Assad: Europa zapłaci za dostarczanie broni rebeliantom

17.06.2013 16:54
Syryjski dyktator Baszar al-Assad

Syryjski dyktator Baszar al-Assad (Fot. HO AP)

Prezydent Syrii Baszar al-Assad powiedział, że Europa zapłaci wysoką cenę, jeżeli zdecyduje się na dostarczanie broni rebeliantom. W miniony czwartek Amerykanie zdecydowali się na udzielenie pomocy militarnej syryjskim powstańcom, w odpowiedzi na rzekome użycie przez reżimowe wojska broni chemicznej
- Jeżeli Europejczycy zdecydują się na pomoc zbrojną, na przedsionku kontynentu mogą mieć do czynienia z terrorystami - powiedział syryjski przywódca w wywiadzie udzielonym niemieckiemu "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Rozmowa ma zostać opublikowana w jutrzejszym wydaniu gazety. Assad dodał, że dostarczanie broni syryjskim rebeliantom może też skutkować eksportem terroryzmu do państw europejskich.

W swoim pierwszym komentarzu po tym, jak USA ogłosiły w czwartek, że będą militarnie wspierać powstańców, Assad ostrzega: - Terroryści zdobędą tu doświadczenie w walce, które potem wykorzystają.

Przekroczona czerwona linia

Biały Dom uznał w ubiegłym tygodniu, że reżim Syrii przekroczył "czerwona linię" gdyż wojska prezydenta Baszara el-Asada stosowały broń chemiczną, w tym gaz sarin, w walkach z opozycją. Zapowiedziano, bez podawania szczegółów, że USA wesprą militarnie rebeliantów.

Według danych wywiadu amerykańskiego broń chemiczna była stosowana wielokrotnie, choć na niewielką skalę w ciągu ostatniego roku - poinformował zastępca doradcy prezydenta Baracka Obamy ds. bezpieczeństwa narodowego Ben Rhodes. Służby wywiadowcze USA oceniają, że dotychczas w wyniku stosowania tej broni zginęło od 100 do 150 osób, jednak jest to bilans niepełny.

Zobacz także
Komentarze (119)
Zaloguj się
 • protoplex

  Oceniono 276 razy 252

  I niestety uważam, że Assad ma rację, syryjska opozycja to w przeważającej częsci radykalni islamiści. Chcą obalić dyktaturę, żeby wprowadzić dyktat szariatu, czyli powtórzyć scenariusz egipski. Dozbrajanie tych ludzi to kręcenie sobie bicza na własne plecy. Wystarczy wspomnieć, że z samej Europy pojechało na tę wojnę około 700 imigranckich radykałów.

 • ben-oni

  Oceniono 275 razy 169

  Czarny bambo z Białego Domu jest dokładną kopią GW Busha. Tamten psychopata też widział broń chemiczną w Iraku. Jak się chce to i w mydle można dostrzec broń chemiczną.
  Ciekawe, że inspektorzy ONZ ustalili, że broni chemicznej używali bandyci, których teraz laureat Pokojowej Nagrody Nobla chce uzbroić w jeszcze lepsze zabawki do zabijania. Współczuję syryjskim dzieciom zabijanym w imię islamu.

  Ale bambo dobrze kombinuje, terroryzm u bram Europy skłoni przestraszone państwa Unii do zakupu broni w USA i do zwiększenia obecności wojskowej Jankesów na naszym kontynencie. W końcu, coś trzeba zrobić z tymi tysiącami żołdaków na garnuszku budżetu.

 • navalon

  Oceniono 181 razy 167

  To niestety wybór między dżumą a cholerą....wiosna ludów w państwach arabskich jest witana radośnie,bo jesteśmy miłośnikami demokracji....niestety,w państwach arabskich demokracja to coś niepojętego...upadek reżimów policyjnych oznacza powstanie reżimów religijnych...za kilka lat syryjczycy będą wysadzać zachód....za pomocą rakiet uzyskanych dzisiaj od USA...

 • renio661

  Oceniono 157 razy 141

  ludzie po stronie tych tak zwanych rebeliantów walczą,czeczeni,talibowie i cała swołocz islamska,morduja chrzescjan i umiarkowanych wyznawców islamu,te arabskie wiosny ludów to sciema,czystki etniczne i szariat to jedyny cel,dziwi mnie krótkowzroczność polityków europy zachodniej a i nasi też do dupy,lewackie tchórze,brawo Putin pomóż Syrii.

 • guest077

  Oceniono 140 razy 134

  I tu niestety się z nim zgadzam. Dopóki muzułmanami rządzą dyktatorzy, dopóty jest nad nimi jakakolwiek kontrola. W momencie obalenia dyktatora - do władzy momentalnie dobierają się fundamentaliści islamscy powiązani z organizacjami terrorystycznymi. Dla własnego bezpieczeństwa powinniśmy wspierać wszelkie możliwe dyktatury w tym rejonie.

 • strug.r

  Oceniono 127 razy 117

  Assad trzymaj się może w końcu popaprańcy zobaczą jak się mają demokracje w LIBII czy IRAKU.Całym sercem popieram trzymanie za tgzw. mordę Arabów.

 • tenare

  Oceniono 116 razy 100

  A Erdogan - rzezimieszek rządzący w państwie należącym do NATO polewał ludność cywilną kwasem.
  Dla Bambo z Waszyngtonu jest wszystko OK!

 • patrzy-kat

  Oceniono 92 razy 32

  Czasem tak sobie myślę, że ta wojna nuklearna to nie jest taki zły pomysł. Tyle ludzkiego bydła się przy okazji wykosi a matka Ziemia dokończy dzieła.

 • tokontoniejestwolne

  Oceniono 44 razy 28

  I nie Europa zapłaci za dostarczenie broni rebeliantom, tylko Stany Zjednoczone. W Europie jak na razie nie chcą za broń dla rebeliantów płacić. Śpij spokojnie panie Assad.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje