Wybory w Iranie: "Bez względu na wynik zwycięża Islamska Republika"

15.06.2013 11:46
Irańczycy pokazują tusz na palcach - dowód, że brali udział w głosowaniu

Irańczycy pokazują tusz na palcach - dowód, że brali udział w głosowaniu (Fot. Sang Tan AP)

- Bez względu na wynik wyborów prezydenckich, są one zwycięstwem Islamskiej Republiki Iranu - oświadczył najwyższy przywódca duchowo-polityczny tego kraju ajatollah Sajed Mohammad Ali Chamenei. Wg cząstkowych rezultatów prowadzi umiarkowany Hasan Rowhani.
- Głosowanie na któregokolwiek z kandydatów jest głosowaniem za Islamską Republiką i głosem zaufania do systemu - czytamy na oficjalnym koncie na Twitterze należącym do ajatollaha Chameneiego. Przewodniczący irańskiego parlamentu Ali Laridżani powiedział, że "udział ludzi w wyborach oznacza, iż rewolucja jest wciąż żywa" w społeczeństwie.

Prowadzi polityk o umiarkowanych poglądach

Według wstępnych danych irańskiego MSW, po przeliczeniu 18 proc. głosów w wyborach prowadzi duchowny i polityk o umiarkowanych poglądach Hasan Rowhani z 52 proc. głosów. Na drugim miejscu plasuje się burmistrz Teheranu Mohammed Bagher Ghalibaf z 17-procentowym poparciem, a na trzecim - konserwatywny polityk, szef negocjatorów w rozmowach na temat irańskiego programu nuklearnego Said Dżalili, na którego zagłosowało ok. 13 proc. wyborców.

O pierwszy komentarz pokusił się w rozmowie dla agencji Reutera Trita Parsi, założyciel i szef Narodowej Rady Irańsko-Amerykańskiej z siedzibą w Waszyngtonie. - Wbrew ewidentnym wysiłkom rządzących elit, mających na celu zapewnienie zwycięstwa jakiemuś konserwatyście, wydaje się, że wybory wygrywa kandydat proreformatorski, centrysta. Jeśli ten wynik się utrzyma, ustalenia Zachodu co do tego, że ajatollah Chamenei i Strażnicy Rewolucji są wszechwładni w Iranie, będą musiały zostać zrewidowane - powiedział. - Chociaż twardogłowi kontrolują kluczowe aspekty systemu politycznego w Iranie, to centryści i reformatorzy udowodnili, że nawet przy słabszych kartach w ręku, wciąż mogą wygrać dzięki poparciu społeczeństwa - podkreślił.

Ok. 50,5 mln uprawnionych do głosowania wybierało spośród sześciu kandydatów dopuszczonych do startu przez Radę Strażników Rewolucji. Jeśli żaden z nich nie uzyska 50 proc. głosów, 21 czerwca odbędzie się druga tura. W piątkowych wyborach nie kandydował obecny szef państwa, ultrakonserwatysta Mahmud Ahmadineżad, który po dwóch kadencjach nie mógł po raz trzeci ubiegać się o prezydenturę.

Zobacz także
Komentarze (26)
Wybory w Iranie: "Bez względu na wynik zwycięża Islamska Republika"
Zaloguj się
 • supertlumacz

  Oceniono 7 razy -3

  ...obecny szef państwa, ultrakonserwatysta Mahmud Ahmadineżad...

  Bzdura, pracownik naukowy politechniki, profesor. I to z dziedziny klasycznej, mechaniki. Ekspert w dziedzinie kontrolowanych wyburzeń (controlled demolition), takich jak WTC w NYC podczas 911. Premier Izraela Bebjamin Netanyahu, absolwent architektury, rysował poglądowe szkice na poziomie propagandy związkowej na temat zaawansowania irańskiego programu atomowego. Wszystkim paniom bardzo się podobały, ale Ahmadineżadowi nie wypadało polemizować w taki sposób...

  Wyjaśnienia BN były niekoszerne.

  Wasz Mosiek

  Szalom

 • blogfiles

  Oceniono 2 razy 2

  Zupełnie jak na zbliżających się niebawem wyborach na "nowego" Prezesa.

 • muledet.3

  Oceniono 3 razy 3

  Umiarkowany?.Jezeli zrezygnuje ,ze snu o BA.

 • asocjacja_w

  Oceniono 5 razy -1

  Iran , a kto to taki ??? ale chętnie bym poczytał o nowej bardzo drastycznej ustawie o stosowaniu przymusu bezpośredniego , teraz policjant może strzelać do każdego ??? według własnego widzimisię do 70 letniej babci do pięcio letniego wnuczka ??? Czy ta nowa ustawa to tajemnica ???

 • pismaki_klamia

  Oceniono 4 razy -2

  Long live Ahmadinejad–An open letter of gratitude from the people of the world to Iran and her President

  Tak jest!

 • pismaki_klamia

  Oceniono 5 razy -1

  Zaskakujące i b. ciekawe: Poland, Czech Republic balk on blacklisting Hezbollah

 • pismaki_klamia

  Oceniono 6 razy -2

  Prawda o tzw. "wolnych i demokratycznych" wyborach w USA: Oszustwa wyborcze w USA

 • zaanawetprzeciw_2.0

  Oceniono 22 razy 6

  Nie rozumiem zaskoczenia.
  W Stanach niezależnie od wyniku zwycięża Izrael.

 • wks_fanatyk

  Oceniono 10 razy -6

  Te wyciągniete łapy islamskich niewiernych zbrodniarzy powinny być obcięte i wysłane w darze do Stolicy Apostolskiej !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje