Rowhani pewnie wygrał wybory prezydenckie w Iranie. To najbardziej liberalny z sześciu kandydatów

15.06.2013 18:20
Hasan Rowhani wygrał wybory prezydencie w Iranie

Hasan Rowhani wygrał wybory prezydencie w Iranie (Fot. Vahid Salemi AP)

Hasan Rowhani, duchowny i polityk o umiarkowanych poglądach, wygrał wybory prezydenckie w Iranie - podał w telewizji irański minister spraw wewnętrznych Mustafa Mohammad Nadżar.
Rowhani zdobył w piątkowych wyborach ponad 50 proc. głosów. Frekwencja wyborcza wyniosła 72 proc. Do głosowania uprawnionych było ponad 50 z 80 mln Irańczyków. Najbliższy rywal Rowhaniego, 51-letni burmistrz Teheranu Mohammad Bagher Ghalibaf, uważany za pragmatycznego konserwatystę, został daleko w tyle z około 16,5 proc. głosów.

Kim jest Rowhani? - Jest wykształconym duchownym, mocno osadzonym w polityce. Rowhani zaliczany jest do "reformatorów", współpracował z poprzednikami Ahmadineżada, którzy prowadzili politykę większej otwartości na świat zachodni - mówiła w TO FM programie Światopodgląd prof. Jolanta Sierakowska Dyndo z Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego. 65-letni Rowhani, duchowny o umiarkowanych poglądach, był blisko związany z byłym prezydentem Haszemim Rafsandżanim. Znany jest przede wszystkim jako szef delegacji na negocjacje nuklearne z wielkimi mocarstwami za rządów prezydenta reformatora Mohammada Chatamiego do 2005 r.

W 2003 r. podczas negocjacji z ministrami spraw zagranicznych Francji, W. Brytanii i Niemiec Rowhani zgodził się na zawieszenie wzbogacania uranu (trwało ono w latach 2003-2005) oraz przyjęcie protokołu dodatkowego do układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT), pozwalającego na niezapowiadane inspekcje instalacji nuklearnych.

Kandydatów było sześciu. Wg komentatorów Rowhani był najbardziej liberalnym z nich - jest bardziej otwarty na sprawy negocjacji z Zachodem, prawa mniejszości, kobiet.

Anglia kuje żelazo

W reakcji na rezultat wyborów Wielka Brytania zaapelowała do Rowhaniego o "wprowadzenie Iranu na nową drogę", a zwłaszcza o to, by zmniejszył "obawy społeczności międzynarodowej co do irańskiego programu jądrowego" i podjął "konstruktywne stosunki ze społecznością międzynarodową, poprawiając sytuację polityczną i w zakresie praw człowieka".

Irański rial wzmocnił się o ok. 4 proc. wobec dolara.

Jak pisze anglojęzyczna gazeta izraelska "Jerusalem Post", jest mało prawdopodobne, by rezultat wyborów, w których startowało sześciu kandydatów, w tym czterech konserwatystów i dwóch polityków o umiarkowanych poglądach, zmienił stosunki Iranu ze światem zewnętrznym, o których decyduje najwyższy ajatollah Ali Chamenei. Nowo wybrany prezydent może jednak zmienić konfrontacyjny styl swego poprzednika Mahmuda Ahmadineżada, który w wyborach prezydenckich nie startował, ponieważ stanowisko to piastował przez dwie kadencje i nie mógł ubiegać się o trzecią.

Rowhani może jednak stworzyć istotny pomost między zwolennikami ajatollaha Chameneiego, przeciwnymi jakimkolwiek ugodom z Zachodem, a reformatorami zepchniętymi na boczny tor w ostatnich czterech latach, którzy uważają, że Iran powinien zdobyć się na większy pragmatyzm w stosunkach zagranicznych oraz w sprawach wewnętrznych - dodaje gazeta.

Zobacz także
Komentarze (35)
Rowhani pewnie wygrał wybory prezydenckie w Iranie. To najbardziej liberalny z sześciu kandydatów
Zaloguj się
 • lobuz5

  Oceniono 7 razy -3

  Zamiast się tak eskcytować wyborami w jakimś podrzędnym państwie może lepiej byłoby pomysleć o zrzuceniu paru bombek atomowych nad ten ciemnogród?? Mi tam nie przeszkadza, gdy ktoś żyć jak żyją w Iranie ale jeśli miałoby to zagrażać innym to w ogóle bym się nie zastanawiał tylko zlikwidowałbym to nim urośnie w siłę. Gwarantuję, że oni by tak zrobili a my się sami osłabiamy tzw. prawami człowieka, wolnością itp. Na dodatek wpuszczamy ich do siebie!!!! Pal licho opinię publiczna.

 • bornintheusa

  Oceniono 6 razy -2

  Niewazne co nosi na glowie, wazne ze chce robic to co mu Amerykanie powiedza.

 • w.kropa

  Oceniono 3 razy 1

  To byl definitywnie dobry wybor, widac tu wyraznie gre na czas .
  Wyglada na to ze oni nie sa tak glupi jak myslelismy, a moze nareszcie zaczeli sie uczyc.

 • pismaki_klamia

  Oceniono 5 razy -1

  theuglytruth.wordpress.com/2013/06/14/long-live-ahmadinejad-an-open-letter-of-gratitude-from-the-people-of-the-world-to-iran-and-her-president/

 • ciotka_ltd

  Oceniono 2 razy 0

  @ lactum

  Nie wiem, kto tu przekreca - jutro musze poprosic kolezanke Persjanke, by mi to nazwisko poprawnie wymowila, bo dzis juz zbyt pozno by do kobioety dzwonic - ma male dzieci.
  Widzisz, to sa wszystko transkrypcje z tych perskich 'robaczkow' - po niemiecku auromatyyczna cenzyra Agory 'u' i 'h' wykropkowuje, w angielskiej jest tak: Hassan Rouhani, niemniej jakby nie bylo zadnego 'w' w tym nazwisku nie ma.

 • felu83

  Oceniono 20 razy 8

  allah snackbar!

 • soldadura104

  Oceniono 4 razy 0

  Może Rohani kupi sobie od Polimeksu Naftobudowę ( z kraju gdzie za sprawą Łukasiewicza rozpoczęła się światowa historia przemysłu naftowego) po to aby mógł w Europie szkolić Persów w budowie rafinerii.
  Ponieważ właściciele nafty są tego samego wyznania Persowie mają szansę stać się potęgą w budowie rafiberii

 • lactum

  Oceniono 11 razy 3

  Prosze nie przekrecac tego nazwiska. On sie nazywa Ru...i, nawet jezeli to smiesznie wyglada.
  www.tagesspiegel.de/politik/praesidentschaftswahl-hassan-ru...i-siegt-im-iran-in-der-ersten-runde/8356198.html

 • redakcja_v

  Oceniono 29 razy -9

  potrzebujemy uzbrojonego w głowice nuklearne iranu,
  by 80 milionowe społeczeństwo mogło czuć się bezpiecznie!
  bez obawy o atak dzikich I... okupujących Palestynę.

  Tylko silny Iran jest w stanie wspierać Palestynę, Syrię i Jordan, Jordanię,
  na drodze do trwałego pokoju na bliskim wschodzie - ziemiach arabskich
  gdzie nie ma miejsca na małe quasi państwa wywyższające się ponad innych

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje