Premier na Kongresie Kobiet: Jestem za utrzymaniem kompromisu aborcyjnego. Z sali buczenie

Premier Donald Tusk

Premier Donald Tusk (Fot. Sławomir Kamiński/AG)

Premier Donald Tusk pojawił się na Kongresie Kobiet, który odbywa się w Warszawie. Podczas swojego wystąpienia wspomniał o tym, że jest zwolennikiem utrzymania obecnego prawa dotyczącego usuwania ciąży. Z sali rozległo się buczenie.
- Jestem zwolennikiem utrzymania status quo, jeśli chodzi o ustawę aborcyjną, bo uważam, że to dowód realnego podejścia do tego, co dziś w Polsce jest możliwe. Jeśli chodzi o liberalizację ustawy aborcyjnej, to tutaj bez bicia przyznawałem się, że nie jestem zwolennikiem liberalizacji ustawy aborcyjnej - powiedział Donald Tusk w czasie swojego wystąpienia na Kongresie Kobiet. Jego słowa spotkały się z emocjonalną reakcją widowni zgromadzonej w Sali Kongresowej - sala zaczęła buczeć. - Nie przyjechałem tutaj po to, aby oszukiwać w tej kwestii - odparł szef rządu. - Myślę, że sporo pracy w to włożyłem, aby zaostrzenie ustawy aborcyjnej nie stało się faktem. Bo to status quo uważam za optimum i za dowód realnego podejścia do tego, co dziś w Polsce jest możliwe- zaznaczył.

Część środowisk kobiecych uważa, że obecna ustawa dotycząca zasad usuwania ciąży jest zbyt restrykcyjna.

Premier odnosił się do postulatów zgłoszonych podczas ubiegłorocznego Kongresu Kobiet, informując, w jakim stadium realizacji się znajdują. Wśród nich były m.in.: ustawa żłobkowa, ratyfikacja konwencji Rady Europy ws. zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet, instytucjonalna opieka nad małymi dziećmi, a także promocja równego udziału obojga rodziców w opiece i wychowaniu. Przeprosił za "księgowe zestawienie", ale podkreślał, że jego zdaniem ważne jest, by mówić o konkretach, a nie - jak się wyraził - "pitu-pitu".

Premier o związkach

Przed wystąpieniem premiera na scenę weszła jedna z uczestniczek (od 18 lat będąca w związku z kobietą), która do mikrofonu wykrzyczała pytanie, kiedy w końcu w Polsce będą uregulowane prawa osób pozostających w związkach partnerskich. Premier odniósł się do tych słów, mówiąc, że do przyjęcia ustawy konieczna jest większość parlamentarna. Podkreślił też, że "zbyt forsowne tempo zmian ws. związków partnerskich może doprowadzić do odwrotnego skutku".

Kobiety, łączcie się

Kongres Kobiet w tym roku odbywa się po raz piąty. Tegoroczne hasło to "Partnerstwo, Solidarność, Różnorodność". Uczestniczki Kongresu to kobiety z całej Polski, większość z nich przyjeżdża na Kongres w zorganizowanych grupach, reprezentujących poszczególne regiony kraju, ale też grupy zawodowe, są na sali np. przedstawicielki Służby Więziennej czy policjantki. W imprezie bierze udział 8 tysięcy kobiet.

Partia czy nie?

Kongres gromadzi osoby z różnych środowisk - na razie kobiety nie chcą jednak tworzyć partii. Zdecydowały się jedynie na powołanie rady politycznej, która wspierać będzie kobiety startujące w wyborach.

Magdalena Środa z rady programowej Kongresu Kobiet poinformowała, że na razie - aby poważnie przygotować się wyborów, które nadchodzą - Kongres powoła radę polityczną. Jej głównym celem jest wprowadzenie jak największej liczby kobiet na wszystkie poziomy władzy.

W ramach rady planowane jest stworzenie dosyć spójnego programu politycznego, który kobiety by reprezentowały. Rada będzie przygotowywać kandydatki, organizując warsztaty, szkolenia, spotkania, szukając pieniędzy. Zapewni też szeroko rozumiane wsparcie, mentoring. Będzie również prowadziła rozmowy z partiami. Wśród postulatów Kongresu Kobiet są m.in. większa obecność kobiet w mediach oraz wprowadzenie tzw. suwaka na listach wyborczych.

Zobacz także
Komentarze (506)
Premier na Kongresie Kobiet: Jestem za utrzymaniem kompromisu aborcyjnego. Z sali buczenie
Zaloguj się
 • jedyny_twardziel

  0

  Tak więc chłopy !
  Nie żeńcie się z pięknościami,
  Bo one mózgu w głowie
  Nie mają czasami.

 • piesion

  Oceniono 2 razy 0

  dla mnie sprawa jest prosta. Nie powinno być ustawy aborcyjnej . Jak kto chce tak robi. Jeżeli jest katolikiem , to poddaje się sankcjom kościoła , idzie do spowiedzi i takie tam. TO JEST KWESTIA SUMIENIA I PAŃSTWU NIC DO TEGO!!!

 • areq84

  Oceniono 2 razy 2

  Ale bije arogancją!!! Te zmiany zdania, dwa razy na miesiąc są już męczące! Tusk i jego partia hamują rozwój naszego kraju w każdym aspekcie!

  Mnie już on męczy.

 • aki3

  Oceniono 2 razy 2

  czarne biuro polityczne złożone w większości z gejów uchwaliło, że aborcja to grzech, a ich zausznicy przełożyli to na kodeks karny!

 • konfuziussagt

  Oceniono 1 raz 1

  I trzeba byc lajdakiem, zeby twierdzic, ze miedzy PiS i PO nie ma roznicy,
  a kompletnym idiota, zeby w to wierzyc.

 • dorik2

  Oceniono 2 razy 0

  Kompromis przykościelnych polityków z biskupami!!! Nikt nie pytał o zdanie narodu, chociaż komitety Bujaka zebrały ponad milion podpisów pod wnioskiem o referendum. Sławna posłanka Boba ogłosiła, że o tak ważnej sprawie nie może decydować PRZYPADKOWE SPOŁECZEŃSTWO. Zadecydowali przypadkowi posłowie, włażąc w buciorach w sferę sumienia, pozbawiając kobiety elementarnej wolności osobistej. Dziś w Europie aborcja jest nielegalna tylko w Irlandii, na Malcie i (z wyjątkami) w Polsce. Ale w Irlandii było w tej sprawie referendum, i to kilka razy!

 • mushiro

  Oceniono 5 razy 1

  buczały bo są za całkowitym zakazem aborcji?

 • konfuziussagt

  Oceniono 2 razy 2

  Popracujcie nad zmiana swiadomosci spolecznej i wsparciem
  dla sprzyjajacych waszym programom sil politycznych
  a cos z tego wyjdzie.
  Jak "mochery" dadza wsparcie PiS i Rydzykowi to mozecie sobie nagwizdac.

 • occam

  Oceniono 2 razy -2

  Kościelny du.owłaz!! Ciekawe co jeszcze przehandluje za poparcie czarnych...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje