Czterech rannych w meczecie w Birmingham

16.06.2013 17:00
Członek ruchu antyfaszystowskiego podczas demonstracji po zabójstwie brytyjskiego żołnierza

Członek ruchu antyfaszystowskiego podczas demonstracji po zabójstwie brytyjskiego żołnierza (Fot. Lefteris Pitarakis AP)

32-letni mężczyzna ranił w sobotę w meczecie w Birmingham maczetą cztery osoby, w tym policjanta. Przywódcy muzułmańscy w Wielkiej Brytanii obawiają się, że incydent wykorzystają ekstremiści.
Według Press Association do ataku doszło w trakcie wieczornych modłów na terenie muzułmańskiego ośrodka przy Washwood Heath Road, gdzie znajduje się meczet. Ok. godz. 23 policja otrzymała zawiadomienie o trzech rannych osobach. Napastnik w trakcie zatrzymania ranił czwartą osobę - policjanta. Aresztowano go pod zarzutem usiłowania zabójstwa.

Ranni są w szpitalu, gdzie ich stan określa się jako stabilny. Policja stara się ustalić, czy motywem sprawcy była wrogość wobec islamu. Na wczesnym etapie dochodzenia nie wyklucza żadnej hipotezy.

- Za wcześnie, by przesądzać o okolicznościach zdarzenia, ale nie ulega wątpliwości, że nic takiego nie powinno mieć miejsca. Z pewnością znajdą się tacy, którzy będą starali się zdyskontować incydent, ale nie można dopuścić, by im się to udało" - cytuje agencja PA Mohammeda Shafiqa, lidera muzułmańskiej organizacji Ramadhan Foundation.

"Ranienie policjanta w trakcie wykonywania przez niego obowiązków służbowych to bardzo poważna sprawa" - zaznaczył. Świadkowie mieszkający w pobliżu słyszeli w meczecie ostrą sprzeczkę, której dalszym etapem były rękoczyny. BBC twierdzi, że sprawca incydentu wyglądał na Somalijczyka i ma 32 lata. W rejonie muzułmańskiego ośrodka wzmożone zostały policyjne patrole.

Zobacz także
Komentarze (101)
Zaloguj się
 • hkloss1

  Oceniono 254 razy 232

  Nie będąc profesorem, naukowcem... można wyciągnąć naturalne, zdroworozsądkowe wnioski na temat zachowań muzułmanów, na temat ich religii.

  Oto kilka przykładów z ostatnich dni:
  - morderstwo tasakiem żołnierza brytyjskiego w Anglii,
  - atak na żoołnierza francuskiego w Paryżu i próba poderżnięcia mu gardła,
  - próba zamachu na islamskiego pisarza w Danii,
  - rozruchy w Sztokhlomie i innych rejonach Szwecji,
  - sprawy m.in. Oxford grooming gang - grup muzułmanów gwałcących białe dziewczynki w Anglii.

  Dlaczego nie słyszymy o zamachach chrześcijań, dlaczego biali nie mordują muzułmanów? Dlaczego oni mogą funkcjonować w naszych krajach? Mogą nosić swoje symbole religijne? Dlaczego my nie możemy budować w ich krajach kościołów? Dlaczego nie możemy nosić swoich symboli religijncych, choćby krzyżyka?

 • 345aa

  Oceniono 158 razy 126

  Ten na zdjęciu to nie żaden "antyfaszysta". Tylko człowiek, który nazywa faszystami ludzi, którzy sprzeciwiają się nietolerancyjnemu i niebezpiecznemu dla Europejczyków islamowi. To, że jakiś człowiek mieni się "antyfaszystą" nie znaczy, że ma cokolwiek wspólnego z walką przeciwko faszyzmowi.

 • donek.kaput

  Oceniono 123 razy 109

  "BBC twierdzi, że sprawca incydentu wyglądał na Somalijczyka i ma 32 lata"

  przeciwnik islamu jak nic

 • persephonix

  Oceniono 101 razy 93

  Oczywiscie polska gazeta nie pofi przetlumaczyc, godzine po zajsciu na brytyjskim kanale na yahoo byla relacja i dziennikarz powiedzial ze atakujacym byl somalijczyk, prawdopodobnie jeden z muzulmanow modlacych sie w meczecie, gdzie wybuchla klotnia miedzy modlacymi sie. Tambylcy (muzulmanie glownie) dodatkowo byli bardzo niezadowoleni ze policja miesza sie w ich sprawy.

  Macie multi kulti, panstwo w panstwie.

 • itsgettingcolder

  Oceniono 98 razy 82

  Uwaga! Warszawski imam Nezar Charif chce wprowadzenia szariatu w Polsce.
  www.euroislam.pl/index.php/2013/02/polski-imam-marzy-o-szariacie/

 • ka-mi-la789

  Oceniono 102 razy 76

  Skąd wiedziałam, że najważniejsze będzie ustalenie, czy właściciel maczety przypadkiem nie odnosi się niechętnie do kozojebstwa (co w skretyniałym systemie tak zwanego zachodu - czy ten termin w ogóle ma jeszcze sens? - jest zbrodnią większą niż użycie rzeczonej maczety)? Ciekawe też, co zrobią, jeżeli się okaże, że to muslimy się pożarły między sobą - pewnie usłyszymy, że to przejaw odmienności kulturowej, którą należy szanować, bo przecież wymaganie od pustynnej dziczy, żeby się nie rozstrzygała kłótni majchrem, to razismfaszyzmksenofobiaaa.

 • hans_close

  Oceniono 58 razy 34

  To prowokacja islamska.

  Od takich bezmyślnych aktów agresji nie ubędzie nielegalnych imigrantów a opinia publiczna jedynie wrogo ustosunkuje się do deportacji obcych, broniąc rzekomo pokrzywdzonych kolorowych. Chcecie walczyć z obcymi na naszej europejskiej ziemi? Trzeba przekonywać opinię publiczną, podkreślać wandalizm obcych i terror a nie robić z nich "biedne ofiary" "białego terroru". Trzeba wciąż podkreślać czyja jest ziemia i kto jest jej gospodarzem, zamiast tłuc kolorowych ;)

 • kozaczek3

  Oceniono 39 razy 23

  Chciałbym aby wszy allaha zastosowały kanibalizm jako treść życia!!!
  Amen!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje