Kaczyński: "Ogromny dług Warszawy!". Policzyliśmy

14.06.2013 19:18
Jarosław Kaczyński podpisał się pod wnioskiem o odwołanie prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz

Jarosław Kaczyński podpisał się pod wnioskiem o odwołanie prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz (Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta)

W piątek Jarosław Kaczyński podpisał się pod wnioskiem o referendum ws. odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz. Zgromił ją, że za jej rządów zadłużenie miasta wzrosło o 115 proc. W tym samym okresie zadłużenie rządzonego przez PiS Radomia wzrosło o... 546 proc.
Prezes PiS mówił m.in., że Hannę Gronkiewicz-Waltz należy odwołać, bo "wstydliwą rzeczą jest ogromne zadłużanie miasta, ogromne zwiększanie liczby urzędników, to jest wzrost o 35 proc., a zadłużenie wzrosło o 115 proc (...) być może jest to próba realizacji jakiś interesów, ale może to tylko i wyłącznie pokaz skrajnej nieudolności, braku wstydu i nieprzygotowania do tego, by podjąć się trudnego zadania, jakim jest rządzenie Polską".

Dług nie taki straszny

Dane podane przez Jarosława Kaczyńskiego zostały dobrane w sposób skrajnie wybiórczy. Bo rzeczywiście w trakcie rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz kwota zadłużenia miasta wzrosła - z 2 mld 901 mln zł na koniec 2007 r do 5 mld 934 mln zł prognozowanych na koniec 2013 r. Ale rosły też dochody miasta: z 8,7 do 13 mld zł. Dlatego biorąc pod uwagę stosunek długu do dochodów, skok nie jest już wcale aż tak radykalny - w 2007 r. wynosił 33 proc., a w 2013 r. ma wynosić 47,7 proc. (dopuszczalny prawem próg to 60 proc.), Przy czym poziom zadłużenia w stolicy spada: na koniec 2011 r. przekraczał 50 proc.

Można tłumaczyć prezesa PiS, że troszczy się o finanse Warszawy i tak duży skok zadłużenia go niepokoi. Więc zerknijmy na finanse Radomia, rządzonego od jesieni 2006 r przez Andrzeja Kosztowniaka z PiS. Tam zadłużenie miasta wzrosło z 75 mln zł na koniec 2006 r. do prognozowanych 410 mln zł na koniec 2013 r. To skok o... 546 proc.! Ale o referendum w sprawie odwołania prezydenta Radomia Jarosław Kaczyński nie apeluje.

Wskaźnik zadłużenia 47,7 proc., to najniższy poziom zadłużenia wśród wszystkich dużych polskich miast. Dług Wrocławia to 63,5 proc., Łodzi - 60,6 proc, Krakowa - 59,4 proc.

Radom miał na koniec 2012 r. zadłużenie na poziomie ponad 40 proc., czyli niewiele niższe, niż Warszawa, przy 13-krotnie mniejszych wydatkach niż Warszawa i wpływach, a nie wydatkach na "janosikowe" (Radom z tego tytułu w 2013 r. dostanie 20 mln zł, a Warszawa - zapłaci 793 mln zł).

Skąd tylu urzędników?

Jarosław Kaczyński wytykał także Hannie Gronkiewicz-Waltz, że za jej rządów zatrudnienie w stołecznym ratuszu wzrosło o 35 proc, a wydając na nagrody dla urzędników "aż 300 mln zł" po prostu nie ma wstydu.

Rzeczniczka stołecznego ratusza Agnieszka Kłąb przyznaje, że zatrudnienie w warszawskim magistracie rośnie. - Ale nie o 35 proc., choć trudno to stwierdzić, bo pan prezes Kaczyński nie określił roku, do którego porównywał nasze zatrudnienie. Wszystkie nasze porównania pokazują wzrost, ale niższy. Zatrudnienie dodatkowych pracowników to m.in. skutek niespotykanej dotąd skali wykorzystania funduszy unijnych. Dodać należy, że część etatów jest finansowana z funduszy UE. Poza tym to efekt prowadzonych inwestycji oraz dodatkowych zadań nałożonych na samorząd w wyniku zmian obowiązującego prawodawstwa. A w ciągu ostatnich sześciu miesięcy zatrudnienie zmniejszyło się o blisko 100 etatów - twierdzi rzeczniczka ratusza.

A co z nagrodami? Agnieszka Kłąb mówi, że w 2012 r. urzędnikom zatrudnionym w ratuszu wypłacono 43 mln zł. - To kwota porównywalną z tą, jaką miasto wypłaciło urzędnikom w 2006 r., za rządów PIS. Od kilku lat zmniejszamy kwoty przeznaczone na nagrody: W 2011 budżet na nagrody wynosił 53 mln, a w 2013 r - 35 mln. Ponadto kilka tygodni temu prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz podjęła decyzję o niewypłaceniu nagród uznaniowych w I półroczu 2013 roku. - mówi rzeczniczka ratusza.

Zobacz także
Komentarze (183)
Zaloguj się
 • jogibaboo

  Oceniono 475 razy 329

  Kaczyński często operuje twierdzeniami bez pokrycia. Ważne, aby słowa były mocne, a ich przekaz prosty. Mistrzem tego typu demagogii był niegdyś Hitler. Czyżby wodzuś czytywał wieczorami Mein Kampf?

 • jerjar

  Oceniono 365 razy 257

  Kiedy Kaczyński mówi "policzyliśmy", to mnie stają przed oczyma wszystkie 3 mln. mieszkań.

 • hajna1951

  Oceniono 243 razy 193

  niestety słowa takich demagów zawsze trafiają do ciemnego ludu, na przestrzeni wieków takich oszołomów nie brakowało i zawsze mieli poklask niestety zawsze dochodziło do tragicznych zdarzeń takich jak np. II-wojna światowa.

 • lehoo

  Oceniono 304 razy 192

  Kaczor - krótki-ptaszek, jak nie zełże, to zdechnie, po prostu tak już ma.

 • mao111

  Oceniono 223 razy 181

  Kaczorek pokazał dziś swojego kandydata na prezydenta Warszawy - Mańka CBA Kamińskiego. To byłby prezydent tysiąclecia...

 • mariuszet

  Oceniono 154 razy 108

  A ja bym chciał by Kaczyński teraz dostał władzę, teraz w kryzysie. Bo jak dostanie ją za dwa lata to juz moze byc po kryzysie i nic nie robiąc będzie ogłaszał jak to wspaniale rządzi, podobnie jak było poprzednio. Zdaję sobie sprawę, ze to kosztowne dla kraju doświadczenie.

 • baca124

  Oceniono 131 razy 91

  Jeszcze kilka takich wypowiedzi Kaczki a słupki polecą na dół i wszystko wróci do normy.

 • jerzysm42

  Oceniono 42 razy 24

  Co z tego, że Radom jest zadłużony o wiele bardziej niż Warszawa, skoro w Radomiu są piękne pomniki Lecha i JP II. Wystarczy, że jakiś kaczy najemnik zorganizuje akcję, pismaki go poprą i znajdą tysiące bezmózgowców gotowych podpisać wszystko co leży na stoliku pod kościółkiem. Polacy lubią narzekać i każdy kto narzeka razem z nimi jest ich idolem.

 • miroslawa133

  Oceniono 27 razy 21

  A w ogóle powiem krótko - stary dziad pcha się z kopytami do władzy. A gdzie byłeś jak byłeś młody? Grzałeś dupsko przy mamusinym piecu? Teraz mózg zwapniały a ambicje rosną? Chcesz chodzić jak niegdyś Breżniew na bateriach? Czas na emeryturę i głaskanie kota w bujanym fotelu. Odpuść chłopie bo się ośmieszasz od lat.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje