Dramatyczna walka z pęknięciem wału. Spektakularna akcja Bundeswehry w Fischbeck

15.06.2013 19:17
Przerwany wał na Łabie w miasteczku Fischbeck w Saksonii-Anhalt

Przerwany wał na Łabie w miasteczku Fischbeck w Saksonii-Anhalt (Fot. THOMAS PETER Reuters)

Pęknięty wał przeciwpowodziowy w Fischbeck w Saksonii-Anhalt stawia niemiecką Bundeswehrę przed wielką próbą.
Helikoptery Bundeswehry wystartowały z Jerichow z tzw. BigPacks w kierunku miejscowości Fischbeck. W walce z powodzią służby ratownicze sięgają po niekonwencjonalne środki. Aby powstrzymać masy wody przelewające się przez wały w Fischbeck (w powiecie Stendal), postanowiono zatopić w Łabie na wysokości pęknięcia wału dwie barki.

Jak poinformowało Centrum Zarządzania Kryzysowego rządu krajowego Brandenburgii, przygotowania do tej nadzwyczajnej akcji rozpoczęto w sobotę rano. - Cała akcja to wyzwanie logistyczne - powiedziała rzeczniczka Centrum.


Pęknięty wał na Łabie, fot. Peter Thomas / Reuters

Nurkowie Bundeswehry zbadali najpierw pęknięcie na wale ochronnym. Na dnie rzeki osadzono zapory przeciwczołgowe. Ponadto zamierza się rozłożyć wielkie sieci z kamieniami bazaltowymi. Bundeswehra podobno nie przeprowadzała jeszcze takiej akcji.

Kiedy nastąpi wysadzenie w powietrze wału ochronnego nad Soławą, nie wiadomo. W przypadku barek chodzi o szalandy; barki błotniarki bez napędu, które musiały najpierw zostać doholowane na miejsce przez pchacze. Po ich zatopieniu z helikopterów będą zrzucone wielkie worki, tzw. BigPags, (1000-1500 kg) z piaskiem i kamieniami, aby zatkać lukę w wale. Cała akcja ma potrwać cały dzień. Lecz nikt nie może zagwarantować, czy się uda.

Tekst pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

Komentarze (62)
Zaloguj się
 • jamj

  Oceniono 386 razy 366

  Piątka i kredki temu, kto coś z tego artykułu zrozumiał. Tylko proszę o rzeczową argumentację tych, którzy określą mnie jako tępaka, lub coś w tym stylu.

 • atur22

  Oceniono 127 razy 115

  Ten co to pisał miał chyba pow?dz w gaciach....

 • ekg33

  Oceniono 75 razy 69

  "Tekst pochodzi z serwisu Deutsche Welle" i jak widać - po prostu kiepsko przetłumaczony. Gratulujemy profesjonalizmu kolego redaktorze!

 • bialykom

  Oceniono 76 razy 66

  "wielkie worki, tzw. BigPags"

  LOL moze "PigBags" - worki ze swiniami? ;] Bo niemozliwe, ze chodzilo o "BigBags" - wielkie worki ;]

 • a.k.traper

  Oceniono 64 razy 60

  To nie spektakularna akcja tylko normalne działanie wojska w przypadku klęsk żywiołowych, różne pomysły sa wtedy realizowane, u nas przeważnie wskazuje się winną partię rządzącą a partie rządzące sugerują, że najlepiej się ubezpieczyć, u ludzi to bywa normalniej.:)))

 • a.k.traper

  Oceniono 43 razy 39

  Brakuje mi wysokości z jakiej będą zrzucać te 1,5 tony piasku lub kamieni oraz co to jest ten "bigpags" bo jak wyglądaja Big Bags to wiem.
  Chciałbym tez wiedzieć dlaczego Bundeswehra jeszcze nie rozkładała takich sieci z bazaltem, nie okopywali się pod wodą przed lotnictwem czy jak?:)))
  Durny ten artykuł w obliczu poświęcenia ludzi dla ratowania życia i dobytku.

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 29 razy 23

  O matulu, znowu stażysta dorwał się do tłumaczenia tekstu. Zakażcie im tego - polskiego nie znają, a kierownik działu im każe obcojęzyczne teksty na polski przekładać.

 • stix

  Oceniono 51 razy 11

  Jak durni Niemcy niszczyli rzeki.
  Ren w roku 1838:
  naturfreunde-rastatt.de/rheinauen/rhein/rheinkorrektion/images/auen-institut_rhein-1838.jpg
  Ren w roku 1940:
  naturfreunde-rastatt.de/rheinauen/rhein/rheinkorrektion/images/auen-institut_rhein-1940.jpg

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje