Sprawa polskiego dziennikarza zabitego w Iraku umorzona. "Brak dowodów"

Sprawa polskiego dziennikarza zabitego w Iraku umorzona.

Sprawa polskiego dziennikarza zabitego w Iraku umorzona. "Brak dowodów" (Fot. Sławomir Kamiński / AG)

Prokuratura Okręgowa Warszawa Praga umorzyła śledztwo ws. zabójstwa dziennikarzy TVP: Waldemara Milewicza i Mounira Bouamrane w 2004 r. - informuje portal Tvp.info. Swoją decyzję prokuratura tłumaczy "brakiem możliwości dowodowych".
Władze irackie nie mają dokumentacji dotyczącej zabójstwa dziennikarzy - czytamy w portalu Tvp.info. Z kolei USA przez dziewięć lat, które minęły od tego zdarzenia, nie odpowiedziały na polskie wnioski o pomoc prawną w tej sprawie. Wobec braku jakichkolwiek możliwości dowodowych, które mogłyby doprowadzić do ustalenia sprawców zabójstwa Waldemara Milewicza i Mounira Bouamrane i usiłowania zabójstwa Jerzego Ernsta, śledztwo zostało umorzone.

Decyzja jest nieprawomocna i rodzinom przysługuje prawo do odwołania się od niej - mówi Tvp.info prok. Renata Mazur, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga. - Jak donosi TVP, w 2006 roku w związku z tą sprawą w Iraku zatrzymano trzy osoby z terrorystycznej grupy "Jedność Boga i Święta Wojna". Niestety, wszyscy troje zniknęli po tym, jak zostali przekazani w ręce lokalnych władz.

Waldemar Milewicz oraz montażysta Mounir Bouamrane zginęli 7 maja 2004 roku w okolicy miasteczka Mahmudija w Iraku. Auto, którym jechali, zostało ostrzelane przez nieznanych sprawców. W zdarzeniu ranny został operator kamery Jerzy Ernst.

Zobacz także
 • Turecki dziennikarz, Cuneyt Unal, zaraz po uwolnieniu w Damaszku Zaginiony od miesięcy dziennikarz uwolniony w Syrii
Komentarze (18)
Sprawa polskiego dziennikarza zabitego w Iraku umorzona. "Brak dowodów"
Zaloguj się
 • kibic_rudego

  0

  jak się wysyła szpicli pod przykryciem reportera to nie ma co się dziwić ze od czasu do czasu odstrzela takiego.
  Dlatego zrobili mu pogrzeb wojskowy

 • dumlat

  Oceniono 6 razy 2

  Przepajacował Milewicz a przecież wiele wskazuje na to, ze wystawił go jego kierowca. Jego i Mundiego.
  Szkoda Milewicza ale tak się kończy każda fanfaronada. A mnie jeszcze nurtuje pytanie czemu cywilny (cis( dziennikarz miał pogrzeb z wszystkimi wojskowymi honorami ... ???? Wie kto ??? Dla mnie to bvło co najmniej dziwny i generał Głodź który ją odprawia. Waldek nie był specjalnie wierzący....

 • inztv1

  Oceniono 3 razy 1

  A w tytule "Milewski"!!! Boże ciągle masz cierpliwość?

 • calli

  Oceniono 15 razy -9

  Pojechał relacjonować entuzjastycznie misję polskich najemników i okupantów w Iraku oraz opiewać 'irackie kontrakty' a tu nagle dostał kulkę - jakoś mi go nie żal.

 • a.lojewska

  Oceniono 12 razy -6

  Następny "Milewicz", nie będzie używał określeń "terroryści", "bandyci", "mordercy", gdy będzie relacjonował polskie konkwisty, mam nadzieję.

 • eugen.hutz

  Oceniono 33 razy 23

  Czyli napadlismy suwerenny kraj, okupowalismy go, wydalismy miliardy zł z budżetu, stracilismy 22 zolnierzy w nie naszej wojnie, zeby nic z tego nie miec, a USA, nasz wielki sojusznik przez 9 lat nie raczyl nawet zajac sie sprawa pomimo prosb o pomoc. Jestesmy frajerami.

 • siwywaldi

  Oceniono 8 razy 0

  Przecież śmierć Waldemara Milewicza była zwykłym przypadkiem. Tak samo jak śmierć gen. Sikorskiego w Gibraltarze ;-)

 • z.calym.szacunkiem

  Oceniono 6 razy -2

  pie...sz synu, że głowa boli.

 • ferroetigni

  Oceniono 19 razy 15

  To kolejny powód by nie wysyłać naszych żołnierzy na tzw. misje stabilizacyjne, misje pokojowe itp. Oczywiście, powinniśmy wysyłać nasze wojska, ale należy wyraźnie zaznaczyć Amerykanom, którzy uwielbiają swoje operacje wojskowe określać eufemistycznie misjami, że Polska wysyła żołnierz na wojnę.
  Miałoby to ten skutek, że można wtedy stosować prawo, skodyfikowane w układach genewskich, do sądów polowych. Schwytani sprawcy, postawieni przed polskim sądem polowym, nie uniknęliby kary. A przecież podobne sytuacje powtarzały się także w Afganistanie. Złapani mordercy muzułmańscy, po przekazaniu tybylczym władzom rozpływali się w powietrzu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje