"Sikorski pewnie zapytałby Rosjan, czy można". PiS chce przekopać Mierzeję Wiślaną

15.06.2013 22:27
Mariusz Błaszczak

Mariusz Błaszczak (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Przekop Mierzei Wiślanej i otwarcie portu morskiego w Elblągu oraz referendum nad przynależnością tego miasta do woj. warmińsko-mazurskiego - to obietnice, które złożyli politycy PiS-u, uczestniczący w sobotniej kampanii kandydatów tej partii w przyspieszonych wyborach samorządowych.
Blisko 40 parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości przyjechało do Elbląga, aby wspierać Jerzego Wilka, który jest kandydatem tej partii na prezydenta miasta, oraz kandydatów na radnych. Na konferencji prasowej zorganizowanej na przystani nad rzeką Elbląg politycy PiS po raz kolejny opowiedzieli się za utworzeniem w tym mieście portu morskiego. PiS na "Pingwinie", a PJN rozdaje jajecznicę - jak wygląda kampania w Elblągu.

Wieczorem klub przyjął dwa stanowiska w sprawie rozwoju Elbląga. W jednej z uchwał klub PiS ocenił, że postulat przyłączenia Elbląga i ziemi elbląskiej do województwa pomorskiego zasługuje na "poważne rozważenie". Posłowie opowiedzieli się też za przeprowadzeniem referendum w sprawie przynależności administracyjnej Elbląga i ziemi elbląskiej.

W drugiej uchwale klub PiS wezwał rząd do przyśpieszenia realizacji planów budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną.

Błaszczak nie jest zdziwiony

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak skrytykował obecny rząd, który - jego zdaniem - zarzucił projekt przekopu mierzei. - To zresztą jest charakterystyczne, skoro ministrem spraw zagranicznych jest Radosław Sikorski, który zapewne zapytałby Rosjan o to, czy można przekopać Mierzeję Wiślaną - stwierdził.

PiS widzi przyszłość: setki milionów zysku

Europoseł PiS, minister gospodarki morskiej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego Marek Gróbarczyk przypomniał, że przed sześcioma laty rząd przyjął plan budowy takiego toru żeglugowego. Przekonywał, że gdyby PiS pozostał przy władzy, to inwestycja byłaby już zakończona. Gróbarczyk zapewnił również, że takie przedsięwzięcie byłoby opłacalne. Wyliczał, że inwestycja warta 420 mln zł zapewniłaby 50-procentowy wzrost dochodów gminy Elbląg i spadek bezrobocia.

Nie wszyscy przyklaskują

Przekop Mierzei Wiślanej to projekt połączenia drogą morską Zalewu Wiślanego z Zatoką Gdańską mający na celu skrócenie i pogłębienie szlaku na Bałtyk. Według projektu kanał ma mieć 1100 m długości oraz 40 m szerokości. Obecnie przejścia z Zalewu Wiślanego na Bałtyk prowadzą przez rzekę Szkarpawę i przez rosyjską Cieśninę Pilawską. Ideę przekopu promował rząd Prawa i Sprawiedliwości. Pomysłowi sprzeciwiali się niektórzy mieszkańcy Mierzei.

Przedterminowe wybory w Elblągu odbędą się 23 czerwca. Mieszkańcy będą wybierać prezydenta miasta i 25 radnych. Poprzednie władze samorządowe - prezydent Grzegorz Nowaczyka z PO i rada miasta, w której Platforma miała większość - zostały odwołane w połowie kwietnia w referendum.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (542)
Zaloguj się
 • zapora01

  Oceniono 768 razy 572

  Błaszczak - młocie.. ty się nikogo nie pytaj, tylko bierz łopate i kop..

 • jamj

  Oceniono 781 razy 459

  Obecne porty nie są wykorzystywane w dostatecznym stopniu, a tu "pomysł" budowy wejścia do portu w Elblągu. Może by tak zrobić kanał Bałtyk - Zakopane i wybudować "Oscypkoport"?
  To tak jak eunuch nie może mieć dziecka, to myśli, że to wina urody partnerki z którą tylko na mszach bywał.

 • 31.februarius

  Oceniono 570 razy 392

  Mierzeję Wiślaną PiS powinien przekopać (własnymi rencoma) w stu jeden miejscach, wtedy Polska miałaby 100 dodatkowych wysp morskich i stała się archipelagiem!

 • joris

  Oceniono 502 razy 316

  Po co port w Elblagu. Może jeszcze ladowisko statkow kosmicznych. PIS jest na etapie obiecywania wszystkiego, potem nic nie zrobi bo wszystkiemu winien Tusk.

 • aa_6

  Oceniono 527 razy 293

  PiS-owskie s...ny zawsze obiecają Inflanty Zagłoby, a zwłaszcza w kryzysie, by namącić w głowach naiwnych ludzi.

 • okoloko99

  Oceniono 393 razy 243

  a obok diury w mierzei... jeszcze kosmodrom i spaceport! i frytki do tego. Program PISu jak byk.

 • fakiba

  Oceniono 382 razy 240

  Jeszcze trochę i prezes obieca przeniesienie stolicy do Elbląga a nawet zrobi z miasta drugą Gdynię z największym portem przeładunkowym na Bałtyku

 • cin1977

  Oceniono 321 razy 213

  "...postulat przyłączenia Elbląga i ziemi elbląskiej do województwa pomorskiego zasługuje na "poważne rozważenie"..."

  Ciekawe, co krótki prezio obieca w Olsztynie? Nie przeprowadzanie referendum?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje