Papież do francuskich parlamentarzystów: zasada laickości nie może wykluczać Kościoła z debaty publicznej

15.06.2013 16:03
Papież Franciszek

Papież Franciszek (Fot. TONY GENTILE Reuters)

- Zasada laickości nie może oznaczać wrogości wobec kwestii religijnych czy też wykluczenia religii z życia społecznego i dyskusji jakie się w nim toczą - stwierdził papież, przyjmując francuskich parlamentarzystów należących do Grupy Przyjaźni Francja-Stolica Apostolska.
Papież Franciszek zaznaczył, że dzisiejsza audiencja świadczy o dobrym stanie relacji dwustronnych między Francją a Stolicą Apostolską oraz, ogólnie rzecz biorąc, atmosferze zaufania między Kościołem katolickim a przedstawicielami życia publicznego na różnych poziomach.

- Zasada laickości regulująca stosunki pomiędzy państwem francuskim a różnymi wyznaniami religijnymi nie powinna sama w sobie oznaczać wrogości wobec rzeczywistości religijnej czy też wykluczenia religii z życia społecznego i ożywiających go debat - stwierdził Ojciec Święty.

Papież wyraził zadowolenie, iż społeczeństwo francuskie odkrywa propozycje Kościoła, w tym dotyczące wizji osoby ludzkiej i jej godności, mające na względzie dobro wspólne. Dodał, że w ten sposób Kościół pragnie wnieść swój specyficzny wkład w głębokie kwestie obejmujące pełniejszą wizję osoby i jej przeznaczenia, a także społeczeństwa i jego przeznaczenia. - Wkład ten nie obejmuje jedynie dziedziny antropologii i społeczeństwa, ale także politykę, gospodarkę i kulturę - podkreślił Ojciec Święty.

Papież Franciszek zaznaczył, że na Francję często skierowane są oczy całego świata. Stąd obowiązkiem parlamentarzystów jest przyczynienie się do poziomu życia jej mieszkańców. Choć ich zadaniem jest proponowanie ustaw, ich nowelizacja lub uchylanie, to powinni się także troszczyć, aby zawarty był w nich także pierwiastek duchowy, uwznioślający i uszlachetniający osobę ludzką.

Grupa Przyjaźni Francja-Stolica Apostolska, w której skład wchodzą parlamentarzyści różnych opcji politycznych i przekonań religijnych, powstała w 1999 r. Interesuje się ona wkładem Stolicy Apostolskiej w obronę praw człowieka i wolności sumienia, w kwestie rozwoju, jak również watykańskim doświadczeniem wypływającym z utrzymywania stosunków dyplomatycznych z ponad 170 państwami świata.

Komentarze (54)
Zaloguj się
 • jankbh

  Oceniono 109 razy 89

  A co to może być za debata z udziałem kościoła, skoro kościół nie uznaje zasad demokratycznych, a jego "prawdy" są objawione i nie podlegające dyskusji? To kościół sam nie chce być partnerem społecznym w państwie, bo albo występuje z pozycji siły, albo (gdy tej siły kościołowi akurat brakuje) zarzuca, że jest usuwany z życia publicznego.

 • 24u

  Oceniono 88 razy 68

  Laicyzacja rozpoczela sie jako forma protestu przeciw zdemoralizowanym duchownym.

 • ociectadeusz

  Oceniono 79 razy 61

  Watykańscy funkcjonariusze w Polsce trochę to zmodyfikowali : zasada świeckości państwa nie może odcinać Kościoła od koryta. Czy się strzyże (owieczki), czy się leży, te 10 mld zł rocznie się należy !
  A rządzące sprzedawczyki wolą się z nimi dzielić złodziejska dolą, niż kłócić - wszak pieniądze są podatników, a nie ich !

 • eman_man

  Oceniono 64 razy 54

  Nie widzę nic złego w tym, że kościół katolicki we Francji zajmuje się coraz częściej mszą i modlitwami a nie wtrącaniem się do sprawy państwa, tak jak jest to w Polsce.

 • harimau666

  Oceniono 69 razy 47

  >debata< z kościołem to tak jakby ślepy gadał z głuchym,Franz...
  wolność światopoglądowa to coś czego nie macie prawa zabraniać nikomu na świecie,boście tylko jedną z wielu sekt religijnych...

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 52 razy 40

  Nie wyklucza, ale kkat chciałby w debacie mieć pozycję dominującą. Takie małe niedopowiedzenie ze strony Franka Argentyńskiego.

 • ka-mi-la789

  Oceniono 51 razy 35

  Papież dyktujący, na czym polega laickość to coś jak wilk pouczający pasterza, jak ma budować zagrodę dla owiec.

 • savrin

  Oceniono 29 razy 21

  woda jest mokra, trzeba o tym rozmawiać

 • savrin

  Oceniono 21 razy 13

  a chlopaczki seksowne jak byly, tak sa, eh debatujmy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje