"Sikorski pewnie zapytałby Rosjan, czy można". PiS chce przekopać Mierzeję Wiślaną

15.06.2013 22:27
Mariusz Błaszczak

Mariusz Błaszczak (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Przekop Mierzei Wiślanej i otwarcie portu morskiego w Elblągu oraz referendum nad przynależnością tego miasta do woj. warmińsko-mazurskiego - to obietnice, które złożyli politycy PiS-u, uczestniczący w sobotniej kampanii kandydatów tej partii w przyspieszonych wyborach samorządowych.
Blisko 40 parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości przyjechało do Elbląga, aby wspierać Jerzego Wilka, który jest kandydatem tej partii na prezydenta miasta, oraz kandydatów na radnych. Na konferencji prasowej zorganizowanej na przystani nad rzeką Elbląg politycy PiS po raz kolejny opowiedzieli się za utworzeniem w tym mieście portu morskiego. PiS na "Pingwinie", a PJN rozdaje jajecznicę - jak wygląda kampania w Elblągu.

Wieczorem klub przyjął dwa stanowiska w sprawie rozwoju Elbląga. W jednej z uchwał klub PiS ocenił, że postulat przyłączenia Elbląga i ziemi elbląskiej do województwa pomorskiego zasługuje na "poważne rozważenie". Posłowie opowiedzieli się też za przeprowadzeniem referendum w sprawie przynależności administracyjnej Elbląga i ziemi elbląskiej.

W drugiej uchwale klub PiS wezwał rząd do przyśpieszenia realizacji planów budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną.

Błaszczak nie jest zdziwiony

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak skrytykował obecny rząd, który - jego zdaniem - zarzucił projekt przekopu mierzei. - To zresztą jest charakterystyczne, skoro ministrem spraw zagranicznych jest Radosław Sikorski, który zapewne zapytałby Rosjan o to, czy można przekopać Mierzeję Wiślaną - stwierdził.

PiS widzi przyszłość: setki milionów zysku

Europoseł PiS, minister gospodarki morskiej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego Marek Gróbarczyk przypomniał, że przed sześcioma laty rząd przyjął plan budowy takiego toru żeglugowego. Przekonywał, że gdyby PiS pozostał przy władzy, to inwestycja byłaby już zakończona. Gróbarczyk zapewnił również, że takie przedsięwzięcie byłoby opłacalne. Wyliczał, że inwestycja warta 420 mln zł zapewniłaby 50-procentowy wzrost dochodów gminy Elbląg i spadek bezrobocia.

Nie wszyscy przyklaskują

Przekop Mierzei Wiślanej to projekt połączenia drogą morską Zalewu Wiślanego z Zatoką Gdańską mający na celu skrócenie i pogłębienie szlaku na Bałtyk. Według projektu kanał ma mieć 1100 m długości oraz 40 m szerokości. Obecnie przejścia z Zalewu Wiślanego na Bałtyk prowadzą przez rzekę Szkarpawę i przez rosyjską Cieśninę Pilawską. Ideę przekopu promował rząd Prawa i Sprawiedliwości. Pomysłowi sprzeciwiali się niektórzy mieszkańcy Mierzei.

Przedterminowe wybory w Elblągu odbędą się 23 czerwca. Mieszkańcy będą wybierać prezydenta miasta i 25 radnych. Poprzednie władze samorządowe - prezydent Grzegorz Nowaczyka z PO i rada miasta, w której Platforma miała większość - zostały odwołane w połowie kwietnia w referendum.

Zobacz także
Komentarze (542)
"Sikorski pewnie zapytałby Rosjan, czy można". PiS chce przekopać Mierzeję Wiślaną
Zaloguj się
 • slmako

  Oceniono 1 raz 1

  plaszczyk ty bezmozgowcu. Co ty jebiesz za durnoty. Popytaj specow od hydrologii morskiej.
  Przekop to tragedia. lepiej zasypcie caly Baltyk piachem ideologicznym.
  Zbudowac te 3 milj. mieszkan co to sie obiecalo. Precz z gadzina hohsztaple3rem kacynskim i jego swita.
  WON!!!!!

 • debilnypemieltucek

  Oceniono 2 razy -2

  po ile lemingi po ile?

 • simonh

  Oceniono 6 razy 6

  Trudno o większego jołopa niz ten lizus i bezwstydny wazeliniarz ( w tyn dorównuje nawet temu palantowi Hofmanowi) swego wodzunia

 • bozenao54

  Oceniono 11 razy -7

  Bardzo dobry pomysł na port w Elblągu- bardzo sie przyda , bo obecnie trzeba prosić ruskich kacapów o pozwolenie wypłynięcia w morze z zalewu Polskiego .To już dawno powinno być przekopane , ale jak skoro mamy płemieła słynnego malarza kominów ?

 • vandalia

  Oceniono 2 razy 0

  Polecam lekturę, a szczególnie sekcję "przeciwwskazania" - ku rozwadze. Za dużo tego, żeby tu wkleić, więc link:

  pl.wikipedia.org/wiki/Kana%C5%82_%C5%BCeglugowy_na_Mierzei_Wi%C5%9Blanej
  Zauważcie - zarówno wskazania jak i przeciwwskazania całkowicie abstrahują od polityki.

 • vandalia

  Oceniono 5 razy 3

  Niedawno byłam w Elblągu, i jedno muszę przyznać - wykopy im nie straszne: miasto na przestrzał przecięte wykopami, tak że jak się na złą stronę wykopów wjedzie w dezorientacji nietubylczej i przy bezsilnym wobec tego kataklizmu GPS-ie, to się można skichać, zanim się znajdzie jakąś przeprawę z jednej strony na drugą...
  Ale na serio:
  taki kanał na pewno by ożywił Elbląg i okolice, ale błagam - choć raz bądźmy mądrzy przed szkodą i ZAPLANUJMY takie przedsięwzięcie z głową i rozumnie, i z liczydłami w ręku!
  Wyciągnijmy ekonomiczną naukę ze stadionów na Euro, a geologiczną - ze zignorowania sił natury przy budowie metra. No i trochę mniej złudzeń co do perspektyw ekonomicznych tego portu ... W biznesplanach wszystko można napisać, ale potem trzeba dopłacać, dopłacać, dopłacać ...

 • debilnypemieltucek

  Oceniono 9 razy -5

  unas wyjdzie to tanio
  zatrudniajac lemingow
  zbuduje sie na koncu komin caly w szczawiu na kturym bedzie slonce peru czyli a.tucek
  i lemingi beda darly ile sil jeden przez 2 zeby dostac zupe szczawiawa przez samego a.tucka

 • obserwatore77

  Oceniono 2 razy 0

  Cała rosyjska ambasada płacze że to takie nipotrzebne kanał do Zakopanego archipelag itp.
  czyli chyba będzie historia jak z łupkami może niemicki greenpeace włączy się w protest przeciw budowie jak ich gazprom zasponsoruje
  dziś już "ekolodzy" z greenpeace demonstrowali przeciw wizycie premiera Japonii w Warszawie bo chce pomóc budować elektrownię atomową

 • red-akcja

  Oceniono 8 razy -4

  Jeszcze polszewiki pomysł podchwycą i dopiero będzie: koszt przekopania wyjdzie dwa razy wyższy niż koszt kanału panamskiego. I oczywiście firmy podwykonawcze zbankrutują.
  Aha, PO ile futra i zegarki?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje