W Szwecji odszkodowanie dla rodziców za brak miejsca w przedszkolu

15.06.2013 08:58
- Objęcie dwulatka opieką przedszkolną byłoby absolutnie dobrowolne, decydowaliby rodzice. Nikt nikomu niczego by nie narzucał - przekonuje resort edukacji

- Objęcie dwulatka opieką przedszkolną byłoby absolutnie dobrowolne, decydowaliby rodzice. Nikt nikomu niczego by nie narzucał - przekonuje resort edukacji (Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Gazeta)

Gminy w Szwecji będą musiały wypłacić rodzicom odszkodowanie w przypadku braku miejsca w przedszkolu. W ten sposób szwedzki rząd chce zmusić samorządy do zapewnienia opieki wszystkim dzieciom.
Według obowiązujących obecnie przepisów dziecko w Szwecji powinno zostać przyjęte do przedszkola w ciągu czterech miesięcy od zgłoszenia. Najnowszy raport rządowy stwierdza jednak, że w praktyce 36 z 290 gmin ma problem z dotrzymaniem tego terminu, co dotyka 3 tys. dzieci rocznie, czyli 2 proc.

"To wydaje się niewiele; problem pojawia się wtedy, gdy z powodu braku miejsca w przedszkolu rodzic nie może wrócić do pracy i ma kłopot z utrzymaniem się" - stwierdza autor opracowania Fjord Orust. Jak wyliczono, takie przymusowe bezrobocie rodziców kosztuje społeczeństwo ok. 180 mln koron rocznie (ok. 21 mln euro). "To jest więc czysty zysk dla gmin, jeśli rodzice będą mogli pracować i płacić podatki" - podkreśla Orust.

Nowy przepis wprowadzający odszkodowanie dla rodziców w przypadku braku miejsca w przedszkolu ma wejść w życie 1 stycznia 2015 roku. Będzie to kwota zależna od czasu oczekiwania, zbliżona do wysokości zwykłego zasiłku rodzicielskiego. Raport podaje, że główną przyczyną zbyt małej liczby miejsc w przedszkolach są błędy lokalnych władz w planowaniu. W Szwecji przedszkola to najczęściej drewniane budynki o lekkiej konstrukcji, stawiane w parkach lub na terenach zielonych.

Zobacz także
 • Dzieci samotnych matek mają pierwszeństwo przy przyjęciu do przedszkola Dyrektorka przedszkola dzwoni do samotnej matki. "Już proszę do telefonu żonę"
Komentarze (23)
W Szwecji odszkodowanie dla rodziców za brak miejsca w przedszkolu
Zaloguj się
 • supertlumacz

  Oceniono 3 razy -1

  Rozsądny przepis antykorupcyjny w demokratycznym kraju o gospodarce rynkowej.

  Kiedy w Polsce dofinansowanie do korzystania z akwaparku lub z wczasów do Egiptu w miejsce skierowania do sanatorium lub do, wycenianego jeszcze drożej przez NFZ, SZPITALA SANATORYJNEGO?

  Wtedy godziwe pensje dla pielęgniarek szpitalnych i chirurgów, natomiast stada pań zatrudnionych w administracji i tak zwanym pierwszym kontakcie wywiózłbym zbiorowo do takich domów co to kiedyś miały czerwone latarnie....

 • katja

  Oceniono 6 razy 2

  Gmina czyli podatki od obywateli, pieknie! Wszyscy maja placic za opieszalosc urzednikow i brak planowania w terenie. A rzadzacy sie ciesza ,ze zwykli obywatele za to odpowiadaja :-((
  Sytuacja w Szwecji jest taka gdzy przybysze z krajow trzeciego swiata maja po 10 dzieci , nie pracuja ale maja prawo do przedszkola w ramach nauki jezyka. Niech maja , mnie to nie przeszkadza ale dlaczego ludzie maja za to placic poprzez swoje podatki?

 • dna_low

  Oceniono 15 razy 9

  No to rodzice szwedzkich dzieci - głównie Mohammedów i Fatim - już planują na co wydadzą odszkodowania.

 • turn1

  Oceniono 16 razy 2

  Dobrze że zapłaci gmina a nie podatnicy:)))

  Głupota współczesnego poprawnie-politycznego świata przerosła głupotę średniowiecznych zabobonów.

 • wodakrolewska

  Oceniono 19 razy -1

  W szwedzkich przedszkolach i szkołach w czasie surowej zimy temperatura wewnątrz wynosi 27 *C.
  Ogrzewanie mają elektryczne. Stypendia należą się WSZYSTKIM dzieciom bez względu kim są ich rodzice.

 • kichchi

  Oceniono 57 razy -29

  i tym szwedzkim "przedszkolu" dziecko będzie poddawane gejowskiej i innej lewackiej propagandzie

 • felucjan

  Oceniono 48 razy 32

  Świetnie, że tak jest w Szwecji, ale zejdźmy na ziemię - jesteśmy w Polsce.

  Artykuł byłby bardziej merytoryczny jak dowiedziałbym się z niego jak to jest na Słowacji, Litwie czy w Czechach - czyli w naszej lidze, a nie w kraju który ma socjal na mistrzowskim poziomie. To tak jakby porównywać polską reprezentację w piłce nożnej do niemieckiej.

 • kingston.livingston

  Oceniono 7 razy -3

  A u nas (trochę) tak nie ma?

  Tzn. chyba gmina dofinansowuje pobyt w prywatnym przedszkolu.

  Nie znam się, coś tylko słyszałem/czytałem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje