Kwaśniewski do uczestników Kongresu Lewicy: Ponownie proponuję współpracę

16.06.2013 15:39
Aleksander Kwaśniewski

Aleksander Kwaśniewski (Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta)

"Polska potrzebuje silnej, zjednoczonej lewicy jak powietrza, jak nadziei" - napisał w liście do uczestników Kongresu Polskiej Lewicy Aleksander Kwaśniewski. Jego zdaniem ambicją lewicy nie może być szukanie roli mniejszego partnera koalicyjnego.
Na Kongres nie przybył żaden z zaproszonych byłych prezydentów. Jak powiedział PAP Miller, Wałęsa i Kwaśniewski przebywają za granicą, a Jaruzelskiemu na udział w niedzielnym zjeździe nie pozwolił stan zdrowia. Ich listy zostały odczytane podczas obrad.

Potrzeba jedności lewicy i centrolewicy

"Proponuję raz jeszcze współpracę wszystkich sił lewicowych i centrolewicowych. Tylko w ten sposób, wspólnie, najszerzej bez wykluczania przez dialog i współpracę możemy wygrać" - napisał Kwaśniewski w liście.

Kwaśniewski podkreślił, że od wielu lat - nie bacząc na niesprawiedliwe słowa, które wobec niego padają - stara się "wspierać to, co może, zbudować jedność lewicy i centrolewicy".

"Mam silne przekonanie, że wyborcy czekają na taką ofertę. Wierzę, że można pokonać osobiste ambicje i emocje i stworzyć programową, personalną, atrakcyjną i odpowiedzialną alternatywę dla rządzącej prawicy" - przekonywał.

Jego zdaniem powinno być to ambicją lewicy, a nie szukanie roli mniejszego partnera koalicyjnego, udziału we władzy niezależnie od programu i wartości, które są bliskie. Jak podkreślił, sam wyznaje zasadę, że na lewicy nie ma wroga i nie należy nikogo wykluczać.

Bez lewicy nie byłoby sukcesu

Kwaśniewski przypomniał, że przedstawiciele lewicy byli współtwórcami i twórcami takich osiągnięć jak przyjęcie konstytucji i wejście Polski do Unii Europejskiej.

"Bez lewicy, bez nas nie byłoby podziwianego w świecie sukcesu polskiej transformacji. Tej przeszłości należy się szacunek, ale dziś, wobec tego, co nas otacza, trzeba wyrazić niepokój i podjąć działania. Zarówno tu, w Polsce, jak i na europejską skalę" - dodał.

"Lewica musi na nowo określić swoją strategię. Musi znaleźć lepsze sposoby, aby wywiązać się ze swojej misji, którą jest zapewnienie spójności społecznej, stworzenie każdemu człowiekowi szansy na życiowy awans, walki z niesprawiedliwością, nierównością i wykluczeniem" - oświadczył były prezydent.

Ugrupowania ekstremalne podnoszą głos

Według niego w Polsce lewica ma jeszcze jedno, szczególne zadanie. "Nasza demokracja jest krucha. Scena polityczna jest niezrównoważona, zdominowana przez dwie prawicowe partie. Ugrupowania ekstremalne podnoszą głos. Polska potrzebuje silnej, zjednoczonej lewicy jak powietrza, jak nadziei" - oświadczył.

List do uczestników kongresu napisał też gen. Wojciech Jaruzelski, który nie mógł się na nim pojawić ze względów zdrowotnych.

Jaruzelski zauważył, że zapowiedzią jego ewentualnego udziału w kongresie oraz zbliżającym się jego 90. urodzinom "towarzyszy specyficzny akompaniament oburzenia". "W istocie rzeczy chodzi o uderzenie w lewicę, która żyje i wzmacnia swoją kondycję, czego wyrazem jest dzisiejszy kongres" - podkreślił.

Wałęsa: potrzeba lewicy mądrej i patriotycznej

Lech Wałęsa tłumaczył swoją nieobecność na Kongresie umówionym znacznie wcześniej zobowiązaniem międzynarodowym. W liście podkreślił, że Kongres "odpowiada na głoszone przez niego od początku wolnej Polski postulaty budowy zróżnicowanej i czytelnej programowo sceny politycznej".

Zdaniem Wałęsy "demokracja musi się rozwijać w odniesieniu do klasycznego podziału na lewicę i prawicę", którego obecnie brakuje. "Mieszane są pojęcia i pomysły, a wyborca czuje się zagubiony lub zniechęcony" - ocenił.

Były prezydent podkreślił, że daleko mu do stawianych przez lewicę postulatów, ale popiera każdą próbę dyskusji i integrowania się w "imię rozwoju kraju".

"Życzę, aby głos lewicy: mądrej, patriotycznej, odpowiedzialnej, zatroskanej o rozwój gospodarczy kraju i los każdego obywatela był dobrze słyszany. Taki głos jest Polsce potrzebny" - ocenił.

Zdejmowanie marynarek i podwijanie rękawów w rytm Międzynarodowki

Jedną z części kongresu zakończyło odśpiewanie Międzynarodówki. Zaapelował o to sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski. - Dzisiaj Polskę stać na lewicę, które odsunie PO od władzy, ale też nie dopuści PiS do władzy. Dziś na tej Sali jest wielu przyjaciół, którzy różnymi drogami docierali do przeświadczenia , że lewica jest w ich sercu. Jestem przekonany, że wspólnie, naszą pracą jesteśmy w stanie przekonać miliony Polaków - powiedział Gawkowski.

Zachęcał, by zdejmować marynarki, krawaty, podwijać rękawy i zebrać się razem po to, by pracować na rzecz przyszłego zwycięstwa. - Wstańmy i odśpiewajmy hymn światowej lewicy! Do Międzynarodówki! Razem zwyciężyć z polską lewicą! - wezwał sekretarz SLD.

Debaty z profesorem Kołodko i Czapińskim

W późniejszej części kongresu jego uczestnicy debatowali w siedmiu panelach poświęconych m.in. gospodarce, przyszłości demokracji oraz pozycji kobiet.

W debatach głos zabierali m.in.: b. wicepremier i minister finansów, prof. Grzegorz Kołodko, prawniczka, prof. Monika Płatek, filozof prof. Jan Hartman, a także psychologowie: prof. Janusz Czapiński i prof. Janusz Reykowski, socjolog prof. Jacek Raciborski oraz politolog prof. Kazimierz Kik.

Zobacz także
Komentarze (70)
Zaloguj się
 • sylwester51

  Oceniono 68 razy 54

  Nie potrzeba nam ani lewicy, ani prawicy potrzeba nam ludzi rozumiejących potrzebę zmian wynikającą z potężnych zmian mechanizmów gospodarczych nie potrzebni są politycy tkwiący w 19 wiecznych systemach podatkowych gnębiących najuboższych a dających jedynie bogacenie się bogatych. Czas na zmianę systemów podatkowych trzeba opodatkować konsumpcję więcej zarabiasz więcej konsumujesz więcej płacisz. Czas skończyć z pobłażaniem najbogatszym taki Kulczyk zarabia w Polsce płaci grosiki w raju podatkowym to wielkie oszustwo działanie szkodliwe i nieetyczne tacy ludzie powinni być piętnowani a nie hołubieni przez tych nędznych jakościowo polityków. Klasa polityczna to moralne dno bez względu na opcje.

 • koniu800

  Oceniono 49 razy 41

  boże jaki ten naród musi być głupi żeby cały czas wybierać tych samych złodziei i oczekiwać innych rezultatów

 • oloros

  Oceniono 38 razy 16

  czas głównych aktorów lewicy już sie skończył - mogą sie co najwyżej pokłócić jeszcze raz
  lewica musi sie odbudować ale w oparciu o pokolenie po 1989 troku
  inaczej mamy zaraz Taliban w środku Europy

 • jezory.pasiukowski

  Oceniono 34 razy 14

  To na kongresie lewicy mial byc ten homofob Walesa? A po cchoja sie pytam!?

 • strefas

  Oceniono 22 razy 8

  Lewicę trzeba odbudować od samych fundamentów czyli przedstawić plan restrukturyzacji systemu,wejść do personelu zakładów prywatnych(jeśli chodzi o związki zawodowe) wskrzesić w ludziach wiarę,że można "zaciągnąć pas" ,ale za jakiś czas to przeniesie pozytywne skutki.Prawica (PO) robi propagandę szczęścia przy jednoczesnym oświadczeniu "jak chcesz do lekarza?- to cię nie stać"-Lewica nie może być kojarzona tylko z PZPR i komuną .

 • gomelsky66

  Oceniono 5 razy 5

  Według Kwaśniewskiego nadzieją lewicy było:1.Wspieranie rozłamowca Borowskiego.,2.Lansowanie beznadziejnego w roli szefa SLD Olejniczaka i utworzenie politycznej efemerydy jaką był twór wg.pomysłu Kwaśnieskiego,czyli LiD.,3.Głupi w swoim założeniu pomysł Siwca i Palikota o wyautowaniu Millera i przejęciu sojuszu z całym dobrodziejstwem inwentarza.To jest polityczna zagrywka i socjotechniczne pieprzenie.Pan zawdzięcza lewicy wszystko a lewica dzisiaj nic oprócz wyreżyserowanego zamętu obliczonego na pęknięcie,rozłam i branie do spodu.A gó...! I tu się Palikot"Sztukmistrz z Biłgoraja"pomylił.

 • ben-oni

  Oceniono 11 razy 5

  KWACH??? Kiedyś (przyznaję się) liczyłem na niego, ale teraz wiem, że on zatruł się kawiorem od Kulczyka, więc niech odpala wrotki i nie zawraca gitary, pijany zapszaniec

 • shedows1969

  Oceniono 39 razy 3

  "Polska potrzebuje silnej, zjednoczonej lewicy jak powietrza, jak nadziei". Potrzebuje lewicy bez pijanego Kwaśniewskiego, bez Jaruzelskiego , bez Wałęsy, bez oszalałego z cynizmu paligłupa , bez cynicznego Kalisza.Takiej lewicy potrzebuje Polska.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje