujawnił ogromny zasięg elektronicznej inwigilacji prowadzonej przez amerykański wywiad, oznajmił, że rząd USA nie zamknie mu ust, zamykając go w więzieniu ani mordując. Na stronie ?Guardiana? miał miejsce chat ze Snowdenem.
Przeczytaj chat z Edwardem Snowdenem >>

- Rząd USA natychmiast i zgodnie z przewidywaniami zniszczył każdą możliwość na przeprowadzenie sprawiedliwego procesu na terenie kraju - powiedział Snowden, którego miejsce pobytu nie jest znane.

- Rząd uznał mnie winnym zdrady i ujawnienia tajemnic, dokonania kryminalnych, a także niekonstytucyjnych działań. To nie jest sprawiedliwość - dodał podczas rozmowy publikowanej na internetowej stronie brytyjskiego dziennika.

Zdaniem Snowdena nie ujawnił on żadnych operacji amerykańskich przeciw celom militarnym. - Pokazałem jedynie, że NSA inwigilowało instytucje cywilne, takie jak uniwersytety, szpitale i biznes prywatny, ponieważ wydało mi się to niebezpieczne - powiedział. Dodał również, że administracja Obamy pogłębiła i rozwinęła wiele groźnych programów, zamykając jednocześnie możliwość społecznej kontroli tych działań.

Na pytanie, czy takie firmy jak Google, czy Facebook naprawdę nie wiedziały o istnieniu PRISM, czy były zmuszone do kłamstw, Snowden odpowiedział: - Facebook, Google, Microsoft i Apple zostały zmuszone do podporządkowania się i zachowania ciszy w związku ze specyfiką programu. Nie zwalnia ich to jednak od etycznych zobowiązań. Jeżeli te firmy odmówiły by współpracy z wywiadem, co twoim zdaniem rząd mógłby zrobić? Zamknąć je?

Snowden zaprzeczył również, jakoby miałby się kontaktować się z chińskimi służbami wywiadowczymi. - Jeżeliby tak było, dlaczego nie miałbym udać się od razu do Pekinu? - odpowiedział. Powiedział, że współpracuje tylko z dziennikarzami "Guardiana" "Washington Post".

O możliwość rozmowy ze Snowdenem ubiegały się od tygodnia wszystkie znaczące redakcje światowych pism. Redakcja "Guardiana" zaznacza, że to właśnie temu brytyjskiemu dziennikowi udało się namówić go do rozmowy.

Zobacz także
 • Edward Snowden Edward Snowden persona non grata w Wielkiej Brytanii. "Zagrożenie dla dobra publicznego"
 • Minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz PRISM dotyczył też Polaków? Sienkiewicz: Sądząc z doniesień prasy z USA, oczywiście tak
Komentarze (88)
Chat ze Snowdenem: Nie mam szans na sprawiedliwy proces w USA
Zaloguj się
 • mieetek

  Oceniono 2 razy 2

  Teraz Rosjanie powinni go zabić, jak Brytyjczycy Litwinienkę.
  I świat będzie jeszcze bardziej oburzony na Amerykanów.

 • turbo-liberal

  Oceniono 6 razy 2

  Za zdradę cywilizacji zachodniej należy ci się kula w łeb, panie Snowden.

 • badziewiak66

  Oceniono 6 razy 2

  Snowden nadaje z rosyjskiej strefy wpływów i chronią go rosyjskie służby specjalne. To zemsta Putina za zaangażowanie zachodu w sprawę Syrii , za dążenie do uregulowania sytuacji na bliskim i dalekim wschodzie w drodze pokojowych pertraktacji. Putin będzie teraz siał zamęt , ujawniał tajemnice służb specjalnych zachodu, afery z udziałem służb i polityków zachodu. To także zemsta za likwidację siatki złodziei w Czechach , którzy byli ludźmi Putina. To bezprecedensowy atak Rosji na elity zachodniego świata. Taki system jak PRISM ma każde rozwinięte państwo świata. Wszystkie państwa liczące się na świecie stosują te same metody podsłuchu i inwigilacji. Wszyscy wiedzieli o tym i do tej pory nikomu to nie przeszkadzało. Nagle , gdy Abbasowie z Syrii grożą Europie, ujawniane są sprawy związane z PRISM i podsłuchem na szczycie G8. Wszyscy zainteresowani na szczycie G8 wiedzieli o podsłuchu, bo każdy podsłuchuje tam każdego by zdobyć przewagę w negocjacjach.To co w świecie szpiegowskim jest normą, jest dla zwykłego zjadacza chleba zagrożeniem praw człowieka. W polityce nie ma żadnych zasad i granic. Kto je tam wyznacza i ich przestrzega jest po prostu frajerem. Wszystkie chwyty dozwolone , a zabijanie to codzienny warsztat w arsenale polityków i służb specjalnych. Czytacie codziennie wiele książek na ten temat, oglądacie filmy, a potem gdy zderzacie się z tą prawdą w świecie realnym budzi to nagle Wasz protest.

 • tuskopalikot

  Oceniono 1 raz -1

  Edward Snowden a prestiż USA obserwatorpolityczny.pl/?p=12201

 • poppers68

  Oceniono 5 razy 1

  Nie – do pioruna……
  NIE WPADAJMY W SKRAJNOŚCI – nie mam nic przeciwko temu aby nowoczesne służby jednak bądź co bądź demokratycznego kraju, któremu paru bydlaków zabiło parę tysięcy niewinnych osób w jednej chwili miało narzędzia do sprawdzania nietypowych połączeń dziwnych kolesi.
  Kolesi ,którzy z hasłem Dżihadu na czółkach a to : wysadzają sobie ot tak pociąg w Madrycie zabijając kilkaset osób, a to wysadzają sobie ot tak autobusik w Londynie zabijając kilkadziesiąt osób , a to wsiadają sobie na pokłady paru samolocików i ot tak walą w największy biurowiec Nowego Jorku….
  Nie, chłopina tego pokroju to pętak ,który powinien absolutnie „beknąć” za swoją oczywiście, a jakże – „darmową i bohaterską akcję” .
  …” Ja tylko kontaktowałem się z chińskimi dziennikarzami” ….. ha,ha,ha….. niech skonam ze śmiechu!
  Chińscy dziennikarze….. no pewnie. Dziennikarze….
  Albo chłopiec naiwny albo kutafon do potęgi.
  Jeśli to ma uratować przed islamskimi „ bojownikami” – jestem za.
  Dlatego , nie przesadzajmy – jakoś społeczeństwa muszą się bronić.
  I tak mamy wszyscy problem podstawowy : poprawność polityczna i prawa człowieka.
  Na te aspekty muzułmańskie „lotne brygady” liczą choć same nie dają NAJMNIEJSZEJ szansy ludziom w biurach ,samolotach ,dzieciaczkom w autobusach i metrze…..
  Zatem, zanim zaczniemy robić z chłopca bohatera „bom nie lubim” trochę się zastanówmy.
  Facet nie wyjawia zbrodni hitlerowskiego reżimu tylko nadaje o procedurach OCHRONNYCH ludzi nie tylko w Stanach..
  Może tak ciszej nad tym grobem?

 • maksimum

  Oceniono 7 razy 7

  Facet jest dosc mlody i nieslychanie glupi.Zarabial bardzo dobrze w USA,a teraz nikt go nigdzie nie zatrudni.

 • iggy_pop

  Oceniono 8 razy 4

  Hmm.... Jakby to tak do kupy poskładać, to... dziwne rzeczy wychodzą z tej układanki...
  1. Snowden się ukrywa.
  2. Ukrywa się, bo zdradził publicznie ogrom i grozę elektronicznej inwigilacji.
  3. Mimo tego prowadzi czat (elektroniczny!!!!!) z całkiem oficjalnie działającą gazetą w jej oficjalnej redakcji.

  No więc... może... ta inwigilacja nie jest taka strasznie zaawansowana, że Snowden się nie boi namierzenia, a nam kit wciska?
  Albo tak naprawdę ukrywa się jedynie na potrzeby rozgłosu medialnego?
  Albo... powiedział prawdę, Amerykanie go olali i chłopu żal się zrobiło, że do historii nie przejdzie, więc postanowił "się ukrywać"??

  Tak, czy inaczej jedno z drugim mi się nie układa...

 • neospasmin

  Oceniono 6 razy -6

  a co z Polska?
  Co jej wladze robia w tej sprawie by chronic swych obywateli przed bezprawna inwigilacja obcego/obcych panstw?
  Czemu jej wladze nie zaprzecza ze i one stosuja inwigilacje bez sadowego nakazu?

  m.lazarowicz
  www.neospasmin.blox.pl

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje