Przełom? Korea Północna chce rozmów z USA. "By załagodzić napięcia"

16.06.2013 07:12
Kim Dzong Un odwiedza budowę kurortu narciarskiego na górze Masik

Kim Dzong Un odwiedza budowę kurortu narciarskiego na górze Masik (Fot. KCNA REUTERS)

Władze Korei Północnej wystąpiły z propozycją przeprowadzenia z USA bezpośrednich rozmów na tematy bezpieczeństwa i polityki nuklearnej. - Waszyngton może podjąć decyzję w sprawie czasu i miejsca przeprowadzenia rozmów, ale nie powinien stawiać żadnych warunków - dodano w oświadczeniu.
Komisja Obrony Narodowej KRLD, na czele której stoi północnokoreański przywódca Kim Dzong Un, za pośrednictwem państwowych mediów wydała oświadczenie, zgodnie z którym oferuje rozmowy na wysokim szczeblu, mające na celu złagodzenie napięć i omówienie ostatecznych warunków zakończenia wojny koreańskiej.

Komisja - jak podała - chce przeprowadzić "poważne rozmowy na różne tematy", w tym chce poruszyć kwestię rozbrojenia atomowego. Waszyngton może podjąć decyzję w sprawie czasu i miejsca przeprowadzenia rozmów, ale nie powinien stawiać żadnych warunków - brzmiało oświadczenie.

Waszyngton nie prowadził bezpośrednich rozmów z Pjongjangiem od 2009 roku. AP zwraca uwagę, że w ostatnich tygodniach w Korei Północnej zdjęto plakaty i transparenty wzywające do "zniszczenia imperialistycznych amerykańskich najeźdźców". Z drugiej strony Korea Północna w minionych latach przeprowadziła trzy próby nuklearne, które nie tylko osłabiły jej pozycję negocjacyjną, ale także pogorszyły relacje z jedynym sojusznikiem - Chinami.

Napięcie na Półwyspie Koreańskim wzrosło w następstwie przeprowadzonego w lutym trzeciego północnokoreańskiego testu nuklearnego, na co Rada Bezpieczeństwa ONZ zareagowała rozszerzeniem międzynarodowych sankcji wobec Pjongjangu. W odpowiedzi Korea Północna ogłosiła, że nie będzie więcej uznawała kończącego wojnę koreańską rozejmu z 1953 roku ani żadnych innych porozumień odprężeniowych z Południem. Zagroziła także dokonaniem rakietowego uderzenia nuklearnego na USA.

Pjongjang zamknął też park przemysłowy Kaesong. Ten kompleks, otwarty pod koniec 2004 roku, był jednym z najistotniejszych przejawów odprężenia między obu państwami koreańskimi. Pracowało w nim ok. 53 tys. północnokoreańskich robotników i - przy pełnej obsadzie - 800 Koreańczyków z Południa.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (39)
Zaloguj się
 • 31.februarius

  Oceniono 30 razy 28

  "... w Korei Północnej zdjęto plakaty i transparenty wzywające do "zniszczenia imperialistycznych amerykańskich najeźdźców".

  Żeby Kim Dzong Un się tak nagle totalnie rozbroił?

 • podobny_do_nikogo

  Oceniono 26 razy 18

  Kicha zmiękła. Trzymać na odległość, bo jak się nażre to zacznie warczeć.

 • bp_2

  Oceniono 40 razy 18

  :-)
  Myślałem że świr Antonio Maciarewicz jest polskim pajacem na skalę międzynarodową ale Koreańczycy mają znaczie lepszego Kima ....

 • net_friend

  Oceniono 15 razy 13

  Przejedli drugą transzę dewiz. Chcą pogadać o kolejnej.

 • brahmaputra33

  Oceniono 12 razy 12

  Pajac zakichany. Amerykanie od dawna wiedzieli, że on może jedynie podskakiwać. Mogliby go "zdmuchnąć" w pół godziny. I jeszcze stawia warunki. Dupek.

 • ugrydul

  Oceniono 11 razy 11

  Na zdjęciu Kim Dzong Un jest wyraźnie chudszy. Nic dziwnego, że zmiękł, skoro nawet dla niego żarcia już brakuje...

 • komercyjny02

  Oceniono 9 razy 9

  Ta USTAWKA już była "n" razy:
  Czterech mundurowych pilnie notuje wszystkie złote myśli spływające z ust Wodza, a jeden - specjalnie do tego wyznaczony - kontroluje, czy ktoś się tu ośmieli choć przez chwilę nie dość dokładnie notować.

 • kermit.dolomit

  Oceniono 14 razy 6

  Ta komusza banda chce wydoić pomoc żywnościową a w zamian obieca jakieś mrzonki o rozbrojeniu atomowo rakietowym A wszystko po to aby dalej cichaczem pracować nad atomem oraz rakietami i później otwarcie już szantażować świat że jak nie dacie co chcemy to wojna

 • syngefco

  Oceniono 13 razy 5

  Kim Dzong Un właśnie pokazał, że jego tatuś robił go miękkim ptaszkiem, dla świata to dobrze, po psychiopatach wszystkiego można spodziewać się.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje