Erdogan o protestujących: To terroryści i motłoch

16.06.2013 21:14
Wielki wiec sympatyków Erdogana w Stambule

Wielki wiec sympatyków Erdogana w Stambule (Fot. MURAD SEZER REUTERS)

Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył dzisiaj na wielkim wiecu swych sympatyków w Stambule, że jego obowiązkiem było wysłanie wczoraj policji do usunięcia demonstrantów, którzy od 18 dni okupowali stambulski park Gezi. Uczestników antyrządowych protestów w tym parku i na pobliskim placu Taksim nazwał "terrorystami" i "motłochem".
Erdogan bronił swej polityki twardej ręki, odrzucając krytykę Parlamentu Europejskiego. - Także we Francji, w Niemczech i w Wielkiej Brytanii używano przemocy przeciwko protestującym i co wy w tej sprawie zrobiliście - mówił.

Zagranicznym mediom, w tym telewizjom CNN i BBC oraz agencji Reutera, zarzucił przedstawianie wypaczonego obrazu sytuacji w Turcji. Za "prawdziwy obraz Turcji" uznał dzisiejszy wiec z udziałem dziesiątków, a niektóre źródła twierdzą, że nawet setek tysięcy swych sympatyków.

Usunięcia demonstrantów z parku Gezi premier bronił, argumentując, że należy on do wszystkich mieszkańców Stambułu, a nie do jednej grupy. - Zarząd miasta oczyścił plac, sadzi się tam teraz kwiaty i trawę. Przy pracy są tam teraz prawdziwi obrońcy środowiska - mówił.

Przemówienie w czasie brutalnych starć z policją

Protesty w Turcji rozpoczęły się od sprzeciwu wobec planów wybudowania w rejonie parku Gezi, gdzie trzeba byłoby powycinać wiele drzew, centrum handlowego i meczetu. Szybko przerodziły się w szersze demonstracje przeciwko polityce Erdogana.

Przemówienie Erdogana trwało ponad godzinę. W tym czasie w centrum Stambułu dziesiątki tysięcy ludzi demonstrowały przeciwko jego polityce, ścierając się z policją, która znów użyła gazu łzawiącego i armatek wodnych, by nie dopuścić ludzi do parku Gezi i na plac Taksim.

Zobacz także
Komentarze (70)
Zaloguj się
 • elucidator

  Oceniono 145 razy 111

  Ten zaslepiony wladza duren nadal nie rozumie co sie dzieje w jego kraju.

 • acidity

  Oceniono 96 razy 84

  Tym samym Turcja obrała już kierunek i nie jest to UE

 • soldadura104

  Oceniono 109 razy 65

  Jak Turcy uzyskają władzę w Niemczech to też niemieckich demonstrantów będą oblewać kwasem.

 • marl57

  Oceniono 72 razy 58

  terroryści i motłoch? - typowo islamska argumentacja .
  Dzihad w wydaniu władz państwa formalnie jeszcze świeckiego ...

 • blogfiles

  Oceniono 44 razy 32

  Nie mówił że "są sługusami Al-Kaidy" ?

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 40 razy 30

  Przy okazji chciałem pozdrowić dawnych kolegów z ZOMO.

 • aloyzuk

  Oceniono 39 razy 29

  tak to jest jak władza traktuje ludzi jak motłoch i śmieci - ale tacy są politycy w każdym kraju bo jak na razie do władzy dążą jedynie wyrachowani egoisci dla ktorych inni ludzie są motłochem, to są ludzie o określonej mentalnosci i sposobie myslenia i "spiepszaj dziadu" to jest taka sama osobowośc co Erdogan czy nawet Putin, tylko że nie którzy politycy ubieraja ładniejsze maski i nie pokazuja całego swojego piekna wewnetrznego przed całym światem

  problem polega na tym że do rządzenia garną sie ludzie o określonym profilu psychologicznym, natomiast normalni, porządni i uczciwi ludzie stoja od tego syfu z daleka, ale to sie musi zmienic

  poprostu normalni i porządni ludzie w tym kraju muszą przejąć władze i zmienić cały system tak żeby wspierał ludzi a nie ich niszczył , tylko to muszą być ludzie oddani idei naprawiania polski i świata - a nie rządni władzy i błysku fleszy,
  bo jak na razie nie ma znaczenia którą partie wybierzesz - oni wszyscy są tacy sami, a tak naprawde liczy sie kim jesteś jako człowiek i trzeba nauczyc sie rozrozniac kto i jaki jest naprawde i co sie kryje pod jego maską .

  bo jeżeli ktos jest wyrachowanym klamcą i oszustem to nie oczekuj po nim niczego dobrego, niezależnie od tego co mówi, bo jego wewnetrzny program w umyśle jest ustawiony na kontrole, podporzadkowywanie innych, egoizm , chore dążenie do władzy i traktowanie innych jak śmieci

 • j_p_salomonczyk

  Oceniono 42 razy 22

  Tak to jest gdy "wadza" opętana ideą zbawiania społeczeństw odwołują się do ideologii religijnych. Talibowie są nie tylko w Turcji. Są także w Polsce. Tyle, że tam odwołują się do uszczęśliwiania islamem a u nas ideologią głoszoną przez KK. Każde demokratyczne społeczeństwo winno talibom czy katotalibom dawać zdecydowany odpór. To już się dzieje tam i tu! I w tym nadzieja!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX