Izrael: Sankcje na Iran muszą zostać wzmocnione. Nie można ustąpić

16.06.2013 09:42
Premier Izraela Benjamin Netanjahu

Premier Izraela Benjamin Netanjahu (Fot. Petr David Josek AP)

Premier Izraela Benjamin Netanjahu wezwał wspólnotę międzynarodową, by nie przestawała naciskać na Iran ws. odstąpienia od kontrowersyjnego programu nuklearnego po wyborze nowego szefa państwa, postrzeganego jako polityka o poglądach umiarkowanych.
- Wspólnota międzynarodowa nie może ustąpić przed życzeniowym myśleniem oraz kuszeniem i nie może poluzować presji na Iran, żeby wstrzymał swój program nuklearny - podkreślił Netanjahu na cotygodniowym posiedzeniu swego rządu. - Im większy nacisk na Iran, tym większa możliwość powstrzymania rozwoju jego programu nuklearnego, który pozostaje największym zagrożeniem dla pokoju na świecie - dodał.

Piątkowe wybory prezydenckie w Iranie wygrał umiarkowany duchowny Hasan Rowhani, który tuż przed wyborami uzyskał poparcie środowisk proreformatorskich w Iranie.

"Ocenimy Iran po działaniach"

- Iran będzie oceniany po swych działaniach - zaznaczył premier Izraela. - Jeśli wciąż będzie nalegał na rozwijanie swego programu nuklearnego, odpowiedź musi być jasna: zatrzymać go wszelkimi dostępnymi środkami - przestrzegł Netanjahu.

Izrael wielokrotnie sygnalizował, że podejmie działania wojskowe przeciwko Iranowi, jeśli sankcję międzynarodowe i dyplomacja zawiodą w powstrzymaniu irańskich ambicji nuklearnych.

Wzmocnijmy sankcje!

Wcześniej izraelski minister ds. strategicznych i służb specjalnych odpowiedzialnych za stosunki międzynarodowe Juwal Szteinic ocenił, że pomimo zwycięstwa Rowhaniego międzynarodowe sankcje na Iran muszą zostać wzmocnione, by dalej wywierać nań nacisk w kwestii programu jądrowego.

Szteinic zwrócił uwagę, że polityka nuklearna Iranu nie zmieni się, gdy u władzy nadal jest najwyższy przywódca duchowo-polityczny w Iranie ajatollah Sajed Mohammad Ali Chamenei.

- Rowhani nie uważa się za reformatora, lecz konserwatystę. Był (...) przedstawicielem Chameneiego w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego - podkreślił izraelski minister.

Niespodziewane zwycięstwo, ale...

Agencja Associated Press zwraca uwagę, że pomimo niespodziewanego zwycięstwa w Iranie kandydata, wspieranego przez koła proreformatorskie, wszystkie kluczowe decyzje, w tym dotyczące kwestii nuklearnych, obronności i polityki zagranicznej, pozostają w gestii rządzących ajatollahów i ich wpływowych obrońców, Strażników Rewolucji.

Szteinic jest odpowiedzialny za monitorowanie kontrowersyjnego programu nuklearnego Iranu. Od lat Izrael, który jako jedyny kraj na Bliskim Wschodzie dysponuje najpewniej arsenałem jądrowym, uważa Iran i jego atomowe ambicje za największe zagrożenie dla swego bezpieczeństwa. Za rządów ustępującego prezydenta-ultrakonserwatysty Teheran wielokrotnie groził unicestwieniem Izraela.

Zachód i Izrael podejrzewają Iran o potajemne prace nad uzyskaniem arsenału broni nuklearnej i środków jej przenoszenia. Teheran odrzuca te oskarżenia i twierdzi, że dąży jedynie do rozwoju energetyki atomowej.

Zobacz także
Komentarze (63)
Zaloguj się
 • takisobiestatystyk

  Oceniono 82 razy 60

  I słusznie. W świecie winny obowiązywać dwie sprawiedliwości - jedna dla Izraela i Żydów, druga dla reszty świata i gojów. I oczywiście decyzja o tym, co wolno i czego nie wolno zarówno Żydom, jak i nie-Żydom - powinna należeć oczywiście do... Żydów. Bo jest to NARÓD WYBRANY. Kto tego nie rozumie - jest obrzydliwym antysemitą i powinien się wstydzić.

 • herrporcupine

  Oceniono 58 razy 40

  A może by tak sankcje na Izrael, za notoryczne łamanie praw człowieka?

 • 54bodek

  Oceniono 48 razy 32

  Chciałoby się powiedzieć: " I kto to mówi? "
  Izrael, który nigdy nie przyznał się oficjalnie do posiadania broni atomowej, ma głowic atomowych około 80.
  ------------------------------------------------------------
  natemat.pl/63575,rosja-ma-najwiecej-glowic-atomowych-nikt-nie-chce-zrezygnowac-z-broni-nuklearnej
  a przypominam: Iran ciągle jeszcze nie ma takiej broni, pomimo że prawdopodobnie od długiego czasu (20 lat w przybliżeniu) pracuje nad jej wyprodukowaniem. Wniosek jest prosty, albo ma naukowców do kitu, albo rzeczywiście nie pracuje w tym kierunku, a jedynie nad energetyką jądrową.
  Tak czy inaczej Izrael jak zwykle histeryzuje, zupełnie niepotrzebnie.
  -----------------------------------------------------
  bigosogroch.blogspot.com/

 • listopad50

  Oceniono 42 razy 28

  sankcje jak zwykle odczuje na wlasnej skorze biedny czlowiek. Tym na gorze sankcje nie szkodza. A Izrael? Zacytuje Nigela Kennedy´ego: „[...] dopóki praktykowana przez to państwo polityka apartheidu nie zostanie zniesiona – nie zamierzam dać tam ani jednego koncertu. Przecież Palestyńczycy traktowani są we własnym kraju tak samo jak czarnoskórzy obywatele RPA przed 1994 rokiem. [...] Izrael słynie z tego, że nie wolno tam wykonywać Wagnera ze względu na jego rzekome związki z niemieckim nazizmem. A wyobraźcie sobie, co by się stało, gdyby ktoś spróbował w tamtejszej filharmonii zagrać muzykę palestyńską... To najbardziej nacjonalistyczne państwo współczesnego świata [...]”

 • jezierskiadam

  Oceniono 30 razy 20

  Izrael może przegrać jedną z następnych wojen i będzie to ostatnia wojna Izraela.

  Gunter Grass skrytykował politykę zagraniczną Izraela. I zaczęło się. Gunter Grass bardzo dobrze zrobił. Dawno pisałem (mniej więcej) to samo co on, ale mnie mało kto czyta.
  A tu skutek był piorunujący. Najbardziej w tym wszystkim dziwi mnie, że podobno premier Izraela Netanjahu zupełnie nadzwyczajnie wypadł w testach IQ. Ciekawe, co to były za testy i kto je przeprowadził?

  Ale po kolei. Jak się wydaje, ludzie rządzący w Izraelu żyją w przekonaniu, że przez najbliższe tysiąc lat, a może i dłużej, Izrael będzie wygrywał wszystkie kolejne wojny ze światem muzułmańskim, w oczekiwaniu na przyjście prawdziwego Mesjasza, który zaprowadzi nowy porządek.
  Jaki porządek? Właściwy!!! To jest chyba najlepsze słowo na określenie tego oczekiwanego porządku.

  No cóż? My sądzimy, że jednak Izrael może przegrać jedną z następnych wojen i że będzie to ostatnia wojna Izraela. Trochę dziwne, że nie dochodzi to do ludzi o niezwykle wysokim IQ.

  Wiecej: www.eioba.pl/a/3v3l/pacyfizm-jako-wyzsza-forma-antysemityzmu#ixzz2WN4Zgtq5

 • alik-w-plomieniach

  Oceniono 23 razy 15

  Brawo, pierwsza rzecz po wyborze nowego przywódcy z którym może nawet da się dogadać: obrzucić go błotem.
  Czy rodzina Netanjahu to się z Chełma wywodzi, czy jak?

 • doni72

  Oceniono 23 razy 13

  Oto caly Benjamin,caly swiat musi cos robic wedlug zyczen Izraela.Oczywiscie Izrael nie musi respektowac i moze lekcewazyc prawo miedzynarodow co czyni notorycznie np.w kwesti rezolucji ONZ.

 • anthrax_2

  Oceniono 25 razy 13

  Państwa azjatyckie nałożyły sankcje na Izrael i dlatego sportowcy Izraela muszą uczestniczyć w rozgrywkach europejskich
  Należy wzmocnić sankcje

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 12 razy 4

  "Iran będzie oceniany po swych działaniach" - Izrael też. Rozpierducha im się marzy widać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje