PiS: Braun do dymisji za dopuszczenie do emisji niemieckiego serialu

17.06.2013 16:03
Mariusz Błaszczak

Mariusz Błaszczak (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Posłowie PiS domagają się dymisji prezesa TVP Juliusza Brauna za dopuszczenie do emisji niemieckiego serialu "Nasze matki, nasi ojcowie". Według nich serial jest "kłamliwy i antypolski". Europoseł Ryszard Czarnecki zapowiedział już, że politycy PiS w Parlamencie Europejskim będą zabierali głos ws. emisji serialu.
- Jest czymś niespotykanym, żeby telewizja publiczna emitowała film, który zawiera kłamstwa dotyczące naszej przeszłości (...). Prezes telewizji publicznej powinien odejść ze swojego stanowiska. To jest dyskwalifikacja dla prezesa Brauna, jeżeli dopuszcza do tego, żeby telewizja kupiła niemiecki film propagandowy i emitowała go o godzinie 20.20 w TVP 1 - powiedział na konferencji prasowej szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.

Według niego "serial w sposób kłamliwy pokazuje zdarzenia, jakie miały miejsce podczas II wojny światowej, w sposób kłamliwy opisuje działalność Armii Krajowej". - To wynik prowadzonej od wielu lat niemieckiej polityki historycznej, w której sprawcy tragedii milionów ludzi przedstawiają się w roli ofiar - dodał Błaszczak.

Łopiński: Może TVP powinna zacząć też wydawać "Mein Kampf"?

Poseł Dariusz Piontkowski ocenił, że emisja serialu jest symbolem tego, że polski rząd unika prowadzenia polityki historycznej. Z kolei poseł Maciej Łopiński podkreślił, że do odwołania prezesa TVP wystarczy wniosek ministra skarbu albo rady nadzorczej TVP i decyzja Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. - Na razie aktywność rządu sprowadza się do apeli wystosowanych przez ambasadora Polski w Niemczech i ambasadora w Stanach Zjednoczonych (...). Nie ma "ambasadora polskiego" w Warszawie, to bardzo widać w tej chwili. Nie ma kto apelować do prezesa Telewizji Polskiej, aby odmówił emisji serialu - powiedział.

- Tłumaczenie, że film jest emitowany po to, żeby Polacy mogli sobie wyrobić opinię, jest tak samo pokrętne jak tłumaczenie, że telewizja publiczna powinna zacząć wydawać "Mein Kampf", żeby Polacy mogli sobie wyrobić opinię - dodał. Z kolei europoseł Ryszard Czarnecki zapowiedział, że politycy PiS w Parlamencie Europejskim będą zabierali głos ws. emisji serialu, pokazując jednocześnie "niemiecką politykę historyczną".

Kontrowersje wokół serialu i reakcja Brauna

Pierwsza część filmu zostanie wyemitowana w TVP 1 w poniedziałek, kolejne 18 i 19 czerwca. Film "Nasze matki, nasi ojcowie" wywołał dyskusję w Polsce i Niemczech. Po emisji filmu w publicznej telewizji ZDF w marcu w niemieckich mediach rozpoczęła się burzliwa debata o odpowiedzialności "zwykłych Niemców" za zbrodnie wojenne. W Polsce produkcję krytykowano za ukazywanie partyzantów z AK w złym świetle i za relatywizowanie odpowiedzialności Niemców.

Film zaniepokoił prezesa TVP. W liście skierowanym do szefa niemieckiej telewizji publicznej pod koniec marca Juliusz Braun stwierdził, że w filmie posłużono się krzywdzącymi i fałszywymi uproszczeniami w obrazie historycznym Polski i żołnierzy AK. Podkreślił, że treść i forma przedstawionych w nim wątków polskich nie ma nic wspólnego z prawdą historyczną.

Aby opinia publiczna mogła wyrobić sobie własne zdanie...

Decyzję o emisji filmu w Polsce w komunikacie TVP z początku czerwca uzasadniono tym, że polska opinia publiczna była "skazana jedynie na pośrednictwo dziennikarzy i polityków w ocenie niemieckiego serialu, nie mogąc wyrobić sobie w tej kwestii własnego zdania". "Dlatego TVP podjęła decyzję, by cały miniserial, w tym jego kontrowersyjny trzeci odcinek, pokazać wszystkim polskim widzom" - napisano.

19 czerwca trzecią część filmu ma poprzedzić historyczne wprowadzenie, a po zakończeniu odcinka odbędzie się debata z udziałem historyków i ekspertów poświęcona polityce historycznej w Niemczech i Polsce.Zobacz także
Komentarze (451)
PiS: Braun do dymisji za dopuszczenie do emisji niemieckiego serialu
Zaloguj się
 • krol-salomon

  0

  PO i jej spolegliwe organy państwa są skłonne zapomnieć zbrodni z lat II w. św. na Narodzie Polskim, dokonanym przez sąsiadów (Rosja, Niemcy Ukraina) w imię dobrych stosunków pana Tuska z szefami tychże państw. W kontaktach z Litwa i jej traktowaniem Polonii - tez grom z Nieba by sie przydał. Jakoś wyciszono nieco zatargi z Białorusią, aby nie narażać się na grymasy p. Putina, już i tak wystarczająco poirytowanego, sprawą działającą jak cierń w du..ie -tj. polityką PiS-su i odgrzewania Smoleńskiej katastrofy(?).

 • yendrol

  Oceniono 1 raz 1

  Niestety II odcinek potwierdzil moje przypuszczenia. Film to typowe niemiecko dzielko propagandowe. Brudni, wstretni nienawidzacy Zydow Polacy i pelni watpliwosci i rozterek Niemcy. To taka prawda jak i to ze przed, czy w czasie wojny Gliwice byly w Polsce zas do Lodzi z Gliwic najprostsza droga wiodla przez Tarnow..

 • 111doradca

  Oceniono 3 razy 3

  Skoro Braun puścił w TVP film insynuacji o katastrofie smoleńskiej, to niech PiS nie stroi się teraz w togę cenzora.

 • krol-salomon

  Oceniono 3 razy 1

  Dlaczego to, zaraz po emisji tego kłamliwego gniota w Niemczech, a zwłaszcza teraz, gdy uprawiają tę propagandę "dobrego hitlera" na terenie Polski - tysiące pozwów -od krajowych i polonijnych starców z AK, także potomków AK-owców, organizacji AK-owskich, ZBOWiD- nie zasypią masowo niemieckie, polskie i amerykańskie, brytyjskie i francuskie sądy powszechne (toć alianci najlepiej wiedzą jak było naprawdę w tamtej wojnie), z żądaniami ukarania sprawców produkcji tegoż paszkwilu i rozpowszechniania kłamstwa historycznego o Polsce i AK na świecie? Jakaś grzywna, odszkodowanie itp. rzędu 100 mln ojro i proces karny - dla reżysera i producenta filmu - może zadziałaby lepiej, niż takie pomstowanie na forach internetowych w Polsce...

 • bezrobotny55

  Oceniono 3 razy 1

  Równie dobrze, na podstawie takiej samej argumentacji p. Brauna, można wyemitować w TVP w najlepszej porze oglądalności, różne fałszerstwa, nt. holocaustu, zaprzeczeniom krematoriów, ramp śmierci, eksperymentów pseudomedycznych-zbrodniczych na ludziach, zaprzeczeniom obozów koncentracyjnych - głoszonych przez różnych neo... w Niemczech i nie tylko tam, krzywdzie tych biednych, "niewinnych Niemców" wypędzonych przez front rosyjski w latach 1944-45..." jak pisywano i mawiano (nawet p. Obamie to się "zdarzyło"); można by jeszcze wyemitować jakiś kłamliwy film o rzekomych "polskich obozach..." , o polskiej winie w ludobójstwie na Wołyniu. Niech Polacy zobaczą, co na nasz temat kłamią inni i jak nas wrabiają w zbrodnie innych nacji...Nasza młodzież, która czasem (nawet w osobie posła), nie wie - kiedy było Powstanie Warszawskie - ani kto - kiedy - i co zrobił np. w Katyniu, może takie kłamliwe wersje historii Europy i świata przyjąć za dobrą naukę historii... Już widzę, jakby to włądze USA, pozwolily emitować w TV amerykańskiej film jakiegoś japońskiego pomyleńca, o tym jak to amerykańscy jeńcy, obcinali po kryjomu, szablami z bambusa, głowy i kończyny biednych japońskich wartowników, w luksusowych warunkach japońskich obozów jenieckich..., albo jak to amerykańscy obywatele rzekomo gnębili i skrytobójczo, rzekomo mordowali, japońską mniejszość w USA -na rok przed atakiem na Pearl Harbor. I dlatego japoński atak na Pearl Harbor byłby w takim filmie japońskiego pochodzenia, tylko uzasadnioną "samoobroną", rzekomą słuszną reakcją wojsk cesarskich itp. bzdury. .. Niechby tak niemiecki reżyser odważył się podobny oszczerczy, kłamliwy film nakręcić - o radzieckiej radzieckich bohaterach, np. w wojnie ojczyźnianej... Aby w 2013 r. prezydent Putin zobaczył - w rosyjskiej telewizji państwowej, o godz. 20-tej-podobnie haniebny serial niemiecki, jak to niby polskie i rosyjskie hordy w latach 1939/1941 napadły najpierw na rzekomo niewinną armię adolfa, w 1941. i jak to niby wywołali słuszne oburzenie "narodu aryjskiego", i ten ich Drag Nach Osten....

 • doktor104

  Oceniono 5 razy 3

  No to jednak przydałaby się cenzura ?
  A tak poważnie mówiąc to należy rozgonić KRRiT bo pod jej rządami media elektroniczne przekształciły sie w "brukowce" szerzące wiedzę typu p.X powiększyła sobie cycki i ta pani przeprowadza wywiad z aktoreczką która z kolei postanowiła zmniejszyć sobie cycki, nadaje na gorąco, przy pomocy helikoptera, transmisje z trasy przejazdu między więzieniem i sądem dzieciobójczyni i bez przerwy leje i leje piwo by potem utyskiwać na alkoholizm wśród dzieci.
  Dziś wprawdzie nie ma cenzury ale media mamy śmieciowe.

 • 3.janusz

  Oceniono 5 razy 3

  -
  Panie "Płaszczak".
  faktycznie ten film to "dzieło" o niskich lotach,ale jeżeli miałbym mieć jakieś poważniejsze zastrzeżenia do "łaskawości" prezesa Brauna,to raczej za zezwolenie wyemitowania wyjątkowo szmatławego i tendencyjnego "DZIEŁA" Anity Gargas pt "Przerwany lot".
  Czarneckiemu zaś podpowiadam (bezinteresownie) żeby zmobilizował armię "Wszechpolaków" pod wodzą np Brudzińskiego i najechał w odwecie na Bundestag.
  Dać popalić wrażym Niemcom - a co,PiS jest liczącą się w Europie "siłom".
  -

 • topiramax

  Oceniono 3 razy 1

  Przychylam się to wniosku PiS...tylko tytuł bym zmieniła zwolnić go za...pokazanie "Anatomii Upadku"....ta sama rzetelność treści.

 • katalizyna

  Oceniono 4 razy -2

  kto śmie podejrzewać naród kompozytorów , filozofów i poetów o to, że byli rzeźnikami? No kto? Nie ma nikogo. To Polscy szmalcownicy oddawalai Żydów granatowym policjantom-polskim-nazistom. To zdziczałe polskie chłopstwo okręcało sobie wnęttrznościami ukraińskich kobiet szyję to wreszcie Jurek Stroppowski tłumimł powstanie w Getcie warszawskim. Na czele zbrodniczych organizacji II Wojny stoi oczywiście AK. Wstydźmy się wstydźmy! W piersi się bimy bośmy winni...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje