Dramatyczna walka z pęknięciem wału. Spektakularna akcja Bundeswehry w Fischbeck

Przerwany wał na Łabie w miasteczku Fischbeck w Saksonii-Anhalt

Przerwany wał na Łabie w miasteczku Fischbeck w Saksonii-Anhalt (Fot. THOMAS PETER Reuters)

Pęknięty wał przeciwpowodziowy w Fischbeck w Saksonii-Anhalt stawia niemiecką Bundeswehrę przed wielką próbą.
Helikoptery Bundeswehry wystartowały z Jerichow z tzw. BigPacks w kierunku miejscowości Fischbeck. W walce z powodzią służby ratownicze sięgają po niekonwencjonalne środki. Aby powstrzymać masy wody przelewające się przez wały w Fischbeck (w powiecie Stendal), postanowiono zatopić w Łabie na wysokości pęknięcia wału dwie barki.

Jak poinformowało Centrum Zarządzania Kryzysowego rządu krajowego Brandenburgii, przygotowania do tej nadzwyczajnej akcji rozpoczęto w sobotę rano. - Cała akcja to wyzwanie logistyczne - powiedziała rzeczniczka Centrum.


Pęknięty wał na Łabie, fot. Peter Thomas / Reuters

Nurkowie Bundeswehry zbadali najpierw pęknięcie na wale ochronnym. Na dnie rzeki osadzono zapory przeciwczołgowe. Ponadto zamierza się rozłożyć wielkie sieci z kamieniami bazaltowymi. Bundeswehra podobno nie przeprowadzała jeszcze takiej akcji.

Kiedy nastąpi wysadzenie w powietrze wału ochronnego nad Soławą, nie wiadomo. W przypadku barek chodzi o szalandy; barki błotniarki bez napędu, które musiały najpierw zostać doholowane na miejsce przez pchacze. Po ich zatopieniu z helikopterów będą zrzucone wielkie worki, tzw. BigPags, (1000-1500 kg) z piaskiem i kamieniami, aby zatkać lukę w wale. Cała akcja ma potrwać cały dzień. Lecz nikt nie może zagwarantować, czy się uda.

Tekst pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

Komentarze (62)
Dramatyczna walka z pęknięciem wału. Spektakularna akcja Bundeswehry w Fischbeck
Zaloguj się
 • cyklina-klimkiewicz

  0

  Straszna tragedia ich dotknęła. Współczuję. B.Klimkiewicz.

 • mielis

  Oceniono 3 razy -3

  Cwaniaki z północy. Zatopili Saksonię by dalej przeszła niższa fala. Sposób wypróbowany w ubiegłym roku w Polsce. też zatopiono kawałek lubelszczyzny nad Wisłą by obniżyć falę powodziowa...

 • 2-julita

  Oceniono 4 razy -4

  dadzą sobie radę , na odbudowę wezmą nasze pieniądze
  a nasi powodzianie jak zwykle dostaną ochłapy

 • edeco

  Oceniono 5 razy 1

  Paradoksalnie ta powódź może mieć pozytywne skutki.
  Na odbudowę Angela uruchomi ogromne środki pieniężne, które mogą (choć niekoniecznie) rozhulać gospodarkę.
  No i oczywiście okazało się, ze Niemcy wcale nie są lepsi od Nas. Kilka lat temu podczas powodzi w Polsce w Niemczech mówiono krytycznie o Polakach, ze nie potrafią przygotować się na powodzie, a oni są przygotowani.
  Życie zweryfikowało ich przygotowanie.

 • nilpferd13

  Oceniono 5 razy 3

  Syanowna wielce redakcjo GW! wlasnie przeczytalam artykul w waszej gazecie...praktycznie nic nie zrozumialam... poza SPEKTAKULARNA akcja Bundeswehry..... otworzylam strone Deutsche Welle....
  ANI RAZ NIE UZYTO W DW OKRESLENIA "BigPacks"....
  Nie wiem, kto tlumaczyl niemiecki tekst na jezyk polski... ZENADA:::::
  Przypominam sobie, ze slynny artykul o "kartoflach" z 2006r. tez byl strasznie przetlumaczony....polskie tlumaczenie zmienilo wtedy w istotny sposob sens niemieckiego artykulu....
  WSTYD!!! WSTYD!!! WSTYD!!!!

 • chrisraf

  Oceniono 8 razy 6

  Czesto polskie "dziennikarstwo" przypomina mi notatki slepego, ktory zapisal zaslyszane informacje gluchego, a nastepnie dal je do redakcji dyslektykowi...:(((

  GAZETO, LITOSCI!!!

 • konigin

  Oceniono 4 razy 4

  Dla zainteresowanych ta akcja. Po zatopieniu dwoch barek i zarzuceniu ich BigBags zostala w tym wale jeszcze 20 metrowa luka. Do godziny 2 w nocy Bundeswehra chce rzucac tam dalsze BigBagsy, jesli to nie pomoze to o 6 rano zostanie rozpoczeta akcja majaca na celu doprowadzic do zatopienia trzeciej barki. Od czasu kiedy napor wody z Laby przerwal wal, czyli tydzien temu, zalanych zostalo 200 kilometrow kwadratowych powiatu Stendal.

 • coo-baa

  Oceniono 7 razy 5

  Artykuł jest fantastyczny a chodzi w nim o to, że spadło za dużo deszczu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje