Na stadionie rozpoczął się Kongres Polskiej Lewicy. Bez: Jaruzelskiego, Wałęsy i Kwaśniewskiego

16.06.2013 10:59
Aleksander Kwaśniewski

Aleksander Kwaśniewski (Fot. Mikołaj Kuras/AG)

Na Stadionie Narodowym rozpoczął się organizowany przez SLD Kongres Polskiej Lewicy. Bierze w nim udział prawie 90 partii, organizacji i stowarzyszeń. Na kongresie - mimo zaproszenia - nie pojawili się byli prezydenci: Aleksander Kwaśniewski, Lech Wałęsa i gen. Wojciech Jaruzelski.
Celem zjazdu - jak deklarują politycy Sojuszu - jest refleksja programowa lewicy, podkreślenie wagi sprawiedliwości społecznej, a nie tworzenie nowej formacji politycznej.

Awantura o Palikota

Na zjeździe nie pojawi się Aleksander Kwaśniewski. Dlaczego? Nie wiadomo. Palikot przekonuje, że były prezydent uzależniał swoją obecność od zaproszenia dla lidera RP. SLD zaprzecza: Takiego ultimatum nigdy nie było.

A co na to sam Kwaśniewski? - Mam nadzieję, że SLD podejmie rozmowy z Ruchem Palikota, że zaprosimy wszystkich, którzy poczuwają się do lewicowej tożsamości i wtedy oczywiście przyjdę. RP to jest dzisiaj co najmniej 10 proc. wyborców i nie wolno ich ignorować - mówił, pytany o obecność na kongresie.

Wiadomo jednak, że Ruch Palikota nie został zaproszony na Stadion Narodowy. - Palikot nie ma lewicowych poglądów, to nie jest człowiek lewicy, on się podszywa pod lewicę - rzecznik SLD Dariusz Joński. Jak dodał, Janusz Palikot ma poglądy liberalne w sferze gospodarczej, wypomniał w tym kontekście Ruchowi Palikot poparcie wydłużenia wieku emerytalnego.

Według Jońskiego współpraca SLD z Palikotem byłaby więc niewiarygodna. - Nie wejdziemy w LiD-bis, LiD to kit - uznał.

Na kongres nie przyjadą także zaproszeni przez SLD: Wojciech Jaruzelski i Lech Wałęsa.

Zjazd otworzył Oleksy

Kongres poprzedziło otwarcie wystawy pt. "Młodzi, wykształceni, bezrobotni". Zjazd otworzył Józef Oleksy; w dalszej części przewidziano wystąpienie szefa SLD Leszka Millera oraz 7 paneli dyskusyjnych: "Nowa polityka społeczna"; "Gospodarka polska wobec światowego kryzysu"; "Przyszłość demokracji"; "Uspołecznienie kultury"; "Lewica XXI wieku"; "Nowoczesna Polska"; "Drogi awansu kobiet - perspektywa zmiany".

W ramach paneli debatować mają m.in.: b. wicepremier i minister finansów, prof. Grzegorz Kołodko, prawniczka, prof. Monika Płatek, filozof prof. Jan Hartman, a także psychologowie: prof. Janusz Czapiński i prof. Janusz Reykowski, socjolog prof. Jacek Raciborski oraz politolog prof. Kazimierz Kik. Głos zabiorą także: szef OPZZ Jan Guz, prezes KGHM Polska Miedź Herbert Wirth i b. minister transportu Bogusław Liberadzki.

Zobacz także
Komentarze (59)
Zaloguj się
 • gamonides

  Oceniono 67 razy 37

  Na kongresie jest kilkaset osób, w tym tylko kilkanaście poniżej 45 roku życia w tym głównie hostessy i pomoc techniczna. Przemówienia były żenujące - pustosłowie o wielkiej ideowej lewicy i Miller ze swoim zakłamanym uśmiechem i sztuczną gestykulacją. A tak naprawdę to SLD tam gdzie ma coś do powiedzenia idzie łapka w łapkę z PO i likwiduje stołówki, szkoły, okrawa zasiłki i tylko rozbudowuje samorządowe spółeczki, bo SLD realizuje idee lewicowe w ten sposób, że działa jak spółdzielnia pracy dla swoich członków i kumpli, a o lewicy gadają jak się za państwowe ochleją wódy.

  SLD jest przekleństwem lewicy i jej największym balastem !

 • wloczykijas

  Oceniono 30 razy 26

  Problem lewicy w Polsce polega na tym, że jej nie ma, niemal każda polska "lewica" jest "lewicą mianowaną". Od wieków był zbyt silny wpływ Kościoła, szlachty, biurokracji czy to obcej (np. pruskiej) czy polskiej na społeczeństwo, co eliminowało ruchy i wartości lewicowe. Takie oczywiście się przejawiały - powstanie kościuszkowskie włączające do walki chłopów, antyelitarne i antyklerykalne, powstanie chłopów przeciwko szlachcie i pańszczyźnie pod wodzą Jakuba Szeli zwane rabacją galicyjską, powstanie krakowskie pod wodzą Edwarda Dembowskiego, także postaci takie jak np. Edward Abramowski, aktyw Polskiej Partii Socjalistycznej czy Komunistycznej Partii Polski przed wojną (KPP została wymordowana na zlecenie Stalina, później dopiero po II. w.św. Stalin zainstalował w Polsce "własnych" aparatczyków zakładających początkowo PPR, a później PZPR, chociaż zdarzali się także przedwojenni niedobitkowie z KPP jak Gomułka). PRL był jaki był, z plusami i minusami, większą niż obecnie ochroną praw socjalnych czy pracowniczych, ale był to jednak generalnie autorytarny i biurokratyczny kapitalizm państwowy. No a później rok 1989 r., Okrągły Stół, który również zminimalizował wpływy lewicy społecznej. Oczywiście w każdym kraju inaczej kształtuje się podział na lewicę i prawicę, są różne kultury polityczne i społeczne, ale są kraje, w których lewica ma wyjątkowo mało do powiedzenia i jest wyjątkowo mało lewicowa, nieraz zdarza się to w krajach postkomunistycznych, które zniechęciły - także wskutek transformacji ustrojowych przeprowadzanych "bez znieczulenia" - społeczeństwa do słowa "lewica" (Polska, Słowacja, choć i tu są wyjątki, do dziś silna np. w Czechach lewica), a są i takie, gdzie lewica jest silna i radykalna (np. Francja - silny wpływ trockistów zarówno w dominującej Partii Socjalistycznej, jak i antyestablishmentowych ugrupowaniach radykalnych). Są także kraje, w których postulaty u nas uznane za skrajnie lewicowe, jak np. małżeństwa osób tej samej płci, są promowane przez prawicę, jak Partię Konserwatywną w UK. Także podział zawsze jest płynny, ale na tle porównawczym Polska wypada dość znacząco "na prawo". Pytanie czy lewica w tym kraju się rozwinie i będzie w stanie pozbyć się balastu zaszłości historycznych i ograniczeń i wejść na "szerokie wody oceanu", a w tym do steru władzy, czy raczej pozostanie zamkniętym, wspominkowym klubem o nikłym poparciu i oddziaływaniu społecznym.

 • bejzkik

  Oceniono 41 razy 23

  pardon, kongres czego?
  czy w tym kraju zawsze lewica bedzie kojarzona z postkomuna?

 • a.k.traper

  Oceniono 41 razy 15

  "Młodzi, wykształceni, bezrobotni", to oznacza, że się kształcili bezmyślnie, dla papierka i fałszywych ambicji, to już niektóre kraje przerobiły w tym Korea Południowa:)))
  Palikot jest gospodarczo liberalny dlatego nie może być socjalistą? Ano włąśnie może bo by być socjalistą trzeba najpierw mieć coś do rozdania, to towarzysz Joński wraz ze swoimi kolezkami nie jest lewicowcem tylko bolszewikiem bo chce okradać społeczeństwo i rozdawać po uważaniu.
  Każdy chrześcijanin to w penym stopniu lewicowiec bo miłość bliźniego swego to nic innego jak wsparcie w potrzebie, różnica między chrześcijaninem a bolszewikiem towarzyszu Joński jest taka że chcrześcijanin pracuje z myslą o swoich dzieciach i wnukach a a bolszewik myśli jak tu ustawić dzieci lub wnuki czyli taka sama jak picie w Szczawnicy i szczanie w piwnicy:)))

 • rimb2

  Oceniono 36 razy 12

  Lesiu przy Kwachu - to żałosny, bezideowy karzełek-gracz , zastanawiam się tylko co w tym SLD jeszcze robi grupa ludzi (jak się wydaje) rozsądnych.

 • mederith

  Oceniono 35 razy 11

  Cz na tak wazny kongres zostaly zakupione kleczniki i modlitewniki panske, wrazie jak by zechcial odwiedzic kongres Swiatowej slawy ACTIMELEK??
  A rozance oraz ksiazeczki do nabozenstwa sa przygotowane, wrazie jakby chciala odwiedzic kongres wdowa po JP niejaka Dziwiszowa, bo widzicie towarzysze, w ojczyznie Papieza Polaka musicie byc przygotowani na wszystko, zwlaszcza jesli chodzi o modlitwe, oraz klekanie, mam racje panie FILIPINSKA CHOROBA?? Jesli nie, pan sie zapyta tego co jeszcze nie zacza, ale juz skonczyl, taki ten siwy, podobno premierem kiedys byl. :)

 • le240

  Oceniono 36 razy 10

  Gdzie by Kwachu marnował czas na pseudo lewicę, która zdradziłą wszystkie ideały lewicy, o ile w ogóle je reprezentowała. Za rządów millera było najwięcej afer na największe kwoty - choćby komisja majątkowa, czy afera paliwowa, węglowa... Na śmietnik!

 • dudibudi

  Oceniono 35 razy 7

  Miler ty stary ubeku .........spadaj !!!

 • a.k.traper

  Oceniono 8 razy 4

  Zaprosili L. Wałęsę czy tylko jego lewą nogę, bo z tego co pamietam to Kwaśniewskiemu podawał prawą a ten jej nie chciał?:)))
  Tak panie Wałęsa, tylko krół Julian może podawac nogę:)))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX