Rosyjskie media: "Na G8 Putin zaostrzy relacje z Zachodem". Będą rozmawiać o Syrii

17.06.2013 11:52
Władymir Putin

Władymir Putin (Fot. LUKE MACGREGOR REUTERS)

Na rozpoczynającym się dzisiaj w Lough Erne, w Irlandii Północnej, szczycie G8 Władimir Putin będzie musiał wystąpić w roli oponenta wobec pozostałych partnerów. Zrobi to po raz pierwszy w swojej prezydenckiej karierze - pisze dziennik "Wiedomosti".
Swój materiał moskiewska gazeta tytułuje "Putin przeciwko Zachodowi". W jej ocenie, powrót Putina do "ósemki" - na poprzedni szczyt G8 oddelegował on premiera Dmitrija Miedwiediewa - "może zaostrzyć relacje". "Wiedomosti" wyjaśniają, że głównym tematem spotkania przywódców siedmiu najbardziej rozwiniętych państw świata i Rosji - podobnie jak niedzielnych rozmów Putina z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem w Londynie - będzie Syria.

- Zadanie to przekonać Putina, by sprzyjał pokojowemu rozwiązaniu. Wszyscy przyznają, że pokojowe rozwiązanie jest konieczne. Różnią się w tym, jak to osiągnąć - cytuje dziennik Camerona. "Wiedomosti" zauważają, że w ciągu 2,5 roku konfliktu syryjskiego próby nakłonienia Rosji do przyjęcia na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ rezolucji potępiającej działania reżimu Baszara el-Asada nie przyniosły rezultatu. Zachodowi nie udało się też przekonać Moskwy do niewykonywania kontraktów zbrojeniowych z Damaszkiem.

"Putin napotka brak zrozumienia"

Cytowany przez gazetę politolog Nikołaj Złobin przypomniał, że Rosja w Lough Erne przejmie przewodnictwo w G8. - Putin będzie musiał poprowadzić rozmowy w taki sposób, by nie spowodować rezygnacji prezydenta USA Baracka Obamy z udziału w szczycie G20 - wskazał. Szczyt G20, nieformalnego klubu skupiającego 19 największych gospodarek świata i UE, zbiera się 5-6 września w Petersburgu.

Z kolei Maria Lipman z moskiewskiego Centrum Carnegie przypomniała, że podczas poprzednich międzynarodowych kryzysów, kiedy stanowiska Rosji i Zachodu poważnie się różniły - wojna z Gruzją w 2008 roku i operacja w Libii w 2011 roku - Putin nie był prezydentem, choć aktywnie uczestniczył w podejmowaniu wszystkich decyzji.

- Putin napotka zgodny brak zrozumienia dla podejścia Rosji, jednak jego stanowisko z tego powodu nie ulegnie zmianie. Rezultatem szczytu będzie to, że Putin nałoży umowne weto na wszystkie inicjatywy Zachodu - przewiduje szef wpływowej Rady ds. polityki zagranicznej i obronnej Fiodor Łukjanow. Jego zdaniem "różnice poglądów w sprawie Syrii, nawet poważne, nie doprowadzą do zerwania Rosji z Zachodem". - Obama przyjedzie (na G20). Stosunki się nie poprawią, jednak Syria nie jest tym tematem, który może wywrócić stosunki, doprowadzić do konfliktu Rosja-Zachód lub Rosja-USA - dodał Łukjanow.

Zobacz także
Komentarze (61)
Zaloguj się
 • jamj

  Oceniono 30 razy 20

  Najwyższy czas, żeby ktoś zainicjował przeciwstawienie się tej "największej demokracji świata", która w imię tzw. "społeczności międzynarodowej" (czytaj potężnych korporacji) terroryzuje świat...

 • zino799

  Oceniono 33 razy 17

  Główny zarzut jaki nasi rodzimi rusofobi czynią Rosji - to fakt, że głównym źródłem jej finansów jest eksport surowców. Jest to zarzut celowo nadmuchiwany. Zastanówmy się przez chwilę czy nie jest to również zarzut śmieszny i nieprzekonujący.

  Śmieszny dlatego, że każdy powinien się bogacić w sposób wymagający najmniejszych kosztów od zainteresowanego. Jeśli natura obdarzyła Rosję niemal wszystkimi surowcami energetycznymi (i to w przeogromnych ilościach), całą tablicą Mendelejewa (w tym pierwaistkami kluczowymi dla technologii XXI wieku, które nigdzie indziej nie występują lub ich wydobycie jest totalnie nieopłacalne) - to chyba tylko głupiec machnął by na to ręką i próbował się bogacić w bardziej kosztowny sposób.

  Nieprzekonujący dlatego, że są inne kraje opierające swoją ekonomię wyłącznie na JEDNYM surowcu, ropie naftowej mianowicie. Arabia Saudyjska i inne w Zatoce Perskiej. Jakoś to nikomu tu na forum nie przeszkadza i nie jest powodem formułowania zarzutów. Dodatkowo za to ulubionym tematem dodatkowym jest (rzekome) łamanie praw człowieka w Rosji. W Arabii Saudyjskiej za posiadanie Biblii grozi kara śmierci (taka tam swoboda religijna), a kobieta jest pozbawionym jakichkolwiek praw przedmiotem - własnością mężczyzny. I jakoś nie słychać u nas syrenich głosów ubolewających nad łamaniem tam praw człowieka.

  No tak, ale Arabia Saudyjska jest na pasku USA. Jak to się mówi: "to jest łajdak, ale NASZ łajdak".

 • blue911

  Oceniono 23 razy 15

  W USA zaczal panowac socjalizm juz za Busha wiec musza od kogos sie uczyc jak naprawde wyglada kapitalizm. Ku ironii historii role te przejely Chiny I Rosja: u nich rozwija sie kapitalizm,a w USowie staczaja sie do feudo-socjalizmu. A Polaczki zwawo nasladuja przyklad "pana". Kapitalizm to moze jeszcze panuje w Szwajcarii I Japonii. Moze pominalem jeszcze jakis kraj?

 • sears31

  Oceniono 26 razy 12

  Putinowi to mozecie buty czyscic prostaczki...A gazeta wyborcza niech pisze o pilce noznej bo tam sie znac nie trzeba... pan Putin jest krolem przezydentow i to widac...to prawdziwy patriota rosyjski i napewno na G8 i innych spotkaniach Pan Putin wie jak sie zachowac aby Rosja rosla w potege... a padalcy na kolana przed Panem Putinem i glowa walic w ziemie...

 • ciotka_ltd

  Oceniono 13 razy 7

  @pismaki_klamia

  Dobrze, ze rosyjski wywiad wie, ze Brytania jeszcze syryjskim 'rebeliantom' broni nie dostarcza. I to jest fakt, nie domniemanie co by bylo, gdyby kanonierki norweskie na Morzu Srodziemnym zdolaly wystrzelic.;)
  Nb. rosyjskie okrety tez tam sa - wojsko musi cos robic, bo gdy sie nudzi, to zaczyna sie bawic w junty i zamachy stanu, a kuku!
  Trzeba bylo sobie obejrzec wczoraj w TV Camerona pod pache z Putinem - i dosc ostra wymiane zdan na temat dostaw tej broni: Putin powiedzial, ze owszem, Rosja sprzedaje bron legalnemu rzadowi, i ze zaden traktat miedzynarodowy tego nie zabrania, ale - nawet w samoobronie - nie odbil pileczki i Brytom zbrojenia rebeliantow nie zarzucil, nie pisnal takze, gdy David bil sie w piersi, ze UK broni nie dostarcza. A ze nie pisnal (pamietaj, ze to czlowiek, co ustawil do pionu Blaira) , to widac Cameron nie sklamal. Pokazywali tez sobie nawzajem filmiki: David tych niby potrutych cywilow, a Wladimir - 'zolnierza wolnosci' pozerajacego serce i wnetrznosci zabitego zolnierza sil rzadowych...
  Mowiac krotko: nie udawaj lepszego od GRU, bo dawno mielibysmy III Wojne Swiatowa, gdyby ktos Polakow do wielkiej polityki nieopatrznie dopuscil..:)

 • pismaki_klamia

  Oceniono 17 razy 7

  Papież wzywa G8 do zakończenia rozlewu krwi w Syrii bez warunków wstępnych (jak debilne wzewania do ustąpienia Asada - brawo!) Pope Francis calls upon G8 to work to stop violence in Syria "In a letter addressed to British Prime Minister David Cameron who is hosting the G8 summit in Ireland, Pope Francis voiced hope that the summit will help contribute to an immediate and permanent ceasefire in Syria. He hoped that all sides in Syria will sit at the dialogue table without preconditions, calling for abandoning some demands in an astute manner in order to build a just peace."

  Czyżby polskie władze planowały złamać Konstytucję i dokonać zdrady stanu?! British Royal Marines are on their way to Syrian border.
  "...Coalition Special Forces from the US, Poland and the UK are also working with Jordanian special forces, who are trained by the SAS, with the Special Boat Service heading a hostage rescue exercise..."

  Cameronek - marionetka pedofilsko-satniastycznej sitwy skupionej wokół House of Windsor - niech się tłumaczy lepiej ze swoich zbrodni:
  Syria: eksplozja na przedmieściach Damaszku -
  Syria: ponad 20 żołnierzy zabitych bądź rannych w zamachu w Damaszku
  friendsofsyria.wordpress.com/2013/06/16/syria-british-jihadist-brags-about-killing-syrian-civilians-from-the-alawites-shia-sect/
  www.syrianews.cc/chechen-president-foreign-services-recruit-young-people-fight-syria
  breakingnews.sy/en/article/19232.html US, UK, and French special units function in Syria
  The Looting of Syria - Organ trafficking, sex trade, artifacts, oil theft www.youtube.com/watch?v=0AxV1aXhz74
  www.theaustralian.com.au/news/breaking-news/syria-islamists-celebrate-shiite-deaths/story-fn3dxix6-1226662803078
  friendsofsyria.wordpress.com/2013/06/14/syria-calls-on-un-to-condemn-massacre-of-hatla-in-deir-ezzor
  friendsofsyria.wordpress.com/2013/06/17/tunisian-ex-jihadist-in-syria/

 • ciotka_ltd

  Oceniono 11 razy 5

  @drugi-nie-poprawny

  To tylko polskiemu chamowi sie wydaje, ze 'konkurencyjnosc' polega na mocniejszym waleniu w morde.
  Niestety, polityka swiatowa to nie 'remizja', cwoku. I to wlasnie powod, dla ktorego nikt cie do owej wielkiej polityki dotad nie zaprosil.:)

 • ciotka_ltd

  Oceniono 18 razy 4

  Droga Agoro - nie strasz, nie strasz, bo sie...zesrasz. I choc bukwy razbiraju jak swoje wlasne, to jakos nie chce mi sie was sprawdzac i czytac w oryginale, co Miriam Haimowna Lipman ma do powiedzenia, bo znow wyjdzie, ze mowicie dokladnie co innego, jak bylo zwczoraj z 'faszystami' w angielskim meczecie i szpiegowaniem przez pania Merkel..:)))
  A z mediow brytyjskich (bo Cameron juz sobie z Putinem pogadal) wyglada na cos wrecz przeciwnego - na rownowazenie stanowisk. Dzisiaj Putin ma randke z Obama i...sprawa prosta: jesli sie nie dogadaja pod stolem, to sprawa Syrii do agendy G8 nie wejdzie.
  Przykro mi, 'sloiki' z Agory, ale Zachod jakos ostatnio woli sluchac, co Putin ma do powiedzenia, nizli tego, co jakies niewazne pismaki na jego temat szczekaja. Nawet i z samego Izraela..:)

 • pismaki_klamia

  Oceniono 1 raz 1

  Strasznie się zaplątałaś w tych swoich przydługich wywodach bez sensu.

  Twierdzisz też, że w Syrii nie ma brytyjskich komandosów, wywiadowców i dowódców - o czym pisał np. Thierry Meyssan - a o tym Putin też nie pisnął ani słowa.
  Nie powiedział też nic na temat wojsk specjalnych z innych krajów podczas innych konferencji - to też ma być dowód, że tych wojsk tam nie ma ?
  Nie wspominał też nic o broni izraelskiej, amerykańskiej, którą widać chociażby na filmach kręconych przez armię syryjską.

  Czyli mamy wierzyć, że jeśli Putin o czymś nie wspomniał podczas konferencji to tego nie ma?

  Jest miejsce i pora by pewne tematy poruszać, a kiedy trzeba to się milczy - to się nazywa dyplomacja (sprawdź sobie w słowniku).

  Porażająca logika...

  Ja nikogo nie udaje, przekazuję tylko najlepszych możliwych źródeł jak Meyssan czy Duff, którym nikt na kogo ty możesz się powołać do pięt nie dorasta...

  Co ty próbujesz sobie udowodnić? Że jeśli mieszkasz w UKeju to znasz się na wszystkim najlepiej?

  I o jakich norweskich kanonierkach pleciesz?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje