Na stadionie rozpoczął się Kongres Polskiej Lewicy. Bez: Jaruzelskiego, Wałęsy i Kwaśniewskiego

16.06.2013 10:59
Aleksander Kwaśniewski

Aleksander Kwaśniewski (Fot. Mikołaj Kuras/AG)

Na Stadionie Narodowym rozpoczął się organizowany przez SLD Kongres Polskiej Lewicy. Bierze w nim udział prawie 90 partii, organizacji i stowarzyszeń. Na kongresie - mimo zaproszenia - nie pojawili się byli prezydenci: Aleksander Kwaśniewski, Lech Wałęsa i gen. Wojciech Jaruzelski.
Celem zjazdu - jak deklarują politycy Sojuszu - jest refleksja programowa lewicy, podkreślenie wagi sprawiedliwości społecznej, a nie tworzenie nowej formacji politycznej.

Awantura o Palikota

Na zjeździe nie pojawi się Aleksander Kwaśniewski. Dlaczego? Nie wiadomo. Palikot przekonuje, że były prezydent uzależniał swoją obecność od zaproszenia dla lidera RP. SLD zaprzecza: Takiego ultimatum nigdy nie było.

A co na to sam Kwaśniewski? - Mam nadzieję, że SLD podejmie rozmowy z Ruchem Palikota, że zaprosimy wszystkich, którzy poczuwają się do lewicowej tożsamości i wtedy oczywiście przyjdę. RP to jest dzisiaj co najmniej 10 proc. wyborców i nie wolno ich ignorować - mówił, pytany o obecność na kongresie.

Wiadomo jednak, że Ruch Palikota nie został zaproszony na Stadion Narodowy. - Palikot nie ma lewicowych poglądów, to nie jest człowiek lewicy, on się podszywa pod lewicę - rzecznik SLD Dariusz Joński. Jak dodał, Janusz Palikot ma poglądy liberalne w sferze gospodarczej, wypomniał w tym kontekście Ruchowi Palikot poparcie wydłużenia wieku emerytalnego.

Według Jońskiego współpraca SLD z Palikotem byłaby więc niewiarygodna. - Nie wejdziemy w LiD-bis, LiD to kit - uznał.

Na kongres nie przyjadą także zaproszeni przez SLD: Wojciech Jaruzelski i Lech Wałęsa.

Zjazd otworzył Oleksy

Kongres poprzedziło otwarcie wystawy pt. "Młodzi, wykształceni, bezrobotni". Zjazd otworzył Józef Oleksy; w dalszej części przewidziano wystąpienie szefa SLD Leszka Millera oraz 7 paneli dyskusyjnych: "Nowa polityka społeczna"; "Gospodarka polska wobec światowego kryzysu"; "Przyszłość demokracji"; "Uspołecznienie kultury"; "Lewica XXI wieku"; "Nowoczesna Polska"; "Drogi awansu kobiet - perspektywa zmiany".

W ramach paneli debatować mają m.in.: b. wicepremier i minister finansów, prof. Grzegorz Kołodko, prawniczka, prof. Monika Płatek, filozof prof. Jan Hartman, a także psychologowie: prof. Janusz Czapiński i prof. Janusz Reykowski, socjolog prof. Jacek Raciborski oraz politolog prof. Kazimierz Kik. Głos zabiorą także: szef OPZZ Jan Guz, prezes KGHM Polska Miedź Herbert Wirth i b. minister transportu Bogusław Liberadzki.

Zobacz także
Komentarze (59)
Na stadionie rozpoczął się Kongres Polskiej Lewicy. Bez: Jaruzelskiego, Wałęsy i Kwaśniewskiego
Zaloguj się
 • tuskowyemeryt

  0

  SLD i lewica, buahahahaha.
  Tym panom już podziękowaliśmy po ich pierwszej kadencji.

 • jg-k

  Oceniono 6 razy -4

  Panie Kwaśniewski - Panu już dziękujemy!!! Tak się dzieli a nie łączy!!!

 • wuj1234

  Oceniono 2 razy 0

  TOWARZYCHO WZAJEMNEJ ADORACJI DOBRZE WYPASIONE NA LEWICOWOŚCI DOROBIONE W SKRAJNYM LIBERALIŻMIE. Oto chodzi bracia robotnicy, bezrobotni i nędzarze. Prawda jak się o WAS zatroszczyli. Kongres zrobili i jajca sobie z WAS robią.

 • ocalony70

  Oceniono 2 razy 0

  Po zakończeniu, czołgac się do cmentarza w kierunku grobu. DZIADY ZABUSKIE !

 • soldadura104

  Oceniono 4 razy -2

  Wśród prelegentów dużo nazwisk na -ski, cki które nie są nazwiskami szlacheckimi mogą więc to być nazwiska rosyjskich Żydów

 • moro01

  Oceniono 1 raz -1

  www.youtube.com/watch?v=jdg8Sp1HUKM
  Jebać milicję. Tak się z tępakami załatwia sprawę.

 • jamj

  Oceniono 5 razy 3

  To się powinno nazywać Kongres Lewizny Polskiej.

 • 3jw60

  0

  Jaki Oleksy taka lewica. Trzeba nie mieć rozumu żeby wystawiać na widok publiczny tego pijanego bełkota.

 • krysztofiak1963

  Oceniono 4 razy 0

  dzięki - to taka figura rzecz jasna. dziwi mnie to, że ani w przemówieniu Millera ani Oleksego nie ma mowy o podniesieniu pensji minimalnej; wieć ta lewica promuje niewolnictwo. czytajcie i powielajcie
  blogi.newsweek.pl/Tekst/polityka-polska/656262,polacy-sa-niewolnikami.html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje