Putin: Rosja chce zacieśnić stosunki z Iranem po wyborze Rowhaniego

16.06.2013 13:20
Hasan Rowhani wygrał wybory prezydencie w Iranie

Hasan Rowhani wygrał wybory prezydencie w Iranie (Fot. Vahid Salemi AP)

Prezydent Rosji Władimir Putin pogratulował umiarkowanemu duchownemu Hasanowi Rowhaniemu zwycięstwa w wyborach prezydenckich w Iranie, wzywając go do zacieśnienia stosunków z Rosją.
Putin wyraził nadzieję, że nowy szef irańskiego państwa "otworzy się na rozwój swego kraju" oraz na "zacieśnienie wzajemnych stosunków" z Rosją, która "jest przyjacielem" Iranu - poinformował Kreml, powołując się na depeszę gratulacyjną Putina do Rowhaniego. Prezydent Rosji potwierdził również "wolę postępu w rozwoju współpracy korzystnej dla obu państw w różnych dziedzinach i w interesie bezpieczeństwa regionalnego oraz stabilizacji międzynarodowej" - dodano.

Ławrow: Rozmowy zamiast sankcji

Hasan Rowhani niespodziewanie uzyskał potrzebną do wygranej w pierwszej turze ponad połowę głosów (50,68 proc.), zwyciężając w wyborach, do których dopuszczonych zostało sześciu kandydatów, w tym czterech konserwatystów.

Rowhani w listopadzie br. skończy 65 lat. Swoje zwycięstwo zawdzięcza w dużej mierze wycofaniu się z wyborów reformatora Mohammada Rezy Arefa, lecz także poparciu, jakiego udzielił mu tuż po rezygnacji Arefa były reformatorski prezydent Mohammad Chatami.

Według ekspertów od stosunków międzynarodowych rola Iranu w rosyjskiej polityce zagranicznej jest w dużej mierze funkcją stanu relacji Rosji z państwami zachodnimi. Mówiąc nieraz o sytuacji wokół Iranu i jego kontrowersyjnym programie nuklearnym, szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow jest zdania, że Zachód powinien skoncentrować się nie na sankcjach i groźbach użycia siły militarnej, lecz na rozmowach z Teheranem.

Moskwa nalegała ostatnio także, by w międzynarodowej konferencji pokojowej na temat rozwiązania konfliktu w Syrii wziął udział Iran, sojusznik reżimu Baszara el-Asada w regionie. Udziałowi w konferencji Iranu, który jest obiektem sankcji międzynarodowych z powodu swego programu nuklearnego, sprzeciwia się Zachód.

Zobacz także
Komentarze (37)
Zaloguj się
 • alejajaniemaco

  Oceniono 45 razy 17

  Roznica miedzy wyborami prezydenckimi w USA a w Iranie jest taka ze w Iranie ludzie glosuja na konkretnych kandydatow a w USA na partie ktorej kierownictwo samo wybiera sobie dogodnego figuranta - takiego gogusia ktory bedzie sie ladnie usmiechal do ludzi a ludzie do niego.

 • doda785

  Oceniono 28 razy 14

  w Syrii rządzi legalny rząd .....reżimowe polandyjskie media rozsiewają nie prawdziwe informacje

 • bardzouparty

  Oceniono 20 razy 12

  A nie mówiłem (pisałem).
  To oznacza zestawy przeciwlotnicze "S-300"- każda ilość.
  A może jeszcze coś lepszego.

 • takisobiestatystyk

  Oceniono 11 razy 7

  Rosja prowadzi wobec Iranu politykę nieco chwiejną i kila razy wystawiła już Iran do wiatru. Samo werbalne poparcie - choć oczywiście ważne - może nie wystarczyć dla wyraźnego "zacieśnienia" owych stosunków.

 • pismaki_klamia

  Oceniono 16 razy 6

  Gratuluje wygranej, życzę dużo sukcesów (zwłaszcza w tępieniu terrorystów)

  Ciekawe kiedy poziom życia w Polsce dorówna temu w Iranie (np. autostrady, program kosmiczny, wojskowy, liczba publikacji naukowych, budownictwo mieszkaniowe...)

  Warto by też zacieśnić stosunki z Iranem (zwłaszcza z Irankami ... :-D )

  Ciekawostki dropsa:
  European parliamentarians in Syria
  A delegation of Belgian, British, Italian and Polish parliamentarians visited Syria for a week at the invitation of the House of the Syrian people. The delegation, led by Polish politician Mateusz Piskorski, notably included the chairman of the British National Party, Nick Griffin. The group was received by senior ministers. Arrangements were made for them to visit a prison and to meet with European prisoners who had joined the Contras.

  Families of Lebanese hostages to file complaint against John McCain
  Families of Lebanese hostages in Syria have announced their intention to file a complaint against United States Senator John McCain for complicity in kidnapping. McCain entered Syria illegally with the help of the Syrian Emergency Task Force, an NGO linked to Israel. On a photograph published by the association, the Senator can be seen posing with Mohammad Nour, spokesman for the Northern Storm Brigade, which is holding the Lebanese hostages.

 • 70irek

  Oceniono 41 razy 5

  Lepiej z Iranem niż z półgłówkami z USA

 • yarrrr

  Oceniono 4 razy 4

  - bardzo dobrze, że wygrał umiarkowany kandydat
  - bardzo dobrze, jak Rosja będzie zacieśniać współpracę z Irtanem, Syrią, a razem z Chinami przejdą / już przeszły na kupowanie ropy w innej walucie, niż dolar.
  To spowoduje osłabienie chorego reżimu amerykańskich iluminatów, bankierów, kompleksu mil.-przem.

 • blski

  Oceniono 1 raz 1

  @alejajaniemaco
  Praktycznie w USA glosuja na dwoch (prezydenta i wice) jednoczesnie. Formalnie ostateczny glos nalezy do elektorow (ich liczba zalezy od populacji danego stanu) i to oni wybieraja ktoras z tych par.
  (elektor nie jest zobowiazany oddac swoj glos na tego ktory w jego stanie uzyskal wiekszosc glosow, ale o ile wiem to nikt tego jeszcze nie zrobil).
  Co do kandydatow, ci rzeczywiscie wybierani sa na zebraniach danej partii, nastepnie przedstawiani jako kandydaci tej partii.
  Jesli chodzi o to czy kandydat jest figurantem, to niewatpliwie jest zobowiazany tym ktorzy otworzyli portfele umozliwiajac mu wziecie udzialu.
  Mozna kwestionowac uczciwosc amerykanskich wyborow i to ze wzgledu na ilosc pieniedzy niezbednych do kandydowania, jak tez organizacji ktora spowodowala, ze rzdza od zawsze dwie partie ktorych roznica jest w tym jakie przemysly daja im pieniadze - republikanom naftowe i zbrojeniowe; demokratom frarmaceutyczne i prawne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje