Przełom? Korea Północna chce rozmów z USA. "By załagodzić napięcia"

16.06.2013 07:12
Kim Dzong Un odwiedza budowę kurortu narciarskiego na górze Masik

Kim Dzong Un odwiedza budowę kurortu narciarskiego na górze Masik (Fot. KCNA REUTERS)

Władze Korei Północnej wystąpiły z propozycją przeprowadzenia z USA bezpośrednich rozmów na tematy bezpieczeństwa i polityki nuklearnej. - Waszyngton może podjąć decyzję w sprawie czasu i miejsca przeprowadzenia rozmów, ale nie powinien stawiać żadnych warunków - dodano w oświadczeniu.
Komisja Obrony Narodowej KRLD, na czele której stoi północnokoreański przywódca Kim Dzong Un, za pośrednictwem państwowych mediów wydała oświadczenie, zgodnie z którym oferuje rozmowy na wysokim szczeblu, mające na celu złagodzenie napięć i omówienie ostatecznych warunków zakończenia wojny koreańskiej.

Komisja - jak podała - chce przeprowadzić "poważne rozmowy na różne tematy", w tym chce poruszyć kwestię rozbrojenia atomowego. Waszyngton może podjąć decyzję w sprawie czasu i miejsca przeprowadzenia rozmów, ale nie powinien stawiać żadnych warunków - brzmiało oświadczenie.

Waszyngton nie prowadził bezpośrednich rozmów z Pjongjangiem od 2009 roku. AP zwraca uwagę, że w ostatnich tygodniach w Korei Północnej zdjęto plakaty i transparenty wzywające do "zniszczenia imperialistycznych amerykańskich najeźdźców". Z drugiej strony Korea Północna w minionych latach przeprowadziła trzy próby nuklearne, które nie tylko osłabiły jej pozycję negocjacyjną, ale także pogorszyły relacje z jedynym sojusznikiem - Chinami.

Napięcie na Półwyspie Koreańskim wzrosło w następstwie przeprowadzonego w lutym trzeciego północnokoreańskiego testu nuklearnego, na co Rada Bezpieczeństwa ONZ zareagowała rozszerzeniem międzynarodowych sankcji wobec Pjongjangu. W odpowiedzi Korea Północna ogłosiła, że nie będzie więcej uznawała kończącego wojnę koreańską rozejmu z 1953 roku ani żadnych innych porozumień odprężeniowych z Południem. Zagroziła także dokonaniem rakietowego uderzenia nuklearnego na USA.

Pjongjang zamknął też park przemysłowy Kaesong. Ten kompleks, otwarty pod koniec 2004 roku, był jednym z najistotniejszych przejawów odprężenia między obu państwami koreańskimi. Pracowało w nim ok. 53 tys. północnokoreańskich robotników i - przy pełnej obsadzie - 800 Koreańczyków z Południa.

Zobacz także
Komentarze (39)
Przełom? Korea Północna chce rozmów z USA. "By załagodzić napięcia"
Zaloguj się
 • saba.the.dog

  0

  Sytuacja w Korei jest katastrofalna: widać, z głodu ześwirowali do reszty. Albo błąd w przekładzie. "Załagodzić napięcia" powinno być poprawnie przetłumaczone "dać nam jedzenie".
  Jednak czasem warto się cieszyć że nie żyjemy już za żelazną kurtyną

 • rezun-one

  0

  Widać Kim Dzong Unowi zamarzyła się Pokojowa Nagroda Nobla.

 • hrabia_wronski

  Oceniono 1 raz -1

  Chinczyki sie wkurzyly ..
  Ale koszty likwidacji tego skansenu ,24 mln ludzi byly by kolosalne.
  Kazdemu zapewnic emerytury ,dom ,jedzenie ,wyksztalcic..
  Moze lepiej dla swiata aby ten skansen trwal po wieki ?

 • topiramax

  Oceniono 2 razy 2

  Nie wierzę...alaaleee tupet...

 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 2 razy 2

  Zgodnie z przewidywaniami Kimownia znow gloduje. Potrzebne zarcie dla armii. A tluscioszek znow chce amerykanskich zabawek, na ktore dostal embargo. Szantaze i wodzenie za nos. Deja vu po raz n-ty.

 • conn-x-5

  Oceniono 3 razy -3

  Wystarczy ze mlody Kim Zdecydowal sie na rozmwowy z kolorowym i jego sponsorami a juz zmiana propagandy u wolaczkow..

  Juz nie dyktator ?
  Juz nie morderczy Rezim a Koreal Polnocna i jej Wladze ?

  Smieszni mali ludzie z wypranymi mozdzkami ..zyjacy w jeszcze smieszniejszym kraiku na polnocy europy

  Ktorym od wpie...nia bigosu, kaszanki i swinskich nozek popie...lo sie pod kopula.
  Ze tez moje dzieci wsrod takiego czegos musza mieszkac..

 • zigzaur

  Oceniono 2 razy 2

  Przekłuty balon.

 • ugrydul

  Oceniono 11 razy 11

  Na zdjęciu Kim Dzong Un jest wyraźnie chudszy. Nic dziwnego, że zmiękł, skoro nawet dla niego żarcia już brakuje...

 • brahmaputra33

  Oceniono 12 razy 12

  Pajac zakichany. Amerykanie od dawna wiedzieli, że on może jedynie podskakiwać. Mogliby go "zdmuchnąć" w pół godziny. I jeszcze stawia warunki. Dupek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje