"W poniedziałek podam się do dymisji". Premier Czech rezygnuje po aferze korupcyjnej

16.06.2013 22:36
Petr Neczas

Petr Neczas (Fot. PETR JOSEK REUTERS)

Premier Czech Petr Neczas poinformował, że poda się dziś do dymisji - podała agencja Reutera. Decyzja ma związek z ostatnią aferą korupcyjną i aresztowaniami ludzi z najbliższego otoczenia premiera.
- Postaram się stworzyć nowy rząd z nowym premierem wybranym przez partię, który mógłby urzędować aż do wyborów, które są w przyszłym roku - powiedział Neczas. Jeszcze kilka dni temu premier Czech nie zamierzał rezygnować ze stanowiska w związku z aferą. - Jestem przekonany, że nie dopuściłem się niczego niegodnego, i nie mam powodu zastanawiać się nad rezygnacją - mówił na konferencji prasowej w Pradze.

Informację tę premier podał po niedzielnym posiedzeniu władz ODS. Na konferencji prasowej poinformował, że rezygnuje również z funkcji przewodniczącego partii.

- Jestem świadomy swojej odpowiedzialności politycznej - powiedział Neczas. Wyraził nadzieję, że jego dymisja umożliwi kontynuację obecnej koalicji. - Żadna funkcja polityczna nie jest dożywotnia - dodał. Dymisja premiera oznacza upadek rządu, ale nie rządzącej koalicji. Neczas zapowiedział, że koalicja zamierza kontynuować swój program w dotychczasowym składzie do przyszłorocznych wyborów parlamentarnych.

Kandydatura nowego premiera zostanie przedstawiona prezydentowi Miloszowi Zemanowi. Jeśli szef państwa ją zaakceptuje, kandydat musi uzyskać w 200-osobowej Izbie Poselskiej poparcie 101 deputowanych. - Mam nadzieję, że pan prezydent, który jest demokratą, zaakceptuje kandydata koalicji - mówił Neczas na konferencji prasowej. Czeskie media spekulują, że kandydatem na nowego premiera będzie minister przemysłu i handlu, wiceprzewodniczący ODS Martin Kuba.

W niedzielę wieczór obradowali w Pradze również przedstawiciele rady koalicji rządzącej, tworzonej przez ODS, partię Tradycja, Odpowiedzialność, Prosperity 09 (TOP 09) i Liberalnych Demokratów-LIDEM.

- Zaproponujemy swojego kandydata na szefa rządu. Chcemy tworzyć nowy gabinet. Jeśli nam się nie uda, Czechy czekają przedterminowe wybory parlamentarne - powiedział szef TOP 09 Karel Schwarzenberg. - Dymisja premiera była jedynym możliwym rozwiązaniem - przyznała liderka LIDEM Karolina Peake.

Aresztowania za korupcję i nadużycie władzy

Na wniosek prokuratury sąd w Ostrawie wydał w sobotę nakaz tymczasowego aresztowania pięciu osób z najbliższego otoczenia premiera Czech. Zarzuca się im korupcję i nadużycie władzy. Aresztowani to: szefowa gabinetu premiera Jana Nagyova, były szef wywiadu wojskowego Ondrej Palenik, były przewodniczący klubu poselskiego Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS) Petr Tluchorz, były minister rolnictwa Ivan Fuksa oraz były wiceminister tego resortu Roman Boczek.

Sąd obradował przy drzwiach zamkniętych. Adwokat Jany Nagyovej, Eduard Brunou, powiedział dziennikarzom, że najbliższej współpracowniczce premiera zarzucono m.in. pośrednictwo w korupcji i zlecenie szefom wojskowych służb informacyjnych śledzenie żony premiera, Radki, w celu jej zdyskredytowania (czeska prasa bulwarowa spekuluje, że premier, który rozwodzi się z żoną, ma romans z Nagyovą).

Umieszczani w radach nadzorczych państwowych przedsiębiorstw

Postawiony Nagyovej zarzut pośredniczenia w korupcji dotyczy umieszczenia w radach nadzorczych państwowych przedsiębiorstw trzech deputowanych: Petra Tluchorza, Ivana Fuksy i Marka Sznajdra w zamian za złożenie przez nich mandatów przed głosowaniem o reformie podatkowej w 2012 roku, co było równoznaczne z ocaleniem rządu premiera Neczasa przed utratą większości parlamentarnej.

Z niepotwierdzonych informacji czeskich mediów wynika również, że Nagyovej postawiono zarzuty łapówkarstwa.

Zobacz także
Komentarze (85)
Zaloguj się
 • rabingoldblatt

  Oceniono 157 razy 109

  Ile my się jeszcze musimy nauczyć od Czechów...

  A zazdrościć powinniśmy prokuratorów potrafiących bez strachu o stanowisko wystawiać dokumenty zatrzymania najważniejszych osób w państwie, policjantów wykonujących polecenia prokuratorów i sądów, które nie chcą ukręcic sprawie łba. O politykach potrafiacych przyznac sie do bledu nie wspominajac....

 • aibo

  Oceniono 62 razy 38

  u nas ministry POżyczają sobie zegarki i inne dobra jak porządne gangstery i możcie im naskoczyć

 • observanto

  Oceniono 56 razy 28

  Po tych wiadomościach z Czech, śniło mi się wczoraj, że rano po włączeniu TVP Info, zobaczyłem wiadomość na czerwonym pasku: " W nocy, agenci ABW i CBA zatrzymali dwóch ministrów, 12 v_ce ministrów i 25 urzędników kilku ministerstw"! Przełączam na TVN24, a tam plansza: "Awaria zasilania"!
  Obudziłem się, włączyłem TVN24 i okazało się, że w Polsce wszystko jest OK! Nie ma żadnej awarii!

 • makrelas

  Oceniono 24 razy 18

  Przyjedz do nas.

  U nas jest taka partia, w ktorej zlego slowa nie uslyszysz o sobie.

 • kwiecien45

  Oceniono 23 razy 13

  Na szczęście Polska pod rządami PO jest wolna od korupcji.
  W dodatku rządzą nami ludzie kompetentni i prawi.
  Możemy spać spokojnie drogie dzieci
  Nasze służby nie śpią abyście wy mogły spać.
  A wilk wcale nie pokonał babci i Czerwonego Kapturka.
  I nie pyskować gnoje tylko tornister na plecy i do szkoły jazda.
  6 lat na karku. Koniec bajek!

 • zamaszysty.cios.w.krocze

  Oceniono 24 razy 8

  2015 - po przerżniętych przez PO wyborach - pressmix.eu/wp-content/uploads/2013/02/Tusk-jak-gangster.jpg

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje