Prezydent Mursi ogłasza: Egipt zrywa stosunki dyplomatyczne z Syrią

15.06.2013 21:56
Mohamed Mursi

Mohamed Mursi (Fot. HANDOUT REUTERS)

Egipt postanowił zerwać wszelkie stosunki z Syrią, zamknąć syryjską ambasadę w Kairze i wycofać swego przedstawiciela dyplomatycznego z Damaszku - poinformował egipski prezydent Mohammed Mursi.
Wiec, w czasie którego przywódca Egiptu ogłosił swą decyzję, zorganizowali egipscy islamiści. Wraz z prezydentem chcieli w ten sposób wyrazić solidarność z mieszkańcami Syrii i potępić władze tego kraju, walczące od dwóch lat z rebeliantami.

- Zdecydowaliśmy się dziś na całkowite zerwanie relacji z Syrią i obecnym reżimem syryjskim - powiedział Mursi. Egipski prezydent ogłosił odwołanie z Damaszku charge d'affaires i zamknięcie egipskiej ambasady. Zaapelował także o utworzenia nad Syrią strefy zakazu lotów.

Mursi, stojąc przed liczącym 20 tys. ludzi tłumem, wziął w ręce flagi Egiptu i syryjskich rebeliantów. Jak podkreślił, reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada nie ma przyszłości po tym, co zrobił swym obywatelom w czasie trwającej wojny domowej. Egipski prezydent wezwał także libański radykalny szyicki ruch Hezbollah do opuszczenia Syrii.

Wspierane przez Iran zbrojne skrzydło hezbollahów walczy z syryjską rebelią u boku syryjskiej armii rządowej. Trwająca od ponad dwóch lat wojna domowa w Syrii, w której zginęły ponad 93 tys. ludzi, przekształca się coraz bardziej w konflikt na tle religijnym. Rządząca alawicka mniejszość, wspierana przez szyitów z Libanu, ściera się w nim z sunnicką większością. Coraz więcej radykalnych duchownych sunnickich nawołuje do wszczęcia świętej wojny przeciw reżimowi Asada.

Komentarze (71)
Prezydent Mursi ogłasza: Egipt zrywa stosunki dyplomatyczne z Syrią
Zaloguj się
 • sniezka55

  Oceniono 2 razy 2

  W konflikcie blisko wschodnim wyraźnie widać , że wszyscy walczą o pokój aż KREW SIĘ LEJE.

 • dzakarta

  Oceniono 5 razy 3

  Mursi uwielbia lizać amerykańskie i izraelskie dupy! To po prostu ich pachołek !

 • jkredman

  Oceniono 4 razy 2

  Murzi - wielki zwolennik zabijania 14-letnich przestępców religijno-obyczajowych, ale to on ma sympatię lewaków całego świata, a nie areligijny reżim syryjski

 • plpolak

  Oceniono 2 razy 0

  oto typowy islam: www.liveleak.com/view?i=3fc_1363725406

 • cowgirl_ride

  Oceniono 7 razy 3

  Najważniesze jest, i tak, kto będzie urzędował na Wzgórzach Golan. Izrael zrobi wszystko, żeby się zająć je w całości, wszak juz sobie je przyłączył administracyjnie. Nie po to je (częściowo) zdobyli, powiększając swoją przestrzeń życiową, żeby teraz rezygnować.

 • dna_low

  Oceniono 7 razy 5

  "Wiec, w czasie którego przywódca Egiptu ogłosił swą decyzję, zorganizowali egipscy islamiści". I wszystko jasne.

 • queserasera

  Oceniono 6 razy 4

  W Egipcie powoli zaczynają żreć własne dzieci więc wymyślenie sobie nowego wroga jest z wszech miar inteligentne. Inteligentne po islamsku :)

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 9 razy 3

  Amerykanie postrącali świeckich władców, stołki poobsadzali radykałami, żeby za kilka lat mieli kogo z tych stołków strącać. Biznes się kręci :)

 • soldadura104

  Oceniono 8 razy 2

  Niech Egipt obawia się by wam Rosjanie nie zrobili zakazu lotów.
  Srefę zakazu lotów to można zrobić nad Egiptem , a zrobienie Rosjanom strefy zakazu lotów dla Rosjan nad Syrią to przerasta możliwości Egiptu czy USA.
  Turcja już za karę ma manifestacje a za nie długo straci Stambuł na rzzecz Rosji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje