Premier Japonii: Musimy rozwijać współpracę między Japonią i Polską

16.06.2013 12:51
Donald Tusk i premier Japonii Shinzo Abe

Donald Tusk i premier Japonii Shinzo Abe (Fot. Jacek Marczewski / Agencja Gazeta)

Musimy dążyć do dalszej współpracy między Japonią i Polską, która ma mieć na celu rozwój obu państw - powiedział premier Japonii Shinzo Abe po spotkaniu z szefem polskiego rządu Donaldem Tuskiem. Premier Japonii wyraził podziw dla osiągnięć Polski, jeśli chodzi o rozwój gospodarczy na przestrzeni ostatnich 20 lat.
Jak podkreślił, podczas rozmów z premierem Donaldem Tuskiem wymienili się opiniami dotyczącymi dalszej współpracy, która ma mieć na celu rozwój obu państw. Dodał, że w sierpniu tego roku Polskę odwiedzi flotylla japońskich statków szkoleniowych. - Zgodziliśmy się, że należy dążyć do spotkania, którego celem będzie omówienie konkretnych działań mających na celu rozwój współpracy w zakresie obronności - powiedział japoński premier.

Dodał, że jego rozmowa z Donaldem Tuskiem dotyczyła też "dużej potrzeby wzrostu wymiany" między Polską i Japonią również w zakresie "wymiany ludzkiej". - Z całą pewnością musimy dążyć do tego, aby budować i rozwiązywać problemy międzynarodowe również dzięki współpracy między Japonią i Polską - podkreślił.

Tusk: wizyta premiera Japonii przejdzie do historii naszych relacji

Wizyta premiera Japonii w Warszawie będzie kamieniem milowym relacjach polsko-japońskich i przejdzie do historii - powiedział w niedzielę premier Donald Tusk po spotkaniu z szefem japońskiego rządu Shinzo Abe. Jak dodał, ta wizyta otwiera też nowy rozdział w relacjach Japonia-Grupa Wyszehradzka.

Rozmowa premierów Polski i Japonii dotyczyła m.in. polsko-japońskiej współpracy w dziedzinie gospodarczej, obronnej, bezpieczeństwa, nauki i technologii, promocji inwestycji oraz polityki klimatycznej. Polski premier poinformował, że ważnym tematem rozmów była też współpraca w dziedzinie energetyki. - Oba nasze kraje muszą dużo płacić za importowaną energię, a to ma bezpośredni wpływ na konkurencyjność naszych gospodarek. Uzgodniliśmy w związku z tym kontynuowanie prac Grupy Wysokiego Szczebla do spraw energetyki, szczególnie w sektorze energii jądrowej i odnawialnej - zaznaczył. Tusk zadeklarował również, że Polska chce współpracować z japońskimi naukowcami na rzecz tworzenia tzw. inteligentnych sieci energetycznych.

Zobacz także
Komentarze (64)
Premier Japonii: Musimy rozwijać współpracę między Japonią i Polską
Zaloguj się
 • blue911

  Oceniono 1 raz 1

  Precz z gangsterami I kowbojami! Witajcie samurajowie!

 • blue911

  Oceniono 1 raz 1

  Brawo,panie premierze! Tak trzymac! Japonia to wspanialy kraj I wspaniali ludzie. Duzo mozemy sie od nich nauczyc.

 • moro01

  0

  Peło czyli bezprawie i niesprawiedliwość.
  www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=o66kTUoWSlA

 • drozd215

  Oceniono 1 raz 1

  Tan Japończyk jest jeszcze wyższy od naszego dryblasa?
  To musi być olbrzym.

 • koniev

  0

  Japonce postawia nam kolejnego Bridgestonea, po Stargardzie i beda tez tam eksploatowac ludzi 29 dni w miesiacu po najnizszej stawce. Dziekuwa. Japonce sa mega bogaci.. maja mnustwo kasy w oszczednosciach. Polsce daaleeeeko do Japonii, mimo posiadania znacznie wiekszej ilosci zasobow mineralnych. Musi sie zmienic mentalnosc ludzi.

 • nazimno

  Oceniono 1 raz 1

  Cyt; Polskę odwiedzi flotylla japońskich statków szkoleniowych

  Jesli chodzi o marynarkw wojenna, to nie statki sa tylko okrety szkoleniowe;

 • drozd215

  Oceniono 11 razy 5

  Premier Japonii wyraził podziw dla osiągnięć Polski, ..............
  ----------------
  A ja wyrażam podziw dla wiedzy premiera Japonii o Polsce.

 • aa_6

  Oceniono 3 razy 1

  Pomyślałam sobie, że gdyby tu rządził Pierwszy Kłamca IV RP, premier Japonii omijałby ten kraj szerokim łukiem.

 • lechujarek_wolski

  Oceniono 3 razy -1

  Podobno w polskiej delegacji nie zabrakło wybitnego specjalisty od komunikacji - Juzka Bąka :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje