Przetarg na cenną willę ogłoszono tak, by nikt o nim nie wiedział

15.06.2013 11:15
Były rządowy ośrodek

Były rządowy ośrodek "Grodno" (Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta)

Przetarg na cenną willę w byłym ośrodku rządowym w Wolińskim Parku Narodowym był tak zorganizowany, żeby nikt o nim nie wiedział. Wygrał jedyny oferent - fundacja związana z ustosunkowanym politykiem z Wolina Arturem Balazsem - informuje dzisiejsza "Gazeta Wyborcza".
Znalezienie informacji o tym przetargu na stronie Wolińskiego Parku Narodowego było możliwe tylko w sytuacji, gdy ktoś już o tym przetargu wiedział. Ogłoszenie znajdowało się na BIP-ie między archiwalnymi przetargami ogłoszonymi w listopadzie i grudniu zeszłego roku.

W tej grze chodzi o ośrodek "Grodno", który leży siedem kilometrów na wschód od nadmorskich Międzyzdrojów, w sercu rezerwatu. Blisko 70 hektarów pięknego terenu: wysoki klif, plaża oddalona kilka kilometrów od najbliższych miejscowości, pofałdowany teren, jeziorko z wyspą. Prowadzi do niej grobla usypana w latach 70. specjalnie dla Leonida Breżniewa, który był wtedy z wizytą w Polsce (Breżniew jednak na Wolin nie dotarł). W czasach PRL-u powstał tu, ze złamaniem prawa, rządowy ośrodek, w którym wypoczywali komunistyczni dygnitarze. W III RP w ośrodku przejętym przez kancelarię premiera odpoczywali ministrowie.

W 2009 r. w wyniku decyzji premiera Donalda Tuska, który z powodów ekonomicznych i wizerunkowych zlikwidował ośrodki rządowe, Grodno przejęła w zarząd dyrekcja WPN. Ośrodek zamknięto, a jego pracowników zwolniono. Według naszych informacji wpłynęła tylko jedna oferta. Przetarg wygrała Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, której założycielem był Artur Balazs, niezwykle ustosunkowany polityk prawicy z wyspy Wolin, który był w wielu partiach i trzykrotnie sprawował funkcję ministra w różnych rządach.

Cały artykuł w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".

Zobacz także
Komentarze (355)
Zaloguj się
 • koniu800

  Oceniono 1081 razy 1063

  jest interes musi być przekręt czego innego można się spodziewać po politykach ?

 • jamj

  Oceniono 865 razy 847

  Kolejna posiadłość "księcia zachodnio-pomorskiego". Tak wyglądają "równe żołądki" w styropianowo-solidaruszym wydaniu.

 • siekier35

  Oceniono 648 razy 642

  byś gazeto zainteresowała się głębiej arturkiem,tym czy wolin należy do polski czy jest już prywatną wyspą balzasa.

 • aja_88

  Oceniono 538 razy 528

  sku...syństwo.mam nadzieję że kiedyś przyjdzie tym złodziejom to wszystko oddawać

 • jamj

  Oceniono 576 razy 520

  "W czasach PRL powstał tu, ze złamaniem prawa, rządowy ośrodek, w którym wypoczywali komunistyczni dygnitarze. W III RP w ośrodku przejętym przez kancelarię premiera odpoczywali ministrowie."
  ====================================================================
  Oczywiście w III RP ośrodek istniał już "bez łamania prawa", a i jak widać dalsze jego losy są "wzorcowym przykładem praworządności władz", już nie komunistycznych, a kryminogennych ze styropianowo - solidaruszym rodowodem.

 • tacx

  Oceniono 245 razy 243

  he he..to łon... czemu w ogóle nie byłem zaskoczony?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane