Kaczyński: "Ogromny dług Warszawy!". Policzyliśmy

Jarosław Kaczyński podpisał się pod wnioskiem o odwołanie prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz

Jarosław Kaczyński podpisał się pod wnioskiem o odwołanie prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz (Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta)

W piątek Jarosław Kaczyński podpisał się pod wnioskiem o referendum ws. odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz. Zgromił ją, że za jej rządów zadłużenie miasta wzrosło o 115 proc. W tym samym okresie zadłużenie rządzonego przez PiS Radomia wzrosło o... 546 proc.
Prezes PiS mówił m.in., że Hannę Gronkiewicz-Waltz należy odwołać, bo "wstydliwą rzeczą jest ogromne zadłużanie miasta, ogromne zwiększanie liczby urzędników, to jest wzrost o 35 proc., a zadłużenie wzrosło o 115 proc (...) być może jest to próba realizacji jakiś interesów, ale może to tylko i wyłącznie pokaz skrajnej nieudolności, braku wstydu i nieprzygotowania do tego, by podjąć się trudnego zadania, jakim jest rządzenie Polską".

Dług nie taki straszny

Dane podane przez Jarosława Kaczyńskiego zostały dobrane w sposób skrajnie wybiórczy. Bo rzeczywiście w trakcie rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz kwota zadłużenia miasta wzrosła - z 2 mld 901 mln zł na koniec 2007 r do 5 mld 934 mln zł prognozowanych na koniec 2013 r. Ale rosły też dochody miasta: z 8,7 do 13 mld zł. Dlatego biorąc pod uwagę stosunek długu do dochodów, skok nie jest już wcale aż tak radykalny - w 2007 r. wynosił 33 proc., a w 2013 r. ma wynosić 47,7 proc. (dopuszczalny prawem próg to 60 proc.), Przy czym poziom zadłużenia w stolicy spada: na koniec 2011 r. przekraczał 50 proc.

Można tłumaczyć prezesa PiS, że troszczy się o finanse Warszawy i tak duży skok zadłużenia go niepokoi. Więc zerknijmy na finanse Radomia, rządzonego od jesieni 2006 r przez Andrzeja Kosztowniaka z PiS. Tam zadłużenie miasta wzrosło z 75 mln zł na koniec 2006 r. do prognozowanych 410 mln zł na koniec 2013 r. To skok o... 546 proc.! Ale o referendum w sprawie odwołania prezydenta Radomia Jarosław Kaczyński nie apeluje.

Wskaźnik zadłużenia 47,7 proc., to najniższy poziom zadłużenia wśród wszystkich dużych polskich miast. Dług Wrocławia to 63,5 proc., Łodzi - 60,6 proc, Krakowa - 59,4 proc.

Radom miał na koniec 2012 r. zadłużenie na poziomie ponad 40 proc., czyli niewiele niższe, niż Warszawa, przy 13-krotnie mniejszych wydatkach niż Warszawa i wpływach, a nie wydatkach na "janosikowe" (Radom z tego tytułu w 2013 r. dostanie 20 mln zł, a Warszawa - zapłaci 793 mln zł).

Skąd tylu urzędników?

Jarosław Kaczyński wytykał także Hannie Gronkiewicz-Waltz, że za jej rządów zatrudnienie w stołecznym ratuszu wzrosło o 35 proc, a wydając na nagrody dla urzędników "aż 300 mln zł" po prostu nie ma wstydu.

Rzeczniczka stołecznego ratusza Agnieszka Kłąb przyznaje, że zatrudnienie w warszawskim magistracie rośnie. - Ale nie o 35 proc., choć trudno to stwierdzić, bo pan prezes Kaczyński nie określił roku, do którego porównywał nasze zatrudnienie. Wszystkie nasze porównania pokazują wzrost, ale niższy. Zatrudnienie dodatkowych pracowników to m.in. skutek niespotykanej dotąd skali wykorzystania funduszy unijnych. Dodać należy, że część etatów jest finansowana z funduszy UE. Poza tym to efekt prowadzonych inwestycji oraz dodatkowych zadań nałożonych na samorząd w wyniku zmian obowiązującego prawodawstwa. A w ciągu ostatnich sześciu miesięcy zatrudnienie zmniejszyło się o blisko 100 etatów - twierdzi rzeczniczka ratusza.

A co z nagrodami? Agnieszka Kłąb mówi, że w 2012 r. urzędnikom zatrudnionym w ratuszu wypłacono 43 mln zł. - To kwota porównywalną z tą, jaką miasto wypłaciło urzędnikom w 2006 r., za rządów PIS. Od kilku lat zmniejszamy kwoty przeznaczone na nagrody: W 2011 budżet na nagrody wynosił 53 mln, a w 2013 r - 35 mln. Ponadto kilka tygodni temu prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz podjęła decyzję o niewypłaceniu nagród uznaniowych w I półroczu 2013 roku. - mówi rzeczniczka ratusza.

Zobacz także
 • Jarosław Kaczyński podpisał się pod wnioskiem o odwołanie prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz Kaczyński za odwołaniem Gronkiewicz-Waltz. Podpisał się pod wnioskiem o referendum
 • Podtopiona Trasa AK Nowy pomysł PiS: rozliczą Gronkiewicz-Waltz z burz
 • Piotr Guział Guział: Referendum już przynosi efekty, prezydent działa
Komentarze (183)
Kaczyński: "Ogromny dług Warszawy!". Policzyliśmy
Zaloguj się
 • klarneta8

  Oceniono 3 razy 3

  Kaczynski to KLAMCA, pluje z pluc nie z mozgu,a jego WYZNAWCY rozumieja tylko jego slowa.No nic, plujcie nadal na PO,bedziecie mieli wreszcie PIS+PSL, czyli jak mlodziez mowi ''zadupie''.

 • czesarna

  Oceniono 1 raz 1

  Kaczyńscy to mądre krasnale. Sami niewielcy, ale za to ich pogłowie od jakiegoś czasu okazale spada. Trudno tego obiecującego zjawiska nie nie docenić.
  Warto jednak byłoby zauważyć, że braciszek Lecha wspaniałomyślnie nie odniósł się do nieporównywalnych wydatków na metro w Warszawie i w Radomiu.

 • bogda35

  Oceniono 1 raz 1

  ludzie wierza w to co chca wierzyc. Nagonka mediów na PO i premiera cudownie słuzy prezesowi- on nie odpowiada za rzetelnośc tego co mówi. Ludzie przyjmuja go bezkrytycznie - ciemny lud kupuje go jak leci.

 • marmars

  Oceniono 4 razy 0

  Polska potrzebuje wladzy elekcyjnej z poza polski moze unia ,inaczej korupcja i kumoterswo nieda rozwiazania ,matacza kradna i beda mataczyc i krasc !!!!!! ROZLICZYC odebrac miliardy matacza ,inaczej sie nie da .

  Ja juz sie wyprowadzilem bo serce sie kraje a lud otumaniony ,moge jesze sprobowac za SOLIDARNOSCI ZOSTALEM OSZUKANY PRZEZ SPRZEDAJNEGO LECHA .Ale z kim ,z beretami rydz.... z kaczo....... z kwasnie....z... z kim !!!!!!! ???????.

  ZGROMADZENIE NADZWYCZAJNE TYLKO TO !!!!!!

 • 69-moher

  Oceniono 1 raz 1

  was nie stać na to żeby coś zbudować
  na własny koszt !
  Bez pałacu kultury nie było by gdzie imprez
  i zlotów urządzać '

 • bog43

  Oceniono 3 razy 3

  Nie szkoda wam pieniędzy na inwestycje , i to drogie i kłopotliwe - zostańcie przy Pałacu Kultury i Nauki to powinno wam wystarczyć .

 • stanislaw50

  Oceniono 7 razy 5

  PiS - duar pragnie miejsca u wadzy w wolskiej stolycy. KACZORA na króla. KACZORA na Króla, KACZOR na KRÓLA !!!
  Będzie biednie, ale wesolo - jak za czsów MACIUSIA !
  Maciar będzie przydupnikiem I i dostanie za smoleńską mgłe i wybuchy w swoich gaciach, najwyzszy oreder z kartofla.
  demos

 • stanislaw50

  Oceniono 6 razy 4

  Jaki doktorat, takie myślenie. Ciekawe z czego Kaczor ma doktorat. Jest takim przeciwnikiem PRL - to niech zrezygnuje z niesłusznego wykształcenia - WYKSZTŁCIUCH MOHEROWY !!!!
  demos

 • stanislaw50

  Oceniono 6 razy 4

  Głupi KACZOR !!!
  Do parku łazienkowskiego na staw dupku pływać i nawpie...ć sie rzęsy.
  demos

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje