Co zrobić z nacjonalistami? Szostkiewicz: "Eurowybory byłyby okazją, by się dowiedzieć, na jakie realne poparcie mogą liczyć"

Adam Szostkiewicz, publicysta ''Polityki''

Adam Szostkiewicz, publicysta ''Polityki'' (Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta)

Nie "kasa", ale wiedza, na jakie realne poparcie mogą liczyć - to może być kuszące dla nacjonalistów - pisze na swoim blogu Adam Szostkiewicz. Dziennikarz podkreśla, że ostatnie "cywilizowanie się" radykalnych nacjonalistów może być krokiem do europarlamentu.
Szostkiewicz na początku swojego komentarza na Polityka.pl wyraźnie zaznacza, że chodzi mu o nacjonalistów ekstremistów, którzy mogą realnie posunąć się do przemocy fizycznej. Zdaniem dziennikarza są oni wyzwaniem dla demokracji, ponieważ... "demokracja musi ich tolerować, póki nie łamią prawa. I powinna ich demaskować, chronić przed tą trucizną zwłaszcza młodych. Jak na razie, nie bardzo sobie z tym radzi".

Może... europarlament?

Adam Szostkiewicz podkreśla, że na szanse na listach do polskiego parlamentu nacjonaliści raczej nie mają co liczyć ("Jakoś nie wierzę, by PiS chciał ich wpuścić na swoje listy. Ekstremiści z ONR i MW nie lubią też PiS-u"). "Ale pokusą dla nich może być wcale nie kasa (nawet pewien kiedyś znany radiomaryjny katolik w Parlamencie Europejskim nie wstydzi się nic tam nie robić, tylko zgarniać wielotysięczne pensje i diety). Dla bardziej inteligentnych politycznie ekstremistów (a są i tacy) eurowybory byłyby okazją, by się dowiedzieć, na jakie realne poparcie mogą liczyć. Mam nadzieję, że na znikome" - pisze publicysta.

Na poparcie takiej tezy, Szostkiewicz przywołuje jedno wydarzenie: "cywilizowanie" się radykalnych nacjonalistów. "Urządzili w czerwcu kongres, a nie marsze. Może dziś więcej ludzi da się na to nabrać? Mamy ponoć w Europie pogodę dla nacjonalistów".

Cały komentarz dziennikarza na stronie internetowej tygodnika "Polityka".

Zobacz także
 • "Narodowcy walczą o polityczne salony. Uczestnicy? W przypadku Ziemkiewicza śmiech zamiera w gardle"
 • Waldemar Kuczyński, publicysta, ekonomista Ruch Narodowy? "Groteska, której nie wolno lekceważyć" [PUBLICYŚCI]
 • Minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz Sienkiewicz ostro: "Narodowcy? Nie rodzą polityki, ale chaos, antyspołeczeństwo..."
Komentarze (20)
Co zrobić z nacjonalistami? Szostkiewicz: "Eurowybory byłyby okazją, by się dowiedzieć, na jakie realne poparcie mogą liczyć"
Zaloguj się
 • wis-kas

  0

  Wybory do PE wywołują znaczne ekscytacje w necie i na codzień. Ale w gruncie rzeczy można się było domyślić tego. Każdy ma dosyć już kłamstw Tuska i wyszukują zmiany na lepsze. Rewelacyjnie o wyborach do parlamentu UE piszą na: uczciwe-wybory.pl/

 • sharn1

  Oceniono 4 razy 0

  Ble ble ble. Dużo bardziej przemawia do mnie faktyczne zagrożenie w postaci lewackich band z kastetami i palami próbujące zakłucić piękną ideę jaką jest Marsz Niepodległości czy już typowo SBeckie działania Ruchu Palikota umieszczajcych prowokatorów mających doprowadzać do zamieszek, awantur jak było z prowokatorem z Krakowskiego Przedmieścia, który robił za "obrońcę krzyża".
  Narodowcy przynajmniej wystepują z otwartą przyłbicą i wprost mówią o co im chodzi i do czego dążą. Zaznaczam MÓWIĄ.
  Jakże to inaczej wygląda w stosunku do takiej lewackiej antify którzy w kilka osób potrafia skatować niewinną dziewczynę, gdyż miała krótkie włosy i potencjalnie MOGŁA być prawakiem.

 • losiu4

  Oceniono 6 razy 0

  gość zajmuje sie radykalnymi nacjonalistami którzy MOGĄ się posunąć do przemocy fizycznej a zupełnie ignoruje lewackich pałkarzy (np tych zwoływanych przez red. Blumsztajna) którzy REALNIE posuwają sie do przemocy fizycznej. I jak tu takiego gejzecianego "eksperta" poważnie traktowac?

  pozdrawiam

  losiu

 • szczuras99

  Oceniono 3 razy -3

  Polska to katolicki kraj to holota faszystowska moze liczyc na spore poparcie niestety .

 • woryprokopa

  Oceniono 1 raz -1

  czterej pancerni i pedofil

 • gr_ub_y

  Oceniono 6 razy 4

  Rany... co za brednie....

  Nawet jak na Gazetę... to na Boga...tego się nie da czytać, nie śmiejąc się. :))))

 • misiu-1

  Oceniono 8 razy 0

  Jak to - nabrać? Co to znaczy - nabrać? Nabieranie ludzi to specjalność lewizny. Wasza specjalność, panie Szostkiewicz. Nareszcie część z nich się obudziła i już nie wierzy w wasze łgarstwa i obiecanki.

 • penis_jak_male_zwierze

  Oceniono 7 razy -1

  Mogą liczyć na takie poparcie mniej więcej, jak lewica Palikota- 5-10 proc. W Polsce ustabilizował się układ czterech partii PO, PIS, SLD i PSL, ale musimy się przyzwyczaić, że od czasu do czasu na marginesie będą się pojawiać Leppery, Palikoty, Korwiny, czy Zawisze. Mamy w Polsce ok 20 proc. głosów wyborców do zagospodarowania przez różne ekstremki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje