"W poniedziałek podam się do dymisji". Premier Czech rezygnuje po aferze korupcyjnej

16.06.2013 22:36
Petr Neczas

Petr Neczas (Fot. PETR JOSEK REUTERS)

Premier Czech Petr Neczas poinformował, że poda się dziś do dymisji - podała agencja Reutera. Decyzja ma związek z ostatnią aferą korupcyjną i aresztowaniami ludzi z najbliższego otoczenia premiera.
- Postaram się stworzyć nowy rząd z nowym premierem wybranym przez partię, który mógłby urzędować aż do wyborów, które są w przyszłym roku - powiedział Neczas. Jeszcze kilka dni temu premier Czech nie zamierzał rezygnować ze stanowiska w związku z aferą. - Jestem przekonany, że nie dopuściłem się niczego niegodnego, i nie mam powodu zastanawiać się nad rezygnacją - mówił na konferencji prasowej w Pradze.

Informację tę premier podał po niedzielnym posiedzeniu władz ODS. Na konferencji prasowej poinformował, że rezygnuje również z funkcji przewodniczącego partii.

- Jestem świadomy swojej odpowiedzialności politycznej - powiedział Neczas. Wyraził nadzieję, że jego dymisja umożliwi kontynuację obecnej koalicji. - Żadna funkcja polityczna nie jest dożywotnia - dodał. Dymisja premiera oznacza upadek rządu, ale nie rządzącej koalicji. Neczas zapowiedział, że koalicja zamierza kontynuować swój program w dotychczasowym składzie do przyszłorocznych wyborów parlamentarnych.

Kandydatura nowego premiera zostanie przedstawiona prezydentowi Miloszowi Zemanowi. Jeśli szef państwa ją zaakceptuje, kandydat musi uzyskać w 200-osobowej Izbie Poselskiej poparcie 101 deputowanych. - Mam nadzieję, że pan prezydent, który jest demokratą, zaakceptuje kandydata koalicji - mówił Neczas na konferencji prasowej. Czeskie media spekulują, że kandydatem na nowego premiera będzie minister przemysłu i handlu, wiceprzewodniczący ODS Martin Kuba.

W niedzielę wieczór obradowali w Pradze również przedstawiciele rady koalicji rządzącej, tworzonej przez ODS, partię Tradycja, Odpowiedzialność, Prosperity 09 (TOP 09) i Liberalnych Demokratów-LIDEM.

- Zaproponujemy swojego kandydata na szefa rządu. Chcemy tworzyć nowy gabinet. Jeśli nam się nie uda, Czechy czekają przedterminowe wybory parlamentarne - powiedział szef TOP 09 Karel Schwarzenberg. - Dymisja premiera była jedynym możliwym rozwiązaniem - przyznała liderka LIDEM Karolina Peake.

Aresztowania za korupcję i nadużycie władzy

Na wniosek prokuratury sąd w Ostrawie wydał w sobotę nakaz tymczasowego aresztowania pięciu osób z najbliższego otoczenia premiera Czech. Zarzuca się im korupcję i nadużycie władzy. Aresztowani to: szefowa gabinetu premiera Jana Nagyova, były szef wywiadu wojskowego Ondrej Palenik, były przewodniczący klubu poselskiego Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS) Petr Tluchorz, były minister rolnictwa Ivan Fuksa oraz były wiceminister tego resortu Roman Boczek.

Sąd obradował przy drzwiach zamkniętych. Adwokat Jany Nagyovej, Eduard Brunou, powiedział dziennikarzom, że najbliższej współpracowniczce premiera zarzucono m.in. pośrednictwo w korupcji i zlecenie szefom wojskowych służb informacyjnych śledzenie żony premiera, Radki, w celu jej zdyskredytowania (czeska prasa bulwarowa spekuluje, że premier, który rozwodzi się z żoną, ma romans z Nagyovą).

Umieszczani w radach nadzorczych państwowych przedsiębiorstw

Postawiony Nagyovej zarzut pośredniczenia w korupcji dotyczy umieszczenia w radach nadzorczych państwowych przedsiębiorstw trzech deputowanych: Petra Tluchorza, Ivana Fuksy i Marka Sznajdra w zamian za złożenie przez nich mandatów przed głosowaniem o reformie podatkowej w 2012 roku, co było równoznaczne z ocaleniem rządu premiera Neczasa przed utratą większości parlamentarnej.

Z niepotwierdzonych informacji czeskich mediów wynika również, że Nagyovej postawiono zarzuty łapówkarstwa.

Zobacz także
Komentarze (85)
"W poniedziałek podam się do dymisji". Premier Czech rezygnuje po aferze korupcyjnej
Zaloguj się
 • jaka9845

  Oceniono 1 raz 1

  Z té naší aféry dělají média manévry. Ve skutečnosti to vůbec není tak jak se to podává. Policie sledovala dva "korupčníky" (zatím neprokázáno) a při tom narazila na SMS Nagyové, Nečasovy úřednice, která o své vůli (protože o Nečase mužského stojí) zadala lidem od rozvědky přání, aby sledovali Nečasovu manželku.
  Takže kvůli jedné zamilované babě teď vystartovalo 400 policajtů a udělalo manévry. Fraška !!!!
  A ti dva "korupčníci", ti byli v zahraničí a policajti jim v jejich nepřítomnosti prokopala bydlení i firmy. A ti 3 politici ? Ti dávněji odmítli hlasovat s vládní koalicí, protože měli v podstatě správný názor, byli proti zvýšení jakýchsi daní. No.... a tak aby nepadla vláda, bylo jim naznačeno, že raději ať rezignují z parlamentu. Za to jim byly nabídnuty místa ve státních firmách, čehož 2 využili. A z toho jeden zběsilý blbý státní zástupce udělal korupční kauzu.
  Nechválím naši politiku, je hodně problémů, ale ten postup, že ti 3 politici odstoupili a využili nabídky pracovního místa - to se děje na celém světě ! To NENÍ kriminální čin, morální snad jo, ale ne kriminální zločin. Takže ta šaškárna bude dodatečně hodnocena jako strašná blbina ! Ale jeden chtivý státní zástupce teď vypíná prsa. Přitom to byla šílená přehnaná konina !

 • kmarcel

  0

  Mamy super rząd i super demokrację, więc o co wam chodzi , więc o co ci chodzi hehe.A tak na poważnie czekam kiedy ta demokracja polska na styl rosyjski zostanie zmieniona.I wtedy doczekam sie może zamykania złodziei i przekrętów.Ciekawe jak długo poczekam?))))

 • dorik2

  Oceniono 1 raz -1

  Uczyć się od Czechów?! Totalnej korupcji na szczytach władzy?! Ja rozumiem tę jakże polską skłonność do krytykowania własnego rządu przy każdej okazji, a nawet bez okazji, ale czy przypadkiem nie wpadamy w paranoję? W komentarzach dominuje teza PiS: jeśli u nas nie wykryto podobnych afer, to dlatego, że afery zamiatane są pod dywan. Rozumowanie a' la Ziobro: jeśli nie ma dowodów, to widocznie zostały zniszczone. A może po prostu Tusk i jego ministrowie nie biorą w łapę i nie kradną?

 • ampulka01

  0

  jasne, jak juz zebrał tyle ile chciał co my wystarczy do konca zycia to mozna sie podać do dymisji.

 • iha-iha-iha

  Oceniono 3 razy 1

  u nas Polska Zjednoczona Platforma Obywatelska - juz dawno POwinna byc rozwiązana i złodzieje POzamykani

 • smok61

  Oceniono 2 razy 0

  Szefowa kancelarii premiera miała romans z samym premierem.
  No i ta parka nakazała służbom specjalnym śledzić małżonkę szefa rządu, żeby mieć
  argumenty rozwodowe.
  To tylko wierzchołek góry lodowej .Ale nawet to, w Polsce jest nie do pomyślenia.

  Handlowałem z Czechami.
  Od tego w jak bezczelny sposób ich polityka jest powiązana z prywatnymi firmami, włos mi się na głowie jeżył.
  Czesi obecnie przeżywają swoją aferę Rywina, to znaczy , że odtąd nie będzie można kraść oficjalnie.

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 3 razy 3

  Szef czeskiego wywiadu wojskowego kazał śledzić żonę premiera na zlecenie kochanki a teraz siedzi w pierdlu, to też pokazuje kondycję naszych sojuszników z NATO.

 • spam_box

  Oceniono 2 razy 2

  Podczas następnych wyborów głosujcie na pisiorstwo, mnie wyniki jebczą, bo i tak wyjeżdżam.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje