Kaczyński na Kongresie Katolików: Najtrudniejsza sytuacja od czasów komunizmu

16.06.2013 15:05
Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński (Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta)

Obecnie w Polsce jest w najtrudniejsza sytuacja od czasów komunizmu - ocenił prezes PiS Jarosław Kaczyński w wystąpieniu podczas Kongresu Katolików w Częstochowie, w którym mówił o relacji państwa polskiego i Kościoła od początku systemu komunistycznego do czasów obecnych.
Kaczyński mówił, że władza komunistyczna ze względu na swoje podstawy musiała odrzucać chrześcijaństwo. Po 1945 r. ta ideologia w Polsce zetknęła się z rzeczywistością, w której Kościół był ogromną siłą. - Choć do 1956 r. atak ówczesnej władzy objął wszystkie ważne płaszczyzny kontaktów państwa z Kościołem, po 1956 r. polski totalitaryzm popękał i stał się nie do końca konsekwentny, dzięki czemu Kościół dostał trochę oddechu - ocenił prezes PiS.

- Dlaczego nie mieliśmy do czynienia z realizacją pełnego modelu komunistycznego? Dlaczego we wszystkich czterech dziedzinach nie wypchnięto Kościoła zupełnie z przestrzeni publicznej? Mieliśmy do czynienia z sytuacją, w której zdecydował opór społeczny. To sprawa, o której dzisiaj powinniśmy pamiętać - zaakcentował Kaczyński.

Jego zdaniem w dyskusji nad nową organizacją państwa po 1989 r. elity odrzuciły m.in. koncepcję Jana Pawła II, który w 1991 r. sformułował propozycję odwołującą się do dekalogu, ale też uniwersalizującą polski katolicyzm i polską katolicką tożsamość. Elity te, jak mówił Kaczyński, w dużej części ukształtowane były przez komunizm, w innej - wywodziły się z akcji dysydenckich wobec komunizmu, w jeszcze innej były związane z agenturą, a w ostatniej - były związane z "liberalizmem integralnym", czerpiącym m.in. z permisywizmu obyczajowego.

"W imię Boga" - tak powinna zaczynać się konstytucja

- W tym pierwszym okresie po 1991 r., gdy komunizm był mocno skompromitowany - ta płaszczyzna pozwoliła współpracować postkomunistom ze środowiskami innego rodzaju - wskazał prezes PiS. Jak zaznaczył, ta płaszczyzna była też podstawą "pierwszego wielkiego ataku na Kościół, który nastąpił w 1991 roku". Jego podłożem - ocenił - była obawa, że sukces Kościoła podważałby postkomunistyczny porządek społeczny.

Choć w niektórych sferach stosunków z państwem następowały korzystne dla Kościoła zmiany, jako "pozorny" np. uznał Kaczyński kompromis dotyczący preambuły konstytucji z 1997 r. - Nie możemy powiedzieć, że nastąpiło związanie polskiego porządku prawnego z chrześcijaństwem, z katolicyzmem. Ta konstytucja nie zaczyna się, jak powinna się zaczynać: w imię Boga wszechmogącego - podkreślił oklaskiwany prezes PiS.

Zmiany zaczęły się od afery Rywina

Zmiany na niekorzyść zaczęły się - według Kaczyńskiego - wraz z kryzysem systemu, począwszy od afery Rywina. Jak diagnozował, dawnego systemu broni m.in. "dawny społeczny zasób o tradycjach antyklerykalnych" uzupełniony przez "bardzo daleko idące wsparcie zewnętrzne". Jak wyjaśnił, chodzi o "zasób europejski", czyli Unię Europejską, a także organizacje związane z Narodami Zjednoczonymi.

- Nastąpiło połączenie dwóch źródeł i mamy do tego wolę establishmentu, który broni swojej pozycji, idąc do bardzo szerokiego ataku - podkreślił Kaczyński. Wymienił kwestie funduszu kościelnego, "blokowania Telewizji Trwam, ataku na życie czy sprawy in vitro i legitymizacji związków partnerskich".

- Mamy dzisiaj do czynienia z sytuacją nową i z najpotężniejszym dotychczas atakiem, przy czym ideologia lewicowa i lewicowe podmioty polityczne zostały radykalnie wzmocnione przez całą sferę liberalną - podkreślił lider PiS.

Zagrożenie jest poważne

W jego ocenie zagrożenie jest poważne. - Tym bardziej że jest tu wsparcie, odwołanie się do zasobu o charakterze finansowym, ale także różnego rodzaju beneficjów politycznych. Mamy do czynienia z najtrudniejszą z sytuacji po komunizmie, oczywiście jeszcze ciągle z komunizmem porównać się tego nie da - oświadczył prezes PiS.

Nawiązując ponownie do oporu społecznego z końca lat 50. i 60., Kaczyński podkreślił, że "do zatrzymania ofensywy" doprowadził opór - "spontaniczny, a niekiedy nawet gwałtowny" - do jakiego, jak zaznaczył, jednak nie zachęca.

Na niedzielny Ogólnopolski Kongres Katolików przybyło kilkaset osób, m.in. działacze katolickich ruchów społecznych i kulturalnych. Przewidziano w nim referaty m.in. przedstawicieli duchowieństwa, organizacji katolickich oraz polityków PiS. Głównym organizatorem spotkania pod hasłem: "Stop ateizacji" został parlamentarny zespół ds. przeciwdziałania ateizacji. Wśród organizatorów znalazły się też tygodnik katolicki "Niedziela" oraz Akcja Katolicka Archidiecezji Częstochowskiej.

Zobacz także
Komentarze (846)
Zaloguj się
 • fjan

  Oceniono 1206 razy 1100

  " Nie ważnie czy Polska jest bogata czy biedna, ważne by była katolicka ". To jest program Kaczyńskiego i całego pisu.

 • jamcijest44

  Oceniono 692 razy 644

  No, jeśli to mówi taki przykładny katolik, wręcz dyszący miłością bliźniego i znany z chęci do wybaczania i nadstawiania drugiego policzka, a przy tym przykładny mąż i ojciec rodziny, to z całą pewnością musi mieć rację...

 • krysztofiak1963

  Oceniono 615 razy 549

  Kaczyński nawet nie ukrywa,ze chce katolickiego państwa prawa; że prawo ma być katolickie (to podstawowy koncept państwa wyznaniowego). jaja !!! Czuja się tak silni,ze nawet tego nie ukrywają. Mają pretensje do liberałów,ze wspierają post-komunistów - to prawda,że wspieramy post-komunistów; bo zagrożenie ze strony kaczyńskiego jest wieksze niż ze strony Millera. Polsce tak naprawdę jest potrzebyn liberalizm - styl myslenia poza lewica i poza prawica. czytajcie
  blogi.newsweek.pl/Tekst/polityka-polska/642329,polska-potrzebuje-aksamitnej-liberalnej-anty-klerykalnej-rewolucji.html
  Bunt intelektualistów przeciwko standardom lumpeninteligenta, korzystającego z „gotowców i bryków” dostarczanych rynkowi idei przez instytucje podtrzymujące chrześcijaństwo w obiegu kulturowym, może przeobrazić się, w tak potrzebną Polsce, aksamitną i liberalną rewolucję. Pierwszym „zwiastowaniem liberalnego buntu” jest uczestnictwo liberałów w polskim parlamencie.

 • naubyd

  Oceniono 135 razy 119

  "Stop ateizacji" a ja piszę STOP KLERYKALIZACJI I ŁADOWANIA SIĘ KOŚCIOŁA W ŻYCIE NIEWIERZĄCYCH I INNOWIERCÓW!

 • kaczyzmowi_stop

  Oceniono 126 razy 118

  Co za perfidny łgarz z Kaczyńskiego. Na łgarstwie buduje sobie lepsze koryto. Rozbuchane do granic absurdu pomniki kleszej pychy, świątynie, religia w szkołach, kapelani wszędzie, nawet w nieistniejących jednostkach wojskowych, opłacanie wysłanników Watykanu na misjach, konkordat, wsadzanie nosa do polityki, wolne, katolickie media, niezależne, Belzebub z Torunia ale również telewizje i radia diecezjalne a nawet parafialne. Każdego roku płacimy klechom 8 miliardów PLN w tak ogromnym kryzysie, a watykańska sitwa żyje w luksusie. Uczelnie katolickie, opłacanie wydziałów teologicznych na uczelniach świeckich. Można tak wymieniać bez końca, a ta PiS-owska menda śmie mówić, że najtrudniejsza sytuacja od czasów komunizmu (którego nawiasem mówiąc nigdy nie było). I odnoście komunizmu. W żadnym kraju bloku sowieckiego klechy nie miały takich swobód jak w Polsce. To za PRL-u z Polski wyszedł papież, wyuczony na PRL-owskich uczelniach. Biskupi mieli brzuchy takie jak obecnie, ciągnące się po ziemi i żyli w luksusie. Były swobody religijne i można było odprawiać wszystkie uroczystości kościelne, również procesje i inne. Narzekacie na Tuska. Wybierzcie piwowską zarazę, to jeszcze będzie błagać na kolanach o powrót ludzi normalnych, nieskażonych watykańską zarazą !! Jak widać przykład fanatyka religijnego - premiera z Turcji niczego was nie uczy !

 • dream_catch

  Oceniono 124 razy 116

  Ten kurdupel naprawdę jest pieprznięty, on chce katoszariatu w Polsce.

 • mederith

  Oceniono 115 razy 113

  Jak straszne musza siac ateisci spustoszenie wsrod prawdziwych chrzescijan-katolikow. Jak ciezko i potwornie sa przesladowani chrzescijanie-katolicy w Ojczyznie sw. JP,aby garstka fanatykow chrzescijanstwa powolala do zycia "Parlamentarny zespol ds. Przeciwdzialania Ateizacji Polski" za pieniadze podatnika. Bracia ateisci, agnostycy, niewierzacy, przestancie juz terroryzowac, przesladowac, napietnowac itp katolikow w ojczyznie bl. Marii, gdzie w kazdym wiekszym miescie jest wiecej kosciolow jak szpitali, gdzie kazda wladza, poczynajac od wiejskiego soltysa z Koziej Wolki, a na ministrach rzadu konczac, pada na kolana przed kazda fluorescencja, gdzie byle pleban z zabitej dechami wioski ma wiekszy autorytet, niz wladza ustawodawcza.
  O bracia , tak nie mozna, katolicy-chrzescijanie, oraz wszyscy wierzacy sa strasznie dyskryminowani, zepchnieci na margines spoleczenstwa, o bracia tak nie mozna. Przez tak ogromna dyskryminacje, jedyny Zbawca Ojczyzny, Jedyny Prawdziwy WOLAK dostal traumy przenajswietszej...:)

 • zuza-19

  Oceniono 119 razy 111

  Szkoda że pojeb...niec nic nie powiedział o pedofili wsród czarej zarazy, o nachalnym lobingu o religie na maturze, o tym ze tylko w Polsce rozpasanie kleru katolickiego jest tak wielkie, nie spotykane nigdzie w Europie, o tym ze wyrwali tysiace hektarów ziemi działając jak przestepcy, o tym że ciagna z budżetu panstwa ogromne pieniadze, o tym że tysiace czarnych rozlazło się po szpitalach i zamiast pomagać umierającym sa tam dla kasy, o tym terroryzuja dyrektorów szkół , o tym że maja poteżne bissnesy / biurowce, szkoły, szpitale itp/ za które nie płaca podatków, o tym że dostaja działki na kult religijny za 1% wartości / Głódż pijak w Gdańsku/ a póżniej choduja tam daniele, o tym że maja swoje firmy pogrzebowe i tylko u nich można zamówic pogrzeb bo maja tez swoje cmentarze, I to jest ku...wa prześladowanie. Jarek jebnij sie w ten stary pomarszczony łeb zanim pierdoły będziesz pociskał. Watykanczycy sa wazniejszymi obywatelami Polski niz rodowici Polacy. Spier...laj razem z nimi do Watykanu bo tam jest wasze miejsce.Juz dość tej cuchnacej, ponurej , zaczadzonej atmosfery, dajcie Polakach pozyc tak jak chca . a nie wciskac im ku...wa sektowską wiare.Polak to najbardziej smutny obywatel Europy, ale jak wyjedzie po za jej granice zaczyna oddychac , a nie wciagać nosem kadzidła. Tobie pajacu juz nic nie pozostało jak lezeć plackiem razem z reszta PISU pod radiem co ma ryja, ale młodzi Polacy chca nareszcie wolności , więc spier...laj z katolicyzmem do Watykanu. 20 lat utrzymujemy tych nierobw i chyba juz starczy, fury kupili, wille wzbudowali-plebanie- daniele pasa, actimela pija i dosc.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje