Premier na Kongresie Kobiet: Jestem za utrzymaniem kompromisu aborcyjnego. Z sali buczenie

15.06.2013 16:34
Premier Donald Tusk

Premier Donald Tusk (Fot. Sławomir Kamiński/AG)

Premier Donald Tusk pojawił się na Kongresie Kobiet, który odbywa się w Warszawie. Podczas swojego wystąpienia wspomniał o tym, że jest zwolennikiem utrzymania obecnego prawa dotyczącego usuwania ciąży. Z sali rozległo się buczenie.
- Jestem zwolennikiem utrzymania status quo, jeśli chodzi o ustawę aborcyjną, bo uważam, że to dowód realnego podejścia do tego, co dziś w Polsce jest możliwe. Jeśli chodzi o liberalizację ustawy aborcyjnej, to tutaj bez bicia przyznawałem się, że nie jestem zwolennikiem liberalizacji ustawy aborcyjnej - powiedział Donald Tusk w czasie swojego wystąpienia na Kongresie Kobiet. Jego słowa spotkały się z emocjonalną reakcją widowni zgromadzonej w Sali Kongresowej - sala zaczęła buczeć. - Nie przyjechałem tutaj po to, aby oszukiwać w tej kwestii - odparł szef rządu. - Myślę, że sporo pracy w to włożyłem, aby zaostrzenie ustawy aborcyjnej nie stało się faktem. Bo to status quo uważam za optimum i za dowód realnego podejścia do tego, co dziś w Polsce jest możliwe- zaznaczył.

Część środowisk kobiecych uważa, że obecna ustawa dotycząca zasad usuwania ciąży jest zbyt restrykcyjna.

Premier odnosił się do postulatów zgłoszonych podczas ubiegłorocznego Kongresu Kobiet, informując, w jakim stadium realizacji się znajdują. Wśród nich były m.in.: ustawa żłobkowa, ratyfikacja konwencji Rady Europy ws. zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet, instytucjonalna opieka nad małymi dziećmi, a także promocja równego udziału obojga rodziców w opiece i wychowaniu. Przeprosił za "księgowe zestawienie", ale podkreślał, że jego zdaniem ważne jest, by mówić o konkretach, a nie - jak się wyraził - "pitu-pitu".

Premier o związkach

Przed wystąpieniem premiera na scenę weszła jedna z uczestniczek (od 18 lat będąca w związku z kobietą), która do mikrofonu wykrzyczała pytanie, kiedy w końcu w Polsce będą uregulowane prawa osób pozostających w związkach partnerskich. Premier odniósł się do tych słów, mówiąc, że do przyjęcia ustawy konieczna jest większość parlamentarna. Podkreślił też, że "zbyt forsowne tempo zmian ws. związków partnerskich może doprowadzić do odwrotnego skutku".

Kobiety, łączcie się

Kongres Kobiet w tym roku odbywa się po raz piąty. Tegoroczne hasło to "Partnerstwo, Solidarność, Różnorodność". Uczestniczki Kongresu to kobiety z całej Polski, większość z nich przyjeżdża na Kongres w zorganizowanych grupach, reprezentujących poszczególne regiony kraju, ale też grupy zawodowe, są na sali np. przedstawicielki Służby Więziennej czy policjantki. W imprezie bierze udział 8 tysięcy kobiet.

Partia czy nie?

Kongres gromadzi osoby z różnych środowisk - na razie kobiety nie chcą jednak tworzyć partii. Zdecydowały się jedynie na powołanie rady politycznej, która wspierać będzie kobiety startujące w wyborach.

Magdalena Środa z rady programowej Kongresu Kobiet poinformowała, że na razie - aby poważnie przygotować się wyborów, które nadchodzą - Kongres powoła radę polityczną. Jej głównym celem jest wprowadzenie jak największej liczby kobiet na wszystkie poziomy władzy.

W ramach rady planowane jest stworzenie dosyć spójnego programu politycznego, który kobiety by reprezentowały. Rada będzie przygotowywać kandydatki, organizując warsztaty, szkolenia, spotkania, szukając pieniędzy. Zapewni też szeroko rozumiane wsparcie, mentoring. Będzie również prowadziła rozmowy z partiami. Wśród postulatów Kongresu Kobiet są m.in. większa obecność kobiet w mediach oraz wprowadzenie tzw. suwaka na listach wyborczych.

Zobacz także
Komentarze (506)
Zaloguj się
 • jamj

  Oceniono 522 razy 300

  Specjalnością obecnego premiera jest NIC NIE ZMIENIANIE. Oprócz potoczystego głoszenia obietnic i pomnażania swoich WIRTUALNYCH sukcesów temu panu raczej nic nie wychodzi. Taki "premier nic nie mogę". Pewnie uważa, że samo "bycie premierem", to już spełnienie wobec społeczeństwa.

 • szats69

  Oceniono 432 razy 248

  Za kompromisem miedzy kim, a kim? Biskupami, a konserwatywnymi posłami? Takie prawo w krajach cywilizowanych zostałoby określone jako barbarzyństwo, a aborcja jest po prostu tam traktowana jako kolejne z praw człowieka. Jeśli Tusk wygłasza swój pogląd to niech przestanie opowiadać o jakimś kompromisie, ale może lepiej niech powie, że popiera podziemie aborcyjne.

 • endrju1521

  Oceniono 360 razy 208

  Kompromis ? ? ?

  Jaki to kompromis, to dyktat ! ! ! ! !

  Art. 47. konstytucji :

  Każdy ma prawo do ochrony prawnej życia prywatnego, rodzinnego, czci i dobrego imienia oraz do decydowania o swoim życiu osobistym.

  KAŻDY ! ! ! ! !

  Kobieta także .

 • jano53

  Oceniono 339 razy 187

  Dopóki będziemy mieli premiera i prezydenta którzy mówią o aborcji klęcząc to nie ma co liczyć na powrót do normalności i zawsze będziemy tylko pośmiewiskiem Europy.

 • niktwazny126

  Oceniono 232 razy 120

  Premier nie miał zbyt inteligentnej miny,stojąc przed zebranymi kobietami. A wypowiedź... czego innego można bylo oczekiwać? "Większość parlamentarna" to w tym wypadku bardzo wygodna wymowka. Co zrobił premier, żeby ta większosć była po drugiej stronie?

 • tekameka

  Oceniono 112 razy 68

  Fajny tekst do Generatora Przemówień:

  "Myślę, że sporo pracy w to włożyłem, aby (TU WPISUJEMY COKOLWIEK) nie stało się faktem. Bo to status quo uważam za optimum i za dowód realnego podejścia do tego, co dziś w Polsce jest możliwe"
  for example:
  Myślę, że sporo pracy w to włożyłem, aby moje lenistwo nie stało się faktem. Bo to status quo uważam za optimum i za dowód realnego podejścia do tego, co dziś w Polsce jest możliwe.

 • pablo63

  Oceniono 143 razy 67

  A może o tym GW napisze ?

  wiadomosci.dziennik.pl/polityka/galeria/430325,1,luksusowe-wydatki-po-z-partyjnej-kasy-boisko-cygara-nocny-klub-galeria-zdjec.html

 • volongoto41

  Oceniono 146 razy 54

  Czy Tusk szczęśliwie za nasze pieniądze doleciał samolotem do domu. Pytam, bo nie wiem czy się śmiać, czy płakać....

 • vel_ociraptor

  Oceniono 58 razy 36

  Twierdzenie że w Polsce jest "kompromis aborcyjny" jest zwykłym chamstwem.
  Polskie prawo to nie kompromis, lecz zwykłe barbarzyństwo, ciemnota i hipokryzja.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje