Policja wkroczyła do parku Gezi. Buldożery usunęły miasteczko namiotowe. "To była jedna z najgorszych nocy"

15.06.2013 18:56
Policja używa armatek wodnych i przegania demonstrantów z miasteczka w parku Gezi

Policja używa armatek wodnych i przegania demonstrantów z miasteczka w parku Gezi (Fot. MURAD SEZER REUTERS)

Tysiące ludzi wyszły w nocy na ulice Stambułu po akcji policji, która oczyściła plac Taksim i przylegający do niego park Gezi. Jak poinformowała agencja Reutera, powołując się na świadków, na głównej alei prowadzącej do placu Taksim wzniesiono barykady.
- To była jedna z najgorszych nocy od rozpoczęcia protestu - mówi jeden z uczestników starć w rozmowie z BBC.

Turecka policja wkroczyła w sobotę wieczorem do parku Gezi w Stambule, gdzie od dwóch tygodni trwa protest antyrządowy, i rozpyliła gaz łzawiący, aby rozproszyć demonstrantów. 29 osób odniosło obrażenia. Wcześniej premier Recep Tayyip Erdogan ostrzegł, że wyśle do parku i na plac Taksim policję.

Premier Erdogan zapowiedział interwencję w czasie spotkania z tysiącami swych stronników na przedmieściach Ankary. - Mamy jutro publiczne spotkanie w Stambule. Mówię to wyraźnie: jeśli plac Taksim nie zostanie opuszczony, krajowe siły bezpieczeństwa będą wiedzieć, jak ewakuować stamtąd ludzi - powiedział Erdogan do zwolenników Partii Sprawiedliwości i Rozwoju. - Nikt nie może nas zastraszyć. Nie przyjmujemy poleceń lub instrukcji od nikogo prócz Boga - podsumował.

Fot. Reuters

Do szturmu doszło dwie godziny po ogłoszonym przez premiera ultimatum. Najpierw do parku weszły oddziały prewencyjne policji, które zabrały stamtąd ludzi. Chwilę później wjechały buldożery i zniszczyły namioty należące do manifestantów. Wiele osób zatrzymano - podała AFP. Associated Press podaje, że park otaczał gęsty dym. Policja darła transparenty demonstrantów, przewróciła stragany z jedzeniem i wpuszczała do namiotów gaz łzawiący, zmuszając przebywających wewnątrz ludzi do wyjścia. Turecka telewizja pokazywała zdjęcia kobiety niesionej na noszach do karetki pogotowia, a także mężczyzny leżącego na ziemi. Cytowany przez dziennik "Hurriyet" gubernator Stambułu Huseyin Avni Mutlu powiedział, że do szpitali trafiło 29 osób.

Grupa "Taksim Solidarity" określiła atak policji jako bardzo brutalny. - Po nalocie policji setki demonstrantów sa ranne, dziesiątki innych zostały trafione gumowymi kulami - podali w oświadczeniu.

Fot. Reuters

Nieco wcześniej policyjne oddziały prewencji uzbrojone w tarcze i maski przeciwgazowe oczyściły z protestujących sąsiadujący z parkiem plac Taksim. W czasie akcji przeciw demonstrantom wykrzykującym hasła krytykujące premiera służby porządkowe użyły armatek wodnych i gazu łzawiącego.

Fot. Reuters

Mey Elbi, 39-letnia nauczycielka, była na placu ok. godziny 21, gdy wkroczyły oddziały policji. - Zabrali nasze gogle i maski gazowe - mówi. To podstawowe środki, jakimi protestujący starają się chronić przed atakami gazem łzawiącym. - Nie poddam się - podkreśla jednak. - Jesteśmy wściekli, to jeszcze nie koniec. Świat zobaczył, że razem potrafimy stawiać opór - dodaje Mey Elbi.

Bezpośrednim bodźcem do protestów stały się plany przebudowy stambulskiego placu Taksim. Lokalizacja ta jest tradycyjnie miejscem, z którego wyruszają demonstracje. W miejscu placu i parku - jednego z ostatnich bastionów zieleni w tej gęsto zabudowanej części Stambułu - miały początkowo powstać centrum kultury i centrum handlowe. Już wtedy politycy lewicowi, urbaniści i działacze społeczni ostro pomysł krytykowali. Zapowiedź premiera Recepa Tayyipa Erdogana, że w miejscu placu Taksim stanie jednak nie centrum handlowe a meczet, ostatecznie przelała czarę goryczy. Demonstracje przeciwko przebudowie przerodziły się 31 maja w antyrządowe demonstracje w całym kraju przeciwko nasilającym się tendencjom autorytarnym we władzach i próbom umiarkowanej islamizacji kraju podejmowanym przez Erdogana.

Zobacz także
Komentarze (96)
Zaloguj się
 • blogfiles

  Oceniono 180 razy 160

  Snajperzy już rozmieszczeni na dachach?

  Co za d...ek z niego. Nic się nie nauczył z Libii, z Egiptu, z Syrii.

 • juma07

  Oceniono 163 razy 147

  To ten demokrata, liberał, pupil zachodu , który ma uczyć Syryjczyków demokracji........
  gratuluję,....... a to on wprowadzi Turcję do UE... z tymi standardami demokratycznymi, tradycjami europejskimi.

 • troyanka

  Oceniono 118 razy 112

  godzine-dwie temu miliony ludzi wyszly na glowne ulice i place w wielu miastach turcji w akcie solidarnosci z protestujacymi w parku gezi. wyja klaksony, ludzie domagaja sie ustapienia rzadu. jutro bedzie goracy dzien, bo erdogan sciaga swoich wyborcow, placac za udzial w mitingu i transport. dla niektorych bedzie to jak darmowy piknik - z panstwowych podatkow, tych protestujacych tez, a moze i przede wszystkim, bo duza czesc elektoratu erdogana zyje z zasilkow albo jest w szarej strefie nie placac nic do wspolnej kasy.
  tureckie media transmitujace wiadomosci bez cenzury z ostatnich 19 dni dostaly absurdalne kary za na przyklad pokazanie papierosa (halk tv) na wizji.

 • takisobiestatystyk

  Oceniono 92 razy 84

  A więc to, co poszczute na protestujący przeciwko władzy tłum siły bezpieczeństwa zwykle czynią, to się według premiera Turcji Erdogana nazywa "ewakuacją".

  Dowcipny pan...

 • muzzyczny

  Oceniono 81 razy 73

  "krajowe siły bezpieczeństwa będą wiedzieć, jak ewakuować stamtąd ludzi "
  nowe pojęcie
  ewakuacja -używanie buldożerów ,policyjnych pałek i gazu łzawiącego

 • jkredman

  Oceniono 73 razy 45

  czegoś się od amerykanów nauczyli, redaktorki już nie pamiętaj jak usuwano miasteczko namiotowe sprzed giełdy na Wall Street, policja amerykańska się nie patyczkowała z oburzonymi, a mendia nie sprzyjały, podwójne standardy

 • kaczyzmowi_stop

  Oceniono 76 razy 44

  To przykład do czego prowadzi fanatyzm religijny. Pan premier Turcji - Muslim (muzułmanin) postanowił odebrać ludziom piękny park i postawić tam Mośka czyli meczet (albo minaret). Mówiąc prościej, postawić budę z ciulem wbitym w ziemię w jednym z naj[piękniejszych miejsc w mieście, jakby mośków brakowało - a są ich setki jeżeli nie tysiące. Wyznawców innej wiary nazywa bandytami i używa policji państwowej do celów czysto religijnych (o ile islam można nazwać religią).. Pewnie nie wierzycie, że to się może zdarzyć w Polsce. Otóż może. Wystarczy, że wygra Kaczyński i jego szajka PiS. Wtedy purpuraci, hierarchia i kler pokażą swoje prawdziwe oblicze i zaczną krzyżować Polskę, oraz wprowadzać prawa boskie przy pomocy szajki Kaczyńskiego. Będą stawiane pomniki najgorszego prezydenta RP i nowe budowle kleszej pychy. Wspomnicie ten wpis już niedługo.

 • supertlumacz

  Oceniono 34 razy 16

  Jestem zawiedziony.
  Na jutro w Istambule jest zapowiedziana próba pobicia ogólnoświatowego historycznego rekordu liczebności wiecu - ponad 2mln.
  Wiec dzisiejszy w Ankarze miał być przymiarką, oczekiwałem około miliona. Tymczasem na tureckim portalu www.hurriyetdailynews.com/ nic o nim nie ma, a PAP podaje kilkadziesiąt tysięcy...
  Wygląda że popularność Erdogana jest przesadzona...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje