Erdogan o protestujących: To terroryści i motłoch

16.06.2013 21:14
Wielki wiec sympatyków Erdogana w Stambule

Wielki wiec sympatyków Erdogana w Stambule (Fot. MURAD SEZER REUTERS)

Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył dzisiaj na wielkim wiecu swych sympatyków w Stambule, że jego obowiązkiem było wysłanie wczoraj policji do usunięcia demonstrantów, którzy od 18 dni okupowali stambulski park Gezi. Uczestników antyrządowych protestów w tym parku i na pobliskim placu Taksim nazwał "terrorystami" i "motłochem".
Erdogan bronił swej polityki twardej ręki, odrzucając krytykę Parlamentu Europejskiego. - Także we Francji, w Niemczech i w Wielkiej Brytanii używano przemocy przeciwko protestującym i co wy w tej sprawie zrobiliście - mówił.

Zagranicznym mediom, w tym telewizjom CNN i BBC oraz agencji Reutera, zarzucił przedstawianie wypaczonego obrazu sytuacji w Turcji. Za "prawdziwy obraz Turcji" uznał dzisiejszy wiec z udziałem dziesiątków, a niektóre źródła twierdzą, że nawet setek tysięcy swych sympatyków.

Usunięcia demonstrantów z parku Gezi premier bronił, argumentując, że należy on do wszystkich mieszkańców Stambułu, a nie do jednej grupy. - Zarząd miasta oczyścił plac, sadzi się tam teraz kwiaty i trawę. Przy pracy są tam teraz prawdziwi obrońcy środowiska - mówił.

Przemówienie w czasie brutalnych starć z policją

Protesty w Turcji rozpoczęły się od sprzeciwu wobec planów wybudowania w rejonie parku Gezi, gdzie trzeba byłoby powycinać wiele drzew, centrum handlowego i meczetu. Szybko przerodziły się w szersze demonstracje przeciwko polityce Erdogana.

Przemówienie Erdogana trwało ponad godzinę. W tym czasie w centrum Stambułu dziesiątki tysięcy ludzi demonstrowały przeciwko jego polityce, ścierając się z policją, która znów użyła gazu łzawiącego i armatek wodnych, by nie dopuścić ludzi do parku Gezi i na plac Taksim.

Zobacz także
Komentarze (70)
Erdogan o protestujących: To terroryści i motłoch
Zaloguj się
 • tokontoniejestwolne

  Oceniono 1 raz 1

  Pod przywództwem tego buca, Turcja do UE nie wejdzie na pewno.

 • ajsttt

  Oceniono 1 raz -1

  Przeczytajcie newsy z Turcji, a nie wersje polska. Nie bylo zadnego kwasu. A walka toczy sie z komunistami, ktrorzy nie chca socjalizmu.

 • jansoch

  0

  Tureckie społeczeństwo nie jest głupie i ciemne, jeżdżą po świecie i wyciągają wnioski. Dużo ich pracuje w Niemczech i widza co się dzieje niedobrego w europie i dlaczego. Nie walczą z budową marketów w europie. Nie nawracają się na chrześcijanizm. Nie pozwalają u siebie ani na zawładnięcie religijne ani na przejęcie biznesu.

 • jansoch

  Oceniono 1 raz 1

  Nie manipulować i nie przeinaczać faktów.
  Zaczęło się od sprzeciwu społeczeństwa w postawieniu marketu a nie meczetu.
  Zarówno Erdoganowi jak i innym zależy na odwróceniu przyczyn konfliktu
  i sprowadzeniu go na tło zamieszek z przyczyn religijnych.

 • annash1

  Oceniono 2 razy 2

  Ten motłoch" to twoi wyborcy...

 • gregoson

  0

  wystarczyłoby żeby protesty odbyły się w kilku miastach jednocześnie to władza by zgłupiała i policajów by im nie starczyło. A tak to mają protestujących na tacy.

 • realistas

  Oceniono 4 razy 2

  Chce zrobić z Turcji taki Taliban jaki jest w Polsce. Tyle, ze Turcy nie za bardzo na to pozwalają.

 • nekia0000

  Oceniono 1 raz -1

  Oj żeby tak nie było ze ostatniego Niemca pochowa turek :)

 • sselrats

  Oceniono 2 razy 0

  Motloch i terrorysci to jest dobra samoocena Turcji przez ich premiera. Nie wpuszczac do UE.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje