Gdański pirat próbuje "odbić" pannę młodą i wyzywa gości weselnych [FILM]

18.06.2013 06:30
Czerwony Korsarz podczas incydentu z parą młodą przed Zieloną Bramą w Gdańsku

Czerwony Korsarz podczas incydentu z parą młodą przed Zieloną Bramą w Gdańsku (Fot. Archiwum rodzinne)

Kolejny incydent z udziałem Czerwonego Korsarza, gdańskiego pirata. Tym razem zaatakował parę młodą podczas sesji zdjęciowej. "Wy...j, bo ci, k..., jaja odstrzelę" - wołał do mężczyzn, którzy stanęli w obronie panny młodej.
Sobota, centrum Gdańska. Małgorzata i Marcin (imiona zmienione) biorą udział w ślubnej sesji zdjęciowej. Do panny młodej podchodzi mężczyzna przebrany za pirata. Zaczyna gwałtownie ciągnąć kobietę, nie reaguje na protest pana młodego.

- To nie były groteskowe zaczepki, na które można by przymknąć oko - mówi Marcin, pan młody. - Pirat był nachalny i agresywny. Zwróciłem mu uwagę, że nie podoba mi się takie zachowanie, ale wtedy zaczął nas wyzywać. W obronie stanęli również inni mężczyźni, nasi goście. Pomimo obelg nie dali mu się sprowokować, choć było o krok od rękoczynów.

Jak wyglądał ciąg dalszy tego incydentu, można zobaczyć na filmie, który nagrał fotograf biorący udział w zdarzeniu. Pirat wyzywa mężczyzn: "W...j, bo ci, k..., jaja odstrzelę" - wykrzykuje do jednego z nich. W tle słychać płacz dzieci przestraszonych zajściem.

Fotoreporter: "Po szarpaninie miałem kurtkę pociętą nożem"

Przez 20 lat w tę rolę gdańskiego pirata wcielał się Andrzej Sulewski. Po jego śmierci miasto postanowiło wybrać oficjalnego pirata - został nim Krzysztof Kucharski. W centrum Gdańska i podczas różnych imprez częściej można jednak spotkać Sławomira Ziembińskiego, który nazywa siebie Czerwonym Korsarzem. Mężczyzna nachalnie zaczepia przechodniów, opowiada wulgarne dowcipy, łapie kobiety za piersi i pośladki. Zimą wdał się w szarpaninę z jednym z fotoreporterów. Fotograf twierdzi, że po incydencie miał pociętą nożem kurtkę. Pirat nosi przy sobie także broń.

Straż miejska: "Był wniosek do sądu. Często nie mamy jak interweniować"

Czerwony Korsarz to postać znana straży miejskiej i policji.

- W tym roku dostaliśmy pięć zgłoszeń dotyczących gdańskiego pirata - mówi Miłosz Jurgielewicz, rzecznik straży miejskiej w Gdańsku. - Nie mamy pewności, czy wszystkie dotyczą Czerwonego Korsarza. Dwa lata temu po ulicach Gdańska chodziły przynajmniej dwie osoby w stroju pirata. Często po otrzymaniu telefonicznego zgłoszenia, gdy patrol dociera na miejsce, nie ma tam już ani pirata, ani osoby poszkodowanej. Nie mamy wtedy jak interweniować. W jednej ze spraw, z 2011 roku, skierowaliśmy wniosek do sądu w trybie nakazowym.

Sąd Rejonowy w Gdańsku uznał Czerwonego Korsarza winnym (m.in. tego, że w miejscu publicznym w sposób oszukańczy i natarczywy żebrał i wyłudzał pieniądze) i skazał na 400 zł grzywny. Sławomir Ziembiński odwołał się. Sąd kolejnej instancji uchylił wyrok.

Na policję latem zeszłego roku zgłosiła się kobieta, która twierdziła, że pirat groził jej uduszeniem. Sprawa trafiła do prokuratury, ale została umorzona. W tym roku do komisariatu Śródmieście nie wpłynęło żadne zgłoszenie dotyczące Czerwonego Korsarza.

Pirat: "Taka konwencja turystom się podoba"

Para młoda, która brała udział w sobotnim incydencie, nie zgłosiła na razie sprawy na policję. - W trakcie tego zdarzenia jeden z gości usiłował dodzwonić się na straż miejską albo policję, ale o ile wiem, nie udało mu się - mówi Marcin, pan młody. - To była bardzo emocjonalna sytuacja, wszystko działo się bardzo szybko. Nie chcemy jednak zostawiać tej sprawy. Dopiero co wzięliśmy ślub, musimy ochłonąć. Na pewno zapytam prawnika, co można zrobić w tej sytuacji.

Antoni Pawlak, rzecznik prezydenta miasta Pawła Adamowicza: - Sam byłem świadkiem sytuacji, gdy zaczepił parę 15-, może 16-latków. Wykrzykiwał pod adresem chłopaka, że powinien przelecieć dziewczynę. Żenujące. Uczulamy straż miejską, żeby zwracała uwagę na jego wyczyny, nic innego nie możemy zrobić. Apelujemy też do ludzi, którzy zaobserwowali jakieś incydenty lub sami brali w nich udział, by zawiadamiali straż miejską albo składali skargi na policji.

Z piratem nie udało nam się skontaktować - nie odbierał telefonu. Z "Gazetą" rozmawiał w styczniu. Tłumaczył wtedy, że jego zachowanie może być uznane za kontrowersyjne, ale podoba się turystom. - Opowiadam o mordach czy gwałtach, bo taka jest konwencja, nikomu przecież krzywdy nie zrobiłem - mówił Czerwony Korsarz.

Zobacz także
Komentarze (28)
Zaloguj się
 • jerjar

  Oceniono 126 razy 120

  Skoro "taka jest konwencja", to jak najbardziej w jej ramach mieści się spuszczenie piratowi konwencjonalnego wpie....

 • remislanc

  Oceniono 77 razy 69

  Dostałby porządnego strzała między oczy to od razu z pirata awansowałby na majtka.......

  Prostak j-e-b-a-n-y

 • ewagrusz2

  Oceniono 47 razy 47

  kilka lat temu ten chuligan swoim chamskim zachowaniem zepsuł nam spacer nad Motławą. Dzwoniliśmy na policję, ale bardzo długo nie przyjeżdżali, więc nie czekaliśmy na nich. Władze miasta powinny coś z nim zrobić. Żenada.

 • snurfik

  Oceniono 32 razy 24

  Nikt jeszcze nie wpadł na to by skrzyknąć się w pięciu i spuścić mu wp.....?

 • ostap.bender

  Oceniono 17 razy 15

  sprawę pirata odłożono ad ACTA. wg konwencji to by go trzeba obwiesić na reji, albo napuścić na niego RIAA :)
  złapać i wysłać do Somalii, i tyle.

 • z-zimny

  Oceniono 16 razy 12

  To ja bede w Żywcu za Janosika, albo Ondraszka - zabierał bogatym i dawał biednym czyli sobie.

 • czesiu.wisniak

  Oceniono 42 razy 12

  Ciekawe czy ten pan pirat nie ma znajomości wśród gdańskich platfonsów. To by tłumaczyło jego bezkarność. A co robią szanowne panie feministki, dlaczego nie uruchamiają swoich kontaktów, przecież ten obszczymur literalnie molestuje kobiety i czemu nikt z nim nic nie robi?

 • nick_jagger

  Oceniono 9 razy 9

  "Często po otrzymaniu telefonicznego zgłoszenia, gdy patrol dociera na miejsce, nie ma tam już ani pirata, ani osoby poszkodowanej."

  ...gdy patrol dociera na miejsce po upływie godziny...

 • jgkmarcin

  Oceniono 13 razy 9

  Bezsilność państwa

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje