Balcerowicz: Położenie łapy na oszczędnościach z OFE wykończy PO

17.06.2013 09:39
- Jeżeli zrobilibyśmy tak jak Orban i położyli łapę na oszczędnościach emerytalnych Polaków, to wtedy dług publiczny byłby mniejszy. Tylko że byłby to gigantyczny cios w reputację Polski. Ja uważam, że to wykończyłoby Platformę Obywatelską - powiedział w RMF FM Leszek Balcerowicz.
Leszek Balcerowicz ostro skrytykował propozycję PO, by umożliwić dobrowolne przenoszenie składek z OFE do ZUS. - Tu nie chodzi o OFE. Tu chodzi o oszczędności emerytalne Polaków i nie wprowadzanie ludzi w błąd. Niech również da się możliwość przenoszenia składki z ZUS-u do OFE - powiedział.

"Rostowski jest zbyt inteligentny..."

- Jacek Rostowski jest bardzo inteligentnym człowiekiem i w związku z tym sądzę, że nie wierzy w to, co mówi - ocenił Balcerowicz, odnosząc się do wypowiedzi ministra finansów, że wprowadzenie OFE było błędem i pułapką.

Balcerowicz podkreślił też, że wprowadzenie tego rodzaju rozwiązań, przypominających węgierskie projekty Orbana, negatywnie odbije się na notowaniach Platformy Obywatelskiej i może wręcz "wykończyć PO".

Nie będzie pieniędzy, nie będzie pokus

Zdaniem Leszka Balcerowicza należy też wyeliminować finansowanie partii politycznych z budżetu. - Szczegóły są bulwersujące - powiedział o ujawnionych wydatkach PO, do których należały m.in. wizyty w nocnych klubach. - Jak nie będzie tych pieniędzy, to nie będzie pokus - podsumował.

Więcej w RMF FM

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (229)
Zaloguj się
 • dyrdy.mal

  Oceniono 202 razy 170

  "Jacek Rostowski jest bardzo inteligentnym człowiekiem i w związku z tym sądzę, że nie wierzy w to, co mówi" - nie tylko Rostowski. To zdanie pasuje idealnie to calej "klasy rzadzacej" tym krajem. Od kilkudziesieciu lat.

 • kostuh

  Oceniono 185 razy 121

  OFE to największy przekręt III RP....

  Ludzie z OFE borą kasę za coś na co nie mają wpływu, każdy z was podejmując losowe decyzje miałbytakie same szanse na uzyskanie wyniku podobnego do OFE. Jeśli nie wierzycie sprawdźcie sobie wyniki oFE na wykresach od początku ich działalności i porównajcie wszytki fundusze i zobaczycie, że to nie odnich zalezy ile zarobia.
  OFE już na dzień dobry biorą 3,5% brały 7% od waszych pieniędzy a potem 2-4% za obsługę. To tak jakbyście wpłacili do banku pieniądze na lokatę 10 000 a bank potrąciłby sobie od 700 zł plus 2-4% rocznie!

  Co ciekawe nikt nie wie ile dostaniecie i czy w ogóle dostaniecie bo pieniądze w ofe to obligacje i akcje. Za obligacje sami płacimy w podatkach. TAK, TAk, sami wypracowujemy "Zysk" OFE płacąc sobie samym odsetki od obligacji skarbu państwa płacimy na nasze emerytury wyższymi składkami i podatkami. Bo państwo pożycza pieniądze na dziurę W FUS(ZUS), która powstała po wprowadzeniu OFE i przywilejów emerytalnych a pieniądze te pożycza od OFE a na odsetki od pożyczki bierze od nas w podatkach i składkach.

  To tak jakbyś chcielibyście odłożyć sobie na emeryturę a nie mielibyście z czego i pożyczali pieniądze od banku żeby je wpłacić na lokatę. Tak kuriozalny jest ten system.

  Samo istnienie OFEkosztowało 17,5 mld zł a teraz policzcie sobie koszty od 200-300mld zł które w naszym imieniu państwo pożyczyło aby zapchać dziurę która w ich wyniku powstała.
  System OFE nie wprowadził żadnych realnych zmian poza opodatkowaniem na rzecz prywatnych firm pośrednikowi wyprowadzeniem potężnych pieniędzy do koncernów i instytucji podatkowych.

 • endrju1521

  Oceniono 270 razy 86

  W OFE, nikt nie ma żadnych oszczędności .

  Na OFE, tuczą się tylko prezesi i ich doradcy,

  tacy jak Balcerowicz.

  Jeżeli to oszczerstwo, niech prezesi i pan Balcerowicz

  ujawnią, jakie pobierają wynagrodzenia w OFE.

 • tornson

  Oceniono 205 razy 75

  Jakie qrwa oszczędności Polaków?? Czemu więc nie mogę ich sobie wypłacić ani nimi dysponować?
  OFE to pasożyt, który przeżera nasze podatki, podatki które powinny iść na emerytury i rozwój państwa czy też politykę prorodzinną (silniejsza gospodarka i więcej rąk do pracy to większe emerytury w przyszłości). A zamiast tego są przejadane przez jakiś yebanych korporacyjnych pasożytów!
  A ten gnój Balcerowicz powinien w końcu zamilknąć, nie wiem jak można cały czas promować tego śmiecia, najgorszego szkodnika w naszym kraju po 1989 roku (kto wie czy nie wogóle po 1945).

 • bussubussu

  Oceniono 144 razy 60

  Bla, bla, bla......
  Wypowiedzi/komentarze pana Balcerowicza można odgadywać w ciemno.
  Autodestrukcja PO? Mało!!! Ja myślę, że likwidacja OFE zatrzyma Księżyc, a wtedy zniknie pole magnetyczne
  i zabije nas twarde promieniowanie kosmiczne!!

 • serpikomiko

  Oceniono 204 razy 60

  Z jakiego powodu "Gazeta" ciągle cytuje tą sprzedajną .....
  Przecież OFE to dzieło sprzedawczyków. Zapłacono im za to, by obce banki mogły łupić Polaków.

 • jedyny_leon

  Oceniono 26 razy 16

  Największy wał w demokratycznej Polsce.(FOZ to pikuś) Goście biorą od Ciebie kasę czy chcesz im dać czy nie... biorą. Od tej kasy co Ci zabrali biorą prowizję, że ją wzięli. Następnie kupują Twoje obligacje i Ty im płacisz za to, że oni je kupili:):):):):):). GENIALNE:):):)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje