Kongres Lewicy to kompletna klapa? "Nie. SLD jakoś rozbroił minę" [WYWIAD]

Kongres Lewicy to rozbrojenie min podkładanych pod SLD przez środowisko Aleksandra Kwaśniewskiego. Choć nie wiadomo, po co SLD go zrobił. Ale jeśli krytykom skojarzył się z czasami PRL-u, to może jest to najlepszy komunikat dla SLD - mówi w rozmowie z portalem Gazeta.pl dr Rafał Chwedoruk.
Na zorganizowany w niedzielę przez SLD Kongres Lewicy nie przybył żaden z zaproszonych byłych prezydentów. Zjazd lewicowych formacji był zdominowany przez SLD, poza przemówieniami polityków Sojuszu, uatrakcyjniać miało go m.in. odśpiewanie "Międzynarodówki". Część komentatorów w mediach społecznościowych skrytykowała kongres, nieobecna na nim konkurencja uznała go za klapę.

O kongresie rozmawiamy z politologiem z Uniwersytetu Warszawskiego dr. hab. Rafałem Chwedorukiem.

Gazeta.pl: Po Kongresie Lewicy i w jego trakcie pojawiły się komentarze o klapie tej imprezy - zarówno politycznej, jak i propagandowej: przybyło mało osób spoza SLD, nie pojawił się ani jeden z zaproszonych byłych prezydentów...

Rafał Chwedoruk: Mało kto zdaje sobie sprawę z genezy całej tej historii. Kongres Lewicy to rozbrojenie min podkładanych pod SLD przez środowisko Aleksandra Kwaśniewskiego. Jego pomysł pojawił się kilka lat temu - jako pomysł okrągłego stołu lewicy po tym, jak Aleksander Kwaśniewski przestał być prezydentem i został zmarginalizowany. Okrągły stół przeistoczył się w Kongres Lewicy po ostatnich wyborach parlamentarnych, w których SLD nie wypadł najlepiej, a pojawił się Ruch Palikota. Kongres miał służyć przejęciu Sojuszu przez Kwaśniewskiego i stworzeniu jakiegoś nowego LiD-u - z udziałem Ruchu Palikota.

Przejęcie władzy w SLD przez Leszka Millera i innych starych działaczy zmieniło sytuację?

- Tak, a także opowiedzenie się tej partii przeciw podniesieniu wieku emerytalnego. To wszystko doprowadziło do wolty sondażowej. Ale idea kongresu pozostała i Leszek Miller trzymał w rękach odbezpieczony granat: ideę skierowaną przeciw takim politykom jak on, której sens już wygasł. To, co obserwowaliśmy wczoraj, to po prostu próba wybrnięcia z sytuacji - w tym sensie SLD jakoś tę minę rozbroił. Ale na samym kongresie nie stało się nic, czego nie można się było spodziewać: SLD nadal jest klasyczną partią socjaldemokratyczną, która swoją tożsamość opiera na kwestiach społeczno-gospodarczych, nie - światopoglądowych, jak Ruch Palikota.

Jednak media nie pokazywały, jak SLD poradził sobie z minami - zainteresowanie kongresem było słabe.

- To uniwersalny problem lewicy, a w Polsce jest on w podwójny sposób widoczny. W wielu krajach, głównie poza Europą Zachodnią, lewica ma olbrzymie problemy w relacjach z mediami i elitami opiniotwórczymi. Na Słowacji sukces lewicy był możliwy, bo Fico twardo rozegrał spór z mediami sprzyjającymi centroprawicy - jak u nas sprzyjają Platformie. Przyczyną porażki SLD w 2011 było słabe radzenie sobie z krytyką mediów oraz - druga przyczyna - słaba reprezentacja w pokoleniach 30- i 40-latków, które dominują w życiu publicznym.

Wczoraj na kongresie jedyną wyróżniającą się postacią - poza Leszkiem Millerem i Józefem Oleksym - był właśnie reprezentant młodszego pokolenia Krzysztof Gawkowski.

- To jeden z nielicznych pozytywów kongresu. Kolejny przykład awansu Gawkowskiego. To następna młoda osoba - po Napieralskim i Olejniczaku - którą udało się wypromować.

Do tego gorliwego ideologicznie - zachęcał do śpiewania "Międzynarodówki".

- Tak, Gawkowski zdaje się prezentować wyrazistą, żarliwą ideowość, której także brakuje w SLD. Jego starsi koledzy boją się koloru czerwonego nawet na krawatach. A pamiętajmy o jednym: lewicowość wyborców w Polsce jest często prosta aż do bólu i wiąże się z pozytywnym wartościowaniem czasów PRL-u. Jeżeli krytykom tego kongresu skojarzył się on z czasami PRL-u, to może jest to najlepszy komunikat dla SLD.

Czyli Sojusz w sumie nieźle poradził sobie z tym kukułczym jajem?

- Tak, choć zgadzam się generalnie z opinią, że nie wiadomo po co w ogóle SLD to robił. Obecny na kongresie lewicowy plankton nie ma kompletnie żadnego znaczenia politycznego, nie jest zdolny do wystawiania list ogólnopolskich. Ale uratowanie się SLD od stryczka w 2011 roku było możliwe także właśnie dzięki konfliktowi z Ruchem Palikota - odróżnianiem się. Dlatego ten kongres będzie w dłuższej perspektywie obojętny dla SLD. Może jedynie pieniądze wydane na jego organizację można było wykorzystać efektywniej, np. na kampanię w Elblągu.

Inne plusy?

- Utwierdzenie relacji z OPZZ-em, jako największą organizacją społeczną nad Wisłą. Choć dziwiła w tym wszystkim obecność profesorów Czapińskiego i Hartmana, którzy nie kojarzą się z lewicą. SLD, jak inne partie, chce się wykazać wielkim zapleczem społecznym i tym, że współpracuje z wieloma ludźmi. To bez sensu. Podstawą sukcesów wyborczych jest tworzenie zwartych partii - to pokazują sukcesy lewicy np. na Słowacji czy w Czechach.

Więcej o:
Komentarze (42)
Kongres Lewicy to kompletna klapa? "Nie. SLD jakoś rozbroił minę" [WYWIAD]
Zaloguj się
 • zoil44elwer

  Oceniono 1 raz 1

  Kwaśniewski,Borowski,Cimoszewicz,Kalisz,Huebner,Siwiec,Rosati....et consorts,zrobili "dużo" dla lewicy!? Dużo złego!

 • post84

  Oceniono 1 raz 1

  "Choć dziwiła w tym wszystkim obecność profesorów Czapińskiego i Hartmana, którzy nie kojarzą się z lewicą."

  Nie? :)

 • herrporcupine

  Oceniono 2 razy 2

  Nie wiem, o co chodzi. Miał być Kongres SLD i był!

 • selena-0

  Oceniono 8 razy 4

  Radziłabym Millerowi, by nie pokazywał tak ostentacyjnie osobistej nienawisci do Palikota, bo to staje się zenujące. Niech pracuje nad swoją partią, nad programem, nad większą mobilizacją, a o Palikocie mówić zupełnie bez emocji.

 • losiu4

  Oceniono 7 razy -3

  spęd postkomuchów. Najdziwniejsze jest to, ze sa całkiem liczni ludzie którzy na nich głosują. I nie mówię tu o byłych "partyjnych"...

  Pozdrawiam

  losiu

 • od-or

  0

  cała ta nasza menażeria polityczna kombinuje tylko jak dorwać się do koryta a polityke tego kraju zawłaszczył sobie kośćiół.

 • krysztofiak1963

  Oceniono 7 razy 3

  Jak się robi za miliony kongresy polityczne, to chce się cos pokazać ważnego. Co Miller pokazal? Pokazał to,że ma gdzieś "Palikota". Komu jest potrzebny taki "fuck" - publiczności !!! Ale której? Episkopatowi i umiarkowanym katolikom. Kongres był depeszą do Episkopatu. W tym sensie okazał się potworna klapa; a moim zdaniem - niebezpiecznym afrontem wobec liberałów. Miller pokazał - możemy dogadac sie z Episkopatem, bo umiemy ignorować, dyskryminować liberałów (palikotowców). Dodatkowo Kongres był rozdrapywaniem Platformy - w kazdym panelu mówiono brzydkie rzeczy o Tusku !!!!!
  Czytajcie i powielajcie
  blogi.newsweek.pl/Tekst/polityka-polska/673298,kongres-lewicy-wyborczym-falstartem-sld-owskie-hieny-zgaja-po-katolicku-elektorat-platformy.html
  Jeśli tempo procesu utraty elektoratu przez PO utrzyma się przez następne 6 miesięcy, to należy szacować, iż Tusk otrzyma pod choinkę, na gwiazdkę, prezent w postaci bonu uprawniającego do skorzystania z darmowych usług pogrzebowych agencji Paradise. Wykwit mięsaków Kaposiego na ciele PO wzbudza bowiem odrazę nawet wśród najbardziej przychylnych sympatyków partii rządzącej. To już koniec Tuska !!! Trawi go polityczny AIDS.

 • almagus

  Oceniono 2 razy 0

  Lotność „naszych” zwycięska, a w patentach klęska.

  Podziwiam lotność partyjnych spaślaków.
  Tak ocenianą na pięćset szpaków.
  Rozum przyciężki, do tego gbur.
  Tak oceniany na pięćset kur.
  Wyborcą takiego jest gołębica
  Kura nie orzeł, Polsza nie ptica.
  Pod patronatem wiary jastrzębia.
  Dla niepoznaki też za gołębia.
  Liczebnie zwycięża rozumek ptasi.
  Potem Polakom los się kiełbasi.
  Rodzina wcina coś na prigladku.
  Byle płacili, a los ich w zadku.
  Złote ornaty, złote pierścienie.
  „Obcych” za Ural chcą przesiedlenie.

  2013-06-17 almagus

  almagus.blox.pl

 • adamk017

  Oceniono 8 razy -4

  chciałem tylko napisać że nigdy nie zagłosuję na SLD , po usłyszeniu śpiewanej przez nich Międzynarodówki , to nie jest lewica w nowym wykonaniu tylko farbowane KOMUCHY w których sercu tli się pamięć dawnego wrednego ustroju socjalistycznego / zakłamanie , obłuda ,fałsz na ich gębach /

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX