Armatka wodna na jednego człowieka. Tak turecka policja tłumi protesty [ZDJĘCIA]

Mężczyzna zaatakowany w Ankarze

Mężczyzna zaatakowany w Ankarze (Fot. DADO RUVIC REUTERS)

Po nocnych zamieszkach, które były jednymi z najcięższych od początku trwania demonstracji w Turcji, policja otoczyła plac Taksim w Stambule. Protestujący, którzy zbliżają się do policji, są atakowani gazem i armatkami wodnymi. Podobnie w Ankarze - Reuters opublikował zdjęcia, na których widać, jak policja atakuje armatką wodną mężczyznę.
Mężczyzna został zaatakowany w Ankarze, gdy zbliżał się do placu Kizilay. Uderzenie było tak silne, że nie mógł iść o własnych siłach.

(Fot. Reuters)

W Stambule także policja otoczyła najważniejsze miejsca w mieście. Plac Taksim jest zajęty przez służby.

"To była jedna z najgorszych nocy"

Wczoraj w nocy doszło do najbrutalniejszych starć od dwóch tygodni. - To była jedna z najgorszych nocy od rozpoczęcia protestu - mówi jeden z uczestników starć w rozmowie z BBC.

Turecka policja wkroczyła w sobotę wieczorem do parku Gezi w Stambule i rozpyliła gaz łzawiący, aby rozproszyć demonstrantów. Najpierw do parku weszły oddziały prewencyjne policji, które zabrały stamtąd ludzi. Chwilę później wjechały buldożery i zniszczyły namioty należące do manifestantów.

Policja darła transparenty demonstrantów, przewróciła stragany z jedzeniem i wpuszczała do namiotów gaz łzawiący, zmuszając przebywających wewnątrz ludzi do wyjścia. Turecka telewizja pokazywała zdjęcia kobiety niesionej na noszach do karetki pogotowia, a także mężczyzny leżącego na ziemi. 29 osób odniosło obrażenia.

Dwa tygodnie starć

Bezpośrednim bodźcem do protestów stały się plany przebudowy stambulskiego placu Taksim. Lokalizacja ta jest tradycyjnie miejscem, z którego wyruszają demonstracje. W miejscu placu i parku - jednego z ostatnich bastionów zieleni w tej gęsto zabudowanej części Stambułu - miały początkowo powstać centrum kultury i centrum handlowe.

Już wtedy politycy lewicowi, urbaniści i działacze społeczni ostro pomysł krytykowali. Zapowiedź premiera Recepa Tayyipa Erdogana, że w miejscu placu Taksim stanie jednak nie centrum handlowe, a meczet, ostatecznie przelała czarę goryczy. Demonstracje przeciwko przebudowie przerodziły się 31 maja w antyrządowe demonstracje w całym kraju przeciwko nasilającym się tendencjom autorytarnym we władzach i próbom umiarkowanej islamizacji kraju podejmowanym przez Erdogana.

Komentarze (41)
Armatka wodna na jednego człowieka. Tak turecka policja tłumi protesty [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • ccey

  0

  ten człowiek to jeden konduktu pogrzebowego. rt.com/news/ankara-police-funeral-raid-778/
  1 czerwca został zastrzelony przez policjanta działacz społeczny. na filmie to widaćwww.youtube.com/watch?v=l5psGJDU2xQ
  dzisiaj był pogrzeb, jednak policja zatrzymała i nie pozwoliła maszerować konduktowi, nie pomogły prośby ani płacz matki. policja bardzo brutalnie potraktowała ich, zmuszając do rozejścia i zawrócenia. www.radikal.com.tr/turkiye/ethem_sarisuluk_son_yolculuguna_ugurlaniyor-1137829(można to w google przetłumaczyć).
  oni są jak w klatce bez pomocy. :(:(

 • ccey

  Oceniono 2 razy 2

  ten człowiek to jeden konduktu pogrzebowego.
  1 czerwca został zastrzelony przez policjanta działacz społeczny. na filmie to widać www.youtube.com/watch?v=l5psGJDU2xQ
  dzisiaj był pogrzeb, jednak policja zatrzymała i nie pozwoliła maszerować konduktowi, nie pomogły prośby ani płacz matki. policja bardzo brutalnie potraktowała ich, zmuszając do rozejścia i zawrócenia. www.radikal.com.tr/turkiye/ethem_sarisuluk_son_yolculuguna_ugurlaniyor-1137829 (można to w google przetłumaczyć).
  oni są jak w klatce bez pomocy. :(:(

 • canabissativa

  0

  religia-opium dla mas

 • iremus

  Oceniono 4 razy 0

  Władza państwowa demokratycznej Turcji dzięki oddaniu NATO i UE jest niezagrożona. Nie żałować broni na laickich terrorystów.

 • awitold

  Oceniono 7 razy -1

  Barbarzynski kraj. Zamiast strzelac do ludzi, jak u nas w 1981 do gornikow w kopalni "Wujek", to oni ich woda polewaja!

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 8 razy -4

  Chociaż czysty będzie gostek...

 • ciotka_ltd

  Oceniono 15 razy 9

  @ xdt

  A tu akurat sie mylisz: inwestycja odsunieta do czasu...wyroku sadu, a sluzby miejskie na oczyszczonym przez policje placu wlasnie dzis od rana sadza kwiatki. Daj Allah, by skonczylo sie na ambicjach Erdogana zachowania twarzy i ustapienia postulatom ludnosci z jednoczesnym pokazaniem, ze 'ja jednak mam tu wladze.'
  On sie panicznie boi, ze zostanie ze stolka zwalony (choc poki co takich postulatow nie bylo), a wiec wie dobrze skubaniec, ze narod go znow tak wielka milosci nie darzy.
  Ale by te wielka milosc narodu calemu swiatu pokazac zwolal wlasnie wzorem tow. Gierka 'wiec poparcia' na peryferiach miasta. Rzecz jasna, pod oslona dodatkowo sciagnietych oddzialow tamtejszego ZOMO, zapewne, by go narod z tej ogromnej milosci nie zaglaskal na smierc.;)

 • kazmierz111

  Oceniono 35 razy 31

  bardzo dzielni TURCY precz z ciemnogrodem fanatyków

 • annaprus

  Oceniono 1 raz 1

  ... zawsze zastanawiałam się jak w Nowym Yorku obronił się Central Park www.photo-travels.org/pl/foto/100/997/ ....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje