Bez prezydentów, niewielu gości spoza SLD... Co się działo na Kongresie Lewicy [5 RZECZY]

16.06.2013 23:55
Leszek Miller na Kongresie Lewicy

Leszek Miller na Kongresie Lewicy (Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta)

Na zorganizowany przez SLD Kongres Lewicy nie przybył żaden z zaproszonych byłych prezydentów. Zjazd lewicowych formacji był zdominowany przez SLD, poza przemówieniami polityków Sojuszu, uatrakcyjniać miało go m.in. odśpiewanie Międzynarodówki, podczas którego zebrani goście byli zachęcani do "zdejmowania krawatów i podwijania rękawów".
W niedzielę na Stadionie Narodowym zebrało się kilkuset przedstawicieli prawie 90 różnych formacji lewicowych, ale to SLD zdominował Kongres Lewicy.

1. Starzy działacze SLD gwiazdami kongresu

Przemawiali wiceszef SLD Józef Oleksy i przewodniczący Leszek Miller, który przestrzegał przed skrajną prawicą. - Powraca tradycja, która zamordowała prezydenta Narutowicza u progu odrodzonej Polski. Wręcz symboliczna staje się sytuacja, kiedy w czasie, gdy młodych Polaków, wynalazców i twórców łazika marsjańskiego przyjmują Amerykanie, prezydent Polski przyjmuje relikwie świętego Andrzeja Boboli - ironizował Miller. Mówił, że lewica chce "Polski europejskiej, nie smoleńskiej" oraz "standardów europejskich": stosunków państwo-Kościół jak we Francji, tolerancji jak w Hiszpanii, gospodarki jak w Skandynawii i dostatku Niemców.

Wspominał dobre - wg niego - rządy lewicy: - Zawsze, kiedy rządziliśmy, to co miało rosnąć - rosło, a to, co miało maleć - malało. Zawsze rósł PKB, malało bezrobocie, malały dysproporcje w dochodach, a dzieci, które szły głodne do szkoły, nie wracały z niej głodne.

2. Atrakcje: zdejmowanie krawatów w rytm "Międzynarodówki"

Tę część kongresu zakończyło odśpiewanie Międzynarodówki, o co zaapelował sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski.

Zachęcał, by zdejmować marynarki, krawaty, podwijać rękawy i zebrać się razem po to, by pracować na rzecz przyszłego zwycięstwa. - Wstańmy i odśpiewajmy hymn światowej lewicy! Do Międzynarodówki! Razem zwyciężyć z polską lewicą! - wezwał sekretarz SLD.

3. Kongres bez zaproszonych prezydentów

Na Kongres nie przybył żaden z zaproszonych b. prezydentów. Jak powiedział Miller, Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski są za granicą, a gen. Jaruzelskiemu na udział nie pozwolił stan zdrowia. Ich listy zostały odczytane podczas obrad.

Kwaśniewski napisał, że "Polska potrzebuje silnej, zjednoczonej lewicy jak powietrza, jak nadziei". Więcej o liście >>>

Wałęsa podkreślił m.in., że daleko mu do stawianych przez lewicę postulatów, ale popiera każdą próbę dyskusji i integrowania się w "imię rozwoju kraju": "Życzę, aby głos lewicy: mądrej, patriotycznej, odpowiedzialnej, zatroskanej o rozwój gospodarczy kraju i los każdego obywatela był dobrze słyszany. Taki głos jest Polsce potrzebny".

Gen. Jaruzelski zauważył, że zapowiedzią jego ewentualnego udziału w kongresie oraz zbliżającym się jego 90. urodzinom "towarzyszy specyficzny akompaniament oburzenia". "W istocie rzeczy chodzi o uderzenie w lewicę" - podkreślił.

4. Znani na kongresie: Olbrychski, Czapiński...

Na kongresie zjawili się m.in. aktor Daniel Olbrychski, a także dwóch posłów, którzy niedawno odeszli z Ruchu Palikota: Bartłomiej Bodio i Artur Bramora. Jak wyjaśnił Bodio, ich obecność nie oznacza wstąpienia do SLD. - Jesteśmy reprezentantami polskiej lewicy, więc wydaje mi się naturalne, że tutaj jesteśmy - powiedział poseł.

W późniejszej części kongresu jego uczestnicy debatowali w siedmiu panelach dotyczących m.in. gospodarki, przyszłości demokracji oraz pozycji kobiet w Polsce. W debatach wzięli udział znani eksperci: b. wicepremier i minister finansów, prof. Grzegorz Kołodko, prawniczka, prof. Monika Płatek, filozof prof. Jan Hartman, a także psychologowie: prof. Janusz Czapiński i prof. Janusz Reykowski, socjolog prof. Jacek Raciborski oraz politolog prof. Kazimierz Kik. Głos zabiorą także: szef OPZZ Jan Guz i b. minister transportu Bogusław Liberadzki.

5. Efekt Kongresu: rezolucja

Na koniec obrad uczestnicy kongresu przyjęli rezolucję, w której opowiedzieli się m.in. za zwiększeniem roli państwa w życiu społeczno-gospodarczym; tworzeniem etatowych, należycie opłacanych miejsc pracy; stworzeniem systemu w pełni bezpłatnej, publicznej służby zdrowia; zapewnieniem bezpłatnej, powszechnej edukacji dla dzieci i młodzieży. W dokumencie znalazły się ponadto postulaty: progresywnego systemu podatkowego; wzmocnienia roli związków zawodowych; państwa neutralnego światopoglądowo; realnego zrównania sytuacji kobiet i mężczyzn we wszystkich wymiarach życia i respektowania praw wszelkich mniejszości.

Kongres poprzedziło otwarcie przez Millera wystawy pt. "Młodzi wykształceni bezrobotni", która prezentuje sylwetki młodych ludzi, którzy mimo wysokich kwalifikacji zawodowych: studiów wyższych, znajomości języków nie mogą znaleźć pracy.

Zobacz także
Komentarze (38)
Zaloguj się
 • tomtg123

  Oceniono 63 razy 33

  Przeczytałem niestety i straciłem czas. Nie warto "wiedzieć pięciu rzeczy" o Kongresie Lewicy....

 • zyks

  Oceniono 35 razy 17

  Oglądałem w tefauenie24 te popisy wokalne: "Poowstańcie których dręczy głód ! " . Taa, szczególnie Oleksy, ale i Senyszyn, i inni, wyglądają, jakby głód ich potworni9e dręczył...

 • gtpress

  Oceniono 19 razy 15

  Bezrobotni wszystkich krajow laczcie sie........

 • marcin1956

  Oceniono 54 razy 14

  >za zwiększeniem roli państwa w życiu społeczno-gospodarczym; tworzeniem etatowych, należycie opłacanych miejsc pracy; stworzeniem systemu w pełni bezpłatnej, publicznej służby zdrowia; zapewnieniem bezpłatnej, powszechnej edukacji dla dzieci i młodzieży. W dokumencie znalazły się ponadto postulaty: progresywnego systemu podatkowego; wzmocnienia roli związków zawodowych<
  To program Millera czy Kaczyńskiego, bo jakoś trudno odróżnić?

 • 31.februarius

  Oceniono 12 razy 10

  "Jaka róża, taki cierń, nie dziwi nic"!

 • exhajer1

  Oceniono 38 razy 10

  >tworzeniem etatowych, należycie opłacanych miejsc pracy; stworzeniem systemu w pełni bezpłatnej, publicznej służby zdrowia; zapewnieniem bezpłatnej, powszechnej edukacji dla dzieci i młodzieży< - no fajnie a kto za to zapłaci? Przecież na te bezproduktywne etaty komuś trzeba będzie zabrać pieniądze, Pytanie komu. Po kwartale nie będzie kogo obedrzeć - i co - zaczną się sami zjadać?

 • buk-humor-dziczyzna

  Oceniono 17 razy 9

  wystarczy, że 90 % polaczków będzie umiało przeczytać książeczkę do nabożeństwa i policzyć do 100 / swój zarobek w euro / - gdzieś już słyszałem podobne założenia. Tłok w służbie zdrowia można zlikwidować otwierając " sanatoria pod klepsydrą"

 • korcia2000

  Oceniono 1 raz 1

  Postulaty programowe słuszne. Że Kaczyński podszywa się pod lewicowy program społeczno-gospodarczy - to jego sprawa. Tylko dlaczego Miller nie chce szerokiego frontu ugrupowań o profilu lewicowym? SLD wyborów nie wygra i swych postulatów nie zrealizuje. O wiele większe szanse miałaby szeroka koalicja....

 • witkosia100

  Oceniono 1 raz 1

  ich dreczy nasz glod
  w 1994 wprowadzili ustawe umozliwiajaca(przy zdemoralizowaniu wymiaru sprawiedliwosci-co sie stalo)wypedzanie ludzi z mieszkan z tkzw.przydziałow,po50 i wiecej latach zamieszkiwania!
  moze po to zeby kogos cos dreczyło
  a swoja droga czy ukochana wnuczka p.Millera byla do I komunii sw.,corka p.Kwasniewskiego -slub koscielny....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje