Premier Japonii: Musimy rozwijać współpracę między Japonią i Polską

16.06.2013 12:51
Donald Tusk i premier Japonii Shinzo Abe

Donald Tusk i premier Japonii Shinzo Abe (Fot. Jacek Marczewski / Agencja Gazeta)

Musimy dążyć do dalszej współpracy między Japonią i Polską, która ma mieć na celu rozwój obu państw - powiedział premier Japonii Shinzo Abe po spotkaniu z szefem polskiego rządu Donaldem Tuskiem. Premier Japonii wyraził podziw dla osiągnięć Polski, jeśli chodzi o rozwój gospodarczy na przestrzeni ostatnich 20 lat.
Jak podkreślił, podczas rozmów z premierem Donaldem Tuskiem wymienili się opiniami dotyczącymi dalszej współpracy, która ma mieć na celu rozwój obu państw. Dodał, że w sierpniu tego roku Polskę odwiedzi flotylla japońskich statków szkoleniowych. - Zgodziliśmy się, że należy dążyć do spotkania, którego celem będzie omówienie konkretnych działań mających na celu rozwój współpracy w zakresie obronności - powiedział japoński premier.

Dodał, że jego rozmowa z Donaldem Tuskiem dotyczyła też "dużej potrzeby wzrostu wymiany" między Polską i Japonią również w zakresie "wymiany ludzkiej". - Z całą pewnością musimy dążyć do tego, aby budować i rozwiązywać problemy międzynarodowe również dzięki współpracy między Japonią i Polską - podkreślił.

Tusk: wizyta premiera Japonii przejdzie do historii naszych relacji

Wizyta premiera Japonii w Warszawie będzie kamieniem milowym relacjach polsko-japońskich i przejdzie do historii - powiedział w niedzielę premier Donald Tusk po spotkaniu z szefem japońskiego rządu Shinzo Abe. Jak dodał, ta wizyta otwiera też nowy rozdział w relacjach Japonia-Grupa Wyszehradzka.

Rozmowa premierów Polski i Japonii dotyczyła m.in. polsko-japońskiej współpracy w dziedzinie gospodarczej, obronnej, bezpieczeństwa, nauki i technologii, promocji inwestycji oraz polityki klimatycznej. Polski premier poinformował, że ważnym tematem rozmów była też współpraca w dziedzinie energetyki. - Oba nasze kraje muszą dużo płacić za importowaną energię, a to ma bezpośredni wpływ na konkurencyjność naszych gospodarek. Uzgodniliśmy w związku z tym kontynuowanie prac Grupy Wysokiego Szczebla do spraw energetyki, szczególnie w sektorze energii jądrowej i odnawialnej - zaznaczył. Tusk zadeklarował również, że Polska chce współpracować z japońskimi naukowcami na rzecz tworzenia tzw. inteligentnych sieci energetycznych.

Zobacz także
Komentarze (64)
Zaloguj się
 • zoryan

  Oceniono 109 razy 41

  Nawet sobie nie zdajecie sprawy co macie, wybierzcie Kaczora ,to wam pokaze jak pieprzyc caly dorobek

 • nostradamuspl

  Oceniono 23 razy 21

  Polacy sa bardzo szanowani przez Azjatow, Chinczycy i Japonczyscy w szczegolnosci....
  Powinnismy to wykorzystywac, bo Francuzi, Wlosi, Niemcy i Anglicy wchodza im do d...py ale i tak z tego nic nie maja bo sa tam zle postrzegani, a w Azji to jest najwaszniejsze.

 • hegemon49

  Oceniono 46 razy 12

  Każdy tak gada jak jest w polsce pewnie im te samą kartke pod nos podtykają

 • rydzyk_fizyk

  Oceniono 36 razy 10

  Japonia chce być teraz drugą Polską? ;)

 • drozd215

  Oceniono 11 razy 5

  Premier Japonii wyraził podziw dla osiągnięć Polski, ..............
  ----------------
  A ja wyrażam podziw dla wiedzy premiera Japonii o Polsce.

 • hkloss1

  Oceniono 7 razy 5

  Akurat znalem i mieszkalem razem z wieloma Japonczykami i z ludzmi z Korei Poludniowej.
  Sa to niesamowicie kulturalni i uczynni ludzie.
  Poza bardzo duza iloscia firm dzialajacych na calym globie sprzedajacych bardzo wysokiej jakosc produkty, jednym z ich glownych punktow przewagi nad tzw "swiatem zachodnim" jest to ze sa to kraje jednorodne w przytlaczjacej wiekszosci, postwily na niedopuszczanie imigrantow do osiedlania sie w ich krajach z kultur , krajow ktore sa im calkowicie obce religijnie i kulturowo.
  Polska jezeli bedzie podazac za polityka krajow zachodnich i bedzie zezwalac na osiedlanie sie w Polsce ludzi ktorzy nie maja nic wspolnego z nasza kultura i religia, a mam tu na mysli muzulmanow z kaukazu (czeczencow), z azji i afryki i wogole czarnych to bedzie staczac sie po rowni pochylej i miec ciagle problemy z roznymi grupami etnicznymi jak to sie dzieje na zachodzie europy.
  Bierzmy przyklad z Japonii i Korei Poludniowej i zorganizujmy Polske jako kraj jednonarodowosciowy (oczywiscie wspolnie z tymi grupami etnicznymi ktore w Polsce z Polakami zyja od wiekow) , ale nie wpuszczajmy ludzi calkowicie nam obcych kulturalnie i religijnie, bo to tylko bedzie prowadzic do degeneracji kraju.

 • fuchsgs

  Oceniono 10 razy 4

  przyjechał sprawdzić czy w Polsce już "druga Japonia"!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje