NPW: Otrzymaliśmy kolejne dokumenty dotyczące ofiar katastrofy smoleńskiej

17.06.2013 17:54
Zdjęcie z dogaszania wraku tupolewa, umieszczone w raporcie komisji Millera

Zdjęcie z dogaszania wraku tupolewa, umieszczone w raporcie komisji Millera (Fot. Raport komisji Jerzego Millera)

- Prokuratorzy wojskowi otrzymali tłumaczenie akt nadesłanych niedawno z Rosji, materiały te są uzupełnieniem dokumentacji sądowo-medycznej dotyczącej ofiar katastrofy smoleńskiej - poinformowała dzisiaj Naczelna Prokuratura Wojskowa.
- W połowie maja wpłynął z Rosji jeden tom akt liczący 126 kart, niezwłocznie został przekazany do tłumaczenia, przetłumaczone materiały już wpłynęły do prokuratury wojskowej, są to głównie ekspertyzy sądowo-medyczne, biologiczne i chemiczne dotyczące ciał ofiar katastrofy smoleńskiej - powiedział prok. Marcin Maksjan z NPW.

Prok. Maksjan dodał, że obecnie trwa analiza tych materiałów i ich porównanie z dokumentacją medyczną, którą polska prokuratura posiadała już wcześniej. - Po analizie będziemy wiedzieli, czy dysponujemy już pełną dokumentacją sądowo-medyczną związaną z katastrofą smoleńską - zaznaczył.

- Mieliśmy już wcześniej dokumentację sądowo-medyczną, którą przesłał nam Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej. Po jej gruntownej analizie prokuratorzy ustalili, czego jeszcze brakuje, i wystosowali pismo do strony rosyjskiej. W odpowiedzi otrzymali wspomniany jeden tom akt - wyjaśnił prokurator. Dodał, że prokuratura wojskowa kilkukrotnie informowała, że dotychczas nie ma jeszcze pełnej dokumentacji sądowo-medycznej. - Być może otrzymane dokumenty są tymi brakującymi materiałami - powiedział.

NPW nadal oczekuje na ponad 20 opinii biegłych

Jesienią zeszłego roku prokuratura z powodu wątpliwości dotyczących określenia tożsamości niektórych ciał ofiar katastrofy z urzędu przeprowadziła sześć ekshumacji. Badania wykazały złożenie tych ciał w niewłaściwych grobach. Wcześniej prokuratura dokonała już trzech ekshumacji - wówczas jednak ich powodem nie były wątpliwości związane z tożsamością ofiar. Na rozpoznanie oczekują jeszcze trzy inne wnioski dotyczące ekshumacji.

Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie, prowadząca śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej, uzyskała już wiele dokumentów i opinii odnoszących się do okoliczności tragicznego lotu. Nadal jednak oczekuje m.in. na ponad 20 opinii biegłych na temat różnych kwestii. Jedna z nich dotyczy wyników badań ponad 250 próbek pobranych z wraku Tu-154M - badania te prowadzone są pod kątem stwierdzenia lub wykluczenia ewentualnych śladów wskazujących na działanie materiałów wybuchowych. Wyniki tych badań mają być znane na koniec czerwca.

Obecnie śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej jest przedłużone do 10 października. Materiały śledztwa liczą ponad 550 tomów akt - jawnych i niejawnych, dokonano już ponad 1,2 tys. przesłuchań świadków.

Zobacz także
Komentarze (60)
Zaloguj się
 • tag1

  Oceniono 125 razy 101

  J. Brudziński ostatnio zrobił się aktywny w temacie katastrofy smoleńskiej. Znów straszy odpowiedzialnością obecnej ekipy rządowej. Istnieje taki uzus " kto dużo krzyczy o odpowiedzialności innych - ten sam ma dużo za paznokciami. Wrzeszczy PiS od początku, - a prawda jest widoczna gołym okiem. Kartofle wymyśliły kampanię prezydencką, dyletanci z kancelarii LK wzięli się za organizację tego wyjazdu, sam naczelny Kartofel złamał zasadę nie wsadzania do jednego samolotu prawie całego Sztabu Generalnego, Gen. Błasik przejął nieformalnie dowództwo nad załogą samolotu, wpieprzali się w pilotaż, najprawdopodobniej kazali załodze ladować za wszelka cenę a teraz odgrywają za pomocą zidiociałego Macierewicza cyrk nie z tej ziemi. POMYŚLCIE

 • sirseb

  Oceniono 92 razy 74

  1. "terrain ahead! terrain ahead! PULL UP!"

  2. kazana "no to mamy problem"

  3. kazana "nie ma jeszcze decyzji..."

  4. wosztyl, jak-40 "nam sie udalo, wiec wy tez mozecie sprobowac"

 • mark6

  Oceniono 51 razy 41

  Zamiast tomów akt pokażcie mi 1 kartkę z podaniem Kancelarii Prezydenta do Min. Sikorskiego o wyrażenie zgody na OFICJALNY wyjazd Śp. do Katynia.
  Jeżeli Śp. zgody nie uzyskał, tak jak np. w słynnym wypadzie do Brukseli, to była to PRYWATNA wycieczka Śp. za którą Rząd RP nie ponosi żadnej odpowiedzialności a rodzina Śp. powinna pokryć wszelkie koszty związane z Katastrofą.
  Prezydent RP nie ma żadnego prawa do prowadzenia własnej polityki zagranicznej.

 • cillian1

  Oceniono 55 razy 37

  cicho!!!! zaraz płaszczak zakrzyknie o dymisję.

  tylko nie wiem jaki powód wymyśli, może taki, że Braun nie zapodał jeszcze serialu o tym?

 • juzek99

  Oceniono 49 razy 33

  Dość!

 • vomitorium1

  Oceniono 46 razy 30

  a kiedy
  następny odcinek
  macierewicza (???)

 • osnick

  Oceniono 37 razy 19

  Tłumaczenia dokonał zespół Macierewicza... Czytać będzie K. Czubówna?
  Ech, czytam: to był zamach... to była katastrofa... i już mam kiełbie we łbie!

 • jamj

  Oceniono 25 razy 15

  To były ekspertyzy medyczne ofiar czy poległych? Bo jeżeli ofiar, to Maciorka je zaraz zakwestionuje - w grę wchodzą tylko polegli...

 • vinogradoff

  Oceniono 14 razy 10

  Jak znam zycie i praktyke prawnicza do tego tylko jednego tomu akt dzielni Prokuratorzy sa w stanie sformulowac ze 2000 pytan a Commisionius Antionionius im. sw. Antoniego i z 5000 pytan. Badaniom nie bedzie konca. kazdy kto chco raz w swym zyciu przeczytal Biblie swieta w calosci wie ile nasunelo mu sie w trakcie tej lektury pytan i watpliwosci a przeciez te ksiege swieta czytaly milardy Ludzi na swiecie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje