Kwaśniewski do uczestników Kongresu Lewicy: Ponownie proponuję współpracę

16.06.2013 15:39
Aleksander Kwaśniewski

Aleksander Kwaśniewski (Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta)

"Polska potrzebuje silnej, zjednoczonej lewicy jak powietrza, jak nadziei" - napisał w liście do uczestników Kongresu Polskiej Lewicy Aleksander Kwaśniewski. Jego zdaniem ambicją lewicy nie może być szukanie roli mniejszego partnera koalicyjnego.
Na Kongres nie przybył żaden z zaproszonych byłych prezydentów. Jak powiedział PAP Miller, Wałęsa i Kwaśniewski przebywają za granicą, a Jaruzelskiemu na udział w niedzielnym zjeździe nie pozwolił stan zdrowia. Ich listy zostały odczytane podczas obrad.

Potrzeba jedności lewicy i centrolewicy

"Proponuję raz jeszcze współpracę wszystkich sił lewicowych i centrolewicowych. Tylko w ten sposób, wspólnie, najszerzej bez wykluczania przez dialog i współpracę możemy wygrać" - napisał Kwaśniewski w liście.

Kwaśniewski podkreślił, że od wielu lat - nie bacząc na niesprawiedliwe słowa, które wobec niego padają - stara się "wspierać to, co może, zbudować jedność lewicy i centrolewicy".

"Mam silne przekonanie, że wyborcy czekają na taką ofertę. Wierzę, że można pokonać osobiste ambicje i emocje i stworzyć programową, personalną, atrakcyjną i odpowiedzialną alternatywę dla rządzącej prawicy" - przekonywał.

Jego zdaniem powinno być to ambicją lewicy, a nie szukanie roli mniejszego partnera koalicyjnego, udziału we władzy niezależnie od programu i wartości, które są bliskie. Jak podkreślił, sam wyznaje zasadę, że na lewicy nie ma wroga i nie należy nikogo wykluczać.

Bez lewicy nie byłoby sukcesu

Kwaśniewski przypomniał, że przedstawiciele lewicy byli współtwórcami i twórcami takich osiągnięć jak przyjęcie konstytucji i wejście Polski do Unii Europejskiej.

"Bez lewicy, bez nas nie byłoby podziwianego w świecie sukcesu polskiej transformacji. Tej przeszłości należy się szacunek, ale dziś, wobec tego, co nas otacza, trzeba wyrazić niepokój i podjąć działania. Zarówno tu, w Polsce, jak i na europejską skalę" - dodał.

"Lewica musi na nowo określić swoją strategię. Musi znaleźć lepsze sposoby, aby wywiązać się ze swojej misji, którą jest zapewnienie spójności społecznej, stworzenie każdemu człowiekowi szansy na życiowy awans, walki z niesprawiedliwością, nierównością i wykluczeniem" - oświadczył były prezydent.

Ugrupowania ekstremalne podnoszą głos

Według niego w Polsce lewica ma jeszcze jedno, szczególne zadanie. "Nasza demokracja jest krucha. Scena polityczna jest niezrównoważona, zdominowana przez dwie prawicowe partie. Ugrupowania ekstremalne podnoszą głos. Polska potrzebuje silnej, zjednoczonej lewicy jak powietrza, jak nadziei" - oświadczył.

List do uczestników kongresu napisał też gen. Wojciech Jaruzelski, który nie mógł się na nim pojawić ze względów zdrowotnych.

Jaruzelski zauważył, że zapowiedzią jego ewentualnego udziału w kongresie oraz zbliżającym się jego 90. urodzinom "towarzyszy specyficzny akompaniament oburzenia". "W istocie rzeczy chodzi o uderzenie w lewicę, która żyje i wzmacnia swoją kondycję, czego wyrazem jest dzisiejszy kongres" - podkreślił.

Wałęsa: potrzeba lewicy mądrej i patriotycznej

Lech Wałęsa tłumaczył swoją nieobecność na Kongresie umówionym znacznie wcześniej zobowiązaniem międzynarodowym. W liście podkreślił, że Kongres "odpowiada na głoszone przez niego od początku wolnej Polski postulaty budowy zróżnicowanej i czytelnej programowo sceny politycznej".

Zdaniem Wałęsy "demokracja musi się rozwijać w odniesieniu do klasycznego podziału na lewicę i prawicę", którego obecnie brakuje. "Mieszane są pojęcia i pomysły, a wyborca czuje się zagubiony lub zniechęcony" - ocenił.

Były prezydent podkreślił, że daleko mu do stawianych przez lewicę postulatów, ale popiera każdą próbę dyskusji i integrowania się w "imię rozwoju kraju".

"Życzę, aby głos lewicy: mądrej, patriotycznej, odpowiedzialnej, zatroskanej o rozwój gospodarczy kraju i los każdego obywatela był dobrze słyszany. Taki głos jest Polsce potrzebny" - ocenił.

Zdejmowanie marynarek i podwijanie rękawów w rytm Międzynarodowki

Jedną z części kongresu zakończyło odśpiewanie Międzynarodówki. Zaapelował o to sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski. - Dzisiaj Polskę stać na lewicę, które odsunie PO od władzy, ale też nie dopuści PiS do władzy. Dziś na tej Sali jest wielu przyjaciół, którzy różnymi drogami docierali do przeświadczenia , że lewica jest w ich sercu. Jestem przekonany, że wspólnie, naszą pracą jesteśmy w stanie przekonać miliony Polaków - powiedział Gawkowski.

Zachęcał, by zdejmować marynarki, krawaty, podwijać rękawy i zebrać się razem po to, by pracować na rzecz przyszłego zwycięstwa. - Wstańmy i odśpiewajmy hymn światowej lewicy! Do Międzynarodówki! Razem zwyciężyć z polską lewicą! - wezwał sekretarz SLD.

Debaty z profesorem Kołodko i Czapińskim

W późniejszej części kongresu jego uczestnicy debatowali w siedmiu panelach poświęconych m.in. gospodarce, przyszłości demokracji oraz pozycji kobiet.

W debatach głos zabierali m.in.: b. wicepremier i minister finansów, prof. Grzegorz Kołodko, prawniczka, prof. Monika Płatek, filozof prof. Jan Hartman, a także psychologowie: prof. Janusz Czapiński i prof. Janusz Reykowski, socjolog prof. Jacek Raciborski oraz politolog prof. Kazimierz Kik.

Zobacz także
Komentarze (70)
Kwaśniewski do uczestników Kongresu Lewicy: Ponownie proponuję współpracę
Zaloguj się
 • szymek_50

  0

  List zobowiącuje, aby tą próżniaczą klasę pogonić do roboty.

 • 2alexander

  0

  O.M.C mgr Kwach Filipinczyk Klamkowy a takze Bolek , jeden doradca drugi wykladowca , pozbawieni wszelkich zasad i Honoru. Polacy musza zrozumiec ze jest XXI wiek, jak mozna glosowac na dzialaczy z XX wieku a w szczegolnosci czlonkow PZPR , to jakas paranoja .

 • michu-najlepszy

  0

  Pomiędzy ciągami będę działaczem, tak to Olek się nie da, mogę Ci podać dobry sposób na pozbycie się tych słabości o których dobrze wiesz.
  Po pierwsze jak raz utraciłeś kulturę picia nigdy jej już nie odzyskasz nie łódź się.
  Po drugie chwilowe przerwy wydłużają okresy ciągów.
  Po trzecie jeżeli nie zakodujesz sobie w głowie że do końca życia nie wrócisz do picia, nie dasz rady pozbyć się tych słabości.
  Po czwarte jeżeli postanowisz i będziesz w tym trwał skutków ubocznych nie ma żadnych i wyjdziesz z nałogu bez żadnych problemów.
  Z poważaniem

 • jabara

  0

  Gdyby Kwaśniewskiemu zależało naprawdę na polskiej lewicy, to niezależnie od tego, czy Palikot został zaproszony czy nie, w Kongresie by uczestniczył. Mógłby wtedy - bezpośrednio do uczestników Kongresu - powiedzieć to samo, co napisał w liście. Ale wielkie panisko musiało pokazać, że jak nie będzie tak, jak on chce, to nie będzie wcale. No to pokazał, że z nienawiści do L. Millera, gdzie wszystkich uczestników Kongresu ma. I myślę, że dla niego lepszym towarzystwem jest niejaki Jan Kulczyk (też panisko) i Janusz Palikot (też kapitalista). I dobrze, że Kwaśniewskiemu bliże salony pachnące dużą kasą, niż pokoje pełne ludzi zarabiających niejednokrotnie poniżej średniej krajowej. Natomiast Wałęsa, jak zwykle, mętnie coś tam bąka o planowanym wyjeździe, zapominając, że zaproszenie kiedyś przyjął i powiedział, że udział weźmie, a nawet głos da. Ale Wałęsie nie ma co się dziwić.

 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 2 razy 0

  Smieszne SLDeckie towarzystwo snujace marzenia o potedze i wyjace miedzynarodowke komunistyczna.
  Smieszny Kwasniewski, ktory odrzucony przez brukselski establishment stara sie odegrac jakas znaczaca role w tym politcznym cyrku w PL, a nie zdaje sobie sprawy ze swojej smiesznosci i mialkosci, o nalogach nie wspominajac.

 • filthpurger

  Oceniono 2 razy 0

  to ze odspiewali miedzynarodowke w stylu "pomozecie" camrads, i zapraszali Jaruzelskiego mowi samo za siebie.
  takiej "lewicy" to my raczej nie chcemy, tradycje PZPR sa na trwale zafiksowane w SLD.

 • yarrrr

  Oceniono 1 raz 1

  Lewica dąży do oddania nas, Polski, we władanie szarych eminencji: bankierów, iluminatów, właścicieli korporacji np. naftowych (głównie usa, ale EU czeka kiedyś połączenie z Unią Amerykańską) - którzy rzeczywiście trzęsą Europą, a nie ci politycy których mamy na pierwszych stronach gazet.
  To będzie się równało zniszczeniu tego kraju, zrobieniu z nas niewolników z chipami na czołach, a do tego dąży projekt NWO.
  Tylko system oparty o wolność jednostki ma sens i szanse.

  O tak przyziemnych sprawach jak bałagan UE, potworne zadłużenie niemożliwe do spłacenia i wciąż rosnące, na które przymykają oko mainstreamowi ekonomiści, marnotrawstwo, nawet nie chce się pisać.

  Dlatego zagłosuję na Kongres Nowej Prawicy.

 • ale_thru

  Oceniono 1 raz 1

  A czym się różni list Wałęsy od listu Kwaśniewskiego? To pokazuje jak Kwasniewski nisko upadł, zresztą nigdy wysoko nie był.

 • zasadniczook

  Oceniono 2 razy 2

  a może najpierw rozliczmy PRL?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje