Grecki rząd się ugiął. Częściowo przywróci publiczne radio i TV

15.06.2013 08:10
Protest przeciw zamykaniu mediów publicznych w Grecji

Protest przeciw zamykaniu mediów publicznych w Grecji (Fot. PHASMA REUTERS)

Premier Grecji Antonis Samaras zaproponował, aby częściowo przywrócić nadawanie telewizji i radia publicznego - podano w rządowym komunikacie. Zamknięcie publicznego nadawcy wywołało burzliwe protesty w Grecji oraz krytykę w wielu krajach europejskich.
Zostanie powołana tymczasowa komisja - mająca szerokie poparcie partii politycznych - która będzie odpowiedzialna za zatrudnienie niewielkiej liczby pracowników, żeby mogli oni w trybie natychmiastowym wznowić nadawanie programów informacyjnych - oświadczył grecki premier. Komunikat opublikowano w czwartym dniu okupacji siedziby publicznego radia i telewizji ERT.

Zamykają, bo oszczędzają

We wtorek rząd ujawnił decyzję o natychmiastowym zamknięciu publicznych nadawców (ERT), uzasadniając to koniecznością wprowadzania dalszych oszczędności budżetowych. Władze obiecały, że programy publicznej telewizji i radia wrócą na antenę pod koniec lata; zapowiedziały jednak, że część pracowników ERT straci pracę po restrukturyzacji spółki. Decyzja rządu spowodowała protest pracowników ERT, którzy zaczęli okupować siedzibę firmy.

Premier Samaras podjął decyzję o zamknięciu ERT bez zgody dwóch partnerów koalicyjnych, czyli socjalistów z partii PASOK i umiarkowanego ugrupowania Dimar (Demokratyczna Lewica). Spowodowało to największe napięcia wewnątrzkoalicyjne, odkąd rok temu powstał trójpartyjny gabinet Samarasa.

Częściowe przywrócenie nie satysfakcjonuje

W pierwszej reakcji na propozycję premiera Samarasa, częściowego przywrócenia nadawania telewizji i radia publicznego oraz zatrudnienia niewielkiej części ich pracowników, partia PASOK oświadczyła, że nie jest nią usatysfakcjonowana.

Na poniedziałek zapowiedziano spotkanie trzech koalicjantów. Według anonimowych źródeł rządowych celem tego spotkania ma być "wznowienie języka dialogu" między trzema formacjami politycznymi i "znalezienie wspólnego rozwiązania". "Jest to możliwe do zrealizowania, ponieważ celem koalicjantów jest istnienie niezależnej telewizji, pozbawionej dysfunkcji" - podało to źródło.

Prezydent przeciwny zamykaniu

Zaniepokojony faktem zamknięcia telewizji i radia publicznego jest prezydent Grecji Karolos Papulias. Jak poinformowali jego współpracownicy, prezydent jest za reformą publicznych stacji, ale zdecydowanie przeciwko ich zamykaniu.

Cofnięcia decyzji Aten i przywrócenia sygnału dla ERT zażądała Europejska Unia Nadawców (EBU). Petycję podpisało 51 menedżerów europejskich stacji telewizyjnych i radiowych. List z poparciem dla dziennikarzy greckich wystosowało również Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.

Zobacz także
Komentarze (10)
Grecki rząd się ugiął. Częściowo przywróci publiczne radio i TV
Zaloguj się
 • supertlumacz

  0

  Zakaz strajku budżetowych związków zawodowych w całym świecie!

 • turbo-liberal

  Oceniono 5 razy 1

  To te pieprzone, socjalistyczne nieroby jeszcze mają czelność protestować?

 • josif47

  Oceniono 4 razy 0

  I oto wlasnie chodzilo !...Zeby wszyscy wiedzieli ze oszczedzamy. To taki Pic na wode...Fotomontaz...A zacznijcie lenie organizowac prace w wolne soboty, a nie spac do poludnia !

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 4 razy 2

  Z tego też powodu Julek Braun tak się oburzał.

 • anthrax_2

  Oceniono 4 razy 0

  Te protesty w Grecji to protesty pracowników TV a nie bardzo wierzę że Unia krytykuje likwidację deficytowej instytucji
  Grecja jest zmuszana przez Unię do oszczędności a nie do szastania publicznymi pieniędzmi

 • jack20

  Oceniono 12 razy 4

  Grecy maja 800 mlrd. € na kontach w rajach podatklowych. Dlaczego nie zaczna od scigania tych LAJDAKOW; ZLODZI I KRYMINALISTOW a zaczynaja od pozbycia ludnosci osrodkow informacji ?? Bydlo i Lajdactwo dzis na porzadiku dziennym nie tylko w Polsce ale i w calej Europie.

 • unnabujp

  Oceniono 5 razy 1

  Sa duze mozliwosci jesli idzie przeprowadzenie redukcji wydatkow rzadu Grecji, nalezy po prostu zlikwidowac cala administracje a zarzadzanie przekazac Turcji. W ten sprytny sposob Grecy moga pozbyc sie wielu klopotow na czele z ogromnym zadlluzeniem ktorego nie sa w stanie obslugiwac.

 • iha-iha-iha

  Oceniono 7 razy -3

  PO co zamykać???
  zrobić tak jak u nas - nadawać same POwtórki

 • lech2011

  Oceniono 42 razy 32

  u nas niech zamkną państwową TV

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje