Izrael: Sankcje na Iran muszą zostać wzmocnione. Nie można ustąpić

16.06.2013 09:42
Premier Izraela Benjamin Netanjahu

Premier Izraela Benjamin Netanjahu (Fot. Petr David Josek AP)

Premier Izraela Benjamin Netanjahu wezwał wspólnotę międzynarodową, by nie przestawała naciskać na Iran ws. odstąpienia od kontrowersyjnego programu nuklearnego po wyborze nowego szefa państwa, postrzeganego jako polityka o poglądach umiarkowanych.
- Wspólnota międzynarodowa nie może ustąpić przed życzeniowym myśleniem oraz kuszeniem i nie może poluzować presji na Iran, żeby wstrzymał swój program nuklearny - podkreślił Netanjahu na cotygodniowym posiedzeniu swego rządu. - Im większy nacisk na Iran, tym większa możliwość powstrzymania rozwoju jego programu nuklearnego, który pozostaje największym zagrożeniem dla pokoju na świecie - dodał.

Piątkowe wybory prezydenckie w Iranie wygrał umiarkowany duchowny Hasan Rowhani, który tuż przed wyborami uzyskał poparcie środowisk proreformatorskich w Iranie.

"Ocenimy Iran po działaniach"

- Iran będzie oceniany po swych działaniach - zaznaczył premier Izraela. - Jeśli wciąż będzie nalegał na rozwijanie swego programu nuklearnego, odpowiedź musi być jasna: zatrzymać go wszelkimi dostępnymi środkami - przestrzegł Netanjahu.

Izrael wielokrotnie sygnalizował, że podejmie działania wojskowe przeciwko Iranowi, jeśli sankcję międzynarodowe i dyplomacja zawiodą w powstrzymaniu irańskich ambicji nuklearnych.

Wzmocnijmy sankcje!

Wcześniej izraelski minister ds. strategicznych i służb specjalnych odpowiedzialnych za stosunki międzynarodowe Juwal Szteinic ocenił, że pomimo zwycięstwa Rowhaniego międzynarodowe sankcje na Iran muszą zostać wzmocnione, by dalej wywierać nań nacisk w kwestii programu jądrowego.

Szteinic zwrócił uwagę, że polityka nuklearna Iranu nie zmieni się, gdy u władzy nadal jest najwyższy przywódca duchowo-polityczny w Iranie ajatollah Sajed Mohammad Ali Chamenei.

- Rowhani nie uważa się za reformatora, lecz konserwatystę. Był (...) przedstawicielem Chameneiego w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego - podkreślił izraelski minister.

Niespodziewane zwycięstwo, ale...

Agencja Associated Press zwraca uwagę, że pomimo niespodziewanego zwycięstwa w Iranie kandydata, wspieranego przez koła proreformatorskie, wszystkie kluczowe decyzje, w tym dotyczące kwestii nuklearnych, obronności i polityki zagranicznej, pozostają w gestii rządzących ajatollahów i ich wpływowych obrońców, Strażników Rewolucji.

Szteinic jest odpowiedzialny za monitorowanie kontrowersyjnego programu nuklearnego Iranu. Od lat Izrael, który jako jedyny kraj na Bliskim Wschodzie dysponuje najpewniej arsenałem jądrowym, uważa Iran i jego atomowe ambicje za największe zagrożenie dla swego bezpieczeństwa. Za rządów ustępującego prezydenta-ultrakonserwatysty Teheran wielokrotnie groził unicestwieniem Izraela.

Zachód i Izrael podejrzewają Iran o potajemne prace nad uzyskaniem arsenału broni nuklearnej i środków jej przenoszenia. Teheran odrzuca te oskarżenia i twierdzi, że dąży jedynie do rozwoju energetyki atomowej.

Zobacz także
Komentarze (63)
Izrael: Sankcje na Iran muszą zostać wzmocnione. Nie można ustąpić
Zaloguj się
 • edwardrydz

  Oceniono 1 raz 1

  Sankcje na Iran I wiecej palestynskich dzieci jako zywe tarcze dla niezwyciezonej armii izraelskiej. I kilka filmow z mackiem sthurem dla wzmocnienia morale.

 • rabbinhood

  0

  Hardliner

 • supertlumacz

  Oceniono 4 razy -2

  Myślę że unia terytorialna z Syrią zapewni bezpieczeństwo Izraelowi.

  Wasz Mosiek

  Szalom

 • leonleonidas

  Oceniono 3 razy 1

  No i teraz jest problem bo nowym szefem Iranu jest umiarkowany polityk.
  To cios w politykie konfrontacji Izraela i USA.

 • zydgejmasoncyklista

  Oceniono 7 razy -3

  Oczywiście. Według ciebie Żydzi powinni potulnie czekać aż Iran zmiecie ich z powierzchni ziemi ku uciesze krajów arabskich. Potem spokojnie będą mogli zabrać się za rozprawę z niewiernymi w Europie. Ciekawy tok myślenia.

 • leser.1

  Oceniono 6 razy 0

  ... a mogli żydzi utworzyc sobie swoje państwo gdzieś np. na południu Georgii, Alabamy, albo Texasu ...
  Klimat podobny, sami przyjaciele wokół, praktycznie zero zagrożenia Irańskim atomem ...
  Arabów jak na lekarstwo, USraelska armia w odwodzie ...

 • alik-w-plomieniach

  Oceniono 23 razy 15

  Brawo, pierwsza rzecz po wyborze nowego przywódcy z którym może nawet da się dogadać: obrzucić go błotem.
  Czy rodzina Netanjahu to się z Chełma wywodzi, czy jak?

 • ukar_wroc

  Oceniono 10 razy -2

  Mam nadzieję, że niedługo Iran ostatecznie rozwiąże kwestie izraelskie...
  Allah akbar!

 • leser.1

  Oceniono 12 razy 0

  A może to żydzi powinni zrewidować swoje stanowisko i rozpocząć dialog z sąsiadami?

  Izrael powstal nie po to, żeby dać miejsce do życia dezerterom z armii Andersa i żydowskiej biedocie importowanej na siłę z sowieckiej Rosji.
  Izrael wymyślili bogaci żydzi z USraela po to, żeby odgrywal rolę drzazgi pod paznokciem dla pokoju na świecie.
  W Izraelu nie ma Rotschildów, Carnegich, Rockefellerów, Warburgów ...
  Jest za to niesłabnące zapotrzebowanie na broń, technologie wojskowe, i odszkodowania ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje