Wicepremier Turcji: Jak będzie trzeba, to wyślemy na demonstrantów wojsko

17.06.2013 14:59
Tureccy policjanci strzelają gazem łzawiącym do demonstrantów

Tureccy policjanci strzelają gazem łzawiącym do demonstrantów (Fot. MURAD SEZER REUTERS)

Wicepremier Turcji Bulent Arinc ostrzegł, że jeśli zajdzie taka potrzeba, to do zdławienia trwających od ponad dwóch tygodni antyrządowych protestów mogą zostać wykorzystane "elementy sił zbrojnych". Protesty w Turcji trwają kolejny tydzień.
- Nasza policja, nasze siły bezpieczeństwa wykonują swoją pracę. Jeśli to nie wystarczy, wtedy swoją robotę wykona żandarmeria. A jeśli i to nie wystarczy, możemy użyć elementów tureckich sił zbrojnych - powiedział Arinc w państwowej telewizji TRT.

Wojna o plac Taksim i park Gezi

Protesty przeciwko likwidacji parku Gezi i przebudowie placu Taksim w Stambule pod koniec maja przerodziły się w demonstracje w wielu tureckich miastach przeciwko nasilającym się tendencjom autorytarnym rządu premiera Recepa Tayyipa Erdogana.

W niedzielę policja przejęła kontrolę nad Taksim i parkiem Gezi oraz skutecznie rozproszyła demonstrantów, którzy do tej pory wracali na plac natychmiast po interwencji policji. Gdy protestujący usiłowali dostać się na plac, doszło do ciężkich starć z siłami bezpieczeństwa.

Związkowcy solidarni z demonstrantami z Taksim

Na znak poparcia dla antyrządowych protestów duże centrale związkowe ogłosiły w poniedziałek strajk powszechny. Wezwanie do strajku szef tureckiego MSW Muammer Guler uznał za nielegalne i zapowiedział stłumienie wszelkich manifestacji.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (76)
Zaloguj się
 • nixodus

  Oceniono 133 razy 119

  Czemu ONZ i zachód nie protestuje, bo tym razem szef mafii (rządu Turcji) to znajomy z bandy królika ?

 • antirussia81

  Oceniono 98 razy 96

  Wojsko w Turcji tak bardzo "kocha" islamistę Erdogana, że wywołane z koszar może do nich dobrowolnie nie wrócić...
  W końcu armia to najważniejszy strażnik dziedzictwa Ataturka - świeckiej Turcji zorientowanej na Europę. A Erdogan od lat to dziedzictwo podkopuje.

 • magdolot

  Oceniono 65 razy 53

  Panie Arinc, to nieładnie tak grozić. U nas pan Jaruzelski puścił wojsko na ludzi i do tej pory ma kłopoty, ale u Was w Turcji pono demokracja jest? To w demokracji pan Olszewski coś plótł, że puści wojsko... i nie zdołał. To jak u Was w Turcji z tą demokracją jest?

 • kireta21

  Oceniono 54 razy 52

  Tylko żeby się nie zdziwili, kiedy wojsko stanie po stronie demonstrantów, nie pierwszy raz zresztą.
  Turcja ma bogata tradycje przewrotów wojskowych, a oficerowie z pewnością pamiętają o przeszło tysiącu swoich kolegów których obecna partia wsadziła do więzień.

 • front242

  Oceniono 31 razy 29

  Buc Bulent Arinc sie chyba nieco zagalopowal....Wojsko w Turcji ostatkiem sil powstrzymuje sie by nie pojsc na te islamskie bydlo z AKP, wiec na jego miejscu bym sie z takimi tekstami nie wychylal.

 • arysto13

  Oceniono 40 razy 26

  Jeszcze kilka tygodni takich starć i Turcja podzieli los Egiptu, który teraz pluje sobie w brodę za to co zrobił. Wpływy z turystyki znacznie spadły, islamiści urośli w siłę i już chcą rządzić po swojemu. Tak, tak demokracja pełną gębą się szykuje.

 • hiszpan25

  Oceniono 24 razy 22

  nie jeste dobrze jesli wojsko w policja musza niesc ludziom demokracje... zdaje sie ze to koniec dla rzadu sprawujacego w Turcji wladze z woli wyborcow przeciw ktorym wysyla teraz uzbrojone odzialy.

 • soldadura104

  Oceniono 18 razy 12

  Teraz Rosa będzie miała okazję zrobić w Turcji strefę zakazu lotów tak jak USA i Turcja zrobiły to w Libii.

 • takisobiestatystyk

  Oceniono 32 razy 12

  Oj, nie nosie dobrym wujaszkom z NATO i Waszyngtonu ta ruchawka w Turcji, nie po nosie. Fajnie to było konstruować i organizować takie zadymy w Libii czy innych "nieprawomyślnych" krajach, a tu masz! Destrukcja zapukała do drzwi ważnego członka NATO!

  Czasem warto pamiętać, panowie specjaliści od wszelkiego rodzaju "kolorowych" i innych rewolucji, że kto wiatr sieje, burzę zbiera...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje