Eksperci: Cement z czasów rzymskich był lepszy niż obecny

17.06.2013 07:01
Rzymski panteon

Rzymski panteon (Fot. Anthony M. z Włoch/Wikimedia Commons)

Cement wytwarzany przez starożytnych Rzymian był lepszej jakości i bardziej trwały niż obecny - twierdzą eksperci budowlani. Międzynarodowa grupa specjalistów poddała naukowej analizie fragmenty antycznej zabudowy, a jej wyniki bardzo ich zaskoczyły.
Teoretycznie, aby zrozumieć, jak wytrzymały jest starożytny rzymski cement, wystarczy rozejrzeć się po Wiecznym Mieście i po wielu rejonach Włoch, gdzie wciąż, mimo trzęsień ziemi i innych kataklizmów, stoją fragmenty zabudowy sprzed ponad dwóch tysięcy lat.

Naukowcy i inżynierowie z kilku krajów, między innymi z uniwersytetu w Berkeley w USA, postanowili zbadać budulec zabytków i odkryć tajemnicę wytrzymałości cementu na erozję oraz na wodę. Badania prowadzili też w portach zbudowanych w czasach rzymskich, niekiedy wciąż doskonale zachowanych. Próbki pobrali na przykład z portu w Pozzuoli koło Neapolu.

Sekret rzymskiego cementu, zdaniem specjalistów, polega na zastosowaniu nadzwyczaj wytrzymałej mieszanki pyłu wulkanicznego i wapna. - W porównaniu z cementem z czasów Cesarstwa, cement portlandzki, jaki stosowany jest powszechnie od dwustu lat w tych warunkach nie oparłby się erozji dłużej niż pół wieku - orzekli cytowani przez włoskie media eksperci, podsumowując wyniki badań.

Poza tym, jak zauważyli, produkcja cementu w starożytnym Rzymie nie pociągała za sobą emisji dwutlenku węgla do atmosfery, tak jak obecnie. Zatem, rzymski cement - uznali eksperci - był materiałem ekologicznym, o jakim dziś można tylko marzyć.

Zobacz także
Komentarze (97)
Zaloguj się
 • przybylskip

  Oceniono 175 razy 145

  No to może należałoby wrócić do produkowania cementu tak, jak robili to Rzymianie?

 • jasio1231

  Oceniono 89 razy 87

  > "Sekret rzymskiego cementu, zdaniem specjalistów, polega na zastosowaniu nadzwyczaj wytrzymałej mieszanki pyłu wulkanicznego i wapna."

  > "Poza tym, jak zauważyli, produkcja cementu w starożytnym Rzymie nie pociągała za sobą emisji dwutlenku węgla do atmosfery, tak jak obecnie. Zatem, rzymski cement - uznali eksperci - był materiałem ekologicznym, o jakim dziś można tylko marzyć."

  Jak ci genialni Rzymianie produkowali wapno bez emisji dwutlenku wegla? Wiem, ze dzisiejszy maturzysta wie jak skacza elektrony na orbitalach atomow w czasie reakcji chemicznej, ale raczej nie ma zielonego pojecia o praktycznej stronie chemii. Niestety, w czasie produkcji cementu portlandzkiego, jak i wapna wygrzewa sie skale wapienna z ktorej wydziela sie ow szkodliwy dwutlenek wegla i powstaje tlenek wapnia - podstawowy skladnik budowlanych materialow wiazacych.

  Cementy rzymskie prawdopodobnie zawdzieczaja wytrzymalosc reakcji wapna ze skladnikami pylu wulkanicznego. W dodatku do materialow wiazacych zawierajacych wapno w sredniowieczu a pewnie tez I w czasach rzymskich dodawano bialka z jaj kurzych, krwi wolowej czy chudego mleka (kazeiny). Powstawaly w tem sposob niezwykle mocne materialy polimerowo-cementowe, ktore przetrwaly do naszych czasow. Tylko kto dzisiaj bedzie tak "marnowal" kurze jaja czy odtluszczane mleko?!

 • jacutin

  Oceniono 121 razy 51

  Niemiecki cement, choć nie rzymski trzyma się dobrze i bunkry przez 1000 lat jeszcze będą straszyć. Jedyny cement, który się naprawdę sypie to polski bo oszukany. A na budowie kolejni złodzieje osłabiają skład. I tak się kręci Polnische Wirtschaft

 • gosc_tk

  Oceniono 55 razy 43

  Dzisiaj budownictwo to nauka, kiedyś to rzemiosło na pograniczu sztuki. Raz wyszło lepiej, raz gorzej. Teraz zbadano tylko ten beton, który był dobry i przetrwał 2 tysiące lat, natomiast nie ma możliwości zbadania tego, który się nie udał, bo w ciągu stuleci trafił go szlag. Zatem wnioski podane takiej formie jak w artykule są dziecinne i śmieszne, bo można je było wysnuć bez żadnej analizy laboratoryjnej: ten co przetrwał 2 tys. lat jest dobry, bo przetrwał 2 tys. lat. To coś, jak "tanie wino jest dobre, bo jest dobre i tanie". Co innego, gdyby zaczęli się zastanawiać, jak wytwarzać teraz beton, który może przetrwać 2 tys. lat i może właśnie to było celem badań:)

 • pawelekok

  Oceniono 34 razy 32

  O tym, że cement rzymski na bazie popiołu wulkanicznego był lepszy od stosowanego obecnie uczyłem się na studiach ćwierć wieku temu. Mam wrażenie, że nie które granty udzielane są na niepotrzebne badania, albo w newsie źle rozłożono akcenty. Ja rozumiem, że może to być nowina dla Pana Redaktora, ale czasem warto zapytać fachowców.

 • prawdziwy_liberal

  Oceniono 36 razy 30

  E tam.

  Nasz narodowy beton złożony z męszczysn jest najtrwalszy

 • do100jnik

  Oceniono 23 razy 15

  znowu kłania się mistrz Kopernik ze swoim prawem gorszy pieniądz (produkt) wypiera lepszy

 • dio62

  Oceniono 125 razy 11

  wiele takich osiągnąć świata antycznego zaginęło w pomrokach wieków przez destrukcyjną działalność Kk, przeciętny Polak ogłupiony propagandą katolicką nie ma pojęcia,że chrześcijaństwo cofnęło Europę o ponad pięćset lat

 • woryprokopa

  Oceniono 22 razy 8

  najlipszy beton to za gierka był

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje